Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]

Monitör alırken nelere dikkat edilmeli? Ve özellikleri ne olmalı?

Uruk-Hai

My Fighting Uruk-Hai!
Fahri Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
MmoLira
189
DevLira
0

ATLANTİS2 Olarak 70-120 (Simyasız) (Bosslar Tek Kesilebilir) Tamamen Farmlık Bireysele Önem Verilen , Uzun Vadeli Gelişime ve Yeniliğe Açık Yapısıyla 28 Aralık'ta Sizlerleyiz. TANITIM İÇİN TIKLAYIN

Merhabalar ve iyi forumlar. Bu konu da monitör alırken nelere dikkat etmeliyiz onu yazacağım. Edindiğim tecrübeler ve sahip olduğum teknolojik bilgilerle size yardımcı olmaya çalışacağım. Konu TURKMMO üyelerine özel paylaşılmıştır. :)

Öncelikle monitör alırken asıl amacımızı bilmeliyiz. Oyun için mi yoksa ofis kullanımı için mi kullanacağız onu belirlemeliyiz. Aksi halde ofiste 23.8" bir monitör kullanımı çokta lazım olan bir durum değildir. :) Şahsen ben kendi çalıştığım ofiste Asus'a ait bir monitör kullanıyorum ve çalışma alanımın fazla daralmaması için 18" uygun bir boyut oluyor bana. Bu sebeple her daim yüksek boyutlu monitör kullanmak yerli bir davranış değildir. Özellikle teknolojinin her alanda bu kadar sıklıkla kullanıldığı bir dönemde Monitör kullanımı hem oyuncular hem çalışanlar için asıl hususlardan birisi oluyor. Eski zamanlarıma gidiyorum bir an için. :) Bilgisayarların sadece GB'sine önem verildiği vakitleri hatırlıyorum. 500Gb bilgisayar varmış be diye şehir efsanelerimiz olurdu. Fakat Monitörü alımlı olan her bilgisayar bizim için güzel bilgisayardı. :) Bu sebeple monitörün ehemmiyeti bilgisayar kullananlar için oldukça yüksek bir vaziyettir. :)

Şimdi satın aldığınız bilgisayar takımının içinde her parçaya samimiyet kuramıyorsunuz. Özellikle monitörlere. Hemen akabinde bir monitör almayı hedefliyorsunuz ve bu sizi iki düşünceye birden sürüklüyor... Bir bütçe iki özellik ve boyut. Uygun bir bütçe ile tamamen sizi tatmin edecek iki monitör tavsiyem var aslında... İlk başlarda oyuncular için tavsiye ettiğim monitör:

İlk başta yaptığım araştırmada göz sağlığınız için önerilen bir Asus ürünü olan 23" VZ239HE ürününü inceledim ve bu incelememde Eye Care Monitör denen bir özellik keşfettim... CRT monitörleri geride bıraktık ve gözlerimizi de... :( :( Fakat artık teknoloji sağlığa reformlu hale geldiği için bu özelliik PC başında uzun zamanlar geçiren insanlar için çoook önemli. :) Asus'un Eye Care özelliğini anlatan bir video incelemesi buldum, burada ki ekran modeli farklı olsada Eye care tanıtımı için uygun buluyorum:

Şimdi size bahsettiğim modelin ön izlemesi:

proxy.php?image=https%3A%2F%2Fwww.imagevisit.com%2Fimages%2F2017%2F11%2F18%2FUrukHas.jpg&hash=b8dcf94f3fd77803b4efa32ac5928d39

Cihazın birazda teknik özelliklerinden bahsedelim:

Ekran Boyu

23 inch

Çözünürlük

1920 x 1080

Sync Teknolojisi

Yok

Ekran Renk Sayısı

16.7 Milyon

Piksel Aralığı

0.248mm

Yenileme Hızı

75Hz

İzleme Açısı

178°(H)/178°(V)

Monitör Tipi

Full HD

Var

IPS

Var

Monitör Bağlantısı

D-Sub (VGA)

Var

HDMI

Var

Ürünün fiyatı sanal pazarlarda 900 TL civarına tekabül etmektedir, benim tavsiyem bütçe olarak sizi yormazsa bu tarz bir monitör almanız. Oyuncu arkadaşlar için mavi ışık filtresini bilerek ön plana koymadım, çünkü oynayacağınız oyunun grafiği mutlaka sizin için oldukça önemli olacaktır bu sebeple renk değişimi ve ekran parlaklığı size olumsuz etkiler gösterebilir. Onun yerine titreşimi az olan Flicker Free özellikli monitörleri de tavsiye ederim. :)

Yanı sıra ofis ve iş alanlarında kullanacağınız ve Oyuncular kadar bilgisayar başında çalışan arkadaşlar içinde bu özellikleri tavsiye ederim. Yanı sıra ofis ve iş yerleri için Blue Light Filter yani mavi ışık filtresi özellikle önerdiğim bir özelliktir. sabah mesaisinden paydosa kadar fatura işleri, bankacılık işleri ve birçok benzeri olaylara yorduğumuz gözlerimiz için mavi ışık filtresi ve az önce ki bahsettiğim diğer özellikler kesinlikle tavsiyem dahilindedir. Şimdi bu tavsiyem doğrultusunda Ofis için kullanıma sunulacak bir monitör göstermek istiyorum.

Kendisi Asus VP228H olarak bilinen Göz Dostunuz olan bir monitör:
proxy.php?image=https%3A%2F%2Fwww.imagevisit.com%2Fimages%2F2017%2F11%2F18%2FUrukHai.jpg&hash=76d87c9b6bbbe613b50dd6e9064a6b54

Bahsettiğim Flecker Free, Eye Care ve Lov Blue Light özelliklerini kendisinde taşıyor. Aynı zamanda güneş ya da lambadan gelen ışığı siz rahatsız olmayın diye "Anti-Glare screen" özelliğini konuşturuyor. :) Ofis çalışanları arkadaşlarımız için bu ürünün piyasa değeri 600 TL civarlarından başlıyor. :) Birazda teknik özellikleri gösterelim:

Ekran

Panel Boyutu: Geniş ekran 21.5"(54.6cm) 16:9
Gerçek Çözünürlük : 1920x1080
Piksel Değeri : 0.248mm
Parlaklık(Max) : 250 cd/?
Ekran Yüzeyi Mat
ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) : 100000000:1
Görüş Açısı (CR?10) : 170°(H)/160°(V)
Tepki Süresi : 1ms (Griden Griye)
Ekran Renk Sayısı : 16.7M

Video Özelliği

Trace Free Teknolojisi
SPLENDID Video Sunum Modları : 8 Mod (sRGB Modu/Manzara Modu/Tiyatro Modu/Standard Mod/Gece Görüş Modu/Oyun Modu/Okuma Modu/Karanlık Oda Modu)
Ten Rengi Seçimi : 3 Mod
Renk Sıcaklığı Seçimi : 4 Mod
QuickFit (modları) : Var (Mektup/A4/Kılavuz Hizalama/Fotoğraf/B5 Mod)
GamePlus(modları) : Var (Aimpoint/Zamanlama)
Düşük Mavi Işık : Var
HDCP desteği
VividPixel : Var
Smart View Teknolojisi : Evet

Ses Özellikleri

Stereo Hoparlörler : 1.5W x 2 Stereo RMS

Kısayol Tuşları

Parlaklık Ayarlama
Blue Light Filter
Oto Ayarlama

Giriş/Çıkış Portları

Sinyal Giriş : HDMI , D-Sub, DVI-D PC Ses Girişi : 3.5mm Mini-Jack

Sinyal Frekansı

Analog Sinyal Frekansı : 30~83 KHz(H)/ 50~75 Hz(V)

Güç Tüketimi

Güç Tüketimi : 21.1W*
Güç Tasarruf Modu : 0.5W
Kapalı iken : 0.5W

Mekanik Tasarım

Kasa rengi : Siyah
Tilt : +20°~-5°
VESA Duvara Monte : 100x100mm

Güvenlik

Kensington kilidi

Boyutlar

Stand dahil boyutlar(GxYxD): 513x73x199.4mm
Stand hariç boyutlar(GxYxD): 513x309x52.1mm(For VESA Wall Mount)
Kutu boyutları(GxYxD):565x440x123 mm

Ağırlık

Net Ağırlık:3.5kg
Brüt Ağırlık:5.3kg

Az çok demedim elimden geleni sunmaya gayret ettim. :) Umarım bu konuyu faydalı bulmuşsunuzdur. :) Danışmak istediğiniz ya da takıldığınız yerler olursa yorum atarak sorabilirsiniz, iyi forumlar. :)

Son düzenleme: