Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Rubinum Kapandı! Gameforge Metin2 Pvp Serverlar İle Yasal Yollarla Mücadeleye Başladı

4.20 yıldız(lar) 13 Oy
  • Konbuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 343
  • Görüntüleme 59K

admin

Administrator
  • Turkmmo 2019 Yılının En İyi Admini

MT2GO/1-120 EMEK/LYCAN YOK/SİMYA YOK/01 HAZİRAN 19:00'DA AÇILIYOR![DETAYLI TANITIM]

Bir süredir yayıncılara youtube üzerinden telif gönderen Gameforge, şimdide Rubinum pvp serverını kapattı ( Kendi ifadeleri ile )

şuan açılmıyor, server discordunda yetkili kalmamş durumda.
Ve Derindarbe`nin foruma yazdığı şöyle bir mesaj var

En Çok Reaksiyon Alan Mesajlar

Rubinum bildiğim kadarıyla sunucuları web sitesi vs. Almanya lokasyonlu bir oyun gameforge'nin ofisi Almanya da olduğu için ve yasal hakları olduğu için bu işlemi yapmaları normal fakat bildiğim kadarıyla Türkiye Cumhuriyetinde herhangi bir merkez ofisleri yok aynı zamanda gene bildiğim kadarıyla vergi ödemiyorlar Türkiye'deki sunuculara vs. vergi ödemeden veya ofis kurmadan müdahale edeceklerini sanmam
Evet yeni vakit bulabildim. Pvp server sahibi arkadaşlara telif haklarına maksimum düzeyde dikkat ederek bu işi nasıl yapmaları gerektiği konusunda bir kaç tavsiyem olacak. Bunu yapmadan, yıllar önce bir web sitemiz ile ilgili bize gelen bir yazıyı da koyayım. Bu yazı yaklaşık 10 sayfa, tamamını koymayacağım özel bilgilerimiz yer alıyor diye. Zaten şahsi bilgileri gizleyip ekran görüntüsünü koyuyorum. Gameforge`un aslında ne kadar ciddi bir firma olduğunu görmeniz açısından. Yok Türkiye`de vergi ödemesi lazım, ofis açması lazım goygoyu yapıldığı için yazıyorum. ÖYle bir zorunluluk yok. Uğraşırlarsa herkesten kan alırlar :D

Gelelim Telif Hakkı Konusunda Yapmanız Gerekenlere;
1-Öncelikle pvp server kuruyorsanız bunun yasal olmadığını her halükarda suçlu olduğunuzu bilerek kurun. Karşınızdaki firma çok büyük bir firma olduğu için isterse gerçekten can yakar.
2- Domainde metin2 geçirmeyin,
3- Sitenizde Metin2, Gameforge veya firmaya ait herhangi bir logo, resim kullanmayın.
4- Sitenizde Metin2 vb kelimeleri geçirmemeye çalışın,
5- Sitenizde orjlinal oyuna ait karakterlerin, haritaların ekran görüntülerini kullanmayın
6- Sitenizde, forum kısmında ya da herhangi bir sosyal medya hesabınızda resmi oyunu kötüleyen, onlara zarar verici içerikleri barındırmayın, yukarıdaki maddelere sosyal medyada da dikkat edin,
7- Ödeme kuruluşu olarak Türkiye veya Avrupa birliğinde yer almayan ödeme kuruluşlarını kullanmaya çalışın

Yukarıdaki maddeler sizleri olası bir sorunda kurtarmaz fakat üzerinize yönlendirecek suçlamaları azaltacaktır.Her halükarda Pvp server kurmanızı tasvip etmiyor ve önermiyoruz. Çünkü bu durum yasal değil.

Bu arada bir ekleme daha yapalım. Metin2 markasının Türkiye`de Gameforge`a ait olmadığını söyleyenler vardı. Türk Patent Enstitüsü kayıtları öyle demiyor :)

Marka tescillerin detayları
1. si

Buda 2
Kıymetli genç kardeşlerim ve dostlarım,

3 yıldır girmediğim bu foruma, 3 yıl sonra bugün ilk defa bu konu vesilesiyle giriyorum.
Şans eseri, bir vesile ile bu konuyu duymam üzerine burada kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum.
Amacım kimsenin maddi ve manevi zarar görmemesidir.
Bu yıl sektöre girişimin 9. yılı ve artık hatırı sayılır bir kitle tarafından tanındığımı düşünüyorum.
Aşağıda yazacaklarımı okumanızı, kendi iyiliğiniz için önerirken karar verme yetisi elbette size aittir.

2018 yılının Kasım ayında bir pazarlama ajans kurdum ve asıl mesleğim olan dijital pazarlama alanında faaliyet göstermeye başladım.
Ayrıca; sahibi olduğum Dolunay Bilişim ve İnternet Hizmetlerinde yaklaşık 2,5 yıldır ağırlıklı olarak yazılım ve tasarım hizmeti vermekteydik.
Son 1 yıldır faal olarak oyun sunucusu satışı yapmıyorduk, ancak web sayfamız üzerinde yer almaktaydı.
Buraya kadar her şey size normal gelebilir, ancak zaten bütün mesele buradan sonra başlıyor. :)
2019 yılının Mayıs ayında, rutin bir günde bir telefon aldım ve İstanbul Emniyete ifadeye çağrıldım.
Öncelikle anlam veremesem de, Emniyete gittiğimde konuya vakıf oldum.
Bahsi geçen oyunların biri, sitemdeki içerikler sebebiyle telif hakkı gerekçesiyle tarafımdan şikayetçi olmuş.
Şirket avukatım, aynı zamanda çocukluk arkadaşım olmasına rağmen bana söylediği ilk şey "mutlaka uzlaşmaya bak" oldu.
Çok uzunca bir görüşme sürecinden sonra, oyunun Türkiye hak sahibi ve avukatı ile görüşüp konuyu belli bir meblağ ödemesi ile kapattık.
Ödediğim meblağ tutarını burada zikretmek, oyun adını vermek doğru ve etik olmayacak olsa da... İyi niyet gösterdiler ve konuyu kapattık.
Kısacası bu konu, Türkiye'de hakkı olan her oyun ve kurulan her Private Server için geçerli durumda.
Konu üzerine şuanda incelediğimde, Metin2'nin Türkiye'de 5 farklı alanda marka patenti/tescili var.
Bu demek oluyor ki; kurduğunuz/açtığınız oyunlardan kazanç elde ettiğinizi kanıtlayarak, (sizden bir şey satın alarak) dava edebilirler.

Peki bunca sene neden olmadı? Çünkü ülke gündemi 15 Temmuz sürecinden ötürü yoğundu ve yeni fikri sinai yasası 2016 Aralık'da çıktı.
Resmi olarak 2017 yılında faaliyete geçti ve firmalar aslında bunları yeni öğrenmeye başladı. Resmi gazete yayımı burada.
Burada süreç şöyle; 1-Ya belli bir meblağ üzerinden şirketle anlaşır ve uzlaşırsınız ya da 2-Mahkeme sürecine gider kendinizi anlatırsınız.
Ancak ne yazık ki bilişim hukuku öyle sandığınız gibi kendinizi kolay anlatabileceğiniz ve aklayabileceğiniz bir alan değil.
Mahkeme alehinize sonuçlanır ise; idari para cezası ve şirketin geçmişten bugüne kaybettiği meblağının bedel temini sizden istenebilir.
Size sadece şu kadarını söyleyebilirim; tarafınıza bir ifade talebi ve savcılık soruşturması bilgisi gelir ise...
Karşı tarafla anlaşmanız için, elinizde en iyi ihtimalle 10 bin TL paranızın olması şart.
Bu yaptığınız işin büyüklüğüne ve kazandığınız paranın duruma göre artabilir elbette.

Sizlere naçizane önerim, yol yakınken sektör değiştirmeniz olacaktır.
Bugün aylık kazanacağınız 1-2 bin TL, size 10-12 bin TL olarak geri dönebilir.
Tercih ve taktir elbette sizlerin.

Sevgiler,
Batuhan.
Birşeyler yazıyorsun ezbere yzıyorsun. Sağdan soldan duyduklarınla hikayeden şeyler yazıyorsun. Ne ely ne saltanat lisans aldık vs açıklaması yapmadı yapamaz.

Çok detaya girmeyeceğim ve çok mütevazi olmayacağım ama bu metin2 konusu ile ilgili benden daha fazla tecrübelisini bu ülkede bulmanız biraz zor. Zamanınsa bir internet sitesi için tarafıma Gameforge’un Türkiye’de çalıştığı hukuk bürosundan 20 sayfalık bir yasal ihtar geldi mesela, yine bir kaç sene önce Gameforge’a metin2 ile ilgili bir alan adının satışını gerçekleştrdim ki görüştüğüm kişiler Gameforge merkezinin en yetkili kişileriydi. Onu da geçtim biz turkmmo olarak gameforge Türkiye ile uzun yıllardır reklam ve promosyon çalışması yapıyoruz. Reklamda alıyoruz, promosyon koduda dağıtıyoruz. Yeri geldi oyun fuarlarında da görüştük. Bunları neden yazıyorum, çünkü kulaktan dolma bilgilerle burada insanları yanıltmayın sanki kendi bilginizmiş gibi. Yani sizin sağdan soldan duyduklarınızı biz yeri geldiğinde birebir görüşüp sorduk.

Daha fazla detaya girmeyeceğim Turkmmo ile ilgili.

Diğer konuya gelince,
Gameforge çok büyük bir şirket ve uluslararası br marka. Aynı şekilde Metin2 markasınında uluslararası tesciline sahipler. Bu marka tescili Türkiye’de de geçerli doğal olarak. Bir yanlış anlaşılmayıda düzeltelim. Gameforge’un burada dava açması, telif hakkı konusunda Yürümesi için burada ne ofis açmasına gerek var ne vergi ödemesine. Almanya merkezden buradaki bir hukuk bürosuna yetki verirler ve bu şekilde ilerlerler. Türkiye’de faaliyet gösteren her pvpyi kapattırabilirler, sahiplerine dava açabilirler.
Bugüne kadar gameforge neden yapmadı bilmiyorum ama bundan sonra yapmayacağı anlamına gelmiyor. Pvp server işini Türkiye’de yapmak çok riskli. Ben itemciden, paywanttan satıyorum bana birşey olmaz demeyin. İtemciye bir savcılık talebine bakar tüm çeteleniz dökülür. O yüZden pvp açıyorsanız risklerini bilerek açın. Herhangi bir pvpnin Türkiye’de şirket kurması ya da marka tescili yapmasıda onu kurtarmaz bu arada. Olaya vergi ve Tr ofis yönünden bakanlar çok yanlış yerdeler.

Konuyla ilgili Gameforge nasıl ilerleyecek görmek gerek. Eğer trdeki serverlarla da uğraşırlarsa geçmiş olsun, silip süpürürler

Bir sonraki mesajımda yüksek risk grubundaki serverları yazacağım

Ne siz sorun ne açıklamanın aslını duyun. Zaten açıklamasını da soruyu sorduğunuz yönetici size yapamaz.

Alınan duyum neticesine göre izah edeyim, şahsım tarafından gelen bilgi değildir.

• Ely2, Kendi alt yapısını inşa etmiş Webzen'in portföy yapısında çalıştığını dile getirmiş. Hiç bir şekilde telif ve ihlal söz konusu olamazmış. Webzen Corp. Şirketinden lisans alarak daimini koruyacakmış.

• Saltanat isimli sunucu, kendi yapısını inşa etmiş, metin 2 ile olan bağını koparmış, bam başka bir yapıymış. Lisansı varmış. (? Siz buna inandınız mı? Kesinlikle ben de öyle tahmin etmiştim. Ely2 yapabilir belki bir nebze ama 2. şık için aynı cümleleri maalesef kuramayacağım.)

Kısaca burada konu açıp binlerce insandan yorum alıp aramızda istişare yapmak çözüm süreci getirmeyecek, dolayısı ile Metin 2 yapısından artık kendilerini kurtarıp, hayatlarını yakmadan önce Metin 2 boyutundan herkes vazgeçmeli! Varsa gerçekten kendine güvenen MMORPG Geliştiricisi söz konusu arkadaşlar ücretsiz olarak oyun yapma eğitimi veren bu arkadaşı @silverkaan2 desteklemek ve herkesin kendi hayal gücünü kullanarak yeni oyunlar türetip, onlar üzerinde çalışma yapmasını sağlamak sizin olmasa dahi ekibinizdeki yetkili arkadaşların spesifik yönlendirmesi ve desteklemesi gereken bir konu olduğu kanaatindeyim.

Çünkü 2-5 yıl sonra, artık Metin 2'nin Sanal sunucu yapısı olacağına ben ihtimal dahi vermiyorum.
Neden mi ?

Gameforge'nin yeni alacağı bir karar, bunu da demedi demeyin ilerde;

"FreeBSD şirketiyle gerekli görüşme ve sözleşmeler yapılmak üzere, sözleşmenin içeriği; FreeBSD yapısının artık Metin 2 oyununa ait gerekli yazılımsal desteği sağlayamaması için software ve kernel üzerinde büyük bir çevrim içi güncelleme ile alakalıdır. Gameforge bu güncellemeyi FreeBSD şirketiyle anlaşarak yapacak. Bu güncelleme FreeBSD en düşük sürümünden en yüksek sürümüne kadar geçerli olacak olup, artık FreeBSD metin 2 için bir zemin tutamayacak hale gelecek. Bu Private yapısını çökertme ve bitirmenin mantıklı bir kararıdır. Tamas tarafından verilmiş ve onaylanıp mühürlenmiş bir karardır! Sorular gelecektir, Metin 2 olmasa da Metin 2 gibi oyun projesi olmayan sistemleri çalıştırmayacak mı ? Evet bu şüpheli bir soru ancak Jordan Hubbard sözlerine göre "Metin 2 oyununun sistemlerimizde en ufak düzeyde bir yeri olmayacak şekilde optimize edileceği ve artık hiç bir sürümün bunu desteklemeyeceği yönünde uzmanlarımız ve JOS'lerimiz ileri düzey çalışmalar yapmakta. Centos' şirketinin yöneticileri de aynı şekilde bizimle birlikte bu kararı alacaktır düşüncesindeyiz." olarak açıklamasını yapmıştır..

Şahsi düşüncem: Kimse bana kalkıp cahil cahil "FreeBSD olmazsa Metin 2 TR'de olmaz demesin, boş cümlelere cevap vaktim yok. FreeBSD kullanmıyor Gameforge ve veri merkezi."

Gerçi sizin, bizzat bana söylediğiniz bir cümle vardı. Gameforge Türkiye Müdürü ile bireysel görüşmeleriniz olduğuna dair, yani elbette doğru olabilir lakin ben eski bir bağlantısı olarak bu şirketin Türkiye'den en üst düzey yetkililer ile dahi firma içerisindeki bir personelin bağlantı sağladığını göremedim. Dolayısı ile Türkiye'de herhangi bir yasal yetkimiz yoktu ve akabinde Türkiye Müdürü'de yoktu. Elbette bu bahsettiğim süreç 2012 ve öncesine ait tabi ki..

Bu arkadaşı destekleyin, bu arkadaşa sahip çıkın. Eğer MMORPG konusunda yıkılmak istemiyorsanız yeni nesil için bir yol açın.
Adamın paylaşımı binlerce dolar değerinde bir set.

Saltanatmış, 1-120 miş,emmeymiş gömmeymiş bırakın bunları, bırakın elin koreli vatandaşlarının hayal güçlerinin üstünde adımlar atmayı.

Kendi oyununuzu çıkarın, noter tasdikini alın işte o zaman çıkın, "GAMEFORGE BUNU BANA YAPAMAZ" diyebilecek güce sahip olun.

Uzun bir mesaj oldu, okuyandan 4 dakikasını çaldım.

Esenlikler..
4 Ay bugün önce, dile getirdiğim de gülen arkadaşlara selam olsun.
Sıranın, söz de Webzen'den lisans aldıklarını (daha ne olduğunu bile bilmeyen)köklü sunucular adı altında gezen korsan sunucu, Ely2 ve Saltanat olduğunu ifade etmekten bilginin direkt Rene ve denizden geldiğini bildirmekten memnuniyet duyuyorum :)

Esenlikler..
Webzenden lisans aldığını iddia eden sunucular hangileri tam olarak?

FKT

Level 4
300T lik hesabımı banlamıştı eurus. Haksızlığı dile getirmeme rağmen ilk 1-2 gün cevap verdi saldı başından sonra hiç cevap bile vermedi (Her hafta mesaj atarım kendilerine). Diğer oyuncuların emeğine yazık olsada bu egolu Türk düşmanı adama iyi olmuş :)

ilyasozan1

Level 5
Rubinum bildiğim kadarıyla sunucuları web sitesi vs. Almanya lokasyonlu bir oyun gameforge'nin ofisi Almanya da olduğu için ve yasal hakları olduğu için bu işlemi yapmaları normal fakat bildiğim kadarıyla Türkiye Cumhuriyetinde herhangi bir merkez ofisleri yok aynı zamanda gene bildiğim kadarıyla vergi ödemiyorlar Türkiye'deki sunuculara vs. vergi ödemeden veya ofis kurmadan müdahale edeceklerini sanmam

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 2, Üye: 0, Misafir: 2)