Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


FPS - Nedir Bu FPS? En İyi FPS Oyunları ve FPS Oyunların Tarihçesi

5.00 yıldız(lar) 1 Oy

Nirvana ^

All eyez on me
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Yönetici
VIP Üye
Yarışma Organizatörü
Katılım
17 Haz 2010
Konular
2,836
Mesajlar
17,331
Reaksiyon Skoru
3,508
Online Süresi
73d 23h 4m
Başarım Puanı
410
Yaş
24
MmoLira
576
DevLira
-121
En İyi Cevap Puanı
36

RAGEFULLMT2 GERÇEK PAY TO WIN KARŞITI YAPISI VE YENİLİKÇİ SİSTEMLERİYLE BİRLİKTE SÖZ VERDİĞİMİZ TARİH 13.09.2019 CUMA SAAT 20:00'da AÇILMIŞTIR!!! 1-120 EMEK SERVER, KAYITLAR VE İNDİRME AKTİFTİR DETAYLI TANITIM İÇİN TIKLAYIN
Merhaba arkadaşlar, bugün bu konuda sizlere MMOFPS nedir ve en iyi MMOFPS oyunlarını paylaşacağım. Umarım konu hoşunuza gider.

FPS Nedir?

FPS açılım halinde (First Person Shooter) yani Birinci Şahıs Nişancı anlamını taşımaktadır. Oyunu oynayan oyuncunun bu oyun dünyasını direkt olarak karakterin gözünden tüm oyun dünyasını görmesine olanak sağlayan bu bakış açısındaki tüm oyunlar FPS oyunları olarak adlandırılabilir. Bilgisayar oyunları fare (mouse) yardımıyla yönlendirilmektedir. Oyun şirketlerinin karar verdiği doğrultuda görüş açısına sahip oluyoruz. Bu açı çok dar veya çok geniş olabiliyor. "fps" ile "FPS" kelimeleri aynı değildir. Burada karıştırılan nokta "fps" yani açılımıyla frames per second anlamını taşır. "FPS" ise biraz önce bahsettiğimiz gibi First Person Shooter anlamını taşır. Bu iki kavram birbirinden çok farklıdır. Hazır fps'e değinmişken bir cümle de özetle sizlere onu da anlatayım. fps yani frames per second oyun içerisindeki grafiklerin, saniyedeki akış hızı, ekrandaki yenileme hızı yani kısacası saniyede kaç kere gösterildiğini bize gösteren bir kavramdır.

FPS Oyunlarının Tarihçesi?

First Person Shooter görüş açısının ortaya çıkması, 1973 yıllarına kadar dayanmaktadır. Bu konuyu yazmaya karar vermeden ve detaylamasına araştırma yapmadan önce bende diğer çoğunluk gibi ilk olarak Doom ile bu görüş açısının FPS oyunlarının ilk örneği olarak biliyordum. Ancak işin aslı öyle değilmiş, 1973 yılında ilk piyasaya çıkan MMOFPS oyunu Maze War ile başlamaktadır. Eğer merak ediyorsanız aşağıda vereceğim linkten oyunun sitesine girebilir ve oyunu oynayabilirsiniz.


Maze War oynamak istiyorsan

Ancak 1973 döneminin bulundurduğu bilgisayar donanımları ve şartlar doğrultusunda bu işlemci gücüne sahip bilgisayarlar genellikle NASA ve MIT'in elinde bulunuyordu. Yani sadece bu bilgisayar kullanıcıları bu oyunu oynayabiliyordu.

Biz oyunseverlerin FPS bakış açısı ile buluşmamız bundan 19 yıl sonrasına dayanmakta. Yani FPS dönemi bizim için 1992 yılında mümkün olabildi.

Bu FPS oyunda Software imzasını taşıyan Wolfenstein 3D, o yıla ve o güne kadar görülebilecek en iyi FPS deneyimi yaşatmıştır. FPS görüş açısına sahip oyunların da atası olarak ünvan almaya hak kazanmıştır bence. Bu oyundan 1 sene sonra yani 1993 yılında ortaya çıkan Doom oyunu da MMOFPS dünyasının gelişmesinde en büyük rolü üstlenmiştir diyebiliriz. Hatta o dönemleri kasıp kavuran ve büyük çoğunluğun hala ilk MMOFPS oyun olarak inatla kabul ettiği oyundur Doom.

1992 yılından günümüze kadar binlerce, yüzbinlerce FPS oyunu çıktı. Bazıları raflardaki altın yerlerin sahibi oldular, popülerlik kazandılar ve bazıları da ne yazık ki dijital oyunların gölgesinde kayboldular.


FPS oyunların tarihçesinden bahsettiğimize göre sizlere hazırlamış olduğumuz en iyi FPS oyunları listesinden de bahsetmek isterim.

En İyi FPS Oyunları Listesi TOP 9
  • Call of Duty Serisi: Bu tarz FPS oyunlarında en başarılı oyunları genelde Medal of Honor yapıyordu ancak COD'un gelişmiş grafikleri sayesinde savaşın ortasındaymış gibi hissetmeye başladık.​
  • Half Life: İlk olarak Wolfenstein 3D oyunu çıktı fakat bu FPS türü Half Life sayesinde şekillendi ve bugünkü gelişen FPS oyunlarına büyük öncülük etmiş oyun hala Half Life'dır.​
  • Return to Castle Wolfenstein: Wolfenstein 3D oyunundan sonra biraz daha geliştirilmiş üst versiyon oyundur. Eski de olsa hala oynandığında oyunseverleri heyecanlandıran bir oyundur.​
  • Quake 3: Arena: Çıktığı dönemin en popüler online FPS oyunu olarak kabul edilmiştir. Hala daha botlarla ve yerel ağlarla multiplayer olarak oynayabileceğiniz bir oyundur kendisi.​
  • Titanfall 2: Muhteşem hikayesi, akıcılığı ve barındırdığı aksiyon ile enfes oyunlar arasındadır.​
  • Metro Exodus: Hikayesi, oyun türü, grafikleri ile oyun zevkini bir adım öne taşıyan bu oyun efsane ötesinde bir oyun deneyimi sunmakta.
  • BioShock: Okyanusun derinliklerinde geçen bu oyun oyunseverlerin vazgeçilmezleri arasında yer almakta.
  • Doom (2016): Bu oyunda insanlar ikiye ayrılmış durumda. Bazıları bu oyunu bulunmaz bir nimet olarak bulsa da bazıları da nefret ediyor. Ancak söylemekte fayda var ki bu oyun FPS hissiyatını size en sonuna kadar yaşatacak özel bir işçilikle yapılmış bir oyundur. Ayrıca Online Mod ile dünyaya da meydan okumanız mümkün.
 

XxZeMaHSeRxX

Co-Administrator
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Co-Admin
VIP Üye
Developer
Paylaşımcı
Katılım
12 Tem 2017
Konular
2,714
Mesajlar
10,723
Reaksiyon Skoru
3,865
Online Süresi
188d 4h 17m
Başarım Puanı
395
MmoLira
671
DevLira
-10
En İyi Cevap Puanı
72
Eline Sağlık.
 

kolesa

" یاغی "
VIP Üye
TM Üye
Üye
Katılım
18 Eyl 2009
Konular
857
Mesajlar
1,003
Reaksiyon Skoru
133
Online Süresi
2d 10h 4m
Başarım Puanı
200
Yaş
23
MmoLira
75
DevLira
9
En İyi Cevap Puanı
0
Paylaşım için teşekkürler.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst