Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Naruto Online TR Sunucusu Kapanıyor mu ? Açıklama

✗Sarcasm™

Unusual Black'
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Co-Admin
Yarışma Organizatörü
Hosting Yöneticisi
Katılım
2 Ağu 2010
Konular
4,250
Mesajlar
20,686
Reaksiyon Skoru
3,283
Online Süresi
89g 16s 21d
Başarım Puanı
445
Madalyalar
0
MmoLira
514
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
12
Takipçiler
0
Merhaba arkadaşlar,


Bu yazımda bir rehberden ziyade ufak bir iki kelam etmek istiyorum ilginizi çekerse:


Geçtiğimiz akşam çeşitli yerlerden yaymaya çalıştığımız bir Reddit linki vardı: Belki görmüşsünüzdür, belki de henüz görmemişsinizdir. Açıkçası son bir aydır Oasgames ve Tencent ile birçok farklı yoldan iletişime geçmeye çalışıyordum ve tam oyun ekibinden bir çalışanla iletişim kurmayı başardığım noktada oyun üzerine emek verecek takatim kalmamıştı ve bildiğim ve edineceğim bilgilerle Reddit'te uzun zamandır açmayı düşündüğüm bu başlığı açmaya üşeniyordum.


Geçtiğimiz gün ise, sunucumdaki bazı tanımadığım 20k SG'li arkadaşlara grup eklerini ve güçlülerini dönmelerinde yardım ediyordum ve arkadaşların kombo dizmekte sıkıntı yaşadıklarını ve yetenekleri istedikleri hedefe atabileceklerini bilmediklerini fark ettim.


Biraz konuşup kombo kavramı için iki cümle yazdıktan ve yetenekleri, altı mavi halkayla seçili hedeflere atabileceklerini söyledikten sonra ise otoya çekip oyunu alta aldım, ve aylardır birçok oyuncuyu arkadaş ekledikten sonra yazdığım "aklınıza başka sorular takılırsa yazmaktan çekinmeyin" tarzındaki standart mesajımı bile atmaya erindim oyuna zahmet vermeye enerjim kalmadığından.


Aklıma Türkiye sunucularının yeni açıldığı, sürekli oyuna dair birliğimizdeki birkaç arkadaşla kendimizi geliştirmeye çalıştığımız, araştırmalar yapıp takım denediğimiz, savaş içi kararlarımızı sınadığımız ve edindiğimiz bütün bilgilerle bütün birlik üyelerini elimizden geldiğince "pvp komandosu" olarak eğittiğimiz günler geldi ve o anda, o vakitki halimden bir eser kalmadığını fark ettim. Çünkü içten içe oyuna dair ümidim ve heyecanım ölmüştü ve oyunu sadece "şu ana kadarki emeklerim"den ötürü oynamaya devam ediyordum.


Bunları düşünürken son bir heyecan ile Reddit postunda yazdıklarımı kaleme döktüm ve bu yazının kilit unsurlarını Türkçe bir şekilde de ele almak istedim:


Öncelikle zamanında yaşadığım en sıkıntılı dnemlerden biriydi: yüklemeye Susano'o Itachi getirilmeye çalışılan, büyük bir oyuncu isyanı çıkan ve sonrasında etkinlik güncellemesi ve Tüccar yenilenmesi aldığımız ve kendimizi oyun ekibine ilk defa dinletmiş olmanın gururunu yaşadığımız günleri hatırlarsınız. Muhtemelen açılan birçok başlıktan sadece ilkini açmış olmamdan ötürü çevremde espirisine bir "devrim lideri" muamelesi görmekteydim o sıra. Her ne kadar dalgasına bile olsa, o günler süresince kabullenmek istemediğim bir bilginin yükünü taşıyordum üzerimde:


Oyun ekibi etkinlik ninjalarını yanlış duyurmuştu, Tüccar güncellemesi ise zaten gelecekti. Bizim isyanımız değil bir şeyi değiştirmek; iplenmemiş, hatta kale alınmamıştı bile. Ancak o dönemde hazır güncelleme gelmiş güzelinden, dahası da gelebilir, can sıkmaya gerek yok diyerek oyuncu tabanının moralini kaybetmemesi adına bunu paylaşmamanın doğru olacağını düşünüyorduk. Artık bunu herkesin bilmesinde bir sakınca görmüyorum keza oyun ekibi tarafından 6 aydır alenen iplenmiyoruz ve kimsenin içinde o günlerden kalma bir umut kırıntısı kaldığını sanmıyorum.


İkinci bir nokta ise müşteri hizmetlerinin rezaletleri. Açıkçası herhangi bir açıklama yapmaya bile gerek duymuyorum ama farklı oyunculardan derlenmiş bu ticketlar, herhangi bir yorum yapmadan rezillik boyutunu ortaya koymakta diyebiliriz:Oyunun 3 haftada bir güncelleme almayı neden bıraktığını merak ederseniz ise, 3 haftada bir güncelleme getiren Türkiye sunucusu yöneticilerin "şirket içi tutulan sebeplerce" yerlerinin yeni yöneticilere bırakılması. Bu noktadan sonra oyun ekibinden yenilik getirmek isteyen isimlerin de kollarının bağlandığını söyleyebiliriz. En azından iletişime geçtiğim Tencent çalışanının ifadesine göre.


Ayrıca olayların kırılma noktası olarak gördüğüm, kimsenin bilmediği bir bug vakasını da yine iletişime geçtiğim kişilerden dinlediğim kadarıyla aktarmak isterim:


Bundan aylar önce yapılan bir güncelleme sonrasında, oyunculardan birinin hesabı bugda kalıyor ve admin paneli açılıyor. İçeriği tamamen Çince olan bu panel okounabilir olmakla beraber içerikler değiştirilemiyor. Ancak bu panel ile beraber arkadaş bir anda Avrupa sunucusu gibi bir yerde buluyor kendini: gelecek ninjalar, 4. skiller, bahçe bağ ninjaları, Rescue the Jinchuriki gibi v3 etkinliklerinin tümü Türkiye sunucusunda Türkçe'ye çevirisi yapılmış ve görünür şekilde hesabında arkadaşın. Sonra kendisi bu bugı bildiriyor ve oyun ekibi bu sorunu hızlıca ve sessizce çözümlüyor. Yani Türkiye sunucusuna güncelleme getirilmeye üşeniliyor bile değil, alenen mevcut sistemlerin açıılmasına üşeniliyor, ya da kasıtlı bir şekilde bu sistemler açılmıyor. Artık bu noktada ne olduğuna kanaat getirmek size kalmış.


Bu yazıyı neden yazıyorum derseniz, açıkçası Türkiye sunucularının "kurtuluş"u bu saatten sonra mümkün müdür, ona dair olan kesin ümidim bile yerini bir belirsizliğe bırakmış durumda. Ancak bütün bu afişe olan olaylar doğrultusunda bunları bildiğimizi, bunlara tepkili olduğumuzu duyurmamız gerekir. (Muhtemelen bunları öğrendikten sonra tepki veriyorsunuzdur. :D ) Discord sunucularında bir tek moderatör Akagami var ki kendisinin TR sunucuları için kesinlikle elinden geleni ardına koymadığı kanaatindeyim yani buradaki isyanlardan ekmek çıkmadıysa bugüne kadar, sonrasında da çıkmaması olası Akagami yapabileceği her türlü bildirimi yaptığından ötürü. Forum isyanlarımız da bir sonuç vermiyor, malum. First Blood Müşteri Hizmetleri halihazırda Naruto Online'dan daha çok Naruto Online ile ilgileniyor ve Tencent ve Oasgames e-posta iletişimlerini görmezden geliyor. Geriye bir tek halka açık, alenen bu şirketlerin yarattığı rezaletin herkes tarafından görülebileceği Reddit ve Twitter gibi kendi ekosistemlerinin dışında kalan dev sosyal medya siteleri kalıyor. Buralardan yeterli boyutlara ulaşırsak bizi görmezden gelmek istiyorlarsa bile gelemeyecekleri kanaatindeyim. Tabii belki de hiçbir sonuç çıkmayacak ve güncelleme almamaya devam edeceğiz. Ancak bütün bu yazımda paylaştığım olayların afişe olması, muhtemelen Tencent'ın dikkatini çekebilmemiz için en önemli kozlarımızdan birisi olacak ve muhtemelen benim de bu gidişat süregelirse oyun komünitesini ilerletmek adına atacağım son adım olacak. Bu sebeple sizlerden ricam, lütfen Reddit hesaplarınızdan postu + oylarınızla ve yorumlarınızla desteklemeye, Reddit hesabınız yoksa bir hesap açıp bunları yapmaya üşenmemenizdir. Bu noktada böyle bir zorunluluğunuz elbette ki yok ve sizi kimse yorum yazmadığıınız için yargılayamaz ancak umarım en azından Türkiye sunucuları ölmeden önce elimizden geleni denemiş bir şekilde bunu başaramamış oluruz.


Kaynak Linki: -
 

|herkul01|

Level 44
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Yönetici
VIP Üye
Yarışma Organizatörü
Katılım
6 Nis 2014
Konular
24,749
Mesajlar
50,322
Reaksiyon Skoru
1,932
Online Süresi
20g 11s 3d
Başarım Puanı
845
Madalyalar
1
  • 4. Cep Telefonu Fotoğrafçılığı Yarışması
MmoLira
1,030
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
28
Teşekkürler.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst