Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Hangi Vista Logosu Ne Anlama Geliyor?

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Reaksiyon Skoru
31
Başarım Puanı
165
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Hangi Vista sürümünün sizin için uygun olduğuna karar verme karmaşası bir yana dursun, artık ürünlerin üzerindeki etiketlere baktığımızda da kafa karıştırıcı bir durumla karşılaşıyoruz.
Klavyeden tutun, USB belleklere kadar pek çok donanım veya bileşenin üzerindeki yapışkan logolarda (sticker) farklı isim ve tasarımlarla Vista Ready, Vista Capable tarzında ibareler görmek mümkün. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?
Microsoft açıkladı;
İster bir yazılım isterse de donanım olsun, ürünlerin üzerinde yer alacak logoların her biri belirli anlamlar taşıyor. Microsoft resmi olarak hangi logoların kullanılacağını ve her bir logonun ne anlama geldiğini de açıkladı. Herhangi bir ürün almadan önce bu logolar ve anlamlarına göz atmanızda fayda var.

Windows Vista Capable

Bu yapışkan, üzerinde Windows XP yüklü olarak satılan ancak istenildiği takdirde kullanıcı tarafından Vista'ya terfi ettirilebilecek PC'lerde yer alıyor. Microsoft'un "Express Upgrade" adı altında tasarladığı satış programı çerçevesinde, bilgisayar satışlarının artması için 2006'nın yaz aylarından itibaren satışta olan ürünlerde bu logoyu görmeniz mümkün.

Terfi programı 26 Ekim 2006 ile 15 Mart 2007 aralığında üretilmiş ürünleri kapsıyor. Logo herhangi bir Vista sürümünü temsil etmiyor. Ancak kesinlik gösteren anlamı ise ürünün Vista'nın temel özelliklerini içeren sürümünü desteklediğini, Premium özellikleri ise (alacağınız ürüne göre) belki destekleyeceğini ifade ediyor.

Windows Vista Basic

Microsoft'un "Bilgi arayıp bulma, güvenlik ve güvenilirlik konularında getirilen yenilikler gibi Vista'nın temel becerileri" diye adlandırdığı özelliklere yatkın PC'leri temsil ediyor.

Yani incelediğiniz ürünün Windows Vista Home Basic sürümüne sahip olan bir PC veya bu sürümde çalışacak olan bir donanım olduğu ifade ediliyor.

Windows Vista

Bu yapışkana sahip ürünler, Microsoft'un dediğine göre "Kullanım kolaylığı ve müzik, fotoğraf, videolar ya da arkadaşlarınızla iletişim gibi özellikler için mükemmel performans sunan bir ürün" tanımına giriyor.

Türkçesi ise Windows Vista Home Basic, Windows Vista Business veya Windows Vista Ultimate sürümlerinden birine sahip veya bu sürümlerle çalışabilen fakat TV alıcısı gibi bazı özellikler için donanım terfisi gerektirebilecek bir üründen bahsedildiği anlamını taşıyor.

Certified for Windows Vista

Temel olarak, bu logoyu gördüğünüzde ürünün Microsoft tarafından test edilmiş ve onaylanmış bir yazılım veya donanım olduğunu anlayabilirsiniz. Diğer bir deyişle Microsoft, ürünün tamamen Vista ile uyumlu olduğu konusunda size güvence veriyor.

Logonun anlamını ifade eden değerlendirme kriteri, ürünün çeşidine göre farklılık gösterebilir. Örneğin bir yazılımın bu logoyu kullanabilmesi için kurulum dosyasının MSI (Microsoft'un kurulum dosyası) uzantısına sahip olması gerekiyor. Ürünün kullandığı sürücüler ise Microsoft'un test prosedürlerinden geçmiş ve onaylanmış olmalıdır.

Works with Windows Vista

Çevre birimlerinin üzerinde görebileceğiniz bu logo, ürünün Vista yüklü sistemlerde çalışabildiğini ifade ediyor. Buradan, ürün Vista için üretilmemiş olsa da sahip olduğu standartlar sayesinde Vista ile de çalışabildiğini anlayabilirsiniz.
Logo muhtemelen herhangi bir sürücü kullanımı gerektirmeyen klavye, fare, kulaklık veya USB gibi cihazlar üzerinde yer alır
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst