Reklam vermek için [email protected]

COVID-19 HASTALARINDA BİYOETİK, İNSAN HAKLARI VE TIBBİ BAKIM !

  • Konbuyu başlatan Fauda
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 4
  • Görüntüleme 116

Fauda

Moderatör
Moderator
Ayın Yönetici
Admin
Katılım
27 Haz 2021
Konular
907
Mesajlar
2,745
Reaksiyon Skoru
1,276
Altın Konu
61
Başarım Puanı
234
TM Yaşı
7 Ay 4 Gün
Online Süresi
31d 2h 13m
MmoLira
1,035
DevLira
12
Takipçiler
2

Nileya2 ortaokul /kolay emek Global bir sunucudur, PvP ve PvM içeriği kapsamlıdır, özel kostümler ve diğer özellikler sunucuyu ayırt eder Hemen tıkla, aramıza katıl!

1625557827106.png


COVID-19 HASTALARINDA BİYOETİK, İNSAN HAKLARI VE TIBBİ BAKIM

COVID-19 Hastalarında Sağlık Hizmeti Seçim Sürecinde Biyoetik ve İnsan Hakları Hususları

Bu çalışma, kritik hastane tıbbı alanlarında, SARS-CoV-2 veya COVID-19 hastalarının sağlık hizmetlerine yönelik seçim süreçlerinde biyoetik ve insan haklarının oynadığı rolün önemini yansıtmayı amaçlamaktadır. Bunun için sosyal bilimler ve sağlık ekonomisi alanından gelen, internetteki çeşitli elektronik belgelerden seçilen felsefi, teorik ve ampirik unsurlar yeniden ele alınmaktadır.
Fakültenin bireysel ve toplumsal olmak üzere iki yönü olan nüfus için sağlık hakkının temel önemi yadsınamaz. Ancak mutlak bir hak olmasına rağmen, kullanılması ve kullanılması toplumun içinde bulunduğu genel koşullara bağlıdır (Varela ve Sotelo, 2000). İnsan haklarına atıfta bulunarak, sağlık hakkı, Ulusal İnsan Hakları Komisyonu'na göre, "insan doğasına içkin olan ve onsuz insan olarak yaşayamayacağınız" ( CNDH , 1992); 1946'dan beri Dünya Sağlık Örgütü tarafından uluslararası olarak destekleniyor ve Meksika'da pozitif hukuktan destekleniyor.Temel özelliklerinden biri ayrımcılık yapmama olan Birleşik Meksika Devletlerinin Siyasi Anayasası, sağlık hakkı evrensel bir mal ve değer olarak kabul edilir, aynı zamanda Devletin yerine getirilmesi için izlemesi gereken devredilemez ve devredilemez bir hak olarak kabul edilir.
Önceki yaklaşımlar, tıp pratiğinde insanı evrensel ilginin merkezine koyan ve en önemli ilkelerinde özerklik, iyilik, zarar vermeme ve adaletin öne çıktığı biyoetiğe yabancı değildir. “Küresel alanda, biyoetik, kültürler arasındaki değerlerin çatışmasından kaynaklanan gerilim ve çatışmalarla yüzleşmek için sağlık yaklaşımında kapsamlı bir yaklaşımı teşvik eden, ağırlıklandırmayı göz önünde bulundurarak kendisini disiplinler arası ve çok disiplinli bir görev olarak konumlandırmıştır. bireysel ve toplu çıkarlar arasında, savunmasızlık koşullarında grupların korunmasını vurgulayarak ”( Sağlık Bakanlığı , 2020).
COVID-19 nedeniyle mevcut küresel sağlık krizi durumunda ve Acil Durumlarda Kritik Tıp için Sınırlı Kaynakların TahsisEdilmesine İlişkin Biyoetik Kılavuzuna göreBu, hastalığın saldırganlığı göz önüne alındığında, yaşamı korumak için aşırı önlemlerin kullanılması anlamına gelir. Arka plan olarak, Aralık 2019'un sonunda, Çin'in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde uluslararası olarak bir pnömoni salgınının rapor edildiğini ve bunun yerel sağlık yetkililerini alarma geçirdiğini ve bunun nedenini daha sonra doğruladığını belirtmekte fayda var: yeni bir koronavirüs (WHO, 2020).
Meksika'da 12 Mart 2020'de "COVID-19 pandemisi karşısında açıklama" başlatıldı ve pandeminin yönetiminin biyoetik kuralları dahilinde olacağını açıkça belirtti. Akabinde 30 Nisan'da Genel Sağlık Kurulu'nun "Acil Durumlarda Kritik Tıp için Sınırlı Kaynakların Tahsis Edilmesine Yönelik Biyoetik Rehberi" yayımlandı. bir halk sağlığı acil durumu, karşılanamayan kritik ilaç kaynaklarına yönelik bir talep oluşturduğunda ”.
Şu anda dünyada 1.033.469 ölümle, dünyada kişi başına düşen doktor, hastane ve malzeme sayısını katlanarak aşan rakamlarla yaklaşık 34.924.564 doğrulanmış vaka var. Bu, hükümetler ve sağlık yetkilileri tarafından uygulanan biyoetiğin enfekte hastaların haysiyetiyle ilgili olarak sorgulandığı olağanüstü hallere ulaşan vakalar ve tıbbi bakımlarıyla ilgili olarak hükümetleri sert önlemler almaya yöneltmiştir.
Meksika, bununla yüzleşmek için kıt kaynakları ve zaten yakın olan 80 bin ölüm ve yüz binlerce enfekte sayısı göz önüne alındığında, bu acil durumdan muaf değil, ancak Meksika hükümetinden gelen resmi bilgiler hastalığın kontrolüne atıfta bulunuyor. hastanelerde işgal edilen yatak sayısı ve aktif hasta vakaları, verilerin doğruluğu ve kamu sağlığı sisteminden bakımlarına yönelik hükümet stratejileri sorgulandı, çünkü bunlar sorgulandı ve biyoetik konumlar ve esas olarak insan hakları konusunda çok az netlikle sorgulandı.
Modern toplum tarihinde, ancak geçmiş yüzyılların büyük salgınlarıyla karşılaştırılabilecek eşi benzeri görülmemiş bir olayla karşı karşıyayız; Çağımızda, teknolojik gelişmelere rağmen , dünya çapındaki toplumların, özellikle en savunmasız ve daha önce ihtiyaç duyulanlarla ilgili olarak insan haklarını, mahremiyeti ve etik standartları tehdit etse bile, pandemiye karşı hızlı ve radikal önlemler aldığına dair bir belirsizlik ve şüphe var. UNESCO Genel Direktörü'nün sözlerine benzer sözler almaya değer : "Bu kriz, etik ilkeleri bir pusula olarak alarak insanlığın en iyisini talep ediyor."

Sonuç olarak​

Yaş, cinsiyet, sosyal ve kültürel katman, inanç vb. ne olursa olsun bireylere yalnızca medya ve kapsamlı sağlık hizmeti sağlamak değil, aynı zamanda Meksika Devleti ve sağlık yetkililerinin görevidir. sağlık acil durumu ve bu küresel krizden ders alın, böylece insanların insan haklarını ihlal edebilecek acil durumlara alternatifler önerilebilir, insan onurunu diğer herhangi bir maddi kritere göre önceliklendirir. Yukarıdakiler, insan hakları ve biyoetik ilkelerini nüfusun sağlığı ve esenliği ile ilgili eylemlere uygulayarak halk sağlığına merkantilist yaklaşımın modası geçmiş olmasını gerektirir,
 

Replicant

Süper Yönetici
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Yönetici
VIP Üye
Dergi Editörü
Yarışma
Paylaşım
Admin
Katılım
7 May 2010
Konular
10,121
Mesajlar
52,841
Reaksiyon Skoru
8,932
Altın Konu
399
Başarım Puanı
656
TM Yaşı
11 Yıl 8 Ay 28 Gün
Online Süresi
138d 9h 26m
MmoLira
18,793
DevLira
469
Takipçiler
189
Paylaşım için teşekkürler :)
 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
Fauda

Fauda

Moderatör
Moderator
Ayın Yönetici
Admin
Katılım
27 Haz 2021
Konular
907
Mesajlar
2,745
Reaksiyon Skoru
1,276
Altın Konu
61
Başarım Puanı
234
TM Yaşı
7 Ay 4 Gün
Online Süresi
31d 2h 13m
MmoLira
1,035
DevLira
12
Takipçiler
2
Rıca ederim :)
 

Kriantex0691

Her bitiş yeni bir başlangıçtır
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Fahri Üye
VIP Üye
TM Üye
Katılım
23 Haz 2013
Konular
1,000
Mesajlar
2,809
Reaksiyon Skoru
974
Altın Konu
6
Başarım Puanı
279
TM Yaşı
8 Yıl 7 Ay 10 Gün
Online Süresi
33d 2h 37m
MmoLira
1,041
DevLira
0
Takipçiler
10
Paylaşım için teşekkürler :)
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst