Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Microsoft - Windows 10 Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır? (Rehber)

Nirvana ^

They Call Me *Alpha
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Fahri Üye
VIP Üye
TM Üye
Paylaşımcı
Katılım
17 Haz 2010
Konular
2,742
Mesajlar
16,949
Reaksiyon Skoru
3,226
Başarım Puanı
405
Yaş
24
MmoLira
71
DevLira
14
En İyi Cevap Puanı
32
Ticaret - 0%
0   0   0

Merhaba değerli TurkMMO üyeleri, bu konuda sizlere Microsoft Windows 10'da gizlilik ayarlarınızı nasıl yönetebileceğinizi ve nasıl kapatıp açabileceğiniz hakkında bir rehber hazırlamak istedim. Umarım bu rehberim size faydalı olur ve umarım aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Dilerseniz konuya geçelim...

Öncelikle bildiğiniz üzere tüm işletim sistemleri, kullanıcıların yani bizlerin birçok verilerine erişim sağlayabiliyor. Windows 10'un ayarlanmayan gizlilik ayarları, kullanılan bütün bilgileri bilgisayarda toplamak ve Microsoft'a göndermek üzere otomatik olarak ayarlanmış şekilde bulunmakta. Bu konuda Microsoft Windows 10'da oyuncular ve diğer kullanıcılar için gözden uzak olmanın yollarını açıklamaya çalışacağım.


Windows 10 Gizlilik Ayarları

1-) Reklam Kimliği (Advertising ID): Bu işlem ile birlikte reklam kimliği adı altında işletim sisteminiz ile size bir hesap açılır. Girdiğiniz bilgiler ışığında size bu reklamların gösterilmesi sağlanır.

2-) Konum (Location): Eğer bu seçeneği açık bırakırsanız işletim sisteminiz bilgisayarınızın IP adresinizden bulunduğunuz yer hakkında bilgi toplar ve bunu Microsoft'un kendi sunucuları içerisinde barındırır. Microsoft'un bu yönde bir açıklaması var; Microsoft, bazı güvenilir partnerlere konum bilgilerini gönderebilir. Ancak bunun hakkında yani bu güvenilir partnerler hakkında net bir açıklama mevcut değil.

3-) Kişiselleştirme (Personalization): Bu ayar ise Windows 10'un kendini, sizin yazmanıza ve konuşmanıza göre ayarlanmasına olanak sağlıyor. Bu ayar/fonksiyon, kişisel bilgilerinizden veya takviminizde bulunan bilgilerden yardım alarak çalışmaktadır.

4- ) Sayfa Tahmini (Page Prediction): Sayfa tahmincisi olarak adlandırabileceğimiz bu fonksiyon ise, internet tarayıcılarında herhangi bir websitesine girdiğimizde bir daha ki gireceğimiz bu websitesinin tahmin edilip kaynaklarının önceden yüklenmesi gibi bir işe yarıyor.

5-) Akıllı Güvenlik Filtresi (SmartScreen Filter): Microsoft'un kendi yaptığı açıklamaya göre bu fonksiyon, Windows 10'un yeni tarayıcısı olan Edge'nin güvenliğinden ve ayarlarından sorumlu. Edge tarayıcısı ile siteleri dolaşırken veya indirme yaparken SmartScreen Filter fonksiyonu bilgisayarınızın virüslere karşı korunmasını sağlamakta. Ancak güvenliği sağlamak açısından her ne kadar güzel görünen bir fonksiyon olsa da yaptığımız her işlemden, her hareketten haberdar olması biraz sıkıntı çıkarabilecek bir durum. Bu fonksiyonu kapatarak bu düşünceden tamamen kurtulabilirsiniz.

6-) Wi-Fi Hassas Ayar (Wi-Fi Sense Options): Kurulumu yaparken Wi-Fi ayarlarına geldiğinizde iki seçeneğiniz bulunuyor. Wi-Fi sağlayan modeminizin şifresini girerek bağlanma seçeneği normal olan kısım ve daha önce Skype, Outlook ve Facebook üzerinden iletişim kurduğunuz arkadaşınızın yakın alanda kullanılabilir internete bağlanması.

7-) Hata Raporu Gönderme (Error and Diagnostics): Bahseceğim son gizlilik ayarı ise kişisel bilgisayarımızın hata raporu göndermesini onaylamak hakkında olacak. Bu fonksiyonu kullanarak işletim sisteminizde oluşan sorunları kaydedip Microsoft çalışanlarına rapor göndererek hatanın çözülmesi hakkında yardım alabiliyorsunuz.


Bu Ayarları Değiştirmek İçin Ne Yapmalıyım?

Başlat Menüsü > Ayarlar > Gizlilik kısmına girerseniz yukarıda bahsettiğimiz ayarların hepsini görebilirsiniz. Bu "Gizlilik ayarları" sekmesinin alt kategorilerinde 13 adet farklı ayar bulunuyor. Bu ayarlarda gezinip istediğiniz ayarı kapatabilir, istediğinizi açabilir ve bilgisayarınızı kendi kişisel kullanım amaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Umarım rehber konum faydalı olmuştur.

İyi forumlar.
 

Tranquillo

Zayiatsız muzaffer olunmaz.
Telefon Numarası Onaylanmış Üye
Site Yetkilisi
Co-Admin
VIP Üye
Turnuva Organizatörü
Yarışma Organizatörü
Paylaşımcı
Katılım
9 Mar 2014
Konular
5,362
Mesajlar
18,034
Reaksiyon Skoru
2,334
Başarım Puanı
440
MmoLira
640
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Paylaşım için teşekkürler.
 

NYSX

Born to die
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
TM Üye
Katılım
30 Eyl 2018
Konular
373
Mesajlar
2,104
Reaksiyon Skoru
3,373
Başarım Puanı
222
MmoLira
262
DevLira
6
En İyi Cevap Puanı
11
Ticaret - 100%
1   0   0
Teşekkürler
 
Üst