Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Adil Kullanım Kotası (AKK) Kalkınca Neler Değişecek?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nirvana ^

All eyez on me
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
17 Haz 2010
Konular
2,743
Mesajlar
16,964
Reaksiyon Skoru
3,259
Online Süresi
67d 7h 42m
Başarım Puanı
405
Yaş
24
MmoLira
116
DevLira
14
En İyi Cevap Puanı
32
Merhaba TurkMMO üyeleri, geçtiğimiz aylarda resmi gazeteler AKK yani Adil Kullanım Kotasının kalkacağı hakkında haberler yayınlamıştı. Bu konuda sizlere AKK kaldırılırsa hayatımızda ne gibi değişiklikler olacak, fiyatlar ne olacak gibi konulara değindik. Dilerseniz hemen konuya geçelim.

Adil Kullanım Kotası dediğimiz özellikle interneti çok aktif kullanan kullanıcıları çileden çıkartan uygulama 31 Aralık 2018 tarihinde kaldırılıyor. AKK'nin kaldırılması ardından internet paketleri değişecek.

AKK Ne zaman kaldırılıyor?


Bu açıklamayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan yapmıştı. Bu açıklamaya göre AKK ya da AKN'nin 2019 yılında olmayacağını ve 31 Aralık 2018'de kaldıralacağını belirtmişti. İnternet paketimiz ile birlikte bize verilen belirli bir indirme noktasından sonra internet hızının belirli oranda yavaşlaması anlamına gelen AKN/AKK aslına bakarsanız Mart 2017 yılından itibaren kademeli olarak kaldırılmaya başlanmıştı. Bazı internet sağlayıcıları bunları kaldırma çalışmalarına o zamandan başladı.

AKN/AKK nedir?


Mobilde 128 MBit hızının altına bir düşüş yaşanamıyor, sabit hatlarda yani evde kullandığımız internetlerde ise alınan en yüksek hıza göre yeni bir limit belirlenmiş durumda. AKN/AKK dediğimiz bu illet uygulama gece 02:00'da başlayıp sabah 08:00'a kadar uygulanmıyordu.

AKK'siz kullanılan internetlerde kota olacak mı?


Bu seçim biz kullanıcılara bırakılıyor, ancak evet. Yeni internet paketleri internet sağlayıcıları tarafından kotasız ve kotalı seçenekler ile gelecek. İnternet sözleşmesi devam eden kullanıcılar ise yeni paketlere herhangi bir ek ücret ödemeden geçiş yapabilecekler.

İnternet fiyatlarında ne gibi bir değişim olacak?


Durum böyle olunca herkesin aklına doğal bir şekilde "Fiyatlar artacak mı?" sorunu gelmiyor değil. Adil Kullanım Kotası olan paketlerin yerini Adil Kullanım Kotası olmayan paketler alacak. Kotası olan paketlerde yine kota aşımında ek ücret ödenecek, kotasız olan paketlerde ise Adil Kullanım Kotası olmayacağı için paketlerin fiyatlarında belirli miktarlarda artış olacak. Mevcut durumda taahhütü/sözleşmesi devam kullanıcılara kotasız internet verilecek, yeni taahhüt/sözleşme yaptıracak olan kullanıcılara ise kotasız ve kotalı seçenekler de sunulacak.

AKK/AKN'nin kaldırılması en çok kimleri sevindirecek?


Ülkemizde aylık internet kullanım ortalaması 91.5 GB. Yani bu ortalamaya dayanarak söyleyecek olursak herhangi bir internet kullanıcısının bu kotaya ulaşması veya bu kotayı aşması çokta zor değil. Bu gelecek olan yeni sistemde kotalı paketlerin limitlerine bağlı olarak kişilerin kendi seçim yapması en önemli nokta olacak. Sınırsız yani kotasız internet isteyen kullanıcıların ise daha fazla parayı gözden çıkarması gerekecek.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst