Sitemize reklam vermek için turkmmo@gmail.com adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact turkmmo@gmail.com

ßyMesMes

Sıradışı Yönetici
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Yönetici
Yarışma Organizatörü
Hosting Yöneticisi
Konular
3,713
Reaksiyon Skoru
2,214
Başarım Puanı
405
MmoLira
2,225
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
4
Ticaret - 0%
0   0   0
Merhaba değerli TurkMMO.com okurları. Bildiğiniz gibi Skyrim için sınırsıza yakın şeklinde adlandırabileceğimiz mod sayısı mevcut. Bu modların hepsini kullanmak istiyoruz ve bulduğumuz modu indirip hemen kuruyoruz. Buda Skyrim'in çökmesine sebep oluyor. Peki çakışan modlar nasıl bulunur ? mod çakışmasını ve Skyrim'in çökmesini engellemek adına sizlere TES5Edit ve Loot programlarının kullanım rehberini sunuyorum.

Çok mod kullanan veya kullanmayı planlayan arkadaşların mutlaka okuması gereken bir rehber.

TES5Edit Nedir ? TES5Edit Nasıl Kullanılır ?
TES5Edit, indirdiğimiz modların içerisindeki esp ve esm dosyalarının temizliği içindir. Ayrıca güncelleme ve fix ihtiyacı olan modların güncellemelerini otomatik olarak halleder. (Real Shelter modu gibi) Hatta çoğumuzun modları yükledikten sonra aldığı hataları bile giderebiliyor bu program. Ben ModOrganizer kullanıcısı olduğum için onu baz alarak anlatacağım. Bu yüzden sizlere de ModOrganizer kullanmanızı tavsiye ediyorum.

#1. Adım ModOrganizer Kullanarak TES5Edit'i Açıyoruz.
#2. Adım Açılan ekranda sağ tıklayıp ''Select None''a tıklıyoruz. Ardından temizlemek istediğiniz esp veya esm dosyasını seçip ''OK''a tıklıyoruz. Yükleme işlemi bittiğinde size ''Background Loader: finished'' şeklinde bildirim verecek.
#3. Adım Yine temizlemek istediğimiz esp veya esm dosyasına sol panelden sağ tıklayıp ''Apply Filter For Cleaning''e tıklıyoruz. Bu yükleme de bittiğinde aşağıdaki adıma geçiyoruz.
#4. Adım Yine temizlemek istediğiniz esm veya esp dosyasına sağ tıklayıp ''Remove Identical to Master Records''a tıklıyoruz. Size bir soru soracak ''YES'' diyoruz.
#5. Adım Bu işlemde bittikten sonra son olarak dosyamıza sağ tıklayıp ''Undelete and Disable References''a tıklıyoruz.

Dosyayı temizlemeyi başardık. Artık programı kapatabilirsiniz. Programı kapatmak için ''X''e bastığınızda karşınıza gelen ekranda temizlediğiniz dosyanın yanında ''backup'' yazılı olduğundan emin olduktan sonra ''OK'' diyoruz ve program kapanıyor. Eğer modorganizer size ''owerwrite'' hatası verirse temizlediğiniz dosyaları modun içine atın.

Loot Nedir ? Loot Nasıl Kullanılır ?
LOOT, kullandığımız pluginleri bir sıraya sokarak çakışmaların oluşmasını ve olası hataları önlemeye yarayan programdır. Hatta oyununuz ara ara çöküyorsa farkında olmadığınız hataları dahi sizler için gösterebilir. Şimdi plugin'leri nasıl sıralayacağımıza geçelim:

#1. Adım: Yine ModOrganizer kullanarak Loot'u açıyoruz. Aşağıdaki resim karşınıza gelecek, yüklenene kadar bekleyiniz.

#2. Adım: Yükleme bittikten sonra aşağıdaki resimdeki sembolleri göreceksiniz.

Soldan Sağa Açıklamaları:
1. Buton:
İşimize asıl yarayacak kısım burası. Kullanmakta olduğunuz pluginlerinizi sıralamak için kullanılır. Bunu bol bol kullanacağız. Tıkladıktan sonra yükleme ekranı karşınıza gelecek ve yükleme tamamlandıktan sonra ''Apply'' diyeceksiniz. Bu son adım için kullanılıyor, bu adımdan sonra programı kapatabilirsiniz.
2. Buton: Bir mod indirdiniz ve o an program açıktı diyelim. İndirdiğiniz yeni modu sizin için listeye alır. Yani pluginlerinizi günceller.
3. Buton: Program içerisinde arama yapmanızı sağlar. Mod ismini yazarak arama yapabilirsiniz.
4. Buton: Burasıyla işimiz yok, kullanmayacağız.

TES5Edit ve Loot Kullanırken Karşılaşabileceğiniz Hatalar ve Sorunlar:

- Eğer programları kullanırken arkaplanı beyaz olan hatalar alırsanız bunlar önemsiz hatalardır. Size modların uyumsuz olduğu v.b. gibi bilgiler verir.
- Eğer programları kullanırken arkaplanı sarı olan hatalar alırsanız bunlar size uyarı şeklindedir. ''şunu şunu'' yapmazsanız mod çalışmayacak v.b. gibi.
- Eğer programları kullanırken akaplanı kırmızı olan hatalar alırsanız bunlar ciddi uyarılardır. Bu hatalardan alırsanız oyununuz açılmayacaktır. Modu kaldırın.
- 255'den fazla mod kurulumu yapamazsınız. Yaparsanız otomatik olarak devredışı bırakılacaktır.

Bazı Semboller ve Ne Anlama Geldikleri:
:
Modunuzun aktif olduğunu ve çalıştığını gösterir.

: Modlarınız için ayarlar yapabilirsiniz. Öncelik verebilir, kapatabilirsiniz.

: Modun gereksiz olduğunu size haber veren işarettir. İki tane aynı mod yüklerseniz birinde bu işaret çıkar.

: Bu pp simgesi ise moda bazı özel ayarlar atanmış olduğunu gösterir. (2. madde)

: Öncelik atanan moddur.

TES5Edit ve Loot Rehberi Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S) :

Hangi dosyaları temizlemeliyim ?
LOOT programının size belirttiği modları temizlemelisiniz.

Hangi dosyalara dokunmamalıyım ?
Mod yapımcıları bu programları kullanmamanız gerektiğini ve modu bozacağını söylüyorsa kullanmamalısınız.

TES5Edit ve Loot Türkçe mi?
Hayır değil. Bu yüzden açıklamalarımda İngilizce kısımları o şekilde bıraktım.

TES5Edit Rehberi ve Loot Rehberi 'mizin sonuna geldik değerli TurkMMO okurları. Hepinize keyifli oyunlar dilerim.

Tranquillo

You aren't number one you're just another one.
Telefon Numarası Onaylanmış Üye
Site Yetkilisi
Co-Admin
Turnuva Organizatörü
Yarışma Organizatörü
Paylaşımcı
Konular
5,370
Reaksiyon Skoru
2,428
Başarım Puanı
440
MmoLira
768
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler.

|herkul01|

Level 44
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Yönetici
VIP Üye
Yarışma Organizatörü
Konular
24,720
Reaksiyon Skoru
1,877
Başarım Puanı
845
MmoLira
1,019
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Teşekkürler.

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 2, Üye: 0, Misafir: 2)