Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Exynos 992 geliyor! Samsung telefonların yeni işlemcisi!

HarunCsknn

Deneme Moderatör
Önde gelen işlemci üreticilerinden Samsung, Note 20 ve Galaxy Fold 2 tanıtımına hazırlanıyor. Exynos işlemcilerinin üretiminden sorumlu Güney Koreli şirket, üretim teknolojilerini de geliştiriyor. Özellikle işlemci gibi donanımlarda, litografi teknolojisinin gelişmesi büyük önem taşıyor. Ciddi performans artışları için, transistörlerin boyutunun küçülmesi gerekiyor. Bu kapsamda geliştirilen 5 nm Exynos 992 işlemcisi, yeni Samsung telefonlarına güç verecek.

Üretim teknolojisinde Samsung’un en büyük rakibi ise TSMC. Apple, Huawei ve Qualcomm gibi şirketler ile çalışan TSMC, piyasanın lideri konumunda.

5 nm Exynos 992 işlemcisi Samsung telefonlara güç verecek

Samsung, 5 nm litografiye sahip Exynos 992 için hazırlıklarını tamamladı. Gelen haberlere göre, yeni 5G destekli işlemcinin seri üretimine önümüzdeki Ağustos ayında başlanacak. Exynos 992, ARM’ın en yeni Cortes-A78 çekirdeklerini ve Mali G78 grafik birimini içeriyor. Grafik performansında yüzde 25’lik bir artış yaşanırken, çekirdek tarafında da önceki nesle kıyasla yüzde 20 daha az enerji tüketilecek.5 nm litografiye sahip Exynos 992 işlemcisi, 990 işlemcisine göre küçük iyileştirmelere ev sahipliği yapacak. Esas performans artışının, 2021 yılında çıkacak olan işlemci için olacağı tahmin ediliyor. Qualcomm’un mevcut amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 865, Cortex-A77 ve Cortex-A55 çekirdeklerinin özel bir sürümünü kullanıyor. Eğer Snapdragon 865 Plus tanıtılırsa, rakibi Exynos 992 olacak. Ancak Meizu’nun genel müdürü, bu yıl içerisinde Qualcomm’un Plus işlemci tanıtmayacağını söylemişti.Exynos 992 ile birlikte gelmesi beklenen ilk modelin Note 20 olması bekleniyor. Endüstri uzmanlarına göre, yeni Exynos işlemci sadece Güney Kore pazarında kullanılabilir. Yurt dışındaki tüm pazarlara ise Snapdragon işlemciye sahip Note modelleri yollanabilir. Bu iddianın doğruluğu henüz bilinmiyor. Ancak son zamanlarda kullanıcılar, Avrupa pazarında da Snapdragon işlemci kullanması için Samsung’a baskı yapıyor.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst