Reklam vermek için [email protected]

LATİN AMERİKA'NIN EN BÜYÜK ESRAR ARAŞTIRMACILARINDAN BİRİ OLAN LORENA BELTRÁN !

  • Konbuyu başlatan Fauda
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 3
  • Görüntüleme 141

Fauda

Moderatör
Moderator
Ayın Yönetici
Admin
Katılım
27 Haz 2021
Konular
892
Mesajlar
2,683
Reaksiyon Skoru
1,241
Altın Konu
61
Başarım Puanı
234
TM Yaşı
7 Ay 1 Gün
Online Süresi
29d 23h 53m
MmoLira
903
DevLira
12
Takipçiler
2

Nileya2 ortaokul /kolay emek Global bir sunucudur, PvP ve PvM içeriği kapsamlıdır, özel kostümler ve diğer özellikler sunucuyu ayırt eder Hemen tıkla, aramıza katıl!

1625557033651.png


LATİN AMERİKA'NIN EN BÜYÜK ESRAR ARAŞTIRMACILARINDAN BİRİ OLAN LORENA BELTRÁN İLE RÖPORTAJ

Meksika: Esrar araştırma ve geliştirme cenneti

Latin Amerika'daki en büyük esrar araştırmacılarından ve aktivistlerinden biri olan Lorena Beltrán ile röportaj

Lorena Beltrán, CannabiSalud'un CEO'su

esrar

Meksikalı, Chihuahua eyaletinde doğdu. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki New Mexico Eyalet Üniversitesi'nden Sinematografi ve İletişim alanında lisans derecesi aldı . 2014 yılında Denver, Colorado'da Esrar sektöründeki kariyerine , uluslararası işletme Charlotte's Web Hemp'in ekibine katıldığında başladı ; Epilepsi hastası kız Grace için tedavi edici bir tedavi olarak ürünlerinden birini ülkeye sokmak için ilk korumayı alan Meksikalı aileyi destekleyen şirket. Aynı tarihte CannabiSalud'u kurma görevi verilir., kendini sağlık sektörü ve iş sektörü için en önemli eğitim platformlarından biri olarak konumlandıran Meksika'da sağlık profesyonelleri için tıbbi esrar üzerine ilk uluslararası kongredir . 2018 yılında Mexico City taşındı ve şirket kurucuları Endonatura Labs CV de SA , yasal çerçevede araştırma, danışmanlık ve etkinlikler odaklanır. : Lorena gibi yurtdışındaki en önemli kongrelerde konuşmacı olarak katılan, onun hazırlanmasını devam etmiştir CannaTech İsrail ve Panama, içinde MjBizLas Vegas ve Bogota'da, içinde ExpoMedeWeed Medellín'de ve Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da daha fazlası. Şu anda başkanlığınıYeni Latin Amerika Esrar İttifakı AC'de resmileştirilmiş ve oluşturulmuş bir dernekler ve şirketler koalisyonu olan Yasallaştırma Hareketi 4/2020
Özetle, Lorena, ülkeyi küresel olarak esrar endüstrisindeki ana oyunculardan biri olarak konumlandırmanın yanı sıra, esrar sorununun üretebileceği soruları netleştirmek için güncel ve güvenilir mükemmel bir bilgi kaynağı olarak hizmet ediyor.
Sevgili Lorena, Meksika'da esrar kullanımına ilişkin Senato tarafından önerilen yasal düzenlemenin ne olduğunu bize açıklar mısınız, bölgemizde hangi kullanımlara izin veriliyor?

Meksika'da esrar düzenlemesi şu anda tüm tıbbi konuyu kapsamaktadır. 2017 yılında, genel Sağlık Yasasını ve federal ceza yasasını, tıbbi veya tedavi amaçlı olarak kenevirden türetilen ürünlerin ithaline izin verecek şekilde değiştiren ve tohumdan ürüne ulusal, yerel bir ülkede nihai ürüne kadar olan ürünlerin ithalatına izin veren ilk yasanın onaylandığı zamandır. yol. Tüm bu üretimin Meksika'da olması da ancak tıbbi ürünlerin geliştirilmesi için mümkündür. 2017 yılında sunulan, onaylanan ve yayınlanan bu kanun, üç yılı aşkın süredir bir düzenleme veya düzenleme bekliyordu. Şu anda Ocak 2021'de COFEPRIS ve Sağlık Bakanlığı bu kanunun yönetmeliklerini yani oyunun kurallarını yayınlıyor, Bu, ithalat ve ulusal üretimle ilgili yasanın genel olması nedeniyle zaten bildiğimiz temel bilgilere ek olarak, COFEPRIS'ten ne tür lisansların talep edilebileceğini pratik olarak ifade eder. Bu yönetmelik kapsamında şu anda izin verilen ürün kategorilerinde yalnızca ikisi kaldı: bitkisel ilaçlar ve farmasötik ilaçlar. Dolayısıyla bu yönetmeliğin çıkmasıyla hem üniversitelerin hem de özel ve kamu kurum ve kuruluşlarından bu izinleri talep eden şirketlerin tıbbi kullanım endüstrisine başlamalarını şimdiden görmeye başlayabiliriz. Temsilciler Meclisi ve Senato'da, şimdiye kadar sahip olduğumuz ve sadece tıbbi olan esrarın kullanımlarını genişletecek yeni bir yasa hakkında bir tartışma daha var. Bu yeni yasa tasarısında, kenevirin eğlence veya eğlence amaçlı kullanımı ve üretiminin serbest bırakılması önerilmiş, ayrıca kenevirin endüstriyel amaçlı kullanımı da tartışılmış ve tesis edilmiştir. Bu yasa tasarısı henüz yasa değil, Senato ve Temsilciler Meclisi'nde kabul edildiğinden öneri olarak kaldı, ancak Başkan'ın imzası ve yayımlanması için Yürütme Yetkisi'nin onayı hala eksik. Federasyonun Resmi Gazetesinde yayınlandı. Yayınlandığı andan itibaren, hükümetin bu yasanın düzenlemelerini uygulamak için 180 günü vardır. Şimdilik tıbbi kullanım yönetmeliği üzerinde çalışıyoruz ki bu arada oldukça azaltılmış bir kanun ama düzenlemenin genel kanunla yapılabileceklerden daha da kısıtlayıcı olduğuna inanıyoruz. çünkü bu düzenlemeden önce daha önceki bir tartışmada gıda takviyeleri, bitkisel ilaçlar, yiyecek ve içecekler ve kozmetik ürünleri dışarıda bırakıldığı için bu ürünlere % 1'den az THC olduğu sürece izin verileceği söylenmişti. Bitkinin psikoaktif bileşiği, %1'den daha az olması artık sağlık için bir risk oluşturmadığından ve bu nedenle reçetesiz ürünler olabilir. Ancak yönetmelikte bu yoktu ve elimizde sadece satılık, reçeteyle satın alınabilen ve gereksinimleri karşıladığı sürece ürün var, yani arkasında klinik bir araştırma var. Dolayısıyla bu tür esrar piyasaya çıkmadı, bence bu konuda daha fazla katılım, daha fazla yatırım görmemiz gerekiyor,

Diğer durumlarda kenevir bitkisinin bileşiklerinden bahsettiniz , insanlar ve kannabinoidler arasındaki ilişkinin ne olduğundanbahseder misiniz ?

Bu bitkinin sahip olduğu bileşiklere, bir bitki olduğu için fitokanabinoidler, "fito" denir, ancak insanlar ve memelilerin de fitokanabinoidlere çok benzer bileşikler ürettiği, ancak insanlarda ve memelilerde endokannabinoidler olarak bilinirler. Böylece, 1960'lardan beri bu araştırmayı yaparken, İsrailli doktorlar ve bilim adamları, bu iki molekülün neredeyse aynı olduğunu ve insanların ve memelilerin bu moleküller için özel alıcılara sahip bir endokannabinoid sistemine sahip olduğunu keşfettiler. Dolayısıyla bitki ile ilişkimiz düşündüğümüzden çok daha doğrudan ve yakın. Bu reseptörleri hücrelerimizin üzerinde bulundurarak, hücre iltihaplanırken reseptörlerin endokannabinoidleri çağırdığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili geniş bilginize dayanarak, bizimle paylaşabilir misiniz, esrarın yararlı kullanımlarından bazıları nelerdir?
Artık biliyoruz ki, kenevir bitkisinin bilimsel ve anekdotlarla kanıtlanmış, atalardan kalma kanıtlarla sağlığa, çevreye ve toplumumuzun bilmediği diğer birçok alana birçok faydası vardır. Temellerinden başlayarak, esrar, marihuana ya da kenevir bitkisi aynı bitkidir ve bilimsel terimdir esrar. Yani esrarımız var ve sadece psikoaktif esrarı psikoaktif olmayan esrardan ayırt etmek için esrar için iki ismimiz daha var. Psikoaktifliğe neden olan bileşik olan THC'nin yüksek yüzdelerine sahip olan psikoaktif esrar, esrar olarak bilinir ve psikoaktif olmayan esrar, THC daha düşük bir yüzdede bulunduğundan, kenevir olarak bilinir. Meksika'da kural %1'i gösterir; %1'den az THC içeren kenevir bitkisi kenevir olarak kabul edilir.
İnsanlara saldıran hastalıkların %80'i hücre iltihabından kaynaklandığından, bu bileşiklerin ağrıyı ve birçok hastalığı hafifletmeye yardımcı olabileceğini biliyoruz. Buradan, bu bitkinin bileşiklerinin, endokannabinoid sistemimizin reseptörlerindeki bir kilide bir anahtar olarak girerek, hücrelerimizin havasını söndürdüğünü ve bu nedenle, deneyimlediğimiz birçok hastalığı kontrol etmemize veya önlememize yardımcı olduğunu bağlayabiliriz. insanoğlu bugün. Mesele bitkinin her derde deva olması değil, zaten bilimsel olarak kanıtlanmış fonksiyonlarının tam olarak multipl skleroz, fibromiyalji, kanser, artrit, anksiyete, depresyon, ağrı ve diğerleri gibi hastalıklara yardımcı olmak için hareket etmesidir. Kesinlikle bu bitkinin terapötik potansiyeli çok büyük, ve başka hiçbir şey üzerinde çalışılmadığına göre, bitkinin fitokanabinoidlerinin üçte birinden daha azının olduğuna inanıyorum. Hala araştırılacak çok şey var ve bu Meksika için büyük bir fırsat; Federal düzeyde tıbbi kullanımın yasallaştırılması aynı zamanda çok ihtiyaç duyulan araştırmalara da kapı açıyor ve Meksika'nın bitki, vücudumuz ve onunla olan ilişkimiz hakkında yeni şeyler geliştirmek ve keşfetmek için her şeye sahip olması.
Esrarın tıbbi amaçlı kullanımı konusunda hem toplumsal düzeyde hem de siyasi iktidarlarda karşılaştığınız tabular, önyargılar veya damgalar nelerdir?

Kenevir bitkisi şu anda yaklaşık 101 yasaklanmış, o zamandan önce yaygın olarak kullanılan bir bitkiydi. Hem yağları hem de kannabinoidlerin, CBD, THC'nin yoğunlaştığı çiçekleri, uzun yıllardır tedavi edici bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Kenevir bitkisi bile Amerikan Farmakopesinde, Meksika Farmakopesinde ve Meksika bitkisel kitabımızda bulundu. Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde 40'lı - 50'li yıllarda yasak geldiğinde, kenevir bitkisi çeşitli endüstriler için bir tehdit olmaya başladığı için bitki tüm bu kitaplardan ve tüm bilimsel makalelerden ve araştırmalardan temiz bir sayfa açmak için çıkarıldı. ilaç endüstrisi için değil, aynı zamanda petrol, kağıt ve otomotiv endüstrileri için, çünkü kenevir bitkisinin endüstriyel kullanımları da var. Sapında, endüstriyel ürünlerde işlendiğinde kağıt, plastik, biyoyakıt, inşaat malzemeleri ve diğer pek çok şey üretebileceğimiz çok dayanıklı bir elyaf olan selüloz bulabiliriz. Sonra bu fabrika diğer sektörleri tehdit etmeye başladı, bu nedenle esrara karşı çok güçlü bir lobi yapıldı ve onu şeytanlaştıran bir iletişim kampanyası başlatıldı. bununla ilgili belgeseller var mesela Bu nedenle esrara karşı çok güçlü bir lobi yapıldı ve onu şeytanlaştıran bir iletişim kampanyası başlatıldı. bununla ilgili belgeseller var mesela Bu nedenle esrara karşı çok güçlü bir lobi yapıldı ve onu şeytanlaştıran bir iletişim kampanyası başlatıldı. bununla ilgili belgeseller var meselareefer çılgınlığı, esrarın yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'ne gelen Meksikalı yasadışı göçmenler ve Afrika kökenli Amerikalılar tarafından tüketildiğini, insanları çıldırdığını ve şiddet uyguladığını, bu bitkinin intihar düşüncelerine ve tecavüzlere yol açtığını ancak bu davranışların bitkinin etkisiyle gerçekten alakası yok, ama günün sonunda, insanlıkla sonsuza kadar temas halinde olan bu eski bitkiyi yasaklamayı başaran, hükümetle birlikte yürütülen bir lobi çalışmasıydı. Oradan, tesisi şeytanlaştıran güçlü bir kampanyanın damgalanması başlar. Birleşik Devletler bunu yasakladığında, aynı yıllarda DEA departmanı kuruldu, ne tesadüf, değil? Eh, bu siyasi kurumların uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele için uyuşturucu yasağı sayesinde çok para kazandığını da biliyoruz.
O yıllarda bitkinin yasaklanması için çok şey oldu ama bunların psikoaktif etkiyle kesinlikle alakası yok. Ayrıca yıllar geçtikçe ailelerimiz de tıpkı bizim gibi mutlak bir yasak içinde büyüdüler ve bu yasadışıdan yasala geçişi görmek bize pek dokunmuyor, bu yüzden şeytanlaştırmaya devam eden insanları yargılamaya değmez. Bu yasakçı ortamda büyüttüğümüz bitki. Şimdi bize denk gelen, kendimizi yeniden eğitmek, yeniden öğrenmek ve bu bitkinin insanlığa ve çevreye olan faydalarının gerçekliğini bilmek. Bu damgalardan kurtularak yavaş yavaş gidiyoruz. Açıkçası Meksika çok muhafazakar, dindar ve çifte ahlaklı bir topluma sahip bir ülke.
Kenevir bitkisinin doğal bir bitki olması, ürettiklerimizle hemen hemen aynı bileşiklere sahip olması ve bitkinin fitokanabinoidleri için reseptörlere sahip olmamız nedeniyle hiçbir zaman tüketimden veya bitkinin aşırı tüketimi böyle bir şey yok. Çoğu zaman kafamız karışır ve büyükanne veya annenin “sokakta marihuana var” ya da “dikkat et marihuana geliyor” dediğini duymaya alışkınız, ama gerçekten böyle görünen, sarhoş ya da kendinden geçmiş insanlar. sadece esrar kullanımından dolayı değil, sadece bu nedenle olsaydı, davranış tamamen farklı olurdu. Ancak, diğer sert uyuşturucuları kullanan herkesi esrar olarak etiketlemeye alışkınız. Alkol çok daha zararlı tütün de. Bu yüzden hala paylaşacak ve eğitecek çok şeyimiz var, insanların öğrenme isteği var. Bilgi, La rosa de Guadalupe aracılığıyla değil, bir tıklamayla ulaşılabilecek mesafede, çünkü orada onu şeytanlaştırmaya devam ediyorlar, ama kesinlikle bilimsel sayfalara gidersek, pek çok bilgi var.kağıtlarbilim adamları uzun yıllar yayınladı. Bu yüzden insanları çifte standartların veya onların içimize aşıladıklarının gölgesine düşmemeye davet ediyorum çünkü biz gelişmeye devam ediyoruz ve bilim ilerlemeye devam ediyor ve daha önce gerçek olabileceğini düşünmediğimiz ama şimdi bilimsel olarak başka birçok şeyi gerçekleştiriyoruz kanıtlanmış. Ne yazık ki artık insanın bilimin gösterdiği her şeye ihtiyacı var, hatta buna inanabilmek için meyve ve sebze yemenin sağlıklı olduğunu söylemesine bile ihtiyacımız var. Sanırım biz de insanlık olarak sağduyuyu çok kaybettik ama dönüştürülmeyen veya içine belki kokain gibi diğer maddelerde olduğu gibi dışarıdan kimyasallar konmayan bir bitkiden bahsediyoruz çünkü ikincisi geliyor. bir bitkiden, Ancak koka yaprağını doğal haliyle çiğnersek, tabii ki diğer kimyasallarla işlenmiş bir kokain tozunun sahip olduğu ölümcül etkiye sahip olmayacaktır, yani tehlike buradadır, ancak kenevir bitkisi genellikle doğal haliyle tüketilir. Kannabinoidleri çıkarılıyorsa, pratikte, o kadar doğal diyemem ama tüketilen tek şey olan reçinenin bitkiden çıkarıldığı, başka hiçbir şeyin olmadığı bir süreçle de yapılıyor. ona eklendi. Diğer bileşenler eklendiğinde, örneğin dilaltı olarak alınacak bir zeytin veya hindistancevizi yağı kombinasyonundan bahsederler. Meksika bitkisel ilaçlar konusunda çok zengindir ve ayrıca bitki kombinasyonları yapmak insan sağlığı üzerinde daha da olumlu bir etkiye sahip olabilir. Yani bir bitkinin ne olduğunu bilmenin sağduyusunu yeniden kazanmak, biraz araştırma yapmak, dizilerde ve haberlerde duyduğumuz her şeye inanmaktan vazgeçmek. Şu anda maalesef seçimler yaklaşıyor ve şu anda politikacılar arasında bir savaş var; Esrar konusunu sürükleyip birbirlerine saldırmak için bir silah olarak kullanıyorlar, olmayanlara karşı lehte olan partiler ve eh, kesinlikle tüm bunları görmezden gelmek, bu seçim savaşının geçmesine ve devam etmesine izin vermek gerekiyor Adil, kapsayıcı ve gerçek sosyal etkiye sahip bir düzenleme ile ilerlemeye devam etmek için çalışmak,

Esrar konusundaki eğitiminizin ve katılımınızın bir parçası olarak, diğer Latin Amerika bölgelerinin yanı sıra İsrail, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Kolombiya gibi birçok ülkeye seyahat ettiniz ve burada tıbbi maddenin kullanımı ve yönetimi hakkında olumlu yönleri öğrendiniz. Bu nedenle esrar ve Meksika'nın geleceği hakkında düşündüğünüzde, ülkemizde hangi olumlu yönlerin tekrarlanabileceğini veya uygulanmaması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Meksika, esrarın tüm kullanımlarını federal düzeyde yasallaştırarak, dünyada bunu yapan üçüncü ülke olacak. Sadece tıbbi ürünler için düzenlemeye sahip olan başka birçok ülke var, bir diğeri sadece endüstriyel kenevir için, ancak esrar, tıbbi, eğlence ve endüstriyel tüm kullanımlar için federal yasaları olan ülkeler, ilki Uruguay'dı, ikincisi Kolombiya ve Meksika olmak için. dünyanın üçüncü ülkesi. Ancak, kullanımlarından herhangi birini yasallaştırmış olan bu ülkelerden gözlemleyebileceğimiz çok önemli bir öğrenme eğrisi var; Neyin işe yarayıp neyin yaramadığına bakmak önemlidir. Örneğin, çok küçük bir ülke olan Uruguay'da, aslında esrarın tüm kullanımlarının düzenlenmesi esas olarak insan hakları ve sosyal adalet perspektifinden yapılmıştır. Bu yüzden yasallaştırıldı, ekonomik veya ticari açıdan pek değil. Bu yüzden çok fazla yaygara olmadı ve beklendiği kadar güçlü bir ekonomik etki olmadı, çünkü insanların kendi bitkilerini evde yetiştirmek için evlerinde bulundurabilmeleri, böylece tüketicinin suçlu sayılmaması vb. Ama bir de, çok daha büyük ve daha görünür bir ülke olan, tüm kullanımların yasallaştırıldığı ve örneğin vergilerin uygulanması gibi çok iyi çalışmayan şeyleri gözlemlemenin mümkün olduğu Kanada var. Hem süreçlerde hem de satış için nihai üründe bunları çok yükseğe koymak, yasadışı bir çerçevede çalışan tüm insanları bu endüstrinin yasallığına geçişten caydırıyor, Bu kadar yüksek vergiler ödedikleri için vergi ödemeden karaborsada ürünlerini satmaya devam etmeyi tercih ediyorlar ve aynı geliri veya daha fazlasını elde etmeye devam ediyorlar. Bu sadece Kanada'da değil, federal yasaların olmadığı Amerika Birleşik Devletleri'nde de gördüğümüz bir hatadır. Eyalet eyalet yasallaştırıyorlar, bu çok karmaşık çünkü her birinin kendi kuralları var ve çok farklılar. Bu durumda, piyasada bir doygunluk oluşur ve bu da büyük bir yasa dışı pazara ve bir eyaletten diğerine taşımaya olanak tanır. Bütün bunları gözlemliyoruz, bu yüzden burada Meksika'da eğlence ve endüstriyel kullanım için gelen bu yeni yasada çok yüksek vergilerle gitmeyeceklerinde ısrar ediyoruz. milletvekillerine tekabül eden ve Eylül'de başlayacak bir sonraki meclis döneminde görüşülecek. Alkol veya tütünde olduğu gibi artan oranlı bir vergi olmasında ısrar ediyoruz, çünkü esrar için uygulamak istedikleri kuralların çoğu tütününkilere çok benzer. Baştan çok yüksek bir vergi koyarsak, insanları yasal piyasaya girmeye teşvik etmeyeceksiniz ve orada çok fazla vergi kaybedecekler, bence hükümetin bu zamanda acilen ihtiyacı var, çünkü en yüksek vergiler Tıbbi vergilerin çok düşük olması veya bazı ilaçların olmaması nedeniyle eğlence ürünleri ve endüstriyel kenevirden üretilir. Orada yapılanın Meksika'da da işe yarayacağını söylemek mümkün değil çünkü bizim ülkemiz çok karmaşık ve farklı. Ülkemiz, uyuşturucu kaçakçılığı, uyuşturucuyla savaş, hükümet yolsuzluğu ve toplumun muhafazakarlığı tarihine damgasını vurdu. Bu nedenle, ülkemize özel bir takım olması gerektiğinden, bir düzenleme yaparken Meksika'yı zorlayan birçok faktöre sahibiz.

Son olarak, Meksika bölgesini esrar araştırma ve geliştirme için bir cennete dönüştürmek için ne gibi avantajlar buluyorsunuz?

Meksika her zaman dünyadaki ana kenevir üreticilerinden biri olmuştur ve şimdi yasal bir sektöre girdiğimize göre, araştırma, teknolojilerin geliştirilmesi, bitki hakkında hala bilmediğimiz birçok şeyi keşfetmek için birçok fırsat var. ve esrar bazlı ilaçların geliştirilmesine, çünkü dünyada çok azı var; diyet takviyeleri, kozmetikler ve gıda gibi pek çok ürün var, ancak klinik araştırmaları olan ürünler çok az. MTA ve FDA onaylı en fazla 4 tane var, Avrupa Birliğinde sanırım 2 tane var. Belirli bir şey için çalıştığı kanıtlanmış klinik araştırmalara sahip tek ürün dünyada on değildir. Meksika, esrarda bu tür klinik farmasötik araştırmaları geliştirmek ve tam olarak kaç miligram almamız gerektiğini bilmemizi sağlayan bu tür bir ürüne sahip olmak veya bir doz için bir doza nasıl başlayacağımıza dair çok daha yerleşik bir parametreye sahip olmak için süper bir fırsata sahiptir. özel durum. Örneğin, FDA tarafından onaylanan ürünler arasında özellikle epilepsi, kanser veya ağrı için olan bir tane var, ancak insanlara saldıran hastalıkların %80'i için ürünler üretip üretemeyeceğimizi hayal edin. Ülkemiz için büyük bir fırsat, özellikle ABD'de bile olmayan bir federal düzenlemeye sahip olacağımız için, bu nedenle yabancı şirketlerden ve yatırımcılardan ülkemize yatırım yapmak için çok fazla ilgi var. insanlar ve teknolojilerimizde. , ve aynı zamanda yeni teknolojilerin geliştirilmesi için. Aynı şekilde, sadece tıbbi kullanım için değil, aynı zamanda çok geleceği olduğu için ülkede çok önemli bir kılavuz oluşturan endüstriyel kullanım için de ilgi var. Dünyanın gözü şu anda kesinlikle Meksika'da.
 

Replicant

Süper Yönetici
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Yönetici
VIP Üye
Dergi Editörü
Yarışma
Paylaşım
Admin
Katılım
7 May 2010
Konular
10,118
Mesajlar
52,819
Reaksiyon Skoru
8,923
Altın Konu
399
Başarım Puanı
656
TM Yaşı
11 Yıl 8 Ay 25 Gün
Online Süresi
136d 17h 12m
MmoLira
18,765
DevLira
466
Takipçiler
185
Paylaşım için teşekkürler :)
 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
Fauda

Fauda

Moderatör
Moderator
Ayın Yönetici
Admin
Katılım
27 Haz 2021
Konular
892
Mesajlar
2,683
Reaksiyon Skoru
1,241
Altın Konu
61
Başarım Puanı
234
TM Yaşı
7 Ay 1 Gün
Online Süresi
29d 23h 53m
MmoLira
903
DevLira
12
Takipçiler
2
Rıca ederim :)
 

Kriantex0691

Her bitiş yeni bir başlangıçtır
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Fahri Üye
VIP Üye
TM Üye
Katılım
23 Haz 2013
Konular
1,000
Mesajlar
2,808
Reaksiyon Skoru
973
Altın Konu
6
Başarım Puanı
279
TM Yaşı
8 Yıl 7 Ay 7 Gün
Online Süresi
33d 2h 34m
MmoLira
1,038
DevLira
0
Takipçiler
10
Paylaşım için teşekkürler :)
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst