Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Yapay Zeka Mühendisliği Nedir, Mezunları Ne İş Yapar?

5.00 yıldız(lar) 1 Oy

KILLSHOT

Lookin' for me? I'm Underground
VIP Üye
TM Üye
Katılım
12 Haz 2019
Konular
219
Mesajlar
505
Reaksiyon Skoru
357
Online Süresi
7d 18h 43m
Başarım Puanı
149
MmoLira
37
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0

M2Allstar | 1-105 Orta Emek | 8000 TL Ödüllü Turnuvalar ! BUGÜN SAAT 20.00`DA AÇILIYOR ! KAYITLAR VE OYUN İNDİRME AKTİF DETAYLI TANITIMA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

Son yıllarda "yapay zeka" kavramını duymamış olmanız mümkün değil. Önümüzdeki yıl itibariyle ilk öğrencilerini almaya başlayacak Yapay Zeka Mühendisliği bölümünü ve detaylarını hep birlikte inceliyoruz.

2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle Türkiye'deki iki üniversite, yapay zekâ mühendisliği bölümüne öğrenci alacak. İlk defa bu yıl açılacak olan bölümün ders içeriklerini, okuyanların ve mezun olanların ne iş yapacaklarını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Üniversitelerin yapay zekâ mühendisliği lisans programlarını incelemeden önce, gelin mesleğin genel tanımına bakalım. Ardından eğitim imkanlarına detaylıca göz atacağız.
Yapay zekâyı anlamak için öncelikle zekânın ne olduğunu anlamak gerekir. Zeka, en basit örnekleriyle; tecrübelerden öğrenme ve kazanımlar geliştirme, karışık mesajlardan anlamlar çıkarma, çeşitli durumlara başarılı ve çabuk cevaplar verebilme ve "düşünme"den ibarettir. Yapay zekânın geliştirmenin amacı, normalde insan zekâsı gerektirecek görevleri yapabilecek yapay akıllılar, sinir ağları üretmektir.

Yapay zekâ mühendisliği de yapay zekânın ne olduğundan başlayarak, makine öğrenmesi algoritmalarının ardından derin öğrenme algoritmalarının nasıl çalıştığını bilen meslek dalıdır. Tabii daha önce de söylediğimiz gibi yapay zeka alanında çalışmalar yapmak, sadece bu bölümden mezun olanlara özgü bir nitelik değildir ve olmayacaktır. Farklı üniversitelerin bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği ders içeriklerini inceleyerek yapay zekâya odaklanan üniversiteleri de seçebilirsiniz.
Yapay zekâ mühendisliği, ülkemizde ve dünyada henüz oldukça yeni bir lisans programı olsa da mezunlarının yine bilgisayar mühendisliğinin bir alt dalı olan yapay zekâ alanında çalışacaklarını net bir şekilde söyleyebiliriz. Günümüz itibariyle ve gelecekte sadece yazılım şirketleri değil; hastaneler, fabrikalar ve hizmet sektörü gibi birçok alanda çalışan şirketler yapay zeka mühendislerine ihtiyaç duyacaklar.


Yapay zeka üzerine çalışma yapmak için "yapay zeka mühendisliği" okumak şart mıdır?

Yapay Zeka Mühendisliği adı altında açılan Lisans programlarını daha önce de belirttiğimiz gibi Yapay Zeka odaklı bir Bilgisayar Mühendisliği bölümü gibi düşünebiliriz, çünkü yapay zeka; temel bilgisayar mühendisliği prensiplerini bilmeden anlaşılabilecek ve geliştirilebilecek bir şey değil. Yani yapay zeka alanında çalışan bir mühendis olmak istiyorsanız, bu bölümlere girecek 40 şanslı kişiden biri olmanız şart değil. Farklı üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinin ders içeriklerini inceleyerek, biraz daha bilgi sahibi olabilirsiniz. Şimdi ise ülkemizdeki birkaç üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı ders içeriklerini inceleyelim.

Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği:

Boğaziçi Üniversitesi örneğinde olduğu gibi son yıl itibariyle birçok seçmeli ders sunan Bahçeşehir Üniversitesi, seçmeli ders katalogunda birçok yapay zeka dersi barındırıyor. Ancak bir önceki örnekte olduğu gibi yapay zeka eğitimini sadece son yıl alabiliyorsunuz.


İstinye Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği:

Henüz oldukça yeni bir üniversite olan İstinye Üniversitesi'nin Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı, 2. yılın 2. dönemi yani 4. yarıyıldan itibaren Yapay Zekânın Temelleri dersiyle birlikte yapay zeka eğitimine başlıyor. Sonraki dönemlerde ise makine öğrenmesi derslerinin verildiği bölümde, 5. yarıyıldan itibaren bölüm odaklı seçmeli dersler başlıyor. Yani yapay zekâ eğitiminize devam etmek için son yılı beklemeniz gerekmiyor.

Üniversite ve bölüm tartışmalarını toparlayacak olursak, yapay zeka odaklı çalışan iyi bir mühendis olmak istiyorsanız, kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Tercih dönemindeki okuyucularımız için verebileceğimiz en iyi öneri ise, öncelikle üniversitelerin internet sayfalarından ders planlarına ve akademik kadrolarına bakmanız olacaktır. Ardından üniversiteye gidin, gezin, en az 4 yıl boyunca okuyacağınız kampüsü güzelce inceleyin ve hocalardan bilgi alın.
 

XxZeMaHSeRxX

Yönetici
Telefon Numarası Onaylanmış Üye
Site Yetkilisi
Yönetici
Developer
Katılım
12 Tem 2017
Konular
2,379
Mesajlar
9,962
Reaksiyon Skoru
3,482
Online Süresi
178d 14h 38m
Başarım Puanı
345
MmoLira
1,072
DevLira
377
En İyi Cevap Puanı
66
Teşekkürler.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst