Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Tronuen

Level 1

ORHUN2 25 Mayıs saat:15.00 da sizlerle! Lykansız,Simyasız,Editsiz Sorunsuz Altyapı özel fileslı ,ödüllü lonca ve vs turnuvaları,tr den emekli TM.Mitoz yönetiminde 12 yıllık tecrübeHEMEN KAYIT OL VE MACERAYA KATIL

The Elder Scrolls IV: Skyrim Karakter Rehberi
The Elder Scrolls IV: Skyrim Irk Rehberi
Ayrıntılı ve Detaylı Anlatım

Merhaba TurkMMO ailesi. Ben RPG oyunlara gönül vermiş bir oyun severim. Bunların arasında en çok vakit harcadığım oyun ise çıktığı sene tüm ödülleri toplamış, oyun dünyasında adeta deprem etkisi yaratmış olan The Elder Scrolls V: Skyrim'dir.
Yaklaşık olarak 1500+ saatimi harcadığım bu oyunda bir hayli deneyimli olduğumu düşünüyorum. Baldurs Gate zamanlarından beri gelen tüm RPG oyun deneyimlerime dayanarak sizlere Skyrim'de hangi karakter en güçlü ? hangi skiller en güçlü ? hangi karakter en iyisi ? hangi karakter ne kullanmalı ? gibi daha nice sorularınıza cevap olarak bu rehberi hazırlıyorum.

Önemli NOT: Bu rehberi genel olarak sevgili OyunCeviri'nin yaptığı Skyrim Türkçe Yaması'na uygun olarak hazırlıyorum. Bunu belirtmek isterim.
Ön Not: Skyrim'de karakter oluşturmak diğer RPG'lere göre oldukça farklı. Oyun sizi fazlasıyla özgür bırakıyor. Aman ben Elf seçtim asla savaşçı olamam. Aman ben Nord seçtim büyü yapamam. Ya ben Tek Elli skill'imi geliştirdim 50 level oldum artık büyü yapamam gibi sorunlarınız yok. Biliyorsunuz Skyrim'de yaptıklarınız ile level atlıyorsunuz. Yani 50 Level bir Savaşçı/Nord oynuyor olsanız bile büyülere sararak bol bol büyü yaparak büyü yeteneklerinizi geliştirip hibrit bir karaktere çevirebilirsiniz. Bu rehberimizi okuyarak ne yaptığınızı bilerek emin adımlarla harika karakterler de yaratabilirsiniz. :)

Önce Skyrim'deki Irk'ları ve yatkınlıklarını tanıyalım. Her Irk için oluşturabileceğiniz en iyi ve güçlü karakterleri size tanıtacağım.


1) Nord Tanıtımı / Nord Karakter Rehberi (Savaşçı Karakter)


Nord'ların anavatanı oyunumuzun geçtiği kıta olan Skyrim'dir. Bu karakteri seçerseniz Skyrim bölgesinde çoğunluk olan ırk olduğunuz için genelde her mekanda hoş karşılanırsınız. Nord'lar soğuğa olan dayanıklılıkları ve sadık olmaları ile meşhurlardır. Genellikle savaşçı bir ırk oldukları için uzun boylu olurlar. Kendine has bu özelliklere sahip oldukları için ırkçılardır ve diğer ırkları sevmez.

Nord'ların Özellikleri: +10 Çift Elli / +5 Bloklama / +5 Hafif Zırh / +5 Tek Elli / +5 Demircilik / +5 Hitabet ile oyuna başlarsınız.
Nord'ların Özel Güçleri: Buz büyülerine ve buz ejderhalarının nefesine karşı %50 savunmaya sahiptirler. Ayrıca savaş çığlığı atarak düşmanlarını korkutup kaçırabilirler.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Sağlık/Dayanıklılık ağırlıklı gidilmelidir. Hibrit karakter düşünmüyorsanız mana gereksizdir. En önemli geliştirmeniz gereken yetenekler: Çift Elli veya Tek Elli Her Türlü Silah / Bloklama / Ağır Zırh / Demircilik'tir. Gerisi size kalmış tamamen.
Silah ve Zırh Tavsiyesi: Genellikle ağır zırh ve kılıç kalkan kullanımıyla tanınırlar.
2) Argonian Tanıtımı / Argonyalı Karakter Rehberi (Hırsız/Suikastçi Karakter)


Argonyalıların anavatını Black Marsh'dır. Büyük savaş döneminde ülkerini korumak için sürekli sınırda savaşmışlardır. Bu yüzden harika gerillalardır. Sürekli sınırda gizlice savaşıp ev yüzü görmedikleri için adeta doğa ile bütünleşmişlerdir. Vahşi bir ırktır. Dış görünüşleri nedeniyle çoğu toplum tarafından dışlanırlar. Bu yüzden diğer ırklarla arası iyi değildir. Genelde herkes bu ırktan nefret eder.

Argonyalı'ların Özellikleri: +10 Kilit Açma / +5 Başkalaşım / +5 Hafif Zırh / +5 Cepcilik / +5 Yenilenme / +5 Gizlilik
Argonyalı'ların Özel Güçleri: Tüm hastalıklara karşı %50 daha dayanıklıdırlar ve su altında nefes alabilirler. Ayrıca 1 dakikalığına sağlıklarına x10 daha hızlı doldururlar. Düşmandan kaçmalarını kolaylaştırır.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Dayanıklılık/Mana gidilmelidir. En önemli özellikleri hibrit değil de suikastçi bir karakter oynanacaksa: Hafif Zırh / Yenilenme veya Ölü Çağırma / Gizlilik 'tir. Gerisi sizin oynayış tarzına kalmış.
Silah ve Zırh Tavsiyesi: Hançer ve yay bir Argonyalı'nın elinde çok tehlikeli aletlere dönüşür. Tek elli kılıç'ta kullanabilirler.


3) Dark Elf Tanıtımı / Kara Elf Karakter Rehberi (Büyücü Karakter)


Kara Elf'lerin anavatanı Morrowind'dir. Morrowind'deki büyük savaşta dağ patlayınca çoğu yokoldu. Kalanlar ise dünyanın kalan kısmına dağıldı. En çok Skyrim bölgesine göç olmuştur. Yok etme büyülerinde uzmandırlardır ve çoğu Kara Elf yıkım büyüsü ile uğraşması ile bilinir.

Kara Elf'lerin Özellikleri: +10 Yıkım, +5 Kimya, +5 Başkalaşım,+5 İlizyon, +5 Hafif Zırh ve +5 Gizlilik
Kara Elf'lerin Özel Güçleri: Ateşe karşı %50 dayanıklıdırlar ve kendilerine ateşten bir kalkan ile kaplayabilirler.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Mana/Sağlık şeklinde gidilmelidir. Tam bir yıkım büyücüsü olmak için yeteneklerinizi: Yıkım / Kimya / Tılsımlama / İlizyon / Gizlilik / Hafif Zırh şeklinde yapmanızı tavsiye ediyorum. Gerisi size kalmış.
Silah ve Zırh Tavsiyesi: Büyücü cübbesi ve asa yeterlidir. Asa'sız büyücü de olabilirsiniz. Her iki elinize birer büyü koyabilirsiniz.4) High Elf Tanıtımı / Kutsal Elf Karakter Rehberi (Saf Büyücü Karakter)

High Elf'lerin anavatını Summerset Isle'dir. Büyü konusunda en çok kendini geliştirmiş ve uzman olan ırktır. Kara Elfler'den farklı olarak tüm büyülerde çalışmalar yürütmüşlerdir, sadece yıkım büyülerine yoğunlaşmamışlardır. Sarımtırak tenleri ile kolayca diğer Elf'lerden ayırt edilebilirler. Nord'lar bu ırktan ayrıca nefret ederler. Spoiler olmaması için söylemiyorum fakat sebebi Thalmor'dur. Oynayanlar veya araştıranlar anlayacaktır.


High Elf'lerin Özellikleri: +10 İlizyon ,+5 Başkalaşım, +5 Ölü Çağırma, +5 Yıkım, +5Tılsımlama, +5 Yenilenme
High Elf'lerin Özel Güçleri: +50 Büyü gücü ile başlarlar ve 1 dakikalığına manaları x10 kat hızlı dolar.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Mana/Sağlık gidilmelidir. Saf bir büyücü karakter için bol bol tüm büyüleri yapmalı ve hepsini 100'e çıkarmalısınız. Bunu yapana kadar ara ara hafif zırh ve tek elli kılıca başvurabilirsiniz. Büyüleriniz geliştikçe bunlara da ihtiyacınız kalmayacak. Özellikler'de belirttiğim güçleri 100 yapmaya bakın.
Silah ve Zırh Tavsiyesi: Başlangıç için tek elli kılıç veya hançer ve hafif zırh. Sonrası için büyücü cübbesi ve asa yeterli.


5) Khajit Tanıtımı / Khajit Karakter Rehberi (Hırsız Karakter)Khajit'lerin anavatanı Elsweyr'dir. Bu ırkın en önemli özelliği yarı kedi yarı insan olmasıdır. İnsan boyutlarında ve görünüşündedir fakat suratları kedi suratıdır. Yine Nord'ların çoğunlukta olduğu Skyrim'de bu farklılıklarından dolayı pek sevilmezler. Dışlanmış ırklardan bir tanesidir. Aksanları ve sesleri çok tuhaftır. Buna görünüşleride eklenince insanları korkuturlar. Kedi özellikleri sayesinde mükemmel bir hırsız olabilirler. Ayrıca elleri yerine kedi pençeleri olduğu için silahsız dövüşte rakipsizdirler.

Khajit'lerin Özellikleri: +10 Gizlilik, +5 Kimya, +5 Okçuluk, +5 Kilit Açma,+5 Tek Elli, +5 Cepcilik
Khajit'lerin Özel Güçleri: Kedi gözleri sayesinde karanlıkta görebilirler. Silahsız dövüşte rakipsizler ve çok vururlar.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Kusursuz bir hırsız yaratmak için özelliklerdeki tüm güçleri 100 yapmaya bakın. Hırsız olarak ilerleyip çok zengin ve kedi gibi sessiz bir suikastçı olabilirsiniz. Ayrıca oyun başı hemen kılıç almayın, yumruklarınız çok güçlü.

Silah ve Zırh Tavsiyesi: Hafif Zırh / Hançer / Yay / -- ama benim tavsiyem yumruklaşmayı 100 yapın ve sadece yumruk ve yay kullanın.6) Orc Tanıtımı / Ork Karakter Rehberi (Tank Savaşçı)
Ork'ların anavatanı Orsinium'dur. Bu ırkın en dikkat çekici özelliği yeşil tenleri ve çirkin suratlarıdır. Genellikle kadınları ve erkekleri birbirinden ayırt bile edilemez. Başka ırktan eş bulmaları bu yüzden çok zordur. Diğer ırklar tarafından güç manyağı ve zalim olarak tanınırlar. Skyrim'de yaşanlar ise kendilerine küçük barınaklar kurmuşlardır ve oralarda ufak gruplar halde yaşarlar.
Ork'ların Özellikleri: +10 Ağır Zırh, +5 Bloklama, +5 Tılsımlama,+5 Tek Elli, +5 Demircilik, +5 Çift Elli
Ork'ların Özel Güçleri: 1 dakikalığına düşmanın verdiği hasarı yarıya düşüren ve kendi hasarlarını iki katına çıkaran bir büyülü güçleri vardır. Buda bu ırkın ''yenilmez ırk'' olarak tanınmasına sebep olmuştur.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Sağlık/Dayanıklılık gidilmelidir. Tam bir tank karakterdir. Demircilik, ağır zırh ve çift elli yeteneklerinizi 100 yaptıktan sonra craftladığınız zırh ve silahlarla durdurulamazsınız ve ölümsüz olursunuz.
Silah ve Zırh Tavsiyesi: Çift El Gürz ve Ağır Zırh / yanına birde yenilenme veya ölü çağırma eklerseniz korkunç bir varlık olursunuz.7) Wood Elf Tanıtımı / Orman Elfi Karakter Rehberi (Okçu/Suikastçi)


Anavatanları vahşi hayvanlar diyarı olarakta bilinen Valenwood'dur. Bu yüzden hayvan dostu ırk olarak bilinirler ve hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Ayrıca bu ırktan daha iyi bir okçu ırkı yoktur. Kusursuz yay kullanırlar. Suikastçi ve gizlilik deyince akla ilk gelen ırktır. Mamut gibi devasa hayvanları bile kontrol edebildikleri söylentiler arasındadır.

Wood Elf'lerin Özellikleri: +10 Okçuluk, +5 Kimya, +5 Hafif Zırh, +5 Kilit Açma, +5 Cepcilik, +5 Gizlilik
Wood Elf'lerin Özel Güçleri: Hastalıklara ve zehre karşı %50 dayanıklıdırlar. 1 dakikalığına hayvanları kendi taraflarına çekebilirler. Mamutlar dahil.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Sağlık/Dayanıklılık özellikle dayanıklılık okçuluk için vazgeçilmezdir. Cana fazla yüklenmeyin zaten düşmanlarınız sizi göremeyecek. Yetenek olarak okçuluk ve gizliliğinizi geliştirip görünmez ve düşmanlarınıza her zaman tek atan bir karaktere dönüşürsünüz.
Silah ve Zırh Tavsiyesi: Yay ve hançer / Hafif zırh
8) Redguard Tanıtımı / Kızıl Muhafız Karakter Rehberi (Savaşçı/Büyücü)


Anavatanları Hammerfell'dir. Hepsi koyu tenlilerdir ve bu özellikleriyle bilinirler. Haklarında fazla bilgi yoktur. Enerjik ve savaşçı oldukları bilinir. Tek elli silahlarda özellikle iki elleriyle birden kılıç kullanmakta usta oldukları söylentiler arasındadır.

Redguard'ların Özellikleri: +10 Tek Elli, +5 Başkalaşım, +5 Okçuluk, +5 Bloklama, +5 Yıkım, +5 Demircilik
Redguard'ların Özel Güçleri: 1 dakikalığına enerjileri x10 kat daha hızlı dolar.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Sizin oyun tarzınıza göre her şekilde ilerleyebilirler. Benim size tavsiyem iki elinizde de tek elli kılıçla gitmeniz ve onu geliştirmeniz hatta sonradan bir kılıcı bırakıp yıkım büyüsüne geçebilirsiniz. Hibrit karakter olmak için birebir.
Silah ve Zırh Tavsiyesi: Kılıç / Ağır veya Hafif Zırh
9) Imperial Tanıtımı / İmparatorluk İnsanı Karakter Rehberi (Hibrit Karakter)


Anavatanları Cyrodiil'dir. Her zaman İmparatorluk'un tarafında olmuş en önemli ırklardan biridir. İsyancılardan ve Fırtınapelerinlilerden nefret ederler. Her zaman İmparatorluk'un bütünlüğünü savunurlar. Düz insandırlar fakat imparatorluk sevdaları o kadar fazladırki İmperial isimli bir ırk gibi görülürler.

Imperial'ların Özellikleri: +10 Yenilenme, +5 Bloklama, +5 Yıkım, +5 Tılsımlama, +5 Ağır Zırh, +5 Tek Elli
Imperial'ların Özel Güçleri: İmparatorluğun Sesi denilen eşsiz büyülü güçleriyle düşmanını 1 dakikalığına sakinleştirebilirler. Karşıdaki düşman saldırmayı bırakır.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Hibrit bir karakter yaratmak için en uygun ırktır. Bunu detaylı bir rehberle daha açıklayacağım. Linki aşağıya bırakacağım. Oradan nasıl şekillendirmeniz gerektiğine bakabilirsiniz.
Silah ve Zırh Tavsiyesi: Hibrit bir karakter yaratmak için en uygun ırktır. Bunu detaylı bir rehberle daha açıklayacağım. Linki aşağıya bırakacağım. Oradan nasıl şekillendirmeniz gerektiğine bakabilirsiniz.10) Breton Tanıtımı / Breton Karakter Rehberi (Büyücü/Ölü Çağıran)


Anavatanları High Rock'tur. Kendilerini büyüye adamış ırklardan biridir. Irklarının başlangıcından beri özel olarak ölü ve ruh çağırmayla yani conjuration ile ilgilenmişlerdir. Bu alanda Breton'lardan iyi bir ırk daha yoktur. Uzak diyarlardan bile ruhları uyandırıp yanlarına çekebilirler. Oblivion diyarından uyuyan yaratıkları uyandırıp yanlarında savaştırabilirler. Bu özellikleriyle çok dikkat edilmesi gereken bir ırktır. Saf olarak Breton doğan herkesin doğuştan gelen bir kurt çağırma özelliği vardır. Oyuna bu özellikle başlarsınız.

Breton'ların Özellikleri: +10 Ölü Çağırma, +5 Kimya, +5 Başkalaşım, +5 İlizyon,+5 Yenilenme ve +5 Hitabet
Breton'ların Özel Güçleri: Dragonskin adlı doğuştan gelen büyülü güçleri ile kendilerine yapılan büyüyü emerek kendi hafızalarına kazıyıp kullanabilirler. Büyü öğrenme konusunda uzmanlıklarını bu özelliklerinden anlayabilirsiniz.
Yetenek ve Özellik Tavsiyesi: Full Mana gidin. Saf bir ölü çağıran olması için bol bol ölü conjuration büyüleri yapıp bu büyülerden olabildiğince öğrenmeye çalışın. Yanınıza bir yoldaş alıp birde çağırdınız ölü ile birlikte düşmanlar size yaklaşamadan ölecek.
Silah ve Zırh Tavsiyesi: Büyücü cübbesi yeterlidir. Kalan tüm işi ellerinizle ve büyünüzle halledeceksiniz.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Rehberimiz bu kadar sevgili TurkMMO okurları. Yukarıdaki Skyrim'de yaratabileceğiniz Savaşçı, Okçu, Suikastçi, Büyücü, Hırsız v.b. gibi saf karakter yaratmanız için gereken tüm bilgileri hazırladım. Eğer Hibrit Karakter yaratmak istiyorsanız sizleri diğer hazırladığım rehberlere yönlendirmek istiyorum. Bu rehberlerime de mutlaka göz atmalısınız:

Skyrim Hibrit Karakter Yaratma Rehberi
Skyrim Detaylı Savaşçı Rehberi
Skyrim Detaylı Büyücü Yaratma Rehberi
Skyrim Detaylı Suikastçı Yaratma Rehberi

Keyifli oyunlar ! :)

Hibrit karakter için hazırladığım diğer detaylı rehberime göz atın demişsin ama göz atacak link yok. Linkini aşağıda vereceğim demişsin ama aşağıda link yok.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 4, Üye: 0, Misafir: 4)

Üst