Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

ATATÜRK'ÜN SIK SIK OKUDUĞU BEYİTLER

HarunCsknn

Level 5

ErnaMt2 / 1-99 ORTA EMEK YAPISIYLA / LYCAN/SİMYA/KUŞAK/PET YOK / EĞLENCENİN TADINDA ZİRVE YAPMAK İÇİN DURMA SENDE ARAMIZA KATIL/ ERNAMT2 6 HAZİRAN CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 19:00 DA AÇILIYOR![DETAYLI TANITIM]

Atatürk'ün en yakınındaki isimlerden biri de Kılıç Ali'dir. Atatürk'ün yaveri olarak itimadını ve güvenini kazanmış , vefatına kadar yanından ayrılmamıştır. Onu, kendini Atatürk'e adamış bir kişi olarak da tanımlayabiliriz. Çünkü Atatürk'ün ' sırdaşı' olarak bilinir. İnönü'ye mesafeli durduğu için, Atatürk'ten sonra fazla itibar görmemiştir. Bu gün hâlâ kararları çok tartışılan İstiklal mahkemelerinden,'Ankara İstiklal Mahkemesi'nin 'Kel Ali ve 'Necip Ali' den sonra, 3. üyesi de 'Kılıç Ali' dir.

'Atatürk'ün Hususiyetleri' adını verdiği eserinde, O'nun sofrasını uzun uzadıya anlatır. Sevdiği şarkı ve türkülerin neler olduğunu bir bir sıralar. Çok sevdiği ve sık sık tekrar ettiği beyit ve gazeller hususunda da der ki:

... Ellerini yüzlerine koyarak bizzat söyledikleri ve mütehassis oldukları iki tane de gazel vardı:

'Canımı cânan eğer isterse, minnet canıma
Can nedir ki anı kurban etmeyim cânanıma!'.
Ney ile, mey ile bir alay mahbup ile her dem gelin!
Bezmi cem âyinimi kabrimde ikad eyleyin!'.

Atatürk sevdiği şarkıları bizzat söylemekten zevk alırlar, söyledikçe neşelenirler, hemen misafirlerine hitap ederek tekrarından daima hoşlandıkları:

'İçelim her muhabbetin mutlak
Ölmeyen bir hayatı vardır ki
Ana mevcad-ı mehasin-i âlem
Kehvare-i terennüm olur.'

Kıtasını kendilerine mahsus zarif ve şirin bir eda ile okuyarak kadehlerini kaldırırlardı. Atatürk'ün bu mısralardan başka bir de sevdiği ve çok tekrar ettikleri bir beyit daha vardı ki o da şu idi:

'İç bade güzel sev var ise akl-ı şuurun
Dünya var imiş, ya ki yoğ olmuş ne umurun.'

Şair Mehmet Emin Yurdakul'u ilk defa Manastır İdadisi'nde öğrenci iken okuduğum: 'Ben bir Türk'üm dinim, cinsim uludur Sinem, özüm ateş ile doludur'
mısralarıyla başlayan manzumesinde, bana milli benliğimin gururunu tattıran ilk anlatımı bulmuştum' diyen Mustafa Kemal, bu şiiri de not edip yeri geldikçe sık sık okuyacaktır.

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)