Reklam vermek için [email protected]

World Of Warcraft'a Giriş

Bekir.CANPOLAT

ᴋᴇʏғɪɴᴇ ᴅüşᴋüɴ ᴀᴅᴀᴍ
Fahri Üye
Katılım
13 Haz 2013
Konular
1,297
Mesajlar
5,040
Reaksiyon Skoru
1,373
Altın Konu
15
Başarım Puanı
312
TM Yaşı
9 Yıl 6 Ay
Online Süresi
31d 10h 7m
MmoLira
936
DevLira
41
Takipçiler
26

LordMt2 | 1-127 Level ve Bol Dönüşümlü Yapısı ile 02 Aralık Cuma Günü Saat 20:00’da Açılıyor. Sende Bu Heyecana Ortak Ol !

Yeni Başlayanlar İçin World of Warcraft Rehberimize hoşgeldiniz. WoW'a yeni başlayacak/başlayan oyunculara hitaben hazırladığımız bu rehber sayesinde WoW'a başladığınızda bilmeniz gereken birçok bilgiyi öğrenebileceksiniz.
Rehber İçeriği
 1. World of Warcraft Nedir?
 2. Paketler
 3. Oyuna Başlangıç
 4. Hesap Yükseltme
 5. Oyunu Yükleme
 6. Irklar & Sınıflar
World of Warcraft Nedir?
Bu kısım Vikipedi'den alınmıştır.
World of Warcraft (çoğunlukla WoW şeklinde kısaltılmaktadır), Blizzard Entertainment firması tarafından geliştirilen bir MMORPG, yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. İlk olarak 1994 yılında çıkarılan Warcraft: Orcs & Humans oyunu ile tanıtılan Warcraft serisinin 4. oyunudur, ancak bu oyundan önceki oyunlar gerçek zamanlı strateji (RTS) türündedir. Warcraft III: The Frozen Throne oyunundan sonra kaldığı yerden devam eden oyunun konusu, yine önceki oyunlar gibi Azeroth adı verilen sanal gezegende devam etmektedir. World of Warcraft ilk olarak Blizzard Entertainment tarafından 2 Eylül 2001'de duyuruldu ve Warcraft serisinin 10. yılında 23 Kasım 2004'de satışa sunuldu.

Oyunun ilk genişleme paketi olan The Burning Crusade, 16 Ocak 2007'de yayınlandı. Bu genişleme paketi ile Outland oyun dünyasına katılmış oldu. İkinci genişleme paketi Wrath of the Lich King ise 13 Kasım 2008'de yayınlandı. BlizzCon 2009 konferansında ise oyunun üçüncü genişleme paketi Cataclysm duyuruldu. Yeni eklenti paketi 7 Aralık 2010'da piyasaya sürülmüştür. Bu eklenti paketiyle oyunun çıkış zamanında tanıtılan eski Azeroth kıtaları Eastern Kingdoms ve Kalimdor'da yıkım sonucu birçok kalıcı değişiklik olmuştur. 30 Haziran 2011'den itibaren World of Warcraft'ın klasik sürümü, The Burning Crusade genişletme paketi içeriğini de kapsayacak şekilde güncellenmiştir. 21 Ekim 2011'de BlizzCon 2011 konferansında oyunun dördüncü genişleme paketi Mists of Pandaria duyurulmuş, 25 Eylül 2012 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Oyunun, son duyurulan genişleme paketi Warlords of Draenor ise BlizzCon 2013 konferansında duyurulmuş olup, 13 Kasım 2014 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Paketler
World of Warcraft tarihi boyunca 5 genişleme paketi piyasaya sürülmüştür: The Burning Crusade (2007), Wrath of the Lich King (2008), Cataclysm (2010), Mists of Pandaria (2012) ve Warlords of Draenor (2014). Ancak The Burning Crusade paketi 2011'de, Wrath of the Lich King paketi 2012'de, Cataclysm paketi 2013'te ve Mists of Pandaria paketi 2014'te Klasik World of Warcraft paketine dahil edilerek ücretsiz hale gelmiştir.

World of Warcraft'a başlayacak olan oyuncuların ilk alması gereken paket World of Warcraft: Battle Chest'tir (çoğu sitede World of Warcraft 5.0olarak geçer). Bu paketle birlikte:

 • Oyuna giriş hakkı,
 • 1 aylık oyun süresi,
 • Monk sınıfı oynayabilme,
 • Seviye 90'a kadar karakterinizi geliştirme hakkı,
 • Mesleklerinizi 600'e dek kasabilme hakkı,
 • Mists of Pandaria ile oyuna dahil olan kıta Pandaria'ya ve Pandaria zindanlarına giriş hakkı gibi onlarca özellik.
Seviye 90'e ulaştıktan sonra eğer hesabınızda Warlords of Draenor paketi bulunmuyorsa, hiçbir şekilde deneyim puanı (exp/XP) kazanamazsınız ve Warlords of Draenor ile oyuna dahil olan bölgelere giriş yapamaz, 100. seviyeye ulaşamaz, kısaca hiçbir Warlords of Draenor içeriğinden faydalanamazsınız. Warlords paketini almanızla birlikte oyunda bulunan tüm içeriklere erişim hakkına sahip olursunuz; seviye 100, Draenor gezegenine ve zindan & raidlerine giriş hakkı vb.

Paketlerin fiyatlarıysa şöyle:
Aral Game fiyatları baz alınmıştır, eğer isterseniz Battle.net Shop'tan dijital olarak ta anında satın alabilirsiniz.
World of Warcraft Battle Chest: 45 TL (Battle.net Shop: 14.99 Euro)
World of Warcraft: Warlords of Draenor: 144 TL (Battle.net Shop: 44.99 Euro)

World of Warcraft: Warlords of Draenor Collector's Edition*: 252 TL
*Collector's Edition'ın normal paketten oynayış olarak hiçbir farkı yoktur. Tek fark içinde yer alan birkaç hediye ve oyun-içi binek ve pettir.

Oyuna Başlangıç
WoW'a başlamak için bir Battle.net hesabınızın bulunması gerekmektedir. Battle.net üzerinden sayfasından ücretsiz olarak bir Battle.net hesabı açarak Blizzard dünyasına ilk adımınızı atabilirsiniz.

Hesabınızı açtıktan sonra, bir World of Warcraft lisansı eklemek için Battle.net ACCOUNT sayfasına geçiş yapın. Açılan sayfanın sağ bölümünde yer alan yeşil renkli Add a Game Key adlı büyük butona tıklayarak açılan sayfadaki kod kısmına World of Warcraft Battle Chest kodunuzu girerek WoW lisansınızı aktifleştirebilirsiniz (30 günlük ücretsiz oyun süreniz, kodu eklediğiniz anda başlamaktadır).

Hesap Yükseltme
Eğer hesabınızı Warlords of Draenor'a yükseltmek isterseniz, aynı yeşil butondan girmeyeceksiniz kodunuzu. Hesabınızı yükseltmek için ACCOUNT sayfasında yer alan zaten mevcut olan World of Warcraft lisansınıza tıklayacak, ardından çıkan sayfadanın sağındaki panelde yer alan "I ALREADY HAVE A KEY" butonuna tıklıyor ve çıkan sayfadaki kod kutusuna Warlords of Draenor kodumuzu girerek hesabımızı WoD'a yükseltmiş oluyoruz.

Oyunu Yükleme
WoW'u yüklemek için Battle.net Game Client Downloads sayfasına girin ve buradan Battle.net App'i yükleyin (sadece WoW yükleyicisini de yükleyebilirsiniz ama bu uygulama tüm Battle.net oyunlarını tek client üzerinden oynayabilmenizi sağlamakta).

Uygulamayı yükledikten sonra hesabınıza giriş yapabilir ve clientteki World of Warcraft kısmına geçiş yaparak oyunun yüklemesini başlatabilirsiniz. Yükleme aşaması 3 adımda gerçekleşmektedir:

 • 1. adımda oyunun temel dosyaları yüklenir. Bu aşamada oyunu hiçbir şekilde oynayamazsınız.
 • 2. adımda oyun için gerekli diğer dosyalar yüklenir. Bu aşamada oynarsanız zindan/raid/bölge yükleme ekranlarında birçok sorun yaşar, çeşitli doku sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.
 • 3. adımda WoW'u oynayabilirsiniz fakat çeşitli yerlerde sorunlarla karşılaşmanız olasıdır. Blizzard Türk olarak oyun tamamen yüklenmeden oynamanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.
p59m6a.png

IRKLAR & SINIFLAR

p59m6a.png

MESLEKLER​
World of Warcraft'ta, 11'i birincil 4'ü ikincil meslek olmak üzere toplam 15 meslek bulunmaktadır. Ana meslekler de Gathering (Toplama) ve Production (Üretim) olarak 2'ye ayrılır.

Ana Meslekler
 • Toplama Meslekleri
  • Herbalism: Doğadaki otları toplamanızı sağlar. Elde edilen otlar, Alchemy mesleğiyle iksir yapmada kulllanılır.
  • Mining: Madenleri kazarak içindeki değerli eşyaları toplamanızı sağlar. Elde edilen eşyalar, Blacksmithing, Engineering vb. mesleklerde kullanılır.
  • Skinning: Belirli türdeki yaratıkların derilerini yüzmenizi sağlar. Elde edilen materyaller Leatherworking mesleğinde kullanılır.
 • Üretim Meslekleri
  • Alchemy: Herbalism mesleğiyle toplanılan otlardan iksir yapmakta kullanılır.
  • Blacksmithing: Çeşitli silah ve zırhlar üretmenizi sağlar.
  • Enchanting: Silah ve zırhlara bonuslar eklemeye yarayan enchantları üretmeye yarar.
  • Engineering: Çeşitli makineler, silahlar vb. üretmenizi sağlar.
  • Inscription: Glyph üretmekte kullanılan bir meslektir.
  • Jewelcrafting: Gem soketi bulunan itemlere gem üretmekte kullanılır.
  • Leatherworking: Skinning'den elde edilen derilerle çeşitli zırhlar üretmekte kullanılır.
  • Tailoring: Çoğunluğu Cloth türündeki zırhlar ve bazı uçan halı binekler üretmeye yarar.
İkincil Meslekler
 • Archaeology: Haritalarda kaybolan tarihi eserleri bulmakta kullanılır.
 • Cooking: Çeşitli yiyecekler, içecekler üretmek kullanılır.
 • First Aid: Yara bantları üretmekte kullanılır.
 • Fishing: Balık tutmaya yarar. Tutulan balıkların bazı türleri, Cooking mesleğiyle gıda üretmekte kullanılır.
Diğer Meslekler

Üstte saydıklarımın yanında sınıflara özel çeşitli meslekler de vardır. Bunlar;
 • Riding: Binek kullanabilmek için tüm sınıfların öğrenmesi gereken pasif bir meslektir.
 • Lockpicking: Sadece roguelar tarafından kullanılan bu meslek, kilitli kasa ve hazine sandıklarını açmakta kullanılır.
 • Runeforging: Bu meslek ise Death Knightlar tarafından silahlarına enchant uygulamak için sadece Acherus: The Ebon Hold adlı Death Knight ana merkezindeki Runeforge adlı makineler ile kullanılabilen bir meslektir.
Meslekleri Nasıl Öğrenebilirim?

Meslekler, eğitmenler tarafından öğretilir. Her ana şehirde tüm meslekler için eğitmen bulunmaktadır. Ayrıca çeşitli köy ve kasabalarda da benzer eğitmenleri bulabilirsiniz fakat ana şehirdeki eğitmenler tüm meslek seviyelerini öğretebilirken, köy ve kasabalarda bulunan eğitmenler genelde Apprentice ve Journeyman seviyesine kadar eğitim vermektedir.

Ana şehirlerdeki eğitmenlerin yerini bulmak için etrafta gezinen guardlara sorabilirsiniz. Haritanızda sorduğunuz eğitmenin lokasyonu işaretlenecektir.

Meslek Seviyeleri

Her meslek bir seviyeye ve puana sahiptir. Mesleğinizi geliştirerek puanınızı artırdıkça, bir üst seviyeyi öğrenmeniz gerekir. Bu seviyeler;
 • Apprentice (1-75): En düşük meslek seviyesidir. Tüm eğitmenler Apprentice seviyesinde eğitim verebilirler.
 • Journeyman (75-150): En düşük 2. seviye meslektir. Journeyman seviyesini öğrendiğinizde mesleğinizi 75'ten 150'ye kadar kasabilirsiniz. Birçok eğitmen tarafından Journeyman eğitimi verilebilir.
 • Expert (150-225): Bu seviyede ise 225'e kadar meslek kasabilirsiniz.
 • Artisan (225-300): Artisan seviyesinde ise 225'ten 300'e kadar mesleklerinizi kasabilirsiniz.
 • Master (300-375): The Burning Crusade eklenti paketiyle oyuna eklenen bu seviyeyle ise mesleklerinizi 300'den 375'e kadar rahatça kasabilirsiniz.
 • Grand Master (375-450): Bu meslek seviyesi ise Wrath of the Lich King eklenti paketiyle oyuna dahil olmuştur. Mesleklerinizi 375'ten 450'ye kadar kasabilirsiniz.
 • Illustrious (450-525): Cataclysm ile oyuna dahil olan bu seviyede ise mesleklerinizi 450'den 525'e kadar devam ettirebilirsiniz.
 • Zen Master (525-600): Mists of Pandaria ile oyuna eklenen bu seviyede de, mesleklerinizi 525'ten 600'e kadar kasabilirsiniz.
 • Draenor Master (600-700): Warlords of Draenor ile birlikte, mesleklerin seviye sınırı 700'e çıkarılmış ve bu aşamaya Draenor Master adı verilmiştir.
Peki Mesleği Silmek (Unlearn) İstiyorum?
İkincil meslekler hariç (ve sınıflara özel meslekler hariç) tüm meslekleri silebilirsiniz. Bunun için K tuşuna basınca açılan meslek sayfasında mesleğin bulunduğu bölgede bulunan kırmızı halkaya tıklamanız ve ardından çıkacak uyarıyı onaylamanız yeterlidir.

Not: Bir mesleği sildiğinizde, öğrendiğiniz tüm planlar, tarifler vb.yi de yok etmiş olursunuz.

p59m6a.png

ULAŞIM SİSTEMİ
Bildiğiniz üzere World of Warcraft haritaları devasa büyüklükte. Bu yüzden oyunda çeşitli ulaşım sistemleri mevcut. Binek, taxi, zeplin (Horde) veya Gemi (Alliance). Binekler satın alındıktan sonra kalıcı olarak sahip olunan hayvanlar/yaratıklardır. İstediğiniz her an karakterinizin sahip olduğu maksimum binicilik yeteneğine göre hareket etmektedir.

Taxi sistemi ise geçici ulaşım binekleridir. Bu binekler Flight Masterlar (faction'a göre değişen Gryphon Master, Bat Handler, Wind Rider Master diye de adlandırılanları da vardır) aracılığıyla kullanılmaktadır ve belirli 2 nokta arasında sehayat imkânı sağlamaktadırlar. Örneğin, Goldshire'dan (Elwynn Forest'ta bir köy) alacağınız bir Gryphon Taxi ile Eastern Kingdoms kıtasının tüm tarafsız veya Alliance bölgelerine seyahat edebilirsiniz (tabi flight pointleri öğrendiyseniz). Veya, Brill'den (Tirisfal Glades'te bir köy) alacağınız bir Bat Taxi ile yine Eastern Kingdoms kıtasındaki tarafsız veya Horde'a mensup tüm köy/kasaba/şehirlerine belirli bir ücret karşılığı seyahat edebilirsiniz.

Zeplinler ise sadece Horde'lara özel seyahat araçlarıdır. Orgrimmar, Borean Tundra, Tirisfal Glades gibi bölgelerde Zeplin kalkış noktaları mevcuttur ve sadece Horde bölgeleri arasında gidiş ve geliş yapmaktadırlar.

Gemi sistemi de tıpkı Horde'ların zeplinleri gibi faction'a özel çalışmaktadırlar, yani Alliance'a özel (Booty Bay veya Northrend gemileri gibi istisnalar hariç). Stormwind Limanı'nda, Borean Tundra'da ve Booty Bay'de gemiler bulunmaktadırlar.

Peki Nedir Bu Binicilik Yetenekleri?
Bu bahsettiğim yeteneklerden bazıları, karakterinizin bineği sürüş hızını, bazıları da özel bölge ve kıtalarda sürebilmenizi sağlar. Örneğin, Apprentice Riding adlı yetenek en düşük binek sürüş hızı olan %60 binek hızına ulaşmanızı sağlar. Journeyman Riding'de ise bu hız %100 olur. Yani bineğin hızı, karakterinizin normal koşuş hızının 2 katı hızda hareket eder. Yer bineklerinde özel bufflar harici maksimum sürüş hızı %100'dür. Alttaki tabloda hangi yetenekle, hangi hızda sürebileceğiniz gösterilmektedir.

Binicilik Eğitimini Nerden Alabilirim?
Binicilik pasif bir meslektir. Meslek oluşundan dolayı eğitmenler tarafından öğretilmektedir. Ana şehirlerinin tümünde binek eğitmenleri mevcuttur ve çoğu eğitmenin yakınında bir de binek satıcısı da bulunur.

Peki Binekleri Nasıl Elde Edeceğim?
Binek elde etmenin birçok yolu vardır. Drop, achievement, vendor yada TCG kartları. Bir binek elde etmenin en kolay yolu vendorlardır. Her ana şehirde bir binek satıcısı mutlaka vardır. Ayrıca çeşitli köy ve kasabalarda da binek satıcısı bulmak mümkündür.

Not: Aynı factionda (Alliance ve Horde) bulunduğunuz diğer ırkların bineklerini alabilmek için onların şehirlerinin ana factionu ile reputation seviyenizin en üst rep. seviyesi olan "Exalted" olması gerekli. Aksi takdirde satın alamazsınız

Yukarıda da dediğim gibi drop, achievement, Trading Card Game vb. yöntemlerle elde edilebilen daha yüzlerce binek mevcut.​
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst