Reklam vermek için turkmmo@gmail.com

Linux USB Algılanmadı veya Çalışmıyor mu? 5 Sık Karşılaşılan Sorun ve Düzeltmeler

Replicant

Fahri Üye
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
7 May 2010
Konular
10,894
Mesajlar
57,762
Reaksiyon Skoru
16,079
Altın Konu
438
Başarım Puanı
691
TM Yaşı
13 Yıl 7 Ay 6 Gün
Online Süresi
269d 19h 50m
MmoLira
5,649
DevLira
626

Çevrimiçi Hazine Avı ve Nişancılık Oyunu HAWKED Çıktı! Ücretsiz İndirin ve HEMEN OYNAYIN!

fix-linux-usb.jpg

Linux PC'nize bir USB flash sürücü veya klavye veya fare bağladınız. Ama hiçbir şey olmuyor.

Neler oluyor? Kalem sürücünüz neden Ubuntu 20.04'te veya başka bir dağıtımda algılanmıyor? Bu bir Linux meselesi mi yoksa USB aygıtınız çalışmayı durdurdu mu? USB sürücünüz algılanmazsa veya tanınmazsa Linux'ta yapmanız gerekenler burada.

xvideoservicethief

Linux sisteminizin USB bağlantı noktası sorunları için düzeltmeler arıyorsanız, "xvideoservicethief" ile başlayan ve ardından geçen bir yıl (2018, 2019, 2020, 2021) ile başlayan bağlantılara rastlama ihtimaliniz çok yüksek.

Bunlar ne yazık ki işinize yaramaz. Sizi kandırmak için tasarlanmış, size çözümler için ortalamanın altında bilgi sağlayan veya sizi tehlikeli bağlantılar ve pop-up'lar içeren web sitelerine fırlatan spam içerikli bağlantılardır. Bu siteler size güvenilir bir çözüm sunmayacak ve sadece karşılaştığınız sorunu artıracaktır.

Bunun yerine, arama sonuçlarında "xvideoservicethief" terimi olmayan çözümler sunan web sitelerini tercih edin.


USB Aygıtı Ubuntu'da Çalışmıyor mu?

Disk sürücüler, kart okuyucular, telefonlar, medya oynatıcılar ve medya çevre birimleri… hepsi kullanışlıdır, ancak sisteminizin USB bağlantı noktası veya sürücülerinde bir sorun varsa, çalışmazlar. Bu, kablolu USB alternatiflerini ortadan kaldırmak anlamına geldiğinden, bir Bluetooth klavye veya fare (bir USB dongle ile) kullanıyorsanız özellikle sinir bozucu olabilir.

Ancak, çalışmayan bağlantı noktası olmayabilir. Kullanmakta olduğunuz USB aygıtında bir arıza meydana gelmiş ve tespit edilememiş olabilir.

USB sorunlarıyla uğraşmak zor olabilir, ancak bir hatayı teşhis etmek ve gerekli düzeltmeleri yapmak imkansız değildir.

Linux'ta USB sorunlarını çözmek için izlenecek beş adım vardır:

  1. USB bağlantı noktasının algılandığını onaylayın
  2. Limanda gerekli onarımları yapın
  3. USB cihazlarını onarın veya onarın
  4. Linux işletim sisteminizi yeniden başlatın
  5. Aygıt sürücülerinin varlığını onaylayın
Bunların her birine sırayla bakalım ve Linux'un USB aygıtlarını tanımamasıyla nasıl başa çıkacağımızı öğrenelim. Aşağıdaki adımlar, Ubuntu'da algılanmayan bir USB aygıtına dayalı olsa da, bunların Linux genelinde çalışması gerekir.


1. USB Aygıtı Linux Tarafından Algılanmadı

USB cihazınızı Linux bilgisayarınıza takarken kontrol etmeniz gereken ilk şey, algılanıp algılanmadığıdır. USB cihazı algılama, genellikle Windows veya macOS'ta olduğu kadar sözlü veya sesli değildir; bu, genellikle cihazın işletim sistemi tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Neyse ki, bu basit.

İlk olarak, sorguladığınız USB cihazının bağlantısını kesin. Ardından, bir terminal penceresi açın ve "list USB" komutunu girin:

Kod:
lsusb

19528f65c6dc1b95d.png

Sonuçları not edin, ardından USB cihazını bağlayın ve lsusb'yi yeniden çalıştırın.

Bu sefer, Veri Yolu Kimliği, Cihaz Kimliği, USB Kimliği ve bir açıklama ile listelenen fazladan bir cihaz görmelisiniz. Ekstra aygıtın ne olduğunu çözemiyorsanız (dahili bir USB aygıtınız, belki de Ethernet'iniz olabilir), farklı bir komut deneyin.

Kod:
dmesg | grep -i USB

dmesg komutu, sisteminizdeki bağlı USB cihazlarını listeler. Ayrıca USB olmayan donanımı da içerecek ve ne yazık ki ezici miktarda bilgi sunuyor. Buna karşı koymak için deneyebilirsiniz

Kod:
dmesg | less

Son olarak, daha kullanıcı dostu olana güvenebilirsiniz.

Kod:
usb-devices

144187876241a76c4.png

Bu, dmesg ve lsusb komutları arasında, bağlı USB donanımını tanımlamaya yetecek kadar bilgi ile listeleyen bir çapraz gibidir.

Peki, bağladığınız USB burada listeleniyor mu? Değilse, bağlantı noktası hasar görmüş olabilir veya cihazda bir sorun olabilir. Aynı şekilde, cihaz Linux ile uyumlu olmayabilir.


2. Linux USB'yi Tanımıyor mu? USB Bağlantı Noktanızı Kontrol Etme

Ubuntu veya diğer dağıtımlarda USB algılanmazsa, bunun nedeni USB bağlantı noktasındaki bir sorun olabilir.

Bunu hızlı bir şekilde kontrol etmenin en iyi yolu, aynı bilgisayarda farklı bir USB bağlantı noktası kullanmaktır. USB donanımı şimdi algılanırsa, diğer USB bağlantı noktasında bir sorununuz olduğunu bilirsiniz.

Başka bir USB bağlantı noktası yoksa, USB aygıtını başka bir PC veya dizüstü bilgisayarda denemeniz gerekir. Ancak, alternatif olarak yalnızca bir Windows veya macOS bilgisayarınız olabileceğinden bu ideal olmayabilir. Bazı USB aygıtları Linux'ta kullanılamadığından, size soruna neden olanın USB aygıtı mı yoksa USB bağlantı noktası mı olduğunu belirlemek zor olacaktır.

En iyi sonuçlar için, USB aygıtlarında sorun giderirken mümkünse Linux uyumlu donanıma bağlı kalın.


3. Ubuntu USB Aygıtı Görünmüyor mu? Bozuk USB Donanımı Nasıl Onarılır

USB sürücünüz Ubuntu'da görünmüyorsa ve arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız, iki seçeneğiniz vardır: düzeltin veya iade edin.

Bir düzeltme genellikle USB bağlantı noktasının yanı sıra şu anda çalışmayan aygıtın kontrol edilmesini içerir. Çevre birimleri aygıtları için, düzeltmeler neredeyse her zaman USB kablosu ve bilgisayarınızdaki bağlantı noktası etrafında ortalanır. USB kabloları genellikle değiştirilebilir, ancak bağlantı noktaları onarılabilir.

USB ekipmanının fiziksel kontrolü iyi bir fikirdir. Kablolar, herhangi bir bölünme olmaksızın sağlam olmalıdır; tapalar sağlam olmalı ve metal kısım sıkıca takılmalıdır.

Bu arada USB bağlantı noktaları, bilgisayarınız kapalı ve elektrik şebekesinden ayrılmış durumdayken kontrol edilmelidir. Bağlantı noktalarının sıkıca oturduğunu kontrol edin; titrek USB bağlantı noktaları, donanımın yıprandığının bir göstergesidir.

USB bağlantı noktası gevşerse, yerine lehimleyebilirsiniz. Tabii ki, lehimlemenin temellerini zaten biliyor olmalısınız ; Önceden deneyim olmadan asla kendin yap işlerine kalkışmayın.

Ayrıca, USB bağlantı noktalarınızdaki, özellikle de bilgisayarınızın arkasında düzenli olarak tozun toplandığı yerlerde toz ve kir olup olmadığını kontrol edin. Toz, bilgisayarların düşmanıdır, bu nedenle performansı teşvik etmek için sisteminizi tozsuz bir ortamda tutmaya değer. Toz, USB yuvaları aracılığıyla PC'nize girebileceğinden, bu bağlantı noktalarını temiz tutmak için zaman ayırın. Toz ve kiri dağıtmak için bir kutu basınçlı hava kullanın.

USB cihazınızı iade edebilir misiniz? Yeniyse, muhtemelen. Sorun şu ki, açıkça Linux altında çalışıyor olarak etiketlenmedikçe, perakendecinin iade kabul etme olasılığı düşüktür. Onlarla paylaştığınız gerçekler konusunda biraz seçici olmanız gerekebilir…


4. Bir USB Bağlantı Noktasını Düzeltmek için Linux'u Yeniden Başlatma

Bazı durumlarda--örneğin bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız---güç sorunları, USB aygıtlarını algılama yeteneğini etkiliyor olabilir. Otomatik askıya alma ayarı, Linux dizüstü bilgisayarlarda güç kullanımını azaltmak için tasarlanmıştır, ancak ters etki yapabilir.

Peki ne yapabilirsin?

İlk olarak, otomatik askıya almanın soruna neden olup olmadığını kontrol edin. Bunu bilgisayarınızı yeniden başlatarak yapabilirsiniz; USB aygıtı çalışıyorsa, o USB bağlantı noktasına güç geliyordur. Sorun, güç yönetimi yazılımı USB bağlantı noktasına güç göndermeyi durdurmaya karar verdiğinde ortaya çıkar.

Bir sonraki adım, bunun bir daha olmamasını sağlamaktır. Ubuntu 20.04 LTS'de bir terminal açıp şunu girebilirsiniz:

Kod:
udisksctl power-off -b /dev/sdX

Ubuntu'nun daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, farklı komutlar gerekir.

Tercih ettiğiniz Linux dağıtımında doğru adımları kontrol edin.


5. Linux'ta USB Aygıt Sürücülerini Kontrol Etme

Bir zamanlar, USB cihazları Linux'ta pek çalışmıyordu. Yalnızca Linux'a ilgi duyan OEM'ler tarafından üretilen (belki de geliştirme için kullanmış olan) aygıtlar bir Linux sürücüsü sunar.

Bu günlerde, çoğu üreticinin Linux'u desteklediği için işler çok farklı. Çoğu durumda sürücü, çekirdek aracılığıyla Linux işletim sisteminizde zaten mevcut olacaktır. Herhangi bir USB sürücüsü yüklemeniz gerekmez.

Bir sürücü mevcut değilse, muhtemelen USB aygıtı üreticisiyle iletişime geçerek onu bulabilirsiniz.


Linux'ta USB Aygıtı Algılanmadı mı? Bunu dene

USB flash depolama aygıtları için sorun giderme farklı bir konudur. Flash depolama, özellikle cihaz düşürülürse veya sık kullanılırsa arızalanmaya eğilimlidir. Bu durumda, depolamayı farklı bir bilgisayarda kullanmayı deneyin; işe yaramazsa, veri kurtarmayı ve yeniden biçimlendirmeyi deneyin.

Bununla birlikte, arızalı bir USB flash depolama aygıtı, bilgisayarınızdaki hasarlı bir USB bağlantı noktasının belirtisi olabilir. Örneğin, hatalı bir bağlantı noktası, uygun olmayan güç değişimlerinin verilere zarar vermesiyle USB sürücülerinize aşırı güç veriyor olabilir. Böyle bir durumda, PC veya dizüstü bilgisayarınızla ilgili bir sorunu ortadan kaldırmak için yukarıdaki adımları kullanmanız çok önemlidir.

En önemlisi, veri yedeklemeleri için flash depolamaya güvenmeyin. Daha yavaş olsa da, mekanik sabit disk sürücüleri daha güvenilirdir.


Linux'ta USB Sorunlarını Giderme: Düzeltildi!

Birçok USB aygıtı türü için yerleşik sürücüler ve geniş destek sayesinde, bilgisayarınızın USB donanımıyla ilgili sorunları teşhis etmek kolay olmalıdır.

Bozuk donanımın onarılması veya değiştirilmesi gerekebilirken, yazılım düzeltmeleri de mevcuttur.

Yakın zamanda Windows'tan geçiş yaptıysanız, Linux'ta USB sorunlarıyla karşılaşmak bir sorun olabilir. Neyse ki, bu sorunlar genellikle kolayca çözülür.
 

EfecanTuncbilek

We Rise Turkmmo <3
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Co Admin
Turnuva
Katılım
24 Mar 2019
Konular
5,626
Mesajlar
11,699
Reaksiyon Skoru
5,092
Altın Konu
669
Başarım Puanı
484
TM Yaşı
4 Yıl 8 Ay 18 Gün
Online Süresi
184d 42m
MmoLira
15,861
DevLira
297
Paylaşım için teşekkürler. :)
 

Elvin Aliyev

Level 1
Üye
Katılım
16 Kas 2023
Konular
0
Mesajlar
1
Reaksiyon Skoru
0
Altın Konu
0
Başarım Puanı
2
TM Yaşı
20 Gün
Online Süresi
10m
MmoLira
65
DevLira
0
fix-linux-usb.jpg

Linux PC'nize bir USB flash sürücü veya klavye veya fare bağladınız. Ama hiçbir şey olmuyor.

Neler oluyor? Kalem sürücünüz neden Ubuntu 20.04'te veya başka bir dağıtımda algılanmıyor? Bu bir Linux meselesi mi yoksa USB aygıtınız çalışmayı durdurdu mu? USB sürücünüz algılanmazsa veya tanınmazsa Linux'ta yapmanız gerekenler burada.

xvideoservicethief

Linux sisteminizin USB bağlantı noktası sorunları için düzeltmeler arıyorsanız, "xvideoservicethief" ile başlayan ve ardından geçen bir yıl (2018, 2019, 2020, 2021) ile başlayan bağlantılara rastlama ihtimaliniz çok yüksek.

Bunlar ne yazık ki işinize yaramaz. Sizi kandırmak için tasarlanmış, size çözümler için ortalamanın altında bilgi sağlayan veya sizi tehlikeli bağlantılar ve pop-up'lar içeren web sitelerine fırlatan spam içerikli bağlantılardır. Bu siteler size güvenilir bir çözüm sunmayacak ve sadece karşılaştığınız sorunu artıracaktır.

Bunun yerine, arama sonuçlarında "xvideoservicethief" terimi olmayan çözümler sunan web sitelerini tercih edin.


USB Aygıtı Ubuntu'da Çalışmıyor mu?

Disk sürücüler, kart okuyucular, telefonlar, medya oynatıcılar ve medya çevre birimleri… hepsi kullanışlıdır, ancak sisteminizin USB bağlantı noktası veya sürücülerinde bir sorun varsa, çalışmazlar. Bu, kablolu USB alternatiflerini ortadan kaldırmak anlamına geldiğinden, bir Bluetooth klavye veya fare (bir USB dongle ile) kullanıyorsanız özellikle sinir bozucu olabilir.

Ancak, çalışmayan bağlantı noktası olmayabilir. Kullanmakta olduğunuz USB aygıtında bir arıza meydana gelmiş ve tespit edilememiş olabilir.

USB sorunlarıyla uğraşmak zor olabilir, ancak bir hatayı teşhis etmek ve gerekli düzeltmeleri yapmak imkansız değildir.

Linux'ta USB sorunlarını çözmek için izlenecek beş adım vardır:

  1. USB bağlantı noktasının algılandığını onaylayın
  2. Limanda gerekli onarımları yapın
  3. USB cihazlarını onarın veya onarın
  4. Linux işletim sisteminizi yeniden başlatın
  5. Aygıt sürücülerinin varlığını onaylayın
Bunların her birine sırayla bakalım ve Linux'un USB aygıtlarını tanımamasıyla nasıl başa çıkacağımızı öğrenelim. Aşağıdaki adımlar, Ubuntu'da algılanmayan bir USB aygıtına dayalı olsa da, bunların Linux genelinde çalışması gerekir.


1. USB Aygıtı Linux Tarafından Algılanmadı

USB cihazınızı Linux bilgisayarınıza takarken kontrol etmeniz gereken ilk şey, algılanıp algılanmadığıdır. USB cihazı algılama, genellikle Windows veya macOS'ta olduğu kadar sözlü veya sesli değildir; bu, genellikle cihazın işletim sistemi tarafından alınıp alınmadığını kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Neyse ki, bu basit.

İlk olarak, sorguladığınız USB cihazının bağlantısını kesin. Ardından, bir terminal penceresi açın ve "list USB" komutunu girin:

Kod:
lsusb

19528f65c6dc1b95d.png

Sonuçları not edin, ardından USB cihazını bağlayın ve lsusb'yi yeniden çalıştırın.

Bu sefer, Veri Yolu Kimliği, Cihaz Kimliği, USB Kimliği ve bir açıklama ile listelenen fazladan bir cihaz görmelisiniz. Ekstra aygıtın ne olduğunu çözemiyorsanız (dahili bir USB aygıtınız, belki de Ethernet'iniz olabilir), farklı bir komut deneyin.

Kod:
dmesg | grep -i USB

dmesg komutu, sisteminizdeki bağlı USB cihazlarını listeler. Ayrıca USB olmayan donanımı da içerecek ve ne yazık ki ezici miktarda bilgi sunuyor. Buna karşı koymak için deneyebilirsiniz

Kod:
dmesg | less

Son olarak, daha kullanıcı dostu olana güvenebilirsiniz.

Kod:
usb-devices

144187876241a76c4.png

Bu, dmesg ve lsusb komutları arasında, bağlı USB donanımını tanımlamaya yetecek kadar bilgi ile listeleyen bir çapraz gibidir.

Peki, bağladığınız USB burada listeleniyor mu? Değilse, bağlantı noktası hasar görmüş olabilir veya cihazda bir sorun olabilir. Aynı şekilde, cihaz Linux ile uyumlu olmayabilir.


2. Linux USB'yi Tanımıyor mu? USB Bağlantı Noktanızı Kontrol Etme

Ubuntu veya diğer dağıtımlarda USB algılanmazsa, bunun nedeni USB bağlantı noktasındaki bir sorun olabilir.

Bunu hızlı bir şekilde kontrol etmenin en iyi yolu, aynı bilgisayarda farklı bir USB bağlantı noktası kullanmaktır. USB donanımı şimdi algılanırsa, diğer USB bağlantı noktasında bir sorununuz olduğunu bilirsiniz.

Başka bir USB bağlantı noktası yoksa, USB aygıtını başka bir PC veya dizüstü bilgisayarda denemeniz gerekir. Ancak, alternatif olarak yalnızca bir Windows veya macOS bilgisayarınız olabileceğinden bu ideal olmayabilir. Bazı USB aygıtları Linux'ta kullanılamadığından, size soruna neden olanın USB aygıtı mı yoksa USB bağlantı noktası mı olduğunu belirlemek zor olacaktır.

En iyi sonuçlar için, USB aygıtlarında sorun giderirken mümkünse Linux uyumlu donanıma bağlı kalın.


3. Ubuntu USB Aygıtı Görünmüyor mu? Bozuk USB Donanımı Nasıl Onarılır

USB sürücünüz Ubuntu'da görünmüyorsa ve arızalı olduğundan şüpheleniyorsanız, iki seçeneğiniz vardır: düzeltin veya iade edin.

Bir düzeltme genellikle USB bağlantı noktasının yanı sıra şu anda çalışmayan aygıtın kontrol edilmesini içerir. Çevre birimleri aygıtları için, düzeltmeler neredeyse her zaman USB kablosu ve bilgisayarınızdaki bağlantı noktası etrafında ortalanır. USB kabloları genellikle değiştirilebilir, ancak bağlantı noktaları onarılabilir.

USB ekipmanının fiziksel kontrolü iyi bir fikirdir. Kablolar, herhangi bir bölünme olmaksızın sağlam olmalıdır; tapalar sağlam olmalı ve metal kısım sıkıca takılmalıdır.

Bu arada USB bağlantı noktaları, bilgisayarınız kapalı ve elektrik şebekesinden ayrılmış durumdayken kontrol edilmelidir. Bağlantı noktalarının sıkıca oturduğunu kontrol edin; titrek USB bağlantı noktaları, donanımın yıprandığının bir göstergesidir.

USB bağlantı noktası gevşerse, yerine lehimleyebilirsiniz. Tabii ki, lehimlemenin temellerini zaten biliyor olmalısınız ; Önceden deneyim olmadan asla kendin yap işlerine kalkışmayın.

Ayrıca, USB bağlantı noktalarınızdaki, özellikle de bilgisayarınızın arkasında düzenli olarak tozun toplandığı yerlerde toz ve kir olup olmadığını kontrol edin. Toz, bilgisayarların düşmanıdır, bu nedenle performansı teşvik etmek için sisteminizi tozsuz bir ortamda tutmaya değer. Toz, USB yuvaları aracılığıyla PC'nize girebileceğinden, bu bağlantı noktalarını temiz tutmak için zaman ayırın. Toz ve kiri dağıtmak için bir kutu basınçlı hava kullanın.

USB cihazınızı iade edebilir misiniz? Yeniyse, muhtemelen. Sorun şu ki, açıkça Linux altında çalışıyor olarak etiketlenmedikçe, perakendecinin iade kabul etme olasılığı düşüktür. Onlarla paylaştığınız gerçekler konusunda biraz seçici olmanız gerekebilir…


4. Bir USB Bağlantı Noktasını Düzeltmek için Linux'u Yeniden Başlatma

Bazı durumlarda--örneğin bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız---güç sorunları, USB aygıtlarını algılama yeteneğini etkiliyor olabilir. Otomatik askıya alma ayarı, Linux dizüstü bilgisayarlarda güç kullanımını azaltmak için tasarlanmıştır, ancak ters etki yapabilir.

Peki ne yapabilirsin?

İlk olarak, otomatik askıya almanın soruna neden olup olmadığını kontrol edin. Bunu bilgisayarınızı yeniden başlatarak yapabilirsiniz; USB aygıtı çalışıyorsa, o USB bağlantı noktasına güç geliyordur. Sorun, güç yönetimi yazılımı USB bağlantı noktasına güç göndermeyi durdurmaya karar verdiğinde ortaya çıkar.

Bir sonraki adım, bunun bir daha olmamasını sağlamaktır. Ubuntu 20.04 LTS'de bir terminal açıp şunu girebilirsiniz:

Kod:
udisksctl power-off -b /dev/sdX

Ubuntu'nun daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, farklı komutlar gerekir.

Tercih ettiğiniz Linux dağıtımında doğru adımları kontrol edin.


5. Linux'ta USB Aygıt Sürücülerini Kontrol Etme

Bir zamanlar, USB cihazları Linux'ta pek çalışmıyordu. Yalnızca Linux'a ilgi duyan OEM'ler tarafından üretilen (belki de geliştirme için kullanmış olan) aygıtlar bir Linux sürücüsü sunar.

Bu günlerde, çoğu üreticinin Linux'u desteklediği için işler çok farklı. Çoğu durumda sürücü, çekirdek aracılığıyla Linux işletim sisteminizde zaten mevcut olacaktır. Herhangi bir USB sürücüsü yüklemeniz gerekmez.

Bir sürücü mevcut değilse, muhtemelen USB aygıtı üreticisiyle iletişime geçerek onu bulabilirsiniz.


Linux'ta USB Aygıtı Algılanmadı mı? Bunu dene

USB flash depolama aygıtları için sorun giderme farklı bir konudur. Flash depolama, özellikle cihaz düşürülürse veya sık kullanılırsa arızalanmaya eğilimlidir. Bu durumda, depolamayı farklı bir bilgisayarda kullanmayı deneyin; işe yaramazsa, veri kurtarmayı ve yeniden biçimlendirmeyi deneyin.

Bununla birlikte, arızalı bir USB flash depolama aygıtı, bilgisayarınızdaki hasarlı bir USB bağlantı noktasının belirtisi olabilir. Örneğin, hatalı bir bağlantı noktası, uygun olmayan güç değişimlerinin verilere zarar vermesiyle USB sürücülerinize aşırı güç veriyor olabilir. Böyle bir durumda, PC veya dizüstü bilgisayarınızla ilgili bir sorunu ortadan kaldırmak için yukarıdaki adımları kullanmanız çok önemlidir.

En önemlisi, veri yedeklemeleri için flash depolamaya güvenmeyin. Daha yavaş olsa da, mekanik sabit disk sürücüleri daha güvenilirdir.


Linux'ta USB Sorunlarını Giderme: Düzeltildi!

Birçok USB aygıtı türü için yerleşik sürücüler ve geniş destek sayesinde, bilgisayarınızın USB donanımıyla ilgili sorunları teşhis etmek kolay olmalıdır.

Bozuk donanımın onarılması veya değiştirilmesi gerekebilirken, yazılım düzeltmeleri de mevcuttur.

Yakın zamanda Windows'tan geçiş yaptıysanız, Linux'ta USB sorunlarıyla karşılaşmak bir sorun olabilir. Neyse ki, bu sorunlar genellikle kolayca çözülür.
merhaba ben linux mint xfce kullaniyorum
usb takiyorum ama dosyalarda gozukmuyo ancak
terminale "lsblk" yazdikda sonuc boyle cikiyo:

NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINTS
sda 8:0 0 298,1G 0 disk
├─sda1 8:1 0 1M 0 part
├─sda2 8:2 0 513M 0 part /boot/efi
└─sda3 8:3 0 232,8G 0 part /
sdb 8:16 1 7,5G 0 disk
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst