Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


VEKAİ ERNST-YILDIRIM VE ALINACAK DERSLER Hayri Beşerler

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Reaksiyon Skoru
31
Başarım Puanı
165
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
VEKAİ ERNST-YILDIRIM VE ALINACAK DERSLER

Hayri Beşerler

Bu Alman"ı henüz ağız tadıyla seyredemedim. Ama "uyum" nakaratlarının döktürüldüğü ilk maçlarındaki hali de hakkında hüküm yürütmem için kâfiydi. Sözüm ona "futbol bilgeleri"nin "Alınacak başka oyuncu yok muydu?" tarzındaki gevezeliklerini hayretle dinlemekle birlikte, bir taraftan da "Acaba bu adamda benim göremediğim bir sıradanlık mı var?" diye düşünmekten de kendimi alamıyordum.
Doğru Fabian Ernst futbolun temel öğretileri açısından "sıradanlıkları kuşanmış" bir oyuncu. Onda zirve yapmış herhangi bir meziyetten söz edemezsiniz. Mesela korkunç çalımları yoktur. Nokta paslarla tribünlerin aklını başından alacak bir hüner sihirbazı değildir. Ya da oyun zekasıyla büyük hayranlıkların manyetik alanı olmasını bekleyemezsiniz. Yani o kağıt üzerinde oynar futbolunu. Bildiği, gördüğü, öğrendiği, becerebildiği ne ise onu uygular. Derin işlere, ince işçiliklere, sanat gösterilerine soyunmaz.
Öyleyse böyle klasik bir tarzdan nasıl bu denli yüksek fayda elde edilebiliyor? Her şeyden önce bu ince görüşün sahibi "Bana ısrarla Ernst"i alın." diyen Mustafa Denizli"yi tebrik ediyorum. Formül basit: Ernst kendisinden fazlası olmaya çalışmıyor. Ama sahip olduğu özellikleri de müthiş bir iş ahlakı tutkusuyla sergiliyor. Sağlam bir altyapıdan geldiği için futbolun basit tarafını başarıyla uyguluyor. Modern futbolun kendisine tanıdığı etkin rolü özveriyle kotarıyor.
Güçlü bir fiziğe ve sert bir tabiata sahip ama bizdeki benzerleri gibi oyunun sadece tek tarafını oynamıyor. Yani bütün işlevi iyi bir kesici, iyi bir bozucu, boğuşucu ve yıldırıcı olmaktan ibaret değil. Müthiş mücadeleciliği kadar ayağına aldığı topu akıl ve beceriyle koşturmayı da biliyor. Ernst"i, Giunti"ye benzetiyorlar. Cisse"yle arasında olgunlaşmaya başlayan birliktelikten hareketle Tayfur-Giunti ikilisine gönderme yapıyorlar.
Fabian Ernst, Giunti kadar zarif bir resim değil. Tribünlerin belleğine onun kadar estetik kareler bırakamıyor. Bununla birlikte bana göre ondan daha güçlü ve faydalı bir orta saha adamı. Takımın iyi işlemediği bir yerde Giunti ile etkili bir rakibe karşı direnemezsiniz ama Ernst kötü oyunlarda bile sizi sırtlar, puana taşır. Merak etmeyin ilerleyen haftalarda bunun örneklerini de göreceğiz.
İki hafta önceki panorama yazısında Ersnt"in, Mehmet Aurelio"nun F.Bahçe"de yaptıklarını Beşiktaş"ta yapacağını iddia etmiştim. Üzüldüğüm nokta şu: Aurelio"yu yeterince anlayamadık. Umarım Fabian Ersnt"e aynı kavrayış zafiyetini yaşamayız. Bu arada Beşiktaş, Mustafa Denizli"nin 26. hafta hedefine çok yakın. Lider Sivasspor"la arada sadece bir puan fark var. İddialı konuşmak cesaret ister. Mustafa Denizli, cesareti sembolize eden bir teknik adam. Zaten bugün Beşiktaş"ın başında olmasını biraz da buna borçlu değil mi?
Böyle hata olmaz
Trabzonspor–G.Saray maçı maalesef kötü hakem yönetimi yüzünden çıkabileceği standardın altında kaldı. Yunus Yıldırım"ın özellikle G.Saray"ın Baros"la kazandığı gol öncesinde Alanzinho"ya yapılan faulü ıskalaması inanılır gibi değildi. Bazı pozisyonlar vardır ki doğası gereği hakemi yanıltabilir. Mesela Yaser"in Egemen"e attığı dirsek yardımcı hakem tarafından tespit edilememiş olsa ya da hakem G.Saraylı oyuncunun o hareketinde kasıt olmadığına hükmetse bu bir ölçüde makul karşılanabilir. Ama Yıldırım, gözünün önünde Mehmet Güven"in ölçüsüz, kontrolsüz bir şekilde Alanzinho"yu uçuruşunu görmezden geliyor. İşte hatanın böylesine anlayış gösterilmez. Zaten Yıldırım, o pozisyondan sonra dengeyi kaybetti. İki takım aleyhine de olmadık hatalı kararlar verdi. Bu yüzden daha güzel bir oyun izleme şansını kaybettik.
Tebrikler Kocaeli
Ali Sami Yen"de G.Saray"a 5 gol atarak Skibbe"yi yolcu eden Kocaelispor, F.Bahçe"nin iki haftalık çıkışını da frenleyen takım oldu. Körfez ekibinin ortaya koyduğu mücadele gerçekten takdire değer. Uzun süre ligin dibine demir atan bu takım, büyük takımlara kök söktürüyor ve kurtulma umudunu yaşatıyor. Kocaelispor"dan alınacak büyük dersler var, hem futbol hem de hayatla ilgili. Biliyorum anladınız. Ötesini yazmayayım. Zaten yerim de kalmadı. Daha güzel haftalarda buluşmak dileğiyle...
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst