Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Futbolda Var Sistemi Nedir ? Türk Futboluna Gelmesi İyi Oldu Mu ?

StarX17

(Mavi Ruh) - Grotherim ❤
Merhaba değerli turkmmo ailesi ;

Çok eleştirilen VAR sistemi gerçekten kötü mü ? Yoksa iyi mi ? şahsi fikrim olarak değerlendirip sizlere böyle bir konu açmak istedim. Umarım işinize yarar iyi forumlar dilerim.VAR Sisteminin açıklaması ''Video yardımcı hakemdir''.

Peki Video Yardımcı Hakem Sistemi Nedir Ne İşe Yarar ?


Önceden biliyorsunuz ki verilmeyen penaltı verilmeyen kartlar gibi olaylar çok konuşulurdu. Sonuçta hakemde insan gözünden kaçmış olabilir çünkü pozisyonlar birden gelişir ve hakemler göremeyebilirdi. Yapılan hatalar şampiyonluğa engel bile olabiliyordu. VAR sistemi pozisyonu yeniden incelemeye yarayan bir sistemdir. Yani aslında çok ama çok yararlı bir sistemdir çünkü hakemin göremediği pozisyonları yavaş çekimde ve arka tarafta 4 kişilik ekip tarafından incelenebiliyor.

Peki Madem Bu Kadar İyi Bir Sistem Neden Eleştiriliyor ?

Sebebi açık ve net belli hakemlerin egosu ve taraf tutmalarıdır. Maalesef ülkemizde futbolda adalet kavramı henüz yok. Bir hakem sadece kendi bildiğini okuyor. Örnek yardımcı hakem penaltı dediğini o penaltı değil diyor ve halbu ki penaltı. Bunu göz göre göre yapılıyor. Futbol türkiyede en çok izlenen sporlar arasındadır. Ve hali ile taraftar sayısı çoktur. Kimi zamanda hakemler taraftarın baskısına görede seçim yapabiliyor. Aslında var sistemi %100 hataların önüne geçilmesi gerekilen bir sistemdir. Var sistemi eleştirmek yerine hakemleri eleştirmemiz gerekir. Çünkü ülkemizde henüz sadece kuralları uygulayan hakem yok.

Peki Yapılan Hataların Nasıl Önüne Geçilebilir ?

Yapılan hatalar öncelikle iyi bir eğitimle önüne geçebilir. TFF Yani türkiye futbol federasyonu hakemlere pek uyarıda bulunmuyor ve hakemlerde hali ile bildiğini uyguluyor yani egosunu. İyi bir eğitim ve disiplin ile hakem hatalarının %100 önüne geçilebilir. Şuanki TFF Yönetimi yapamayacağından dolayı yeni yönetim gelmesi gerektiğini düşünüyorum.
 

dazu

💎
“ıf you have a long nose, you are in an offside position these days,”

burnun uzunsa ofsayta düşebilirsin bugünlerde...ben demedim,aleksander ceferin demiş :crazy:
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst