Reklam vermek için [email protected]

Sosyoloji Bölümü Nedir?

 • Konbuyu başlatan Glitter
 • Başlangıç tarihi
 • Cevaplar 2
 • Görüntüleme 94

Glitter

Level 6
Uzman
Katılım
12 Mar 2021
Konular
1,099
Mesajlar
1,273
Reaksiyon Skoru
704
Altın Konu
0
Başarım Puanı
220
TM Yaşı
10 Ay 13 Gün
Online Süresi
5d 6h 55m
MmoLira
369
DevLira
0
Takipçiler
0

Nileya2 ortaokul /kolay emek Global bir sunucudur, PvP ve PvM içeriği kapsamlıdır, özel kostümler ve diğer özellikler sunucuyu ayırt ederHemen tıkla, aramıza katıl!

Sosyoloji Bölümü Nedir?

Sosyoloji, yerel ve küresel düzeyde toplumsal değişim ve dönüşümleri sistematik bir biçimde inceleyerek açıklayan; toplumsal sorunların çözümüne, sosyal, siyasal ve kültürel politikaların üretimine bilimsel katkı sunan, gelecekteki toplumsal yaşamı öngörmeye çalışan bir sosyal bilim dalıdır. Toplumsal gerçeği anlamlandırmak, toplumdaki grup dinamiklerini irdelemek, insanlar arasındaki ilişki ve etkileşimlerin yapısı ve işleyişi ile ilgili kural ve ilkeleri ortaya koymak, sosyal davranışı toplumsal bağlam içerisinde açıklamak sosyolojinin en temel amaçları arasında yer almaktadır. Bu anlamda sosyolojinin araştırma konusu bireylerin toplumla ilişkilerinden, aile, din, eğitim, ekonomi gibi toplumsal kurumların incelenmesine; kırsal ve kentsel yaşamdan, siyasete kadar geniş bir yelpaze sunmaktadır. Sosyoloji; kısaca toplum bilimi olarak adlandırılır. Sosyoloji bir toplum için, sosyal ilişkilerin kalıpları, sosyal etkileşim ve günlük yaşam kültürü üzerine çalışmalar yapar. Sosyal düzen, kabul ve değişim ya da sosyal evrim hakkında bilgi birikimi geliştirmek için çeşitli ampirik araştırma ve eleştirel analiz yöntemlerini kullanan bir sosyal bilimdir. Sosyoloji aynı zamanda toplumun genel bilimi olarak tanımlanır. Bazı sosyologlar doğrudan sosyal politika ve refah için uygulanabilecek araştırmalar yürütürken, diğerleri öncelikle sosyal süreçlerin teorik anlayışını geliştirmeye odaklanmaktadır. Konu, bireysel ajansın mikro sosyoloji düzeyinden etkileşim ve sistemlerin makro düzeyine ve sosyal yapıya kadar uzanmaktadır.

Sosyoloji Zamanın Ruhunu Anlamamıza Yardımcı Oluyor

Değişimin çok hızlı ve olayların çok boyutlu olduğu günümüz dünyasında toplumsal sorunların anlaşılması; zorunlu göç, kutuplaşma, kültürel yozlaşma, toplumsal güvensizlik gibi modern sorunlara basmakalıp olmayan yaratıcı çözümlerin geliştirilmesi sosyolojinin sunduğu bakış açısı ve sosyolojik duyarlılığın ortaya konulması ile mümkündür. Öte yandan iletişim ve ulaşım teknolojilerinin giderek sınırları kaldırma eğiliminde olduğu dünyamızda farklı kültürler muazzam bir hızla birbirleriyle temas etmektedir. Bu etkileşimlerin meydana getirdiği beklenmedik gelişmeler karşısında sosyolojinin zamanın ruhunu anlamımıza izin veren yaklaşımları büyük bir önem taşımaktadır.

Sosyoloji Bölümünde Alınan Dersler Nelerdir?

Disiplinler arası bütüncül bir bakış açısını esas alan Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölümü; kendi alanında yetkin kadrosuyla bilimsel araştırmalara, eğitim öğretim faaliyetlerine ve uygulamalı projelere öncelik vermektedir. Sosyoloji bölümü programı öğrencilerin toplumsal olayları anlama, yorumlama, sorgulama ve çözüm üretme kabiliyetlerini geliştirecek yönde düzenlenmiştir.

Temel sosyoloji derslerinde öğrencilerin sosyolojide kullanılan ana kavramlar ve teorik yaklaşımları özümsemeleri, uygulamalı sosyolojinin çalışma alanları konusunda bilgi edinmeleri ve eleştirel bir bakış geliştirmeleri hedeflenmektedir.

Medya ve iletişim, aile sosyolojisi, eğitim sosyolojisi, kültürel çalışmalar, engelli sosyolojisi, siyaset sosyolojisi gibi seçmeli dersler, öğrencilerin güncel sosyolojik konulara odaklanmasını sağlamaktadır. Müfredatta temel sosyoloji derslerinin yanı sıra, felsefe grubu öğretmenliği formasyonu için gerekli olan psikoloji, felsefe ve mantık dersleri de bulunmaktadır.

Sosyoloji bölümü birçok üniversitede yer alırken bazı üniversitelerde Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer alırken, bazı üniversitelerde İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, bazılarında ise Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültelerinde yer alıyor. Lisans bölümü Sosyolojinin eğitim süresi 4 yıldır.

Sosyoloji bölümünde;
 • Sosyoloji,
 • Temel ekonomi,
 • Siyaset bilimi,
 • Sosyolojik analiz,
 • Psikoloji,
 • İleri İngilizce,
 • Toplumsal değişme ve Sosyal Antropoloji,
 • Sosyal İstatistik,
 • Kültür ve Toplum,
 • Veri Analizi,
 • Güç ve Eşitsizlik,
 • Çağdaş Sosyal Kuramlar,
 • Sosyal İstatistik,
 • Çağdaş Sosyal Kuramlar,
 • Toplumsal Değişme ve Gelişme.
Gibi teorik dersler 4 yıllık eğitim süresince verilmektedir. Bu bölümü başarı ile tamamlayan yetkin kişilere ise “sosyolog” ünvanı verilir.

Teorik ve Uygulamalı Dersler Bir Arada Sunuluyor

Sosyoloji bölümü sosyolojik analizin temel kuramsal konularını ve araştırma yöntemlerini kapsayan bir eğitimin yanı sıra öğrencilerin vizyonunu genişleten bir perspektif sunmaktadır. Metodolojik yaklaşımların geliştirilmesinde belirleyici bir rol oynayan pozitivist, realist ya da konvansiyonalist bilim felsefelerinin öğrencilere aktarımı üzerinden metodolojinin kuramsal temelleri öğrenciye aktarılmaktadır. Araştırma yöntemlerinin öğretiminde kuramsal düzeyle birlikte öğrencilerin pratik saha deneyimlerinin eş zamanlı olarak geliştirilmesi de yer almaktadır. Öğrenciler öğrenim hayatları içerisinde anket, katılımcı ve katılımcı olmayan gözlem gibi farklı pratik uygulama metotlarını somut projeler üzerinden deneyimlemektedir. Bu açıdan dünyanın en dinamik metropollerinden biri olan İstanbul’un çok çeşitli kültürel, siyasi ve ekonomik yapıya sahip olması ve önemli düşünce ve araştırma merkezlerinin bir arada barındırması öğrencilerimize muazzam bir sosyolojik laboratuvarda bulunma imkânı sağlamaktadır.

Sosyoloji Bölümü Mezunlarının Çalışma Alanları Nedir?

Sosyoloji Bölümü mezunları sahip oldukları disiplinler arası bilgi donanımları ile özel sektör, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları başta olmak üzere geniş bir yelpazede iş olanağı bulabilmektedir.

Tüm insan davranışları sosyal olduğu için, sosyolojinin konusu samimi aileden düşman mafyaya; organize suçtan dini kültlere; ırk, cinsiyet ve sosyal sınıf bölümlerinden ortak bir kültürün ortak inançlarına; ve iş sosyolojisinden spor sosyolojisine kadar. Aslında, az sayıda alan bilginin araştırılması, teorisi ve uygulaması için bu kadar geniş bir kapsam ve ilgiye sahiptir.


Sosyoloji bölümünden mezun olan öğrenciler için kariyer seçenekleri, henüz üniversite sıralarında yer aldıkları dönemlerde almış oldukları kararlar neticesinde şekillenebilir. Çünkü sosyolojinin alt dalları oldukça fazladır. Bunun haricinde tercihini akademik kariyerden yana kullanmayan mezunlar;
 • Gazetecilik ve medya,
 • Bankacılık ve finans,
 • Reklamcılık,
 • Sigortacılık,
 • Araştırma merkezleri,
 • Sivil toplum kuruluşları,
 • Yazarlık,
gibi alanlarda kendilerine çalışma imkanı bulabilirler.

Mezunlar; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü gibi kamu kurumlarının yanı sıra sivil toplum örgütleri, yayıncılık ve iletişim sektörü, belediyeler ve araştırma şirketlerinde sosyolog kadrosuyla yönetici, uzman, danışman ve araştırmacı pozisyonlarında görev alarak projeler geliştirmektedir. Sosyoloji Bölümü mezunları formasyon sertifikası alarak kamu ve özel kuruluşlarda öğretmenlik yapabilirler. Ayrıca bölüm mezunları eğitimlerine yüksek lisans ve doktora programlarında devam ederek akademik kariyer yapabilirler. 

Replicant

Süper Yönetici
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Yönetici
VIP Üye
Dergi Editörü
Yarışma
Paylaşım
Admin
Katılım
7 May 2010
Konular
10,109
Mesajlar
52,685
Reaksiyon Skoru
7,949
Altın Konu
389
Başarım Puanı
656
TM Yaşı
11 Yıl 8 Ay 20 Gün
Online Süresi
133d 21h 39m
MmoLira
18,648
DevLira
460
Takipçiler
184
Paylaşım için teşekkürler :)
 

Kriantex0691

Her bitiş yeni bir başlangıçtır
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Fahri Üye
VIP Üye
TM Üye
Katılım
23 Haz 2013
Konular
1,000
Mesajlar
2,807
Reaksiyon Skoru
973
Altın Konu
6
Başarım Puanı
279
TM Yaşı
8 Yıl 7 Ay 2 Gün
Online Süresi
33d 2h 30m
MmoLira
1,034
DevLira
0
Takipçiler
10
Paylaşım için teşekkürler :)
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst