Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Biberiye Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Numerian

Fahri Üye
Fahri Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
4 Şub 2017
Mesajlar
10,281
Beğeniler
8,037
MmoLira
0
DevLira
0
#1

ATLANTİS2 Olarak 70-120 (Simyasız) (Bosslar Tek Kesilebilir) Tamamen Farmlık Bireysele Önem Verilen , Uzun Vadeli Gelişime ve Yeniliğe Açık Yapısıyla 28 Aralık'ta Sizlerleyiz. TANITIM İÇİN TIKLAYINproxy.php?image=http%3A%2F%2Fbilgihanem.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2017%2F02%2Fbiberiye-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir-696x464.jpg&hash=7535e35d4166e2b1f69d12938b594dfd


Ballıbabagiller familyasından bir bitki olan biberiye, mor çiçekli çalı halinde görünür. İlkbaharın sonu yaz başı gibi çiçek açan bitki, yapraklarını dökmez. Sivri ve dolgulu olan bu yapraklar, yemeklerde ve salatalarda bolca kullanılır.

Türkiye’de en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilse de İstanbul ve İzmir’de de üretilebilmektedir. Bilhassa doğal tedavi için kullanılan biberiye, daha çok haşlama usulü tercih edilir.

Çiçeklerinin birkaç dakika suda kalması uyarıcı gücünü arttırır. Biberiyenin en çok kullanıldığı alan şurup ve kolonyadır. Yapraklarını ise yağ serumlarında aroma olarak bulabilmek mümkün. Taze biberiye de kurutulmuş biberiye de çokça tercih edilmektedir. Kurusu daha çok meyve yanında ya da tatlılarda kullanılırken tazesi de en çok tavuğa yakıştırılmaktadır. Hemen tüm kültürlerde mutfakta keyifle tüketildiği söylenebilir.
 

turkumdemir

Level 3
TM Üye
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
28 Şub 2017
Mesajlar
146
Beğeniler
7
MmoLira
21
DevLira
0
#2
Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının mor çiçekli çalısı olan biberiye (Rosmarinus officinalis) birçok farklı isme sahiptir. Bunlardan birkaçı kuş dili otu, hippomaratrumlibanotis, rosmarinus officinalis’tir. Halk arasında daha çok biberiye olarak bilinse de kuş dili otu ismi de yöresel olarak kullanılmaktadır. Boyu en fazla 2,5 metre olan, küçük, ince ve kokulu yaprakları bulunan biberiye, çiçeklerinden de yaprakları kadar yararlanılan bir bitkidir. İğne şeklindeki yaprakları, mutfakta hemen her ürünün yanına yakışmakla birlikte çiçekleri de bir o kadar tercih edilir. Özellikle çiçeklerden çıkarılan soluk sarı esans paha biçilemez derecede önemlidir. Astımdan saç bakımına kadar hayatın hemen her alanında kullanılan biberiye, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yapraklarını gösterir. Daha çok ılıman havanın bitkisidir. Bu nedenle en sık yetiştirildiği bölge Akdeniz’dir. Biberiye'nin faydalarını buradan öğrenebilirsiniz: http://bilgihanem.com/biberiye-nedir-nasil-kullanilir/#Biberiyenin_Faydalari_Nelerdir
 

delivizyon

Level 1
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
23 Kas 2018
Mesajlar
1
Beğeniler
0
MmoLira
1
DevLira
0
#5
biberiyenin faydaları saymakla bitmez;
Biberiye birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan oldukça yararlı bir bitkidir. Yukarıda detaylı şekilde anlattığımız hastalıkların dışında geleneksel tıp alanında da birçok hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.
- İştahı keser, kilo kontrolüne ve diyete yardımcıdır,
- Saç ve saç derisi sağlığının korunmasına yardımcı olur, saç dökülmesini engeller, saçın parlak bir görünüm kazanmasını sağlar,
- Saçlarda kepek oluşumunu önler,
- Kan dolaşımını hızlandırır, beyin başta olmak üzere vücudun tüm hücrelerine daha fazla oksijen taşınmasını sağlar,
- Vücutta ve deride oluşan iltihapların kapanmasına yardımcı olur,
- Cildin kendini yenilemesine yardımcı olur
- Deri üzerinde yağ birikimini ve sivilce oluşumunu önler,
- Deri hücrelerinin temizlenmesine ve yenilenmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile cildin gençleşmesine ve cildin erken yaşlanmamasına yardımcı olur.
- Deri altında biriken yağların yakılmasına yardımcı olur, basen ve selülit oluşumunu engeller,
- Cildin parlak bir görünüm kazanmasını sağlar,
- Vücuttaki alerjik reaksiyonların şiddetini azaltır,
- Stres azaltıcı etki gösterir,
- Antiseptik özellik gösterir.
 
Üst