Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Soul Calibur 6 İnceleme - Sizce bu senenin en iyi dövüş oyunu mu?

5.00 yıldız(lar) 1 Oy

Bu senenin en iyi dövüş oyunu?

  • Evet, bence Soul Calibur 6.

  • Hayır, bence Soul Calibur 6 değil.


Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

NYSX

Born to die
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
TM Üye
Katılım
30 Eyl 2018
Konular
373
Mesajlar
2,104
Reaksiyon Skoru
3,373
Online Süresi
8d 14h 15m
Başarım Puanı
222
MmoLira
262
DevLira
6
En İyi Cevap Puanı
11


Merhaba, sevgili Turkmmo severleri sizlerinde bildiği gibi yıllardır FPS , RPG , SPORTS vb. tüm dallarda içerikler, makaleler ve geliştirme alanlarında bir topluluğumuz mevcut ki bunların arasına artık oyun tanıtımlarının farklı boyutlarda değer katılması adına özgün içerikli ve sizlere severek merak ederek okuyacağınız bir seri oluşturmak adına çalışmalara başlamış bulunmaktayım her geçen gün. Siz kullanıcılarımıza bir tık daha iyi bir makale hazırlamak için elimden geleni yapacağım!
Soul Calibur 6 (Artılar)Soul Calibur 6 (Eksiler)


Grafikler daha önceki sürümlere göre çok restore edildi ve iyi hale getirildi.​Çevirim içi maçlarda bazen sorunlar yaşayabiliyorsunuz.​Karakter oluşturma menüsünde yeni değişikliker var ve bunlar çok hoş.​Senaryo gidişatı çoğu kişiye göre zaman zaman sıkabiliyor.​Yanlızca kendi oluşturduğunuz karakterin hikayesi bile sizi oyuna bağlayabiliyor.​Hikaye çok yüzeysel olarak hazırlanmış fazla cezbedici değil.​Kombo animasyonları artık tüm sürümlerden daha gelişmiş ve kaliteli.​-​


Dövüş oyunu türünde şuana kadar ki oyunlardan daha farklı mekaniklere ve kombolara sahip olan Soul Calibur serisi, yeni nesilden parçalar alarak kendisini geride bırakmadı. Soulcalibur: Lost Swords’u saymazsak son olarak 2012 yılında beşinci oyunu ile birlikte oyuncuların karşısına çıkan Soul Calibur serisi, altıncı oyunuyla oynanış anlamında ne gibi değişiklikler uygulamış, Oyun severlere ne gibi mekanik özellikler sunmuş gelin hep birlikte buna gözatalım...

Eskiden olduğu gibi artık pek fazla (bazı seriler hariç) sükse yapamayan dövüş oyunları, yıllar içerisinde daha bir niş kitleye hitap eder hale geldi. Bunu değiştirmek adına yapılan Strateji oyunları gibi çok geri planda kalmasa da, büyük firmalar hala bu tarafta bulunan büyük kitlenin farkında ve neyse ki güzel oyunlar görmeye devam ediyoruz. Umarım bu hep bu şekilde devam eder diyelim. Diğer dövüş oyunlarına nazaran oynaması daha kolay ve alışma süreci sancılı olmayan Soul Calibur serisi, ilk oyunundan bu yana öğrenmesi kolay, ancak ustalaşması zor bir sistemi kontrolcümüze veriyor.


Yeni oyunda dikkat çeken en büyük özellik, kendi karakterimizi oluşturma sistemine geri dönmemiz oldu. Seriye üçüncü oyunda dahil edilen bu özellik sayesinde kendi karakterimizi oluşturabiliyor ve istediğimiz silahı kullanma şansını elde edebiliyoruz. Gerçekten bir karakter rol oyununu andıran müthiş bir özellik oldu bu özelliğin gelmesiyle farklı bir renk aldı bu alanda. Böylelikle Soul Calibur serisinde bulunan sevdiğiniz ana karakterlerin kombolarını, kendi karakterimiz üzerinde kullanma şansı elde ediyoruz. Ancak yine eski oyunlarda bulunan silaha göre komboların ve özelliklerin değişme sorunu, maalesef yeni oyunda da var. Yani kendi karakterinizi oluşturduğunuzda, kendi karakterinize farklı yetenekler eklemek yerine, hikayede bulunan karakterlerin silahlarına göre özelliklere erişebiliyorsunuz. Çoğu oyuncu bu durumdan memnun olsa da, şahsen bu özelliğin karakterimizin özgünlüğünü öldürdüğünü düşünüyorum. Mortal Kombat Armageddon oyununda olduğu gibi oluşturduğumuz karakterin özelliklerini ve kombolarını kendimiz belirleseydik, eminim ortaya daha özgün karakterler çıkabilirdi.

Yine de karakter oluşturma ekranının fazlasıyla detaylı olduğunun altını çizmek istiyorum. Çünkü karakterinizin görünüşünü belirli detaylar haricinde her şekle sokabiliyorsunuz. Soul Calibur evreninde bulunan ırklar içerisinden istediğinizi seçip, hayalinizdeki dövüşçüyü arenaya yansıtmak tamamen sizin elinizde. Karakterin görünümünde özelleştirme yapmak için onlarca opsiyonu bize bırakan geliştirici ekip, bazı görünüşleri oyun içi parayla açmamızı istiyor. Çoğu rol yapma oyunundan daha kaliteli bir karakter oluşturma menüsüne sahip olan Soul Calibur 6, bu kısımda eski oyunların üstüne oldukça fazla yenilik katmış.
Oyunun hikaye kısmında ise yine klasik olarak efsanevi ve şeytani güçlere sahip bir silahın, ana karakterlere güç vermesinden bahsediliyor. Hikaye açılışında karşılaştığımız ve bölünmüş iki şeytani kılıca sahip olan Cervantes'i durduran dövüşçülerden sonra, başka kötü bir karakter sağlam kılıcı eline alıyor ve hikaye başlıyor. Hikaye tarafında pek ilgi çekici olmayan yapım, hikaye gidişatını oldukça güzel işlemiş. Basit bir senaryo kurgusuna sahip olan yapımın ana hikayesinde, kötü dövüşçüleri alt ederek tabiri caiz ise dünyayı kurtarıyoruz.

Her bir karaktere özel köken hikayesi ekleyen geliştiriciler, bunun yanında kendi oluşturduğumuzkarakteri de hikayeye dahil etmiş. Ana hikayeden farklı olan bu hikaye gidişatında yine kötü karakterin peşine düşerken, bu kez kendi seçimlerimize dayalı bir hikaye bizleri karşılıyor. Adım adım kendi karakterimize geliştirirken, aynı zamanda seçimlerimize bağlı olarak karakterimizin kişiliğini de oyuna yansıtabiliyoruz. Karanlık ve aydınlık taraflara geçebildiğimiz oyunda, kötü veya iyi olmak tamamen sizin elinizde.


İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu oyunun haritasında dünyayı dolaşarak dövüşlere katılıyoruz. Ayrıca parayla da silahlarımızı yenileyerek karakterimizi güçlendirme şansımız var. Oyunun içerisinde yer alan tüm silahlara erişebilen karakterimiz, biz istediğimiz zaman silahını değiştirebiliyor. Böylelikle takılıp kaldığımız biz düşmanda silahı değiştirerek farklı taktikler deneyebiliyoruz. Ayrıca dövüşlerden önce yemek tüketip istatistiksel olarak karakterimizi güçlendirme şansımız da var.

Her bir dövüşten sonra seviye atlayan karakterimizin hızı ve verdiği hasar yükseliyor. Hasarı bir kenara bıraktığımızda hız yükseldiğinde daha kolay kombo yapabilirken, yüksek seviyelere geldiğinizde kullandığınız silaha hakimseniz düşmanınızı adeta yerden kaldırmıyorsunuz.

Silahlar üzerine kurulu olan bir kombo sistemine sahip Soul Calibur serisinde yine altıncı oyunda birbirinden özgün ana dövüşçü olarak tabir edebileceğimiz karakterler bizi bekliyor. Her birinin farklı farklı özellikleri varken, her karakterin oynanış stili birbirinden farklı olmuş. Böylelikle oyunda herkesin oynayış tarzına hitap edecek bir karakter bulunuyor. Örnek vermek gerekirse Voldo ile daha yavaş ve sanki sıra tabanlı bir oyun oynuyormuşçasına dövüşürken, Groh isimli karakter ile neredeyse hiç defans yapmadan düşmanınızı hızlı bir şekilde köşelere sıkıştırabiliyorsunuz.Oyunda bulunan özel yetenekleri ise doğru tuş kombinasyonlarına bastıktan sonra kullanıp ağır hasarlar verebiliyorsunuz. Bu yetenekleri kullanmak için ise diğer dövüş oyunlarında olduğu gibi klasik bir şekilde süper barınızı doldurmanız gerekiyor.

Oyunun çevrimiçi tarafıysa maalesef pek beklentilerimi karşılayamadı. Çevrimiçi rekabetçi tarafta yeterli dövüş modu desteği olmazken, bir de üstüne maçlarda yaşanan bağlantı hataları bazen oynayanı çileden çıkartabiliyor. Çoğu oyunda yaşadığım kopuklukların sunucu tabanlı olduğunu öğrendim. Geliştirici ekip ise sorunların kısa süre içerisinde giderileceği sözünü verdi.

Unreal Engine 4 ile yapılan oyunda herhangi bir optimizasyon sıkıntısı bulunmuyor. Her platformda oldukça akıcı bir şekilde çalışan Soul Calibur 6'nın görsel efektleri de hiç fena değil. Witcher evreninden Geralt’ı oyuna ekleyen geliştiriciler, aynı zamanda Geralt'ın ekstra bir adet daha Witcher kostümünü oyuna eklemişler. Geralt’ın dövüş stilinin hızlı bir biçimde oyuna yedirilmesi, oldukça zevkli olmuş.

Sona geldiğimizde eğer kaliteli bir dövüş oyunu arıyorsanız, Soul Calibur 6 sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Dragon Ball FighterZ'den daha zevkli olduğunu düşündüğüm Soul Calibur 6’dan sonra, yeni Super Smash Bros. oyunu için de oldukça heyecanlıyım. Bakalım bu senenin en iyi dövüş oyunu hangi yapım olacak? Hep beraber göreceğiz.


bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın NYS.X!
 

Tranquillo

You aren't number one you're just another one.
Telefon Numarası Onaylanmış Üye
Site Yetkilisi
Co-Admin
VIP Üye
Turnuva Organizatörü
Yarışma Organizatörü
Paylaşımcı
Katılım
9 Mar 2014
Konular
5,416
Mesajlar
18,316
Reaksiyon Skoru
2,508
Online Süresi
50d 18h 49m
Başarım Puanı
440
MmoLira
949
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Konu için teşekkürler.
 

✗Sarcasm™

Yönetici
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Yönetici
Yarışma Organizatörü
Hosting Yöneticisi
Katılım
2 Ağu 2010
Konular
3,730
Mesajlar
18,774
Reaksiyon Skoru
2,336
Online Süresi
51d 9h 28m
Başarım Puanı
405
MmoLira
1,761
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
5
Kesinlikle bambaşka bir dövüş oyunu. Geniş bir kemik kitlesi var. Senenin dövüş oyunu olmaya aday. Geralt sürprizi güzel oldu. :)
 

ßy_Kanka

Level 3
TM Üye
Üye
Katılım
27 Ağu 2009
Konular
2
Mesajlar
105
Reaksiyon Skoru
6
Online Süresi
9h 47m
Başarım Puanı
72
MmoLira
19
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Teşekkürler bilgi için. Emeğinize, elinize sağlık.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst