Reklam vermek için [email protected]

Bulut Barındırma ve Paylaşımlı Barındırma: En İyi Seçenek Hangisi?

Replicant

Süper Yönetici
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Yönetici
Dergi Editörü
Yarışma
Ayın Üyesi
Admin
Katılım
7 May 2010
Konular
5,652
Mesajlar
46,390
Reaksiyon Skoru
7,117
Altın Konu
335
Başarım Puanı
481
TM Yaşı
11 Yıl 6 Ay 28 Gün
Online Süresi
110d 8h 50m
MmoLira
16,731
DevLira
405
Takipçiler
168
Shared-Hosting-Vs-Cloud-Hosting-Which-Is-better-featured.png

Merhaba Web barındırma, bir yer kiralamak ve insanların sizi bulabilmesi için adresini vermek gibidir.

Web sitenizi oradaki herhangi bir barındırma hizmetini kullanarak barındırabilirsiniz. Ancak bulut ve paylaşılan barındırma hala en popüler biçimlerdir ve internetteki birçok web sitesi bunlardan birine güvenir.

Muhtemelen onları duymuşsunuzdur. Peki web sitenizi bulutta veya paylaşılan bir hizmet aracılığıyla barındırmak ne anlama geliyor? Ve hangisi daha iyi?

Paylaşımlı Hosting Nedir ve Nasıl Çalışır?

Standing-web-servers.png

Paylaşılan barındırma, barındırdığı web sitelerine hizmet vermek için bir tür dağıtılmış kaynaklar kullanır. İnternette bulduğunuz web sitelerinin çoğu paylaşılan barındırmada çalışır.

Bununla birlikte, paylaşılan barındırma, tek bir sunucuda birden çok web sitesini yığınlar. Bu nedenle, paylaşılan barındırma kullanarak bir web sitesi oluşturduğunuzda, alan ve bant genişliği, veritabanı depolama alanı ve posta alanı gibi kaynakları, diğerlerinin yanı sıra, o sunucuda barındırılan diğer web siteleriyle paylaşır.

Paylaşımlı barındırmanın kısıtlamalarından biri, kendinize geniş bir sunucu alanı sağlamak yerine, istediğiniz bölümü tek bir taneden seçmeniz ve barındırma sağlayıcısının size tahsis etmesidir.

Barındırma sağlayıcısı sahnenin arkasındaki kaynakların ve teknik özelliklerin çoğunu yönettiği için paylaşılan barındırmanın bakımı kolaydır.

Ancak, kaynakların diğer web siteleriyle bu şekilde birleştirilmesi, alan, bant genişliği, veritabanı depolama ve performans için gereksiz rekabete neden olabilir. Temelde, sizinkinden daha iyi performans gösteren başka bir site, web sitenizi barındıran sunucuya hakim olabilir ve web sitenizin performansında düşüşe neden olabilir.

Ek olarak, paylaşılan barındırma tek bir sunucu etrafında döndüğünden, sunucu kapalı kalma süresinin üzerindeki tüm web sitelerini de erişilemez hale getirdiği anlamına gelir.


Bulut Barındırma nedir?


A-hand-touching-the-cloud.png

Son zamanlarda daha fazla popülerlik kazanmasına rağmen, bulut bilişim fikri altmış yılı aşkın süredir ortalıkta.

Amazon'un 2006'da ilk kez sanal Elastic Compute Cloud (EC2) sunucularını sunmasıyla birlikte, Google, Microsoft ve diğerleri dahil olmak üzere diğer teknoloji devleri de bulut çözümlerini sunarak harekete geçti.

Bulutta bir web sitesi barındırdığınızda, birkaç uzak sunucuda kullanılabilir. Dolayısıyla, kaynakları tek bir sunucuda birçok web sitesiyle paylaşmak yerine, bulut barındırma, bir web sitesine dağıtılmış sunuculardan sağlanan sınırsız kaynaklara erişim sağlar.

Bulut barındırma bunu, web sunucularını veri merkezleri olarak da adlandırılan birkaç uzak konuma yayarak başarır. Bu dağıtım, tüm barındırma kaynaklarını hazır hale getirir.

Bu bir avantajdır, çünkü teknik sorunlar veya bakım nedeniyle bir sunucu çökse bile, başka bir uzak sunucu web sitenizi alır ve çalışır durumda tutar.

Sunucular her yerde ve her yerde olduğundan, daha fazla depolama alanı, daha yüksek performans ve genişleme fırsatı olduğu anlamına gelir. Bulut barındırma ayrıca farklı biçimlerde gelir, bu nedenle oldukça esnektir.

Bununla birlikte, bulut barındırma, bakımı kolay, daha ölçeklenebilir ve sağlam bir mimari sunar. Bulut barındırma, paylaşımlı barındırmanın aksine, kullanıcılara istedikleri zaman barındırma mimarilerine daha fazla özellik ekleme fırsatı sunar.

O zaman bile, çoğu durumda, barındırma sağlayıcısı bunu sizin için yaptığı için sunucu bakımı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak bu, kullandığınız bulut hizmetinin türüne de bağlıdır.


Bulut ve Paylaşımlı Barındırma Arasındaki Temel Farklar

Artık paylaşılan ve bulut barındırmanın ne olduğu konusunda net olduğunuza göre, hızlı bir özet için özelliklerindeki bazı farklılıklara bir göz atın.

Bulut Barındırmanın Özellikleri

 • Çeşitli veri merkezlerinden içerik sağlar.
 • Bulut barındırma, şirket içi çözümler sunar ve genişledikçe özellikler ekleyebilirsiniz. Yani oldukça ölçeklenebilir.
 • Barındırma sağlayıcısından bir hata olmadıkça, sunucular arası veri aktarımı yardımıyla sunucunun kapalı kalma süresini ortadan kaldırır.
 • Sanal sunuculara dayanır, bu nedenle fiziksel sunucular için fazladan alan alma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.
 • Size en yakın sunucu verileri alıp teslim ettiğinden veriler daha hızlı teslim edilir.
 • Düzgün kurulmazsa, bir veri ihlali olabilir.

Paylaşımlı Hosting'in Özellikleri

 • Tek bir sunucu aynı anda birçok web sitesini barındırır.
 • Genişletebilmenize rağmen, başlangıçta seçtiklerinizi aşamayacağınız için bazı sınırlamalar olabilir. Yani bulut barındırma kadar ölçeklenebilir değil.
 • Tek bir sunucu aynı anda birçok web sitesini barındırdığından, sunucunun kapalı kalma süresini ortadan kaldırmaz.
 • Bulut barındırma ile karşılaştırıldığında veri teslimi daha yavaştır.
 • Dağıtım kolaydır ve daha az tekniktir.

Paylaşımlı Hosting Fiyatlandırma Özellikleri


Coins-placed-on-paper-currency.jpgq50fitcropw750dpr1.jpg

Fiyatlandırma söz konusu olduğunda paylaşılan barındırma daha inceliklidir. Daha önce belirttiğimiz gibi, paylaşılan barındırma tamamen alan tahsisi ile ilgilidir.

Bu nedenle, paylaşılan barındırma planınızın fiyatı, gerekli depolama alanı, bant genişliği ve barındırma sağlayıcısına bağlı olarak değişebilir.

Aslında, dışarıdaki birçok web sitesi paylaşılan barındırma kullanıyor çünkü daha ucuz ve bulut muadilinden daha sabit fiyatlar sunuyor.

Bu nedenle, daha geniş bant genişliği veya daha yüksek planları seçmediğiniz sürece, planınızı yenilemeye karar verseniz bile barındırma ücretlerinizin öncekinden değişmesi olası değildir.


Bulut Barındırmanın Fiyatlandırma Özelliği

Bulut barındırma düşük bir fiyata başlayabilir. Hatta bazıları en başından özgürdür. Ancak, ölçeklendirmeye karar verdiğinizde altyapıyı korumanın maliyeti genellikle oldukça yüksektir.

Talebinize bağlı olarak, bulutta barındırma size ayda yüzlerce ila birkaç bin dolara mal olabilir.

Bulut barındırma ayrıca farklı biçimlerde gelir, böylece ihtiyaçlarınıza uygun hizmeti seçersiniz. Size tüm barındırma altyapısını sağlayan sanal sunucular elde ettiğiniz bir Hizmet Olarak Altyapı planı (IaaS) seçebilirsiniz.

Ayrıca, barındırma sağlayıcısının, uygulamalarınızı hızlı bir şekilde dağıtabileceğiniz ve çalıştırabileceğiniz, kullanıma hazır altyapıları veya yazılım platformlarını yapılandırdığı Hizmet Olarak Platform (PaaS) da vardır.

Bir diğer popüler olanı, insanların yazılıma, onları yüklemeden, isteğe bağlı olarak erişebildiği Hizmet Olarak Yazılımdır (SaaS).

Bu seçenekler son derece ölçeklenebilir, ancak hedef genişletme olsa da, ileriye dönük sağlam bir altyapıyı sürdürmenin maliyetini göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Abone olduğunuzdan emin olduğunuz ve bu kadar emin olduğunuz paylaşılan barındırmanın aksine, bulut barındırma sizi genellikle oldukça pahalı hale gelen bir "kullandığın kadar öde" koşuluna yerleştirir.

Bu yüzden, onunla uğraşmadan önce, yeterince becerikli olduğunuzdan emin olun.


Paylaşımlı Hosting Ne Zaman Kullanmalısınız?

Hiçbir kural, paylaşılan barındırma kullanarak hangi uygulamaları veya web sitelerini barındırabileceğinizi ve barındıramayacağınızı açıkça belirtmez. Ancak hız, veri iletimi, veri depolama ve trafik toleransı gibi faktörleri göz önünde bulundurduğunuzda, paylaşılan barındırma bu açıdan pek bir şey sunmayabilir.

Bunun nedeni, paylaşılan barındırmanın neredeyse ölçeklenebilir olmamasıdır. Bu nedenle, web siteniz sınıra ulaştığında, işler karışabilir ve tıkanabilir.

Ancak zaten bildiğiniz gibi, paylaşılan barındırmanın düşük maliyetinin gücü olduğu, bu nedenle paylaşılan barındırma kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek aynı zamanda mali yeteneklerinize de bağlıdır.

Bununla birlikte, web uygulamanız çok fazla trafik oluşturmayacaksa veya büyük hacimli verileri iletmiyor veya depolamıyorsa, paylaşılan barındırma çok maliyetli olmadığı için mükemmel bir seçimdir.

Örneğin, şirketinizin web sitesini veya portföyünü paylaşılan barındırma kullanarak barındırabilirsiniz. Bugün internetteki çoğu blog, paylaşılan barındırmaya bile güveniyor. Paylaşılan barındırma, bant genişliğinizi aşmadığınız sürece mükemmel bir şekilde sunar.


Cloud Hosting'i Ne Zaman Kullanabilirsiniz?

Sizinki bol kaynak, yeterli depolama ve anında veri teslimi gerektiren kurumsal bir uygulama ise, bulut barındırma doğru seçenek olabilir.

Yüksek maliyet, bulut barındırmanın bir parçası olsa da, sağlam performansı ile paylaşılan barındırmayı gölgede bırakıyor.

Yüksek miktarda trafik alan veya yüksek trafik potansiyeli olan bir web siteniz varsa, karşılayabiliyorsanız, onu buluta koymayı düşünmelisiniz.

Beklendiği gibi, Uygulama Programlama Arayüzleri (API'ler) gibi bir tür sanal çözüm sağlayanlar gibi gerçek zamanlı verileri ileten web siteleri için, bunlar kesinti süresini karşılayamaz. Dolayısıyla bulut barındırma onlar için de mükemmel bir seçenektir.


Paylaşımlı veya Bulut Barındırma: Hangisinde Barındırmak Daha Kolay?

Her barındırma biçiminin farklı kurulum yöntemleri ve dağıtım talimatları vardır. Paylaşılan barındırma genellikle web sitenizi bir klasöre sıkıştırdıktan sonra uygulamak için birkaç yükleme adımı alır.

Dağıtım süreci sağlayıcıya bağlı olarak değişiklik gösterse de, paylaşılan barındırma daha grafikseldir, bu nedenle başlangıç için uygundur.

Bulutta dağıtım genellikle bulut hizmeti türüne ve barındırma sağlayıcısına bağlıdır. Heroku gibi bazı bulut barındırma platformlarında kurulumu kolay olsa da, bazıları eğitimli bulut mühendislerinin uzmanlığına ihtiyaç duyar.

Genel olarak, bulutta barındırma biraz daha tekniktir ve daha da korkutucu olan şey, birkaç kurulum hatasıyla bile gereksiz bir maliyete maruz kalabilmenizdir.
 

Göktuğ UYANIK

Stand tall, even if that means standing alone
TM Üye
Üye
Katılım
3 Eki 2017
Konular
609
Mesajlar
4,371
Reaksiyon Skoru
1,655
Altın Konu
139
Başarım Puanı
262
TM Yaşı
4 Yıl 1 Ay 26 Gün
Online Süresi
90d 8h 9m
MmoLira
4,329
DevLira
47
Takipçiler
13
Paylaşım için teşekkürler.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst