Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Epic Games, Fortnite'ı Bağımlılık Yaratan Bir Oyun Yaptığı Gerekçesiyle Davalık Oldu

JusiFer

All eyez on me
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Yönetici
VIP Üye
Yarışma Organizatörü
Hosting Yöneticisi
Katılım
17 Haz 2010
Konular
3,272
Mesajlar
18,391
Reaksiyon Skoru
3,902
Online Süresi
88g 6s 57d
Başarım Puanı
445
Madalyalar
7
Yaş
24
  • Turkmmo 2018 Yılının VİP Üyesi
  • Turkmmo 2018 Yılının Paylaşımcıya En Çok Destek Veren Üyesi
  • Turkmmo 2018 Yılının En İyi Turnuva Organizatörü
  • Turkmmo 2018 Yılının En İyi Dergi Editörü
  • 9. İmza Yarışması
  • 8. Avatar Yarışması
MmoLira
1,123
DevLira
-118
En İyi Cevap Puanı
38
Takipçiler
226
Battle Royale türünün en başarılı örneklerinden olan Fortnite, dünya genelinde milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor. Oyunun çocuklar üzerinde bıraktığı etki de bazı çevrelerce bağımlılık olarak yorumlanıyor. Kanada merkezli bir hukuk şirketi de Epic Games'i "Fortnite'ı bilerek bağımlılık yaratan bir oyun yapmak" suçlamasıyla dava edecek.

Dünya üzerinde ciddi bir oyuncu kitlesi bulunan oyunlardan biri olan Fortnite, her geçen gün yeni oyuncuların favori oyunu hâline geliyor ve kitle büyümeye devam ediyor. Sezon başlarında sunduğu yeniliklerle dikkat çeken oyun, bu sefer oldukça farklı bir konuyla gündeme geldi.

Kanada merkezli hukuk firması Calex Légal'den Alessandra Esposito Chartrand'e göre Epic Games, Fortnite'ı yaratırken birçok psikolog işe aldı ve oyunun en yüksek düzeyde bağımlılık yaratması için çalışmalar yürüttü. Epic Games'in gençleri bağımlılık yoluyla oyuna çektiğini söyleyen avukat, durumu mahkemeye taşıyacaklarını açıkladı.

Chartrand'e göre Fortnite'ı sigara bağımlılığıyla bağdaştırmak mümkün:


Avukat Alessandra Esposito Chartrand, 2015'te tütün şirketlerine yönelik görülen davayı örnek göstererek Epic Games'in bağımlılık riski konusunda üzerine düşeni yapmadığını söylüyor. Quebec Yüksek Mahkemesi'nin sigara içmenin tehlikeleri konusunda müşterilerini uyarmayan şirketlere verdiği cezaya değinen avukat, Epic Games'in bağımlılık konusunda bilgi verme zorunluluğunun olduğunu belirtiyor.

Şirkete gelen iki ebeveynin söylediklerini aktaran Chartrand, "Ebevenyler, çocukları için endişeliler. 'Fortnite'ın çocuğumuzun hayatını mahvedeceğini bilseydik oynamasına asla izin vermezdik' diyorlar" ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz günlerde kişisel bilgilere ulaşılabilmesini sağlayan güvenlik açığıyla gündeme gelen Fortnite'ın başı bu sıralar davalardan kurtulmayacak gibi görünüyor. Davaların nasıl sonuçlanacağını ise önümüzdeki süreçte hep birlikte göreceğiz.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst