Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Türkiye'deki Basketbol Salonları

onurcanonurcan

Level 10
TM Üye
Katılım
28 Mar 2009
Konular
832
Mesajlar
6,414
Reaksiyon Skoru
1,491
Başarım Puanı
250
Yaş
26
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ülker Sports ArenaÜlker Sports Arena, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ana sponsoru Ülker adını vermiştir. Fenerbahçe Spor Kulübü basketbol şubesi Fenerbahçe Ülker için Ataşehir'de yapılan spor ve eğlence salonunun adıdır.
Ataşehir'deki tesiste Ülker Sports Arena adı altında 15.000 kişilik çok amaçlı spor salonunda basketbolun yanı sıra diğer salon sporları da yapılabiliyor, konserler veriliyor, sahne şovları sergileniyor ve dünya yıldızlarına ev sahipliği yapıyor.
Ülker Sports Arena'da oynan ilk maç 25 Ocak 2012 tarihindeki Fenerbahçe Ülker - EA7 Emporio Armani maçıdır.Top 16 G Grubu 2.maçında kazanan taraf 65-63 ile Fenerbahçe Ülker olmuştur.


Abdi İpekçi ArenaAbdi İpekçi Arena (eski adıyla Abdi İpekçi Spor Salonu), İstanbul, 10. Yıl Cad. Zeytinburnu'nda bulunan spor salonudur. Kapasite itibariyle Sinan Erdem Spor Salonu ve Ülker Sports Arena'dan sonra Türkiye'nin en büyük üçüncü salonudur.[2] Adını, inşaatının başladığı yıl öldürülen gazeteci Abdi İpekçi'den almıştır.

Yapımına 1979'da başlandı. Uzun süren tartışmalar ve duraklamalar nedeniyle inşaatı ancak 10 yıl sonra tamamlanabildi. 3 Haziran 1989 tarihinde ABD'li Harlem Wizards ile Washington Generals takımları arasında oynanan gösteri maçıyla açıldı. 1989-90 sezonunda ilk kez Türkiye Basketbol Ligi maçlarına evsahipliği yaptı. Türkiye Millî Basketbol Takımı'nın 1993 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerinde 14 Kasım 1992 tarihinde oynadığı Belçika maçını, yapılan özel organizasyon sayesinde 20 bine yakın seyirci bilet parası ödemeden izledi.


Salon 12.500 seyirci kapasitesine sahiptir. Ancak özellikle kulüp takımlarının Avrupa kupalarındaki maçları ve Türkiye Millî Basketbol Takımı'nın pek çok maçında bu kapasite oldukça aşılmıştır. Maçlarda salonun seyirci kapasitesinin bu kadar büyük olması sorun yaratmış ve taraftarların tribünde dağılması sebebiyle yeterli baskıyı kuramaması nedeniyle 2005'te tribüne perdeleme sistemi yapılmıştır. Böylece seyirci sayısı az olan maçlarda perdeler indirilerek tribünler küçültülmektedir.

Dört yönlü ve ekranlı skor göstergesi, altı adet çevrim içi sisteme açık gişe, dört ayrı bölümde seyirci tuvaletleri, dört adet çağdaş şekilde tasarlanmış soyunma odaları, iki adet genel ağ odası ve basın merkezi, iki adet çok amaçlı kullanılabilen büyük salon, dört adet hakem ve gözlemci odası, ofisler, modern VIP salonları salonu zenginleştiren diğer unsurlardır. Türkiye Basketbol Federasyonu'nun ofisleri de salonun altında yer almaktadır.
1500 araçlık bir otoparka sahip olan Abdi İpekçi Arena İstanbul Atatürk Havalimanı'na 12 km. uzaklıktadır.Abdi İpekçi Arena, 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonası ile 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası'nda kullanılan salonlardan biriydi. Halen Beko Basketbol Ligi'nden Anadolu Efes ve Galatasaray Liv Hospital ile Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nden Galatasaray Odeabank maçlarını bu salonda oynamaktadır.
2009 Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası gibi basketbol dışındaki spor branşlarından organizayonlara da evsahipliği yapmıştır.
Salonda spor müsabaklarının dışında pek çok parti kongresi ve konserler düzenlenmektedir. Türkiye'de yapılan 2004 Eurovision Şarkı Yarışması Abdi İpekçi Arena'da düzenlenmiştir. 2010 yılında ise WWE (Dünya Güreş Eğlencesi) şirketinin SmackDown şovu ile Türkiye Komünist Partisi'nin 90. yıl kutlamalarına ev sahipliği yapmıştır.Sinan Erdem Spor SalonuSinan Erdem Spor Salonu İstanbul, Bakırköy'de bulunan spor kompleksi. Adını, 1989-2003 yılları arasında Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi (TMOK) başkanlığını yürütmüş olan Sinan Erdem'den almıştır.

Salon, spor faaliyetlerinde 16.500, konser,sanat gösterisi gibi organizasyonlarda 22.500 seyirci kapasitesi ile Türkiye'nın en büyük, Avrupa'nın 3. büyük spor salonu olarak hizmete hazırdır.
Yapımı 1993 yılında başlayan ve maddi kaynak yetersizliği nedeniyle çeşitli duraklamalarla devam eden salonun 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın final aşamasına, 2012 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na ve 2012 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'na ev sahipliği yapması planlanmaktaydı. Ancak mevzuatta yapılan değişiklikle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devrettiği tesisin inşaatına, 2010 basketbol şampiyonasına yetiştirilebilmek için, sadece basketbol sahası olması için devam edildi ve bitirildi. Ayrıca Petra Kvitová'nın kazandığı WTA Championships 2011'e ev sahipliği yapmıştır. Anadolu Efes SK ve Fenerbahçe Ülker 2010-2012 yılları arası Beko Basketbol Ligi ve Euroleague maçlarını bu salonda oynamıştır.[1]. Tesis aynı zamanda 2012 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'na ev sahipliği yapmıştır.Hizmete hazır hale getirilen Sinan Erdem Spor Kompleksi, 28 Ağustos-12 Eylül 2010 tarihleri arasında oynanan 2010 Fiba Dünya Basketbol Şampiyonası Çeyrek Final, Yarı Final maçları ve 12 Eylül 2010 tarihinde Türkiye- ABD arasında oynanan final maçına ev sahipliği yapmıştır. Basketbol Avrupa Türk havayolları Euroleague - Men Basketball liginde Türkiyeyi temsil eden Fenerbahçe Ülker ve Efes Pilsen'in maçlarını oynadığı salon, 16 bin kişi seyirci kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise üçüncü büyük spor salonudur.
40 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 73 bin 400 metrekare inşaat alanına sahip ve bin 200 araçlık otoparkı olan spor kompleksi içerisinde, ulusal ve uluslararası karşılaşmalar için her türlü teknik donanım bulunuyor.
Ayrıca oturma, dinlenme üniteleri, kafe, restoran, 34 adet VIP süit, 10 sporcu soyunma odası, bir fîtness merkezi ile hakem ve gözlemci odaları yer alıyor. Toplam 120 metrekare yüzeye sahip videoboard ekranlar ile skorboard sistemleri, demonte hareketli oyun alanı parkesi ve basketbol pota ekipmanlarıyla tribün koltukları da dünya şampiyonası standartlarında. Salon, tesis sahası, teleskopik hareketli tribünler sayesinde basketbol dışında voleybol, hentbol gibi çeşitli gösteriler için uygun.
Spor salonu çelik çatısı, yaklaşık olarak 112 x 154 m plan boyutlarında, geometrik olarak bir küre yüzeyinden oluşan ana kabuk ile iki yanında yer alan düzlemsel çatı yüzeylerinden meydana gelmiş mekik formunda bir yapıdır. Ana taşıyıcı olarak, karşılıklı yer alan 6 adet ikiz betonarme kolon bulunmakta ve mekik formun kuyruk kısmı betonarme mesnet yapısına oturmaktadır. Mekik formun baş kısmı ise mevcut betonarme yapıya mesnetlidir. [2]BJK AKATLAR ARENA
BJK Akatlar Arena[1], Akatlar, İstanbul'da bulunan kapalı salon. Beşiktaş JK'nın basketbol ve voleybol takımları bu salonu kullanmaktadır. 2004'te açılmıştır.

45 dönümlük arazi üzerinde yer almaktadır. Arazide; çok amaçlı spor salonu, 6 adet tenis kortu, bir büyük 4 adet halı saha, kapalı otopark, kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, Türkiye’nin en büyük bowling salonu, alışveriş merkezi ve restaurantlar olarak planlanmış; şu anda 5.600 metrekare zemine oturan, 8.500 metrekareyi kapsayan spor salonu faaliyete geçecek hale getirilmiştir.


Karşıyaka ArenaKarşıyaka Arena İzmir'in Karşıyaka ilçesinde bulunan ve Karşıyaka Spor Kulübü'nün basketbol ve voleybol takımları; Beko Basketbol Ligi'nde yer alan Pınar Karşıyaka ve Türkiye Kadınlar Voleybol Ligi'nde yer alan Karşıyaka SK Bayan Voleybol Takımı'nın maçlarını oynadığı spor salonu. Karşıyaka Arena spor salonunun kapasitesi 6500'dir.

Salon, bir kompleks tasarımı biçiminde inşa edildi. 17 Ekim 2002 tarihinde temeli atıldı. Karşıyaka Belediyesi tarafından kaba inşaatı tamamlanan kompleks, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tamamen hazır hale getirildi. Universiade 2005 Yaz (Üniversite Oyunları) için hazırlanan salon, 6500 seyirci kapasitelidir. (5200 ve gerektiğinde tribünlerin altkısımlarından açılabilen 1300 koltuk)
Tesisin en geniş kullanım alanı olarak dikkat çeken spor salonunda her iki pota arkasında yer alan elektronik skorbordların yanı sıra tavana asılı olan dört taraflı dev skorbord da, izleyicilerin salonun neresinde olursa olsunlar, oyuncuların performans detaylarını rahatlıkla görebilecekleri biçimde yerleştirildi.
Toplam 11 bin 650 metrekarelik alanda kurulan tesiste ayrıca, 500 seyirci kapasiteli antrenman salonu, aletli jimnastik, aerobik, kondisyon salonları, VIP Salonu, 100 kişilik toplantı odası, basın odası,doktor odası, soyunma odaları, 20 kişilik sporcu konukevi, 800 araçlık otopark, 5 adet kafeterya, yönetsel bürolar ve sporcu kantini yer alıyor.
Universiade 2005 organizasyonu sonrasında salon Karşıyaka Spor Kulübü 'ne devredilmiştir.


Ankara Spor Salonu

Ankara Arena 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası için yapılmıştır. VIP, loca ve portatif tribünler hariç 10.400 olan kapasite bu etkenlerle 13 bine kadar çıkmaktadır.[4]

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası için Ankara'da yapılan Ankara Arena çok amaçlı spor tesisinin inşaatında toplam 34 bin m3 beton ve 4 bin ton demir kullanılmıştır. İnşaatta 370 işçi günde iki vardiyalı sistemle 18 saat mesai yapmıştır. Çalışmalar 2010 Şubat ayının ilk haftasında toplamda 8 ayda tamamlanmıştır.

Ankara Arena tamamlandıktan sonra ilk olarak 9. Efes Cup ve 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda boy göstermiştir.Basketbol dışında voleybol, tenis, buz hokeyi ve boks gibi spor branşlarının organizasyonlarına da ev sahipliği yapabilmektedir.

Ankara'nın şehir merkezinde yer alan tesiste 21 bin m²'lik otopark yer almaktadır. Bu otopark 545'i kapalı olmak üzere toplam 925 araçlık dizayn edilmiştir. Salona otobüs, metro ve dolmuş ile Ankara'nın her yerinden rahatlıkla ulaşılabilmektedir.
Tüm binaya ulaşımı sağlayan merdiven ve farklı kotlarda oluşturulan terasları, açık ve kapalı mekanları ile tesisin kentin sosyal yaşamının bir uzantısı olması amaçlanmıştır. Ayrıca Ankara Arena Spor Kompleksinin sadece spor aktiviteleri ile kullanılan bir tesis olmaktan çıkıp sosyal yaşamın bir parçası olarak kente 365 gün 24 saat hizmet veren bir merkez haline gelmesi planlanmıştır.
Ankara Arena içerisinde spor salonunun yanında; ısınma salonu, sporcu ve hakemler için soyunma odaları, idari ofisler, basın merkezi ve çalışma odaları da yer alıyor. Seyirciler için kafe, büfe, restaurant ve mağazalar düşünülürken tesis içerisinde protokol ve VIP için de özel bölümler mevcut. Salonda ayrıca, engelliler için özel otoparklar ayrılmış, ulaşım kolaylığını sağlayacak çözümler ve özel tuvaletler inşa edilmiştir.Bursa Atatürk Spor Salonu
1972 yılında açılan salon 3.500 seyirci kapasitelidir.Türkiye Basketbol Ligi'nden Tofaş SAS ile TBL2'den Yeşimspor ve Uludağ Üniversitesi ve Bursa Basket iç saha maçlarını bu salonda oynamaktadır.8 Mayıs 2011 günü Turkish Power Wrestling burada bir şov yapmıştır.Hayri Gür Spor Salonu (Trabzon)
Salonun kapasitesi 7.500 kişidir.Salon EYOF Trabzon 2011 için yapılmaya başlanmıştır. Önceleri salonun 5.000 kişi kapasiteli olması planlansa da, daha sonra bu rakam 7.500'e çıkartılmıştır. Salon Trabzon'un Pelitli semtinde bulunur. Bunun için adı Trabzon Pelitli Spor Salonu olması öngörülse de; Trabzonspor'un ilk teknik direktörü ve Trabzon'un önemli spor adamlarından Hayri Gür'ün vefatı üzerine; dönemin Trabzon valisi Recep Kızılcık salona Gür'ün adının verileceğini söylemiştir. Salonun EYOF Trabzon 2011'e kadar bitirilmesi öngörülmektedir. Ayrıca bu organizasyondan sonra Beko Basketbol Ligi takımlarından Medical Park Trabzonspor maçlarını bu salonda oynamaktadır.Selçuk Üniversitesi 19 Mayıs Spor Salonu (Konya)
Selçuk Üniversitesi 19 Mayıs Spor Salonu Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat kampüsünde bulunan spor salonudur. Selçuk Üniversitesi basketbol takımının iç saha maçlarına ev sahipliği yapar. Salon TBL'de kullanılan salonlar içerisinde üniversite sınırları içinde bulunma özelliğiyle tektir.
Erdemir Spor Salonu (Zonguldak)Erdemir Spor Salonu, Karadeniz Ereğli'sinde bulunan ve Erdemirspor'un basketbol ve voleybol iç saha maçlarını yaptığı salondur.
Türkiye'deki sanayi tesislerinden Erdemir Demir Çelik A.Ş.'nin sahibi olduğu salon 2000 seyirci kapasiteli ve 100 araçlık otoparka sahiptir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Avesequick

Level 18
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
4 Eki 2011
Konular
878
Mesajlar
12,558
Reaksiyon Skoru
977
Başarım Puanı
240
MmoLira
1
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
teşekkürler, sabit.
 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
onurcanonurcan

onurcanonurcan

Level 10
TM Üye
Katılım
28 Mar 2009
Konular
832
Mesajlar
6,414
Reaksiyon Skoru
1,491
Başarım Puanı
250
Yaş
26
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0

utkukalender

Level 5
TM Üye
Katılım
21 Eki 2009
Konular
69
Mesajlar
974
Reaksiyon Skoru
130
Başarım Puanı
102
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Bilgi İçin Teşekkürler.
 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
onurcanonurcan

onurcanonurcan

Level 10
TM Üye
Katılım
28 Mar 2009
Konular
832
Mesajlar
6,414
Reaksiyon Skoru
1,491
Başarım Puanı
250
Yaş
26
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Rica ederim.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst