Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


2. El Ekran Kartı Alırken Bilmeniz Gerekenler Ve Fiyatlandırma

serialci

Sonzluk ve ötesine!
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Ticaret - 100%
2   0   0
Katılım
26 Nis 2009
Mesajlar
1,019
Beğeniler
264
MmoLira
57
DevLira
0
#1
Merhaba,
Ekran kartı alırken biraz kâr edip diğer donanımlara katmak istemiş olabilirsiniz.

Doların 3.92 TL (04.12.2017) olması nedeniyle yurt dışı fiyatı 50$ olan bir ekran kartı vergilerle 250 hatta 300 lere kadar çıkabiliyor.
2. El ekran kartı tercih etmek burada çok mantıklı gelebilir fakat dikakt etmeniz gereken çok fazla şey var :)

1. Tamir Görmüş Mü ?

Tamir görmüş olması kartın çalışmayacağı anlamına gelmez. Ancak tamir görmüş bir kart orijinal fiyatının yarısından daha az bir fiyata satılmalıdır. Garanti dışında bir tamirse en son seçeneğiniz olsun. Satıcı kartı Fırınlama tarzı bir işlemden geçirip çalıştırdığını söylüyorsa yine en son tercihiniz olmalı. Ayrıca sırf bu yüzden fiyatın daha da düşmesini isteyebilirsiniz.

2. Ne Amaçla Ne Kadar Süre Kullanılmış ?

Ekran kartları sanal para birimlerini üretmek için kullanılıyor. Genel olarak kartlara pek bir zararı olmaz ancak kartların haftalarca sürekli olarak %100 kullanımda çalıştırılması kartlara özellikle de güç bağlantılarına zarar verebilir. Sorun çıkartıp çıkartmayacağını öğrenmek için en az 30DK boyunca MSI Kombustor ile benchmark edin.

3. Garantisi Devam Ediyor Mu ?

Garantisinin devam ediyor olması güzel bir katkı. Ancak garantinin çoğu durumda tek kişi üzerine olduğunu unutmamalısınız. Gerekirse alacağınız kartın garantisini veren yere bir telefon açıp bu durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu durumda size "garantisi devam ediyor zaten bir şey olursa tamir ettirirsin" derlerse elinizde sağlam bir cevabınız olur ve fiyatı indirebilirsiniz.

4.Biraz Daha Para Biriktirip Sıfır Mı Alsam ?

Kesinlikle. Fırsatlar ne kadar güzel olursa olsun ürünün ilk kullanıcısı olmak her zaman daha güvenlidir.

5. Fiyatların Doğruluğunu Nasıl Anlayacağım ?
Ülkemiz 2. El sitelerindeki en büyük sıkıntı bu fiyatlandırma sanırım. Yapacağınız işlem gayet basit. Öncelikle dünya genelinde en çok kullanılan alışveriş sitelerinden biri olan eBay e girip almak istediğiniz ekran kartı modelini aratın.

Bu örnekte 2. El GTX 980 arayacağım.


Ardından sol tarafdaki seçeneklerden


Sold listings'i işaretliyip fiyatları inceliyorum.


Pre-Owned yazmasına dikkat edin.
Çıkan listeden en düşük fiyatı değil ortalama fiyatlı ürünü bulun.


Sonra Google'a aynen "215 dollar to try" yazıyorum.
(04.12.2017)


Fiyatımızı aşağı yukarı belirledik. 750 TL ile 900 TL yi fiyat aralığı olarak alıp satan kişiye bu ürünün ederini bu civarda olduğunu söyleyip pazarlık yapabilirsiniz.
Ülkemizde üst düzey oyuncu kartları fazla yaygın olmadığı için iyi durumdaki bir karta ekstradan bir miktar daha vermekten çekinmeyin.

Aynı yöntemi kullanarak her şeyin satıldığı fiyatı görebilir ve ona göre bir fiyat belirleyebilirsiniz.


Ayrıca fiyatlandırmasını bulamadığınız bir bilgisayar donanımını konu altına sorup ortalama 2. el fiyatını bana sorabilirsiniz. :)

Eski model ekran kartlarının nasıl performans vereceği gibi şeyleri de sorabileceğinizi unutmayın. Sonuçta herkesin bütçesi 4K 60FPS desteklemiyor :)

 
Üst