Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Mamutların atasının dev fosili bulundu

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Beğeniler
31
MmoLira
0
DevLira
0
#1

Turkmmo Resmi Serverı Elym2, 10. Yılına Özel 1-120 Farm Serverı 18 Ocak Cuma 7000+ Online İle Açıldı! HEMEN KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINMoldova’da fillerin atası mamutlardan da önce yaşadığı varsayılan 10 milyon yıllık mastodon fosili bulundu.
Moldova'da fillerin atası olarak bilinen 10 milyon yıllık mastodon fosili bulundu.

Bilim Akademisi Zooloji Enstitüsü çalışanlarından bilim adamı Teodor Obada, başkent Kişinev'in Valea Morilor bölgesinde bir mastodon iskeleti bulunduğunu açıkladı. Kemiklerden elde edilen verilere göre, hayvanın ağırlığının 1.5 ton, boyunun ise 2 metre olduğu belirtildi. Daha önce Kişinev'de mastodona ait iki diş, kaburga parçaları, ayak kemikleri ve 12 omurga parçası bulunmuştu.

İskeletin koruma çalışmalarının sürdüğünü açıklayan Moldovalı bilim adamları, yeni bulunan iskeletin yaşının ve tipinin kesin belirtebilmesi için dişleri üzerinde çalışma yapacaklarını belirttiler.

Obada, bulunan iskelet sayesinde bölgede yaşayan mastodonların türlerinin belirleneceğini, Avrupa ve diğer bölgelerde ortaya çıkarılan fosiller ile bir karşılaştırma yapılabileceğini kaydetti. Fosil, Kişinev Zooloji Enstitüsü müzesinde sergilenecek.

Fillerin atası Mamutlardan da önce yaşadığı varsayılan ve 6 ile 10 milyon yıl öncesine ait olan mastodonlara ait fosiller Türkiye'de Burdur'da yapılan kazı çalışmalarında ve Çin'de bulunmuştu.
 
Üst