Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Kurtarma çalışmalarında helikopter düştü

HiperiX

Level 8
Kurtarma çalışmalarında helikopter düştü


KAHRAMANMARAŞ'ta çarşamba günü düşen, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin yaşamını yitirdiği helikopter enkazının bulunduğu bölgeye uzman dağcıları götüren Sikorsky helikopten, kaza yerine iniş sırasında düştü.

Ankara'dan bu sabah arama kurtarma çalışmaları için Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi'ne gelen Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'na ait Sikorsky tipi iki helikopter, uzman dağcı ekibini alarak enkazın bulunduğu Keş Dağı'nın Kanlıçukur kesimine hareket etti.

Saat 11.10'da enkaz bölgesine ulaşan helikopterler iniş için yaklaşmaya geçerken, yeni yağan ve henüz sertleşmeyen karlar, pervanelerin rüzgarıyla savruldu. Helikopterlerden birinin pilotunun savrulan karlar nedeniyle görüş mesafesini kaybetmesi sonucu kontrolden çıkarak yere çarptı. Helikopterde bulunan ve büyük şans eseri kazayı yara almadan atlatan pilotlar ile dağcılar, diğer helikopter tarafından kaza bölgesinde alınarak Göksun'a ulaştırıldı.

GENELKURMAY: KIRIMA UĞRADI
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, askeri helikopterin Keş Dağı'na iniş sırasında kırıma uğradığını doğruladı. DHA
muhabirinin konuya ilişkin sorusu üzerine olayla ilgili açıklama yapan Tuğgeneral Gürak, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na aik Sikorsky helikopterin çarşamba günü düşen helikopterin enkazının bulunduğu yere 12 kişilik Doğal Afetler Arama ve Kurtarma (DAK) timini götürdüğünü söyledi. Tuğgeneral Gürak, “Sikorsky helikopterimiz olay yerine iniş yaparken kaza kırıma uğradı. DAK timi ile helikopter pilotları kazayı yara almadan atlattı“ dedi.
Timin bölgede kaldığını kaza geçiren pilotların ise diğer helikopter tarafından alındığını belirten Tuğgeneral Metin Gürak, bölgeye ulaşan savcıların incelemelerini sürdürdüğünü, DAK timinin de çarşamba günü düşen helikopterin enkazında tahliye işlemine başladığını sözlerine ekledi.

HELİKOPTER DAĞDA KALDI
Göksun`da Keş Dağı`ndaki Yazıcıoğlu`nun helikopterinin enkazına en yakın nokta olan Kızılöz Köyü`nde bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, helikopter ile havadan yaptığı incelemenin ardından tekrar köyü indi. Atalay, arama çalışmaları sırasında kırıma uğrayan Genelkurmay'a ait helikopterin enkaz bölgesine yakın bir yerde olduğunu söyledi.
Bakan Atalay, bu helikopterin yeniden havalanamadığını belirtirken, enkazın durumu ve yaşamını yitirenlerle ilgili sorulara “Çalışmalar sürüyor“ demekle yetindi.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst