Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Minecraft 3D Error Hatası Nasıl Onarılır

Uruk-Hai

Obey your MASTER !
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Co-Admin
VIP Üye
Katılım
8 Nis 2017
Konular
1,690
Mesajlar
3,194
Reaksiyon Skoru
834
Başarım Puanı
247
MmoLira
193
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0

Hata Numarası:
Hatası 3D
Hata Adı:Minecraft 3D Error
Hata Tanımı:Hatası 3D: Minecraft bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor. Sorun için özür dileriz.
Geliştirici:Mojang
Yazılım:Minecraft
Kapsamı:Windows XP, Vista, 7, 8

3D Hatasının Belirtileri
 • "Hata 3D" belirip etkin program penceresini kilitliyor.
 • Bilgisayarınız aynı programı çalıştırırken sıklıkla Hata 3D ile kilitleniyor.
 • “Minecraft 3D Error” görüntülendi.
 • Windows ağır çalışıp fare veya klavye girdilerine yavaş tepki veriyor.
 • Bilgisayarınız periyodik olarak, her seferinde birkaç saniye sürecek şekilde "donuyor".
Bu 3D hata mesajları, Mojang ile ilişkili yazılım programı çalışırken (örn. Minecraft) program yükleme sırasında, Windows başlatma ve kapatma veya hatta Windows işletim sisteminin yüklenmesi sırasında ortaya çıkabilir. 3D hatasının nerede ve ne zaman ortaya çıktığının kaydını tutmak, sorun gidermenin önemli bir parçasıdır.

3D Hatasının Nedenleri
 • Minecraft yazılımının bozuk indirilmesi ya da eksik kurulması.
 • Son Minecraft ile ilişkili yazılım değişikliğinden (yükleme ya da kaldırma) kaynaklanan, Minecraft kayıt defterinde bozulma.
 • Virüs ya da kötü amaçlı yazılım Windows dosyasını ya da ilişkili Minecraft program dosyalarını bozmuş.
 • Başka bir program kötü amaçlı olarak ya da yanlışlıkla Minecraft ile ilgili dosyaları silmiş.
"Hata 3D” gibi Çalıştırma Hataları, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle, bu hataların yinelenmesini önlemek için olası her nedenin sorun giderme işlemine tabi tutulması önem taşır.

%%error_name%% sorunlarınızı çözmek için aşağıda bir sorun giderme listesi bulabilirsiniz. Bu sorun giderme adımlarının zorluk derecesi kademeli olarak artmakta ve bu adımlar gitgide daha fazla zaman almaktadır. Bu nedenle, gereksiz zaman ve çaba harmaktan kaçınmak için, yukarıdan aşağıya doğru denemenizi şiddetle öneririz

Adım 1: Hata 3D ile İlgili Kayıt Defteri Girdilerini Onarın

Geçersiz Hatası 3D anahtarlarını kaldırmak için Windows kayıt defterini el ile düzenlemeniz, bilgisayar servis profesyoneli olmadığınız sürece önerilmez. Kayıt defterinizi hatalı düzenlemek, bilgisayarınızı işlemez hale getirebilir ve işletim sisteminize geri dönüşü olmayacak şekilde zarar verebilir. Aslında, hatalı konulan bir virgül, bilgisayarınızın baştılmasını tamamen engelleyebilir!
Risk nedeniyle, Hatası 3D ile ilgili kayıt defteri sorunlarında, WinThruster [Karşıdan Yükle] (Bir Microsoft Gold Certified Partner'ı tarafından geliştirilmiştir) benzeri güvenilir bir kayıt defteri temizleme programını, tarama ve onarma için kullanmanızı şiddetle öneririz. Kayıt defteri temizleyicisi [Karşıdan Yükle]kullanmak, geçersiz kayıt defteri girdilerini, eksik dosya başvurularını (%%error_name%% hatanıza neden olan gibi) ve kayıt defterindeki bozuk bağlantıları bulma işlemini otomatikleştirir. Her tarama öncesinde otomatik olarak bir yedek oluşturulur; tüm değişiklikleri bir tıkla geri alma imkanı, sizi bilgisayar hasarına karşı korur. Tüm bunların en iyi yanı da, kayıt defteri hatalarını onarmanın [Karşıdan Yükle], sistem hızı ve performansını büyük ölçüde arttırabilmesidir.
Uyarı: İleri seviyede bir bilgisayar kullanıcısı değilseniz, Windows kayıt defterini el ile düzenlemenizi tavsiye ETMİYORUZ. Kayıt Defteri Düzenleyicisinin hatalı kullanımı, Windows'u tekrar yüklemenizi gerektirecek ciddi sorunlara yol açabilir. Kayıt Defteri Düzenleyicisinin hatalı kullanımından kaynaklanan sorunların çözümlenebileceğinin garantisini veremeyiz. Kayıt Defteri Düzenleyicisi kullanımının riski size aittir.
Windos kayıt defterinizi el ile onarmak isterseniz, önce kayıt defterinin Hatası 3D (örn. Minecraft) ile ilişkili olan kısmını dışarı aktarmak suretiyle yedek oluşturmanız gerekir:
 1. Başlat düğmesini tıklatın.
 2. Arama kutusuna "command" yazın. Henüz ENTER tuşuna BASMAYIN!
 3. Klavyenizdeki CTRL-Shift tuşlarını basılı tutarken, ENTER tuşuna basın.
 4. Bir izin iletişim kutusu ile sizden izin istenecektir.
 5. Evet'i Tıklatın.
 6. Yanıp sönen imlecin bulunduğu bir kara kutu açılacak.
 7. "regedit" yazın ve ENTER tuşuna basın.
 8. Kayıt Defteri Düzenleyicisinde, yedeklemek istediğiniz Hatası 3D ile ilişkili anahtarı seçin (örn. Minecraft).
 9. Dosya menüsünden, Dışarı Aktar'ı seçin.
 10. Kaydet listesinde, Minecraft yedek anahtarını kaydetmek istediğiniz klasörü seçin.
 11. Dosya Adı kutusunda, "Minecraft Yedeği" gibi bir yedekleme dosyası adı yazın.
 12. Verme Aralığı kutusunda, "Seçili Dal"ın seçildiğinden emin olun.
 13. Kaydet'i Tıklatın.
 14. Daha sonra dosya, .reg dosya uzantısı ile kaydedilir.
 15. Artık, Minecraft ile ilişkili kayıt defteri girdisinin yedeğine sahipsiniz.
Sisteminize zarar verme riski çok fazla olduğu için, bu makalede kayıt defterinizin el ile düzenlenmesiyle ilgili diğer adımlardan bahsedilmeyecektir. El ile kayıt defteri düzenlemeyle ilgili daha fazla bilgi için, lütfen aşağıdaki bağlantılara bakın.
Aşağıdaki içerikle alakalı yapılan eylemlerin sonuçlarıyla ilgili herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır - bu görevleri tamamlama riski size aittir.
Windows XP
http://www.theeldergeek.com/windows_xp_registry.htm
Windows 7
http://www.theeldergeek.com/windows_7/registry_edits_for_win7.htm
Windows Vista
http://support.microsoft.com/kb/2688326 - LetMeFixItMyselfAlways

Adım 2: Bilgisayarınızda Kötü Amaçlı Yazılımlara Karşı Tam Tarama Yapın

3D hatasının bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış olmasından kaynaklanma ihtimali de vardır. Bu kötü niyetli davetsiz misafirler, Çalıştırma Hataları ile ilişkili dosyalara zarar verebilir, onları bozabilir ve hatta silebilir. Ayrıca, yaşadığınız 3D hatasının kötü niyetli yazılım programının bir bileşeni olma ihtimali de vardır.
İpucu: Henüz kötü amaçlı yazılımlardan koruma programı kurmadıysanız, Emsisoft Anti-Malware (buradan indirin) kullanmanızı şiddetle öneririz.

Adım 3: Disk Temizleme (cleanmgr) ile Sisteminizdeki Gereksiz Şeyleri (Geçici Dosyalar ve Klasörler) Temizleyin

Zamanla, gündelik bilgisayar kullanımının ve internette sörfün sonucunda, bilgisayarınızda gereksiz dosyalar toplanır. Bu gereksiz dosyalar zaman zaman temizlenmezse, Minecraft yazılımının yavaş yanıt vermesine neden olabilir ve muhtemelen dosya çakışmaları ya da aşırı yüklenmiş sabit sürücü nedeniyle 3D hataları üretir. Bu geçici dosyaların Disk Temizleme ile temizlenmesi 3D hatasını belki çözemez, ama bilgisayarınızın performansını büyük ölçüden hızlandırabilir.
İpucu: Her ne kadar Disk Temizleme mükemmel bir yerleşik araç olsa da, bilgisayarınızdaki geçici dosyaları tamamen temizlemeyecektir. Sıklıkla kullandığınız Microsoft Office, Firefox, Chrome, Live Messenger ve diğer yüzlerce program, Disk Temizleme ile temizlenmez (Mojang programlarının bazıları da dahil).
Windows Disk Temizleme (cleanmgr) aracının yetersizlikleri nedeniyle, bilgisayarın tamamını temizlemek için WinSweeper (Bir Microsoft Gold Partner tarafından geliştirilmiştir) gibi özel bir sabit sürücü temizleme / gizlilik koruması yazılımı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. WinSweeper'ı günde bir kez çalıştırmak (otomatik tarama özelliğini kullanarak), bilgisayarınızın daima temiz, hızlı çalışan ve geçici dosyalarla alakalı %%error_name%% hatalarından arınmış bir durumda olmasını sağlar.
Disk Temizleme (cleanmgr) (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10):
 1. Başlat düğmesini tıklatın.
 2. Arama kutusuna "command" yazın. Henüz ENTER tuşuna BASMAYIN!
 3. Klavyenizdeki CTRL-Shift tuşlarını basılı tutarken, ENTER tuşuna basın.
 4. Bir izin iletişim kutusu ile sizden izin istenecektir.
 5. Evet'i Tıklatın.
 6. Yanıp sönen imlecin bulunduğu bir kara kutu açılacak.
 7. "cleanmgr" yazın ve ENTER tuşuna basın.
 8. Disk Temizleme, kullanılan disk alanının ne kadarının geri kazanılabileceğini hesaplamaya başlayacak.
 9. Seçim yapabileceğiniz bir dizi onay kutusunun yer aldığı Disk Temizleme iletişim kutusu belirecektir. Birçok durumda, "Geçici Dosyalar", disk alanının çoğunu kaplıyor olacaktır.
 10. Temizlemek istediğiniz kategorilerin kutularını işaretleyin ve OK'e tıklatın.

Adım 4: Bilgisayarınızdaki Aygıt Sürücülerini Güncelleyin

3D hataları, bozuk ya da güncel olmayan aygıt sürücüleriyle ilgili olabilir. Sürücüler, birçok nedenden ötürü bir gün çalışırken diğer gün bir anda çalışmayı durdurabilir. İyi haber, Hatası 3D sorunlarını sadece aygıt sürücünüzü güncelleyerek onarabilecek olmanızdır.
Sürücü güncellemelerinin zaman gerektirmesi ve karmaşık oluşu nedeniyle, işlemi DriverDoc (Microsoft Gold Partner tarafından geliştirilmiştir) benzeri bir sürücü güncelleme aracı kullanmanızı öneririz.
Lütfen Dikkat: Hatası 3D dosyanız donanım sürücüleri sorunlarıyla ilgili olmayabilir; ancak bilgisayarınızdaki aygıt sürücülerinin güncel olmasını sağlamak PC performansınızı maksimize etmek için daima iyi bir fikirdir.

Adım 5: En Son Sistem Değişikliklerini "Geri Almak" için Windows Sistem Geri Yüklemeyi Kullanın

Windows Sistem Geri Yükleme, Hatası 3D sorunlarınızı çözmeye yardımcı olmak için bilgisayarınızla "zamanda geriye yolculuk" yapmanızı sağlar. Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızın sistem dosyalarını ve programlarını, her şeyin düzgün çalıştığı bir zamana geri döndürebilir. Bu muhtemelen, 3D hatalarıyla ilişkili olarak saatlerce sorun giderme derdinden kurtulmanızı sağlar.
Lütfen Dikkat:Sistem Geri Yükleme, belgelerinizi, resimlerinizi ve diğer verilerinizi etkilemez.
Sistem Geri Yükleme'yi (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10) kullanma:
 1. Başlat düğmesini tıklatın.
 2. Arama kutusuna ""Sistem Geri Yükleme" yazın ve ENTER tuşuna basın.
 3. Sonuçlarda, Sistem Geri Yükleme'yi tıklatın.
 4. Yönetici parolalarını girin (istenirse).
 5. Geri yükleme noktasını seçmek için, Sihirbaz'daki adımları takip edin.
 6. Bilgisayarınızı geri yükleyin.

Adım 6: Hatası 3D ile alakalı Minecraft Programını Kaldırın ve Tekrar Yükleyin

Windows 7 ve Windows Vista için talimatlar:
 1. Başlat butonuna tıklayarak Programlar ve Özellikler'i açın.
 2. Sağ kenar menüsünden Denetim Masası'natıklayın.
 3. Programlara tıklayın.
 4. Programlar ve Özellikler'e tıklayın.
 5. Minecraft'ı İsim sütunu altına yerleştirin.
 6. Minecraft girdisine tıklayın.
 7. Üst menü şeridindeki Kaldır butonuna tıklayın.
 8. Minecraft programını kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.
Windows XP için talimatlar:
 1. Başlat butonuna tıklayarak Programlar ve Özellikler'i açın.
 2. Denetim Masası'na tıklayın.
 3. Programları Ekle veya Kaldır'a tıklayın.
 4. Minecraft'ı Güncel Kurulu Programlar listesi altına yerleştirin.
 5. Minecraft girdisine tıklayın.
 6. Sağ kenardaki Kaldır butonuna tıklayın.
 7. Minecraft programını kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.
Windows 8 için talimatlar:
 1. Başlat Menüsü resmini oluşturmak için imleci ekranın sol alt kısmında gezdirin.
 2. Başlat İçerik Menüsü'nü açmak için Sağ Tıklayın.
 3. Programlar ve Özellikler'e tıklayın.
 4. Minecraft'ı İsim sütunu altına yerleştirin.
 5. Minecraft girdisine tıklayın.
 6. Üst menü şeridindeki Kaldır/Değiştir'e tıklayın.
 7. Minecraft programını kaldırma işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edin.
Hatası 3D ile ilişkili programınızı (örn. Minecraft) başarıyla kaldırdıktan sonra, Mojang talimatlarına göre programı tekrar yükleyin.
İpucu: 3D hatanızın belirli bir Mojang programıyla ilişkili olduğu konusunda pozitifseniz, Hatası 3D ile ilişkili programı kaldırıp tekrar yüklemek büyük ihtimalle sorununuzun çözümüdür.

Adım 7: Windows Sistem Dosyası Denetleyicisini Çalıştır ("sfc /scannow")

Sistem Dosyası Denetleyicisi, Windows sistem dosyalarındaki (Hatası 3D ile ilişkili olanlar da dahil) bozuklukları aramanızı ve geri yüklemenizi sağlayan, Windows'ta bulunan kullanışlı bir araçtır.
Sistem Dosyası Denetleyicisini çalıştırmak (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10):
 1. Başlat düğmesini tıklatın.
 2. Arama kutusuna "command" yazın. Henüz ENTER tuşuna BASMAYIN!
 3. Klavyenizdeki CTRL-Shift tuşlarını basılı tutarken, ENTER tuşuna basın.
 4. Bir izin iletişim kutusu ile sizden izin istenecektir.
 5. Evet'i Tıklatın.
 6. Yanıp sönen imlecin bulunduğu bir kara kutu açılacak.
 7. "sfc /scannow yazın ve ENTER tuşuna basın.
 8. Sistem Dosyası Denetleyicisi, Hatası 3D ve diğer sistem dosyası sorunlarını tarayacaktır (sabırlı olun - sistem tarama zaman alabilir).
 9. Ekrandaki komutları takip edin.

Adım 8: Kullanılabilir Windows Güncellemelerinin Tümünü Yükle

Microsoft, devamlı olarak Hatası 3D ile ilişkili olabilecek Windows sistem dosyalarını güncelliyor ve iyileştiriyor. Bazen, Çalıştırma Hataları sorunlarının çözümü, sadece Windows'u son hizmet paketiyle ya da Microsoft'un devamlı yayınladığı diğer yamalarla güncellemek kadar basittir.
Windows Updates'i (Windows XP, Vista, 7, 8 ve 10):
 1. Başlat düğmesini tıklatın.
 2. Arama kutusuna "güncelleme" yazın ve ENTER tuşuna basın.
 3. Windows Update iletişim kutusu belirecektir.
 4. Güncellemeler mevcutsa, Güncelleştirmeleri Yükle düğmesini tıklatın.

Adım 9: Temiz Windows Yüklemesi Gerçekleştirin

Uyarı: Hatası 3D sorunlarını çözmek için Windows'u tekrar yüklemenin son derece zaman alıcı ve ileri düzeyde bir görev olduğunu vurgulamamız gerekiz. Veri kaybını önlemek için, işleme başlamadan önce, tüm önemli belgelerinizi, resimlerinizi, yazılım yükleyicilerinizi ve diğer kişisel verilerinizi yedeklediğinizden emin olmalısınız. Kalıcı veri kaybından korunmak için, eğer henüz yapmıyorsanız hemen verilerinizi yedeklemeye başlayın (çokça önerilen bir yedekleme çözümünü indirin).
Lütfen Dikkat:Windows'un temiz yüklemesinden sonra hala 3D hataları devam ediyorsa, Çalıştırma Hataları sorununuz MUTLAKA donanımla alakalıdır. Bu durumda, muhtemelen 3D hatasına yola açan ilgili donanımı değiştirmeniz gerekecektir.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst