Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]

NVIDIA Ekran Kartı Oyunlarda Kasma Sorunu [Çözüm]

kılıcjojuk

Level 1
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
MmoLira
2
DevLira
0
Selamlar Millet :)

Facebook oyun grupları ve daha birçok platformda, NVIDIA ekran kartı kullanıp bilgisayarı iyi olduğu halde oyunlarda kasma yaşayan çok sayıda kişi gördüm. Bende Turkmmo adına bu içeriği üreteyim dedim :D

İlk olarak NVIDIA ekran kartı kullandığı ve bilgisayarı gayet iyi olduğu halde en basit örnek olarak " League of Legends" de kasma yaşıyorsanız bu durum bilgisayarınızın oyun açılırken NVIDIA ekran kartınız yerine işlemcinizin ekran kartını kullanmasından kaynaklanıyor.

1. Adım: League of Legends'e sağ tıklıyoruz. Burada "Grafik İşlemciyle Çalıştır" diye bir seçenek gelecektir.

Bu seçeneğin üzerine geldiğinizde "Yüksek Performanslı NVIDIA İşlemcisi" seçeneğine tıklayarak çalıştırıyoruz oyunu.

Bu yolu denediğiniz halde kasma hala devam ediyor ise bir sonraki adımı'da deneyin.

2. Adım: Masaüstüne sağ tıklayarak "NVIDIA Denetim Masası" nı açıyoruz.

Karşımıza gelen 3 adet seçenekten "3D Ayarların Yönetilmesi" seçeneğine giriyoruz.

Sağ kısımda karşınıza çıkacak ekranda "Program Ayarları" seçeneğine giriyoruz. Burada "Ekle" seçeneğine tıklayarak işlemi uygulayacağımız oyunu seçiyoruz.( Ben LoL üzerinden göstereceğim)

Eğer işlem uygulayacağınız oyun bu ekranda gözükmüyor ise "Gözat" seçeneğinden, oyunun dosya konumuna giderek .exe uzantılı oyuna giriş dosyasını seçin.

Daha sonra aşağıdaki resimde göründüğü gibi ayarınızı yapıp "Uygula" ya tıklayın.

Bu işlemlerin ardından kasma sorununuz hala devam ediyor ise aşağıdaki ayarları uygulayın. Bu kez kesin olarak sorununuz çözülecektir.

3. Adım: Masaüstüne sağ tıklayarak "NVIDIA Denetim Masası" na giriş yapın.

Karşınıza gelen 3 adet seçenekten "3D Ayarların Yönetilmesi" ni seçin.

Sağ kısımda karşınıza çıkacak olan alandaki seçenekleri aşağıdaki gibi düzenleyin.

Düzenlemeyi yaptıktan sonra sağ alt kısımda uygula butonu açılır ona tıklayarak işlemi bitiriyoruz.
Sorununuz kesin olarak çözüldü.

NVIDIA ile ilgili herhengi bir sorunda bana Özel mesaj atarsanız ve ya konu altından belirtirseniz sorununuz ile ilgili çözüm konusunu seve seve hazırlarım :D

kılıcjojuk

Level 1
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
MmoLira
2
DevLira
0
ben oyundan 80-100 fps alırken birden 20 30 a düştü kartı güncelledim yukardakileri yaptım herşeyi denedim düzelmiyo daha ne yapılabilir help pls

ßyMesMes

Sıradışı Moderatör
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Süper Moderatör
Ticaret - 0%
0   0   0
MmoLira
223
DevLira
0
ben oyundan 80-100 fps alırken birden 20 30 a düştü kartı güncelledim yukardakileri yaptım herşeyi denedim düzelmiyo daha ne yapılabilir help pls
Diğer oyunlarda böyle bir problem olmuyorsa oyunun güncelleme hatasıdır. Yapımcılar düzeltir.
Her oyunda durum böyle ve bilgisayarda bir problem yoksa bilgisayar ısısını ve hdd veya ssd'nizi kontrol etmenizde yarar var.
Bilgisayarda genel bir yavaşlık var ise tarama veya format öneririm.