Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Online Football Manager Hakkında Herşey.

VisudyNee

Level 4
TM Üye
Katılım
18 Ocak 2013
Konular
38
Mesajlar
309
Reaksiyon Skoru
6
Başarım Puanı
62
MmoLira
-20
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
OFM Rehberi


1. Önsöz
2. Hesap oluşturmak ve hesabı idare etmek
3. Oyuna Başlangıç
4. Bir menajer olarak kariyerinize başlamak
5. Oyun Seçenekleri:Menajer
6. Oyun Seçenekleri:Sonuçlar
7. Oyun Seçenekleri:Takım
8. Oyun Seçenekleri:Oyuncular
9. Oyun Seçenekleri:Kulüp
10. Oyun Seçenekleri:İstatistikler
11. Sıralamalar ve Ödüller
12. Diğer menajerlerle etkileşim
13. OFM Motoruyla ilgili


1. Önsöz
Bu rehber OFM menajerlerinin oyuna başlamalarına ve oyuna aşina olmalarına ve ayrıca gelişmiş kullanıcılarına da bilmeleri gereken öğütler vermede yardımcı olur.Birçok yazı vardır,lütfen rehberin büyüklüğü gözünüzü korkutmasın.Aradığınız her neyse arama motorundan çabukça bulabilir ve/veya sadece Rehberin ve FAQ'nün(oyun kurallarının)önemli bölümlerini okuyabilirsiniz.Eğer sorularınız hala yanıtlanmamışsa,her zaman forumlarda bu sorularınızı sorabilirsiniz. forumlar.
2. Hesap oluşturmak ve hesabı idare etmek
Hesabınızı Oluşturmak: Hesabınızı oluştururken doğru bilgi girmeniz önemlidir.Adresinizin ve kişisel bilgilerinizin doğruluğundan emin olun.Kişisel bilgilerinizi yanlış girmek hesabınızın kilitlenmesine yol açabilir.Bilgileriniz sıkı bir güvenle korunacaktır.Eğer herşeyin doğru doldurulduğundan emin değilseniz: Hesabı Geliştir.


Şifremi Kaybettim: Eğer şifrenizi unuttuysanız,giriş adınızı ve e-mail adresinizi kullanarak şifrenizi geri alabilirsiniz.Bunu buradan
yapabilirsiniz.Ayrıca buraya OFM'nin Hoşgeldin ekranından da ulaşabilirsiniz.
Önemli:E-mail adresinizin doğru olduğundan ve giriş adınızı unutmadığınızdan emin olun!Bu yolla şifrenizi her unuttuğunuzda geri getirebilirsiniz.
3. Oyuna Başlangıç
Lig Seçin: Oyuna başladığınız zaman ilk yapmanız gereken şey girmek istediğiniz ligi seçmektir.Seçebileceğiniz birçok ülke vardır.Ülke bayrağına tıklayarak seçiminizi yapın,sonra mevcut durumda bulunan liglerden birisini seçebilirsiniz.Binlerce lig eşzamanlı olarak ilerlemektedir.Arkadaşlarınızın oynadığı belli bir lig için bakıyorsanız,ekranın solundaki arama motorundan bir arama yapabilirsiniz.


Tavsiye: Henüz hazırlık seviyesinde olan bir lig seçin.Bu,size maçlar başlamadan takımınızı şekillendirmeniz ve stratejinizi hazırlamanız için fırsat tanır.


Korumalı bir lige girerseniz,lige katılımınız hemen gerçekleşmez,önce Lig Yöneticisi'nin onayını beklemek zorundasınız.İstediğiniz lige girmeyi kabul edebilirsiniz,kabul ettiğiniz ilk lige katılırsınız.


Premium Sezon Bileti sahibiyseniz,ülke seçme ekranının solundaki yan menüden Kendi Ligini Kur tuşuyla kendi liginizi de kurabilirsiniz.
Takım Seçin: Bir lig seçtikten sonra,sizinle ilgilenen 2 ayrı takımdan kendileriyle çalışmanız için teklifler gelecektir.Eğer hiç teklif almazsanız,başka bir lig seçmeniz gerekir.İki tekliften birini seçebilir ya da iki teklifle de ilgilenmiyorsanız,profilinizdeki takım tercihlerinizi değiştirerek farklı teklifler almayı deneyebilirsiniz.Tercih Ettiğiniz takımları değiştirmek için: Profil.


Bir teklifi kabul ettiğinizde,anında seçilen takımın menajeri olursunuz.
4. Bir menajer olarak kariyerinize başlamak
Takımınızla anlaşma imzaladıktan sonra Kontrol Merkezi'ne ulaşırsınız.Burada takımınızın kaçıncı sırada olduğunu,oynadığınız ligin hangi lig olduğunu,gelecek rakibinizi,finansal dengenizi ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz.Yeni bir menajer olarak,kulübünzle ilgili birkaç meseleyle ilgilenmelisiniz,mesela aşağıda yazanlar gibi:


Takım Yönetimi'nden hedefinize bakın: Bir kulübün başına yeni geçtiğinizde ilk yapmanız gereken Yönetim Kurulu'nun sizden bekledikleridir.Bunu menüde şuraya giderek yapabilirsiniz: Kulüp-> Takım Yönetimi


Kadronuza bakın: Kadronuz takımınızın en önemli parçasıdır.Şuradan ulaşabilirsiniz: Takım -> Takım. Ayrıca istemediğiniz oyuncularınızı "Sat" seçeneğiyle Transfer Listesi'nde satışa çıkarabilirsiniz.Eğer "Sat" seçeneği "Listede" olarak görünürse o zaman o oyuncu zaten Transfer Listesi'nde satıştadır.


Gereksiz oyuncularınızı satışa çıkarın: Ekstradan para yapmak için gereksiz(en kötü) oyuncularınızı satışa çıkarmak iyi bir yoldur.20 kişilik bir oyuncu kadrosu genellikle yeterlidir.Eğer daha fazla oyuncunuz varsa oyuncuların gösterilen fiyatını kullanarak onları satışa çıkarmanıza değer.Bu miktarı elde etmek için,satma işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olmanız gerekmektedir.Oyuncularınızı menüden şu seçeneği kullanarak satabilirsiniz: Takım -> Takım. Sonrasında liginizdeki ya da yabancı liglerdeki kulüplerin o oyuncuyu satın almasını beklemelisiniz.


Sponsorlarınızı ayarlayın: Bütün futbol kulüplerinin ekstradan daha fazla para yapmak için sponsorlara ihtiyacı vardır.Sponsorlarınızı menüdeki şu seçeneğin altından ayarlayabilirsiniz: Kulüp -> Sponsorlar. Stadyumunuzun her bir yanı için sponsor ayarlayabilirsiniz.Sponsor anlaşmalarının yenilenmesi için bu sayfayı düzenli olarak takip edin.Takımınızla performansınız ne kadar iyi olursa,sponsor seçeneğiniz ve reklamlarını yapmanız karşılığında size önerecekleri para miktarı o kadar iyi olur.


Personel Kiralayın: Başarı sağlamak için oyuncularınız haricinde fazladan personele de ihtiyacınız olacaktır,doktorlar,antrenörler ve diğerleri gibi.Personel kiralamak için: Kulüp -> Teknik Ekip'e gidin.


Gelecek rakibinize bakın: Kontrol Merkezi'nizde,gelecek rakibinizin kim olduğunu kolayca görebilirsiniz.Kulübün adına tıklayarak kadrosuna bakabilirsiniz.Ayrıca İstatistikler ->Puan Durumu'ndan da rakibinizin sıralamasına bakabilirsiniz.


Diziliş,Kadro ve Taktiğinize karar verin: Oyuncularınıza gelecek maçla ilgili talimatlar vermelisiniz.Bunu Takım menüsündeki Dizilişmenüsünden hangi dizilişle oynamak istiyorsanız,oyuncularınızın sahaya çıkacağı dizilişi, 4-4-2, 4-3-3 veya belki 3-5-2 olarak ayarlayabilirsiniz. Daha sonra KadroTaktik ekranında,takımınızın nasıl oynaması gerektiğini ayarlayabilirsiniz,örnek olarak Uzun Topla oynama ya da Kontra-ataklara odaklanmak gibi.
ekranından,hangi oyuncuların hangi pozisyonda oynayacağına karar verebilirsiniz.
Oyuncu Satın Alın: Oyuncular menüsüne gidin -> Transfer Listesi bakarak hangi oyuncularınızı satılığa çıkardığınızı ve hangi oyuncuları diğer menajerlerin satılığa çıkardığını görebilirsiniz.Bazen yabancı oyuncular da listede belirirler.Bir oyuncuyu adının önündeki "Al" tuşuyla sayın alabilirsiniz.Eğer yeterince paranız varsa,hemen kadronuza eklenir.
Tabi ki OFM'de birçok ihtimal vardır,ama yukarıdaki adımlar her zaman başarılı bir menajerliğin esasını oluşturur.Herşeyi ayarladığınızda,ertesi gün maç sonuçlarının açıklanmasını beklemelisiniz.Eğer liginiz hazırlık aşamasında değilse maçlar gece boyunca simüle edilir.
5. Oyun Seçenekleri:Menajer
Kontrol Merkezi: Oyuna Kontrol Merkezi'nde başlarsınız,Burada kulübünüzle ve liginizle ilgili bilgilere bakabilirsiniz,mesela takımınızın ligde şu anki ve en yüksek bulunduğu konum,gelecek maç,lig forumunda yazılan son 5 mesaj ve finansal durumunuz gibi.Ayrıca en önemli haber başlıkları ve varsa eğer özel durumlar burada yerini alır,mesela yeni mesajlar gibi,asistanınız sizi burada olanlardan haberdar eder.


Profil: Menajer profiliniz hesap bilgilerinizi ve menajer olarak geçmişinizi oluşturur.Burada örnek olarak hesabınızın ne zaman yaratıldığı ve kaç kere oyuna girdiğinizi görebilirsiniz.Kaç kere istifa ettiğiniz de ayrıca takip edilebilir.Aldığınız sonuçların bir genel görünümü,şimdiye kadar oynadığınız,yendiğiniz,berabere kaldığınız ve yenildiğiniz maçlar ve daha önce tamamladığınız liglerdeki son durumunuz listelenir.


Sezon Bileti olan menajerler profillerini bir resimle genişletebilirler.Bu resim,internette bir .jpg veya .gif uzantılı dosya olmalıdır.Resmin orijinal boyutu önemsiz olup,100x100 formatında tekrar resimlenebilir.Sezon Bileti sahiplerinin ayrıca profillerinde not alınabilecek başarı olarak Kupa bölümleri vardır.Gümüş Kupa hedefinizi gerçekleştirdiğiniz anlamına gelirken Altın Kupa şampiyon olarak ödüllendirildiğiniz anlamına gelir.


Profil sayfanızın en altında birkaç buton bulunur.Bu butonları tatile çıktığınızda Tatil Modu Tatil Modu'na girmek için,Sezon Biletleri Durumu'nuzu season ticket status, görmek için ve profilinizi ayarlamak için edit your profilekullanabilirsiniz.
İstifa:Mevcut takımınızla ya da mevcut liginizde oynamak istemiyorsanız,takımınızdan istifa etme seçeneğiniz vardır.Takımınız istifanızla birlikte başka menajerlere uygun hale gelir.İstifa her ne kadar bir seçenek olsa da,çok gerekmedikçe kullanmamanız gerekmektedir.Herşeyden önce istifa ettikten sonra tekrar yeni bir takıma menajer olabilmek için 2 gün beklemeniz gerekmektedir.Ayrıca profilinizde kaç kere istifa ettiğinizin de görülebildiğini unutmayın.Diğer menajerler fazla sayıdaki istifanızı sportmenlik dışı olarak yorumlayabilir ve genellikle takdir edilmez.


Sezon Biletleri: Burası Sezon Biletleri'nin avantajlarını görebileceğiniz ve siparişlerinizi verebileceğiniz yerdir.Daha fazla bilgi için Sezon Bileti FAQ ve Sipariş FAQ okuyun.


Ekipler: Bu bölüm Ekiple ilgili her türlü detayı anlatır.Ekiplerle ilgili daha çok bilgi için Ekip FAQ.


Çıkış: OFM oynamakla işiniz bittiğinde buradan çıkış yapabilirsiniz.Sezon sonunda bunu yapmayı unutmayın!
6. Oyun Seçenekleri:Sonuçlar
Maç Sonuçları: Maç Sonuçları ekranında son oynanan maçları görebilirsiniz.Normalde kendi maçınızın raporu çıkar ama farklı bir maça tıklayarak maçın sonucunu görebilirsiniz.Rapor size maçın oynandığıyla ilgili belirtileri verir skoru ve maç sırasındaki golleri,sakatlanmaları,sarı ve kırmızı kartları gösterir.Sakatlanan oyuncular için,oyuncunun adına tıklayarak sakatlığın sebebini ve süresini görebilirsiniz.Ayrıca maçtaki performansları için oyuncuların aldığı oyuncu puanlarını da görebilirsiniz.


Skorbord: Skorbord'u kullanarak oynanan son maçınızı başından sonuna kadar dakika dakika maç raporlarınızı görebilirsiniz.Skorbord sadece Bilet Sahipleri için geçerlidir.


Gazete: Online Futbol Spikeri geçen hafta ligde olan önemli olayların çoğunun haberini verir.Maç raporları,özel gösterimler,köşe yazıları ve söylentiler,hepsini gazetede bulabilirsiniz.Menajerler lig katıldığında ya da ligden ayrıldığında da gazetede gösterilir.Lig Yöneticisinin gazeteye ek makaleler yazma seçeneği vardır.


Gelişmeler: Burada kulübünüzde gerçekleşen önemli olayların kronolojik bir sıralaması bulunur.Örneğin,yeni bir menajerin işe başlaması,oyunculara yapılan teklifler ve gerçekleşen transferler.


Transferler: Burada kulübünüzün hangi oyuncuları satın aldığı ve sattığı ve ayrıca ligde geri kalan takımların hangi transferleri yağtığını da görebilirsiniz.
7. Oyun Seçenekleri:Takım
Takım: Burası kadronuzun genel bir görünümüdür.Buradan ayrıca oyuncularınızı Transfer Listesi'ne koyabilirsiniz.Kadronuzdaki her oyuncu değerleriyle ve genel durumlarıyla buradan görüntülenebilir.


Diziliş: Buradan takımınızın gelecek maça hangi dizilişle çıkacağını ayarlayabilirsiniz.3-2-5'ten 6-3-1'e kadar toplamda 12 ana dizilişten karar verebilirsiniz.Hangi dizilişle oynayacağınız birçok etkene dayanabilir,örnek olarak hangi taktikle oynamak istediğinize ve kadronuzda hangi oyuncuların olduğuna(ofansif veya defansif).


6-3-1 Bu en defansif diziliştir.Avantajınız defansınızın geçilmesi zor olmasıdır.Ama dezavantajı tek forvetinizin yalnız kalmasıdır ve gol atma fırsatına çok nadir ulaşmasıdır.
5-3-2 Bu diziliş "Berlin Duvarı" olarak da adlandırılır ve bir hayli defansif bir diziliştir.5 defansla savunmanız sert ve dengelidir.Ne var ki 2 forvetiniz gol atmakta sorun yaşayabilirler.
4-5-1 Eğer çok sağlam forvetleriniz yoksa,bu diziliş dengeli ve gol atmakta iyi bir seçenektir.Kadronuzda yetenekli orta sahalar varsa Kaleyi Görünce Vur taktiğiyle forvetleriniz için gol atmakta iyi bir silah olabilir.
5-4-1 Kontra-atak taktiklerini uygulamak için uygun defansif bir stratejidir.Küçük bir takım için ligindeki kendisinden daha büyük takımlara karşı bir beraberlik almasında iyi bir yoldur.
3-5-2 "Alman Sistemi" olarak da isimlendirilir.Bu sistem size birçok orta saha oynatmanıza izin verir,kaliteli orta sahaları bulunan menajerler için özellikle iyi bir taktiktir.
4-4-2 Günümüz futboldunda en çok kullanılan diziliş şeklidir.4 Defans,4 Orta saha ve 2 Forvetle çok dengeli bir taktiktir,ne çok ofansif ne de özellikle defans yapan bir stratejidir.Maçın hangi taktikle oynanacağı kadronuzdaki oyuncuların özelliklerine bağlıdır.
4-3-3 İyi bir denge sağşayan ofansif bir diziliştir.Bu diziliş Kanatları Kullan taktiğiyle kanat oyuncularınızı kullananan ve iyi bir uyum sağlayan taktiktir.
4-2-4 Bu dizilişle en az orta saha oyuncusu ve bolca forvet kullanarak oynarsınız.En iyi şekilde Uzun Top taktiğiyle oynanır.
3-4-3 Oynaması zor olan çok ofansif bir taktiktir,bu dizilişi etkili hale getirmek için yetenekli oyunculara ihtiyacınız vardır.Aynı 4-3-3'teki gibi,bu dizilişle de Kanatları Kullan taktiğiyle oynamak iyi bir fikirdir.
3-3-4 Zayıf bir rakibe karşı oynamak için iyi bir diziliştir.Birçok gol atma fırsatınız ve 3'er tane iyi defansınız ve orta sahanız zayıf olan ekibi kolayca oyun dışına itmeye yeterlidir.
3-2-5 Bu dizilişi kullanarak,tamamen ofansif oynarsınız ama takımınız dengeden mahrum kalır.5 tane forvet oyuncusuyla çokça gol atma avantajı elde edebileceğiniz gibi karşınızdaki ekibin de aynı şeyi size yapma fırsatı vardır.
5-2-3 Bu diziliş size sağlam bir defanstan yeterli bir forvet miktarıyla oynamanızı sağlar ama orta sahanız çok zayıf kalır.Uzun Top taktiği bu dizilişle iyi bir uyum sağlar.


Kadro: Dizilişinize karar verdikten sonra,buradan mevkiilerine uygun doğru oyuncuları seçebilirsiniz.İlk 11'deki bütün oyuncuları belirleyip üstüne 7 tane de yedek oyuncu seçebilirsiniz.İşiniz bittiğinde Onayla butonuna tıklayın.


Taktikler: Buradan gelecek maçta oynayacağınız taktiği belirleyebilirsiniz.Oyuncularınızın sahada ne derece sertlikte oynayacağını seçebilirsiniz(tavsiye:bu ayarı çoğu maçta Normal yapmak ya da en fazla Sert'e getirmek muhtemelen en iyisi olur),kullanmak istediğiniz genel maç taktikleri ve oyun için daha detaylı taktikleri buradan ayarlayabilirsiniz.Kararlarınızı verirken futbol bilginizi ve genel kanınızı kullanın ve bazı değişiklikleri denemekten çekinmeyin.Taktiklerinizi sık sık değiştirmekten takımınız olumsuz etkilenmez.


Uzun Top Bu taktikle,pas yaparken orta sahayı esgeçersiniz ve bu yüzden en az sayıda orta sahayla bu taktiği kullanmak iyi bir taktik oluşturur,4-2-4 ve 3-2-5 dizilişleri gibi.


Paslaşarak Bu,her türlü dizilişle iyi sonuçlar elde edilebilen iyi dengeli,en bilindik taktiktir.Bu taktikle,kadronuzdaki oyuncular direk forvete topu taşımak yerine orta sahadan oyun kurmaya çalışırlar.


Kanatları Kullan Bu taktiği kullanarak,oyuncularınız yayılmaya ve oyunu geniş yaymaya çalışırlar.4-3-3 ve 3-4-3 dizilişleri için özellikle iyi bir taktiktir,çünkü bu dizilişler kanat oyuncularını kullanmayı gerektirir.


Kontra-atak Kontra-atak yoluyla fırsat aramaya çalışılan bu taktik en katı oyun oynama yoludur.Bu taktiği kullanarak,gol atma şansınızı çok düşürmüş olursunuz ama rakipleriniz de defansınızı aşmakta büyük sıkıntı çekerler.


Kaleyi Görünce Şut Çek Kaleyi Görünce Vur taktiği bolda orta sahayla oynana defansif bir taktiktir,mesela 4-5-1 gibi.Bu taktiği kullanarak orta sahanızdaki oyuncular her fırsatta gol vuruşu yapmaya çalışırlar.


Gizli Antrenman: Takımınızın antrenmanını kapalı kapılar ardında yapmasını istiyorsanız,liginizdeki diğer menajerler gelecek maç için taktiğinizi ve kadronuzu ve ayrıca Gizli Antrenman'a girip girmediğinizi göremezler.Her sezon sadece belirli sayıda Gizli Antreman kullanabilirsiniz.Tavsiye: Özel Antrenman kullanmadan önce Gizli Antrenman'a girin.


Özel Antrenman: Özel Antrenman'la,oyuncularınıza gelecek maç için ekstra motivasyon sağlayıp kazanma şanslarını artırmış olursunuz.Özel Antrenman'ın tek eksisi paralı olması ve bir sezonda kullanabileceğiniz antrenman sayısının sınırlı sayıda olmasıdır.Eğer rakiplerinizin,sizin onlara karşı Özel Antrenman kullandığınızı görmesini istemiyorsanız,Özel Antrenman'ın öncesinde bir Gizli Antrenman kullanın.Özel Antrenmanlar en çok kendi sahanızda maç yaparken etkilidirler.
8. Oyun Seçenekleri:Oyuncular
Oyuncu Puanları: Burası oyuncularınızın oynadığı maçlarda nasıl performans gösterdikleriyle ilgili bir tablodur.Oyuncuların oynadığı her haftanın puanları burada gösterildiği gibi ortalama puanları da burada gösterilir.
Teklifler: Teklifler ekranında şunları görebilirsiniz:
1) Sizin oyuncularınız için diğer menajerlerin yaptığı teklifler.
2) Sizin başka takımlardaki oyuncular için yaptığınız teklifler.


Bir başka menajerden oyuncularınızdan biri için bir teklif size ulaşırsa,teklifi kabul ya da reddetme seçeneğiniz vardır.Eğer teklifi kabul ederseniz,oyuncu anında kadronuzdan ayrılır ve yeni takımına transfer olur.Eğer reddederseniz,reddetme nedeninizi açıklamalısınız.


Eğer bir oyuncuyu başka bir takımdan satın almak istiyorsanız ve bir teklifte bulunduysanız,burada o teklifi görebilirsiniz.Diğer menajerin cevap vermesini bekleyebilir ya da teklifinizi geri çekebilirsiniz.Sadece liginizdeki oyunculara teklif götürebilirsiniz ve bu teklifler sadece başında insan menajer bulunan takımlar olabilir. Menajer Listesi veya Puan Durumu'na giderek ya da bir takım seçip,almak istediğiniz oyuncunun önünde duran "Al" tuşuyla bir teklifte bulunabilirsiniz.Sahip olduğunuz meblağdan daha fazla bir teklifte bulunamaszınız.Bir seferde birden fazla teklifte bulunabilirsiniz ama unutmayın ki sizin takımınız ve başka bir takım arasında 1 oyun haftasında(1 günde)sadece 1 transfer yapabilirsiniz.Ayrıca paranızın eksiye düşmemesine de dikkat edin,ki bu da birden çok takımın teklifinizi aynı zamanda kabul etmesiyleolur.Eğer bu olursa,kadronuzdan herhangi bir oyuncu kadronuzu terkeder çünkü geleceği belirsizdir ve siz karşılığında sadece düşük bir miktar karşılayabilirsiniz.Para durumunuz eksi(-) olduğu müddetçe takımınızdan her hafta(her gün) bir oyuncu ayrılır.
Kaşif: Bütün Dünya üzerinden oyuncu gözleyebilirsiniz.Bir oyuncuyu gözetlediğiniz zaman,o oyuncu Transfer Listesi'ne konur ve onu satın alabilirsiniz.Kaşif'i aktifleştirmek için,öncelikle Teknik Ekip'ten Kaşif'i kiralamalısınız.Bu seçenekten yararlanmak için ayrıca bir Sezon Bileti Sahibi olmalısınız.
Antrenman: Burada oyuncularınızı ekstradan kişisel antrenmana sokabilirsiniz.Antrenmana aldığınız hiç bir oyuncu gelecek maçın kadrosunda ilk 11'de yer alamaz.Her pozisyon için(forvet,orta saha,defans,kaleci)ayrı ayrı antrenör tutmalısınız,ki bunların hepsini href="staff.asp">Teknik Ekip Sayfası'ndan kiralanabilir..
Transfer Listesi: Liginizdeki bütün mevcut satılık oyuncuları buradaki Transfer Listesi'nden görebilirsiniz.Yabancı ülkelerden de bu listede oyuncular belirir.Oyuncuların adlarının önündeki "Al" tuşuyla buradan istediğiniz oyuncuyu alabilirsiniz.Gerekli para miktarı elinizdeyse oyuncu anında kadronuza eklenir ve gelecek maç için hemen kadroya konabilir.
9. Oyun Seçenekleri:Kulüp
Takım Yönetimi: Takım Yönetimi'nde yönetim kurulu performansınızı değerlendirir ve size bazı tavsiyelerde bulunurlar.Yönetim Kurulu'nun size vereceği en önemli bilgi takımınızın hedefini gerçekleştirmenizdir.


Maddi Durum: Buradan takımınızın genel bir finansal görünümüne ulaşabilirsiniz.Mevcut para miktarınız ve gelirinizin kısılması ve gelecek hafta için harcanacak masraflar buradan gösterilir.Stadyumunuzu geliştirerek ve sponsorlarla anlaşma imzalayarak gelirinizi artırabilirsiniz.


Doktorlar: Doktorlar oyuncularınızı iyileştirerek sakatlıktan kolayca kurtulmalarında size yardımcı olabilirler.Özellikle sertlik bakımından Aşırı bir oyun stiliyle oynuyorsanız,hasta bakımevinizi çok fazla doldurmaktan bir ya da daha fazla doktor kiralayarak kurtulabilirsiniz.Doktorları şuradan kiralayabilirsiniz You can hire doctors on the Teknik Ekip.


Teknik Ekip: Buradan kulübünüz için teknik ekip kiralayabilirsiniz.Eğer bir personel kovarsanız ona 1 yıllık maaşının tamamını ödemek zorunda kalırsınız.Sayfanın altında hangi teknik ekibin müsait ve özelliklerinin ne olduğunu asistanınızdan öğrenebilirsiniz.


Sponsorlar: Sahanın etrafında reklam yapmak adına 4 taneye kadar sponsorla anlaşabilirsiniz.Yapılabilecek kontrat sayısı ve yapılan kontratların miktarı takımınızın performansına bağlı olarak değişir.Stadyumunuzun boş bir yerini seçtiğiniz zaman,yapılabilecek kontratların sürelerinin ve teklif edilen miktarların bir tablosu görülür.Kontratlar sadece kendi sahanızdaki maçlar için geçerlidir,yani deplasmanda maç yaptığınız zaman ya da o hafta için maçınız yoksa sponsor sözleşmesinde ilerleme olmaz.Öyle ki eğer 3 haftalık bir kontrat imzalarsanız,kontratınızın süresi 3 kere kendi sahanızda maç yapana kadar dolmaz.


Stadyum: Sezon Bileti sahiplerinin stadyumlarını genişletme seçeneği vardır,bu özellik takımlarına büyük bir ev sahibi avantajı ve daha yüksek gelir sağlar.Eğer giderler biraz düşük olduğu sürece geliştirme için yapılan harcamalar kendi maraflarını karşılar.Stadyumun birkaç bölümü geliştirilebilir,zemin kalitesi,yeni stadyum ışıkları,zemin ısıtma kontrolü,yiyecek standı ve seyirciler için daha çok koltuk gibi.Ayrıca stadyuma istediğiniz bir isimle yeniden isim koyabilirsiniz.
10. Oyun Seçenekleri:İstatistikler
Puan Durumu: Buradan ligdeki mevcut sıralamayı görebilirsiniz.Ayrıca ligdeki insan menajeri olan diğer takımlara tıklayarak kadrolarını görebilirsiniz.Buradan itibaren diğer takımlardaki ilgilendiğiniz oyuncuların,yanlarındaki "Al" butonuyla takım menajerlerine teklifte bulunabilirsiniz.


Kupa: Buradan Kupa Turnuvası'nın ilerleyişini görebilirsiniz.Takımınızın Kupa'da olup olmadığına ve hangi eleme turunda olduğuna buradan bakabilirsiniz.Not: Bütün liglerde Kupa Turnuvası yoktur.


Fikstür: Burası bütün sezon boyunca oynadığınız ve oynayacağınız maçların genel görünümüdür.Diğer takımların da fikstürlerini sol tarafta takım isimlerine tıklayarak görebilirsiniz.


Haftanın Maçları: Burası gelecek hafta oynanacak olan maçların genel bir görünümüdür.Kupa mı Lig maçları mı olacağına bakıp hangi hakemlerin hangi maçlara atandığını görebilirsiniz.
11. Sıralamalar ve Ödüller
OFM'deki diğer menajerlerle kendi performansınızı kıyaslayabileceğiniz birkaç sıralama mevcuttur.
İlk 100'deki Menajerler: İlk 100'deki Menajerler en prestijli sıralamadır.Buradaki sıralamanız ayrıca Profil'inizde de gösterilir.Bu sıralamaya dahil olmak için Sezon Bileti sahibi olmalısınız.Bu sıralama şimdiye kadar topladığınız bütün menajer puanlarını bir araya getirir,o yüzden en tepeye ulaşmak hiç kolay değildir!Puanlarınız sıralamaya 1 gün gecikmeyle dahil olur.En iyi 100 Menajer sıralamasına menünüzden şuradan ulaşabilirsiniz: İstatistikler -> Sıralama -> En İyi 100 Menajer.


Rekorlar: Genel Sıralama bir yana,başka önemli başarılar elde ederek göze çarpabilirsiniz.Rekorlar sayfasında birkaç dikkate değer mevcut rekorlar listelenmiştir.Örnek olarak,en tecrübeli menajer,devam eden liglerdeki en iyi oyuncular ve en çok şampiyonluk kazananlar.Rekorların sadece belli zamanlarda geçerli olduğuna dikkat edin.rekorlar şu menünün altında bulabilirsiniz: İstatistikler -> Sıralama -> Rekorlar.


Takım Sıralamaları: Belirli bir takımla olan performansınız başkalarının o takımla oynadığı zamanki başarılarıyla kıyaslanabilir.Bu genel görüş için geçmişte oynadığınız bir takıma tıklayın.Profilinizdeki geçmişe şu menünün altından ulaşabilirsiniz: Menajer -> Profil.
12. Diğer menajerlerle etkileşim
OFM'nin diğer menajerlerle birkaç etkileşim yolu vardır.Sizin için uygun seçeneklerin listesi şunlardır:
Lig Forumu: Her ligin kendi forumu vardır Kontrol Merkezi'nden ya da forum listesinden bu yolla ulaşabilirsiniz: Topluluk -> Forumlar. Bu,ligde bulunan herkesin ulaşabileceği bir forumdur.


Genel Forumlar: OFM'nin farklı konularda forumları vardır,buralarda sorular sorabilirsiniz,oyunun geliştirilmesiyle ilgili düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz,mevcut olayları tartışabilirsiniz,ya da direk içinizi dökebilirsiniz diyelim: Topluluk -> Forumlar.


Mesajlar: Buradan diğer menajerlere mesajlar gönderebilirsiniz (Ayrıca Özel Mesaj olarak da geçer, "Kişisel/Özel Mesajlar") OFM'de bulunan bütün menajerlere. Topluluk -> Mesajlar. Gelen Kutunuzun belirli bir mesaj kapasitesi vardır,yani düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.Yeni bir mesajınız varsa,asistanınız tarafından Kontrol Merkezi'nde rapor edilecektir.


Menajer Listesi: Menajer Listesi'nde,hangi menajerlerin ligde bulunduğunu görebilirsiniz ve onlara Mesaj gönderme seçeneğiniz vardır. Topluluk -> Menajer Listesi


Menajer Ara: Eğer belli bir menajeri arıyorsanız bu seçeneği kullanarak onun profiline ulaşabilirsiniz.Menajer adından aratabileceğiniz gibi bir kişiyi giriş yaparken kullandığı adından da aratabilirsiniz. Topluluk -> Menajer Ara.
13. OFM Motoruyla ilgili
OFM Motoru her maçın sonucunu her gece hesaplar.Simulasyon GMT(İngiltere saatiyle)gece yarısı başlar ve birkaç saate biter.maçların gece oynanıp da gündüz oynanmamasının sebebi maçları simüle etmenin çok fazla bilgisayar gücü gerektirmesidir ve açıkçası gece saatlerinde çok fazla menajer aktif olmadığından simülasyon pürüzsüzce ilerler.


Simülasyonun nasıl çalıştığını öğrenmek istiyorsunuzdur muhakkak.Ama eğer size tam bir hesabın nasıl yapılacağını gösterseydik,OFM çok da eğlenceli olmazdı.Simülasyonun çok karmaşık açıklaması hiç kolay birşey olmadığından bahsetmiyoruz bile.Hesaba birçok şey etki eder,mesela taktik,takım gücü,geçmişteki sonuçlar,kadro,motivasyon,şans ve bunun gibi.


Herşeyi açıklamadan size bilmeniz gereken birkaç şeyi açıklayalım:
Şans her zaman sistem için bir olasılıktır.Takımların güçleri ne olursa olsun düşük seviye bir takımın her zaman yüksek seviye bir takıma karşı şansı vardır.Bu şans az olabilir ama belki gerçek futboldaki gibi David'in(cüce) Goliath'ı(dev)yenme ihtimali vardır.
Bir takımın ev sahibi maçlarında (hatırı sayılır)bir avantajı vardır.
Eğer bir menajer takımın kadrosunda kaleciyi boşlarsa,bunun takımın gücünün hesaplanmasına katkısı büyüktür.
Maçlar arasında dilediğiniz gibi taktik ve dizilişleri değiştirebilirsiniz,ama eğer bir dizilişle iyi sonuçlar almak istiyorsanız,o dizilişi sık sık kullanmanız mantıklıdır.
Forvetlerin hücum gücü,hücum gücü olan orta sahalara göre daha önemlidir.Aynı şey defanslar ve defans kabiliyetleri için de geçerlidir.Örnek olarak,eğer bir orta sahanın özellikleri HÜC:90,SAV:90,ORT:90 ve forvetin HÜC:90,SAV:0,ORT:45 olsun,bu hücumcuyu orta saha oyuncusundan daha zayıf bir oyuncu yapmaz.Orta sahaların genel özellikleri ele alındığında,bir orta sahayı forvet ya da defans olarak oynattığınızda özelliklerinin küçük miktarlarda azalmasını bilmeniz kullanışlı olabilir.
Oyuncular her zaman kendi mevkiilerinde oynadıklarında en iyi performansı verirler.
Bir Özel Antrenman takımınızın motivasyonunu 100% artırır ve kazanmak için çok büyük bir şans sağlar.Ama maçı 100% kazanacağınızdan asla emin olamazsınıher zaman rakibiniz şanslı olabilir ya da sizden daha iyi bir takım olabilir.


Genel Sorular


1. Nasıl çalışıyor?
2. Oyuna HER GÜN giriş yapmak zorunda mıyım?
3. Eğer kovulursam,hesabım silinmiş mi olur?
4. Hangi takımı alayım?
5. Oyunu oynamak için herhangi bir dosya indirmeme gerek var mı?
6. Birden fazla hesap açabilir miyim?
7. Ne zaman ve kaç günde maç yapılıyor?
8. Oyunu geliştirmeye yönelik önerilerimi nereye gönderebilirim?
9. Bir hesap açmak ya da varolan bir hesabıma giriş yapmaya uğraşıyorum ama sayfa sürekli Giriş ekranına geri dönüyor.Neden böyle?
10. Sezon sonunda ne oluyor?
11. Sezon bittikten sonra lig neden resetlenir?
12. Takımımla oynamaya devam etmek ve oyuncularımı saklamak istiyorum.Bu mümkün mü?
13. Menajer puanları nedir?
14. Biri hile yapıyor!Ne yapmalıyım?
15. Yeni bir lig açmak istiyorum,bunu nasıl yaparım?
16. OFM'yi nasıl kendi sitemden girilebilir yaparım?
17. Transfer Listesi'nde ne zaman sağlam defanslar olacak?
18. Asistanı kovmak istiyorum,neden bu mümkün değil?
19. Stadyum seçeneğiyle neler yapabilirsiniz?
20. OFM oynarken uymam gerken kurallar nelerdir?
21. Takım kadronuzda önemli bir pozisyonu boş bırakırsanız ne olur?
22. Kendi bulunduğum ligin dışından oyuncu transfer edebilir miyim?
23. Bir ligi güncellemenize ya da desteklemenize yardım etmek istiyorum.Bunu yapabilir miyim?
24. Neden finansal hesaplarımda,sponsorlarım ve stadyum gelirlerimin yanında n/a yazıyor?
25. OFM diğer dillerde de olacak mı?
26. Oyuncularımdan biri sakatlandı, ama oyuncuyu bir sonraki maç kadrosuna alabiliyorum. Bu nasıl mümkündür?
27. Finans Müdürü ne işe yarar?
28. Adımın önüne bir resim koymak istiyorum.Bunu nasıl yaparım?
29. Reklamlar menüyü engelliyor,bununla ilgili ne yapabilirim?
30. Benim oynamaya alıştığım bilgisayardan başka insanlar da OFM oynuyorlar.Buna izin veriliyor mu?
31. Skorbord nasıl çalışır?
32. Mozilla,Opera veya başka bir browserla sorun yaşıyorum.Bunu nasıl çözerim?
33. Menajer adımı değistirebilirmiyim?
34. Başkası için hesap oluşturabilir miyim?
35. Site bazen yavaş çalışıyor,bununla ilgili birşey yapabilir miyim?
36. OFM'yi 8 erkek kardeş,5 kız kardeş ve 3 tane kuzenimle aynı bilgisayardan oynuyorum.Hesabımın kilitlenme riski var mı?
37. OFM'nin kendi dilime çevrilmesine yardım etmek istiyorum,yapabilir miyim?


1. Nasıl çalışıyor?
OFM favori takımınızı neredeyse tamamen kontrol ettiğiniz ve menajerlik yaptığınız bir Online Internet menajerlik oyunudur.Sadece bilgisayar kontrollü rakiplerle değil arkadaşlarınıza ya da ailenize karşı bütün Dünya çapında oynayabilirsiniz!Gelecek maç için kadronuzu hazır hale getirmek amacıyla oyuna birkaç dakikalığına girerek temel hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.Sonrasında Motor'umuz tarafından maçlar simüle edilerek,futbol maçlarının oynandığı sanal bir dünya yaratılır.Bu metod OFM'yi şu ana kadar yapılmış en gerçekçi online futbol menajeri oyunlarından biri haline getirir!


Amacınız,takımınızın yönetim kurulunun belirlediği hedefi gerçekleştirerek ya da ligde şampiyon olarak olabildiğince en iyi sonuçları alıp kendinizi en becerikli menajerler arasında kanıtlamanızdır.
2. Oyuna HER GÜN giriş yapmak zorunda mıyım?
Hayır,bu gerekli değil.OFM'yi oynamak(ve kazanmak) için her gün oyuna girmeseniz bile olur.Aktifsizlik yüzünden ligden atılma riskini ortadan kaldırmak için her menajer 3 günde 1 kez takımlarını kontrol etseler yeterlidir.Ne var ki,maçlar her gün oynanır,o yüzden takımınızda sakatlık ya da kart cezalısı oyuncu durumu olursa diye oyuna olabildiğince girmeye çalışın.
3. Eğer kovulursam,hesabım silinmiş mi olur?
Bu sebeple asla hesabınız silinmez.Bu oyunda aynı gerçek hayattaki gibi bir menajer herhangi bir takıma bağlı değildir.Eğer kovulursanız,katılmak için başka bir lig seçebilir ve yönetmek başka bir takım bulabilirsiniz.
4. Hangi takımı alayım?
Profilinzde 2 tane tercih edilmiş takım belirtme imkanınız vardır.Eğer bu takımlar müsaitse ve sizin hizmetinizle ilgililerse size bir kontrat sunarlar.Eğer değillerse sizinle ilgilenen teklifler size ulaştırılır.Lütfen "Ben Manchester United'la oynamak istiyorum" ya da "Ben gerçek bir Ajax fanatiğiyim,bana Ajax'ı verin" şeklinde bir e-mail yollamayın.Herkes en iyi takımları ister ama pek az kişi sahip olabilir,bu kabullenmeniz gereken birşey.Ne var ki şansınızı bir Bilet Sahibi> olarak ilk takım seçen siz olabilirsiniz.
5. Oyunu oynamak için herhangi bir dosya indirmeme gerek var mı?
OFM bir Internet menajerlik oyunudur,o yüzden dosya indirmenize gerek yoktur.Hesabınızı oluşturup aktifleştirdikten hemen sonra oyunu oynayabilirsiniz!
6. Birden fazla hesap açabilir miyim?
Hayır,buna izin verilmez.Düzenli olarak oyunda uyulması gereken kurallara uymayan kullanıcılarımızı tespit etmek için veritabanımızı kontrol ederiz.Fazla hesaba sahip kesin olarak yasaklanmıştır ve eğer bu ortaya çıkarsa,kural ihlalinden ötürü,BÜTÜN hesaplarınız anında ve tamamen silinirler.Alt Hesaplar için bir istisnamız mevcuttur,bu özellik Bilet Sahipleri nin kullanımına açıktır.Bununla ilgili daha çok bilgiye Sezon Bileti Kuralları'ndan(FAQ) ulaşabilirsiniz.
7. Ne zaman ve kaç günde maç yapılıyor?
Maçların simülasyonu her gece saat 2 sularında başlıyor ve sabaha karşı son buluyor.
8. Oyunu geliştirmeye yönelik önerilerimi nereye gönderebilirim?
Lütfen sorularınızı,hata raporlarınızı,yorumlarınızı ve önerilerinizi mevcut forumlarda önemli meseleler kısmına yazın.
9. Bir hesap açmak ya da varolan bir hesabıma giriş yapmaya uğraşıyorum ama sayfa sürekli Giriş ekranına geri dönüyor.Neden böyle?
Bilgisayarınızda henüz cookieler bulunmamakta.Lütfen cookieler browserınızda belirene kadar tekrar deneyin.
10. Sezon sonunda ne oluyor?
Bütün takımlar resetlenir ve sonuçlarınız menajer profilinize eklenir.Bundan sonra,ligle ilişiğiniz kesilir ve gelecek sezon için başka bir kulübü seçebilirsiniz.


Sezon bittikten sonra SAKIN istifa etmeyin,yoksa hiçbir menajer puanıyla ödüllendirilemezsiniz.Son maçtan sonra,son skorlar 1 ya da 2 günlüğüne gösterilir,lig resetlendikten sonra başka bir takım seçme hakkınız doğar.
11. Sezon bittikten sonra lig neden resetlenir?
Öncelikle oyunun gerçekçiliğini sağlamak için.Reset size her zaman orijinal oyunculardan kurulu tam bir kadro ile başlamanıza imkan verir.Takımınıza ait bütün oyuncular gerçek hayatta varlar ve kaliteleri sizin için kullanılabilirdir.Eğer arka arkaya birçok sezon oynanmış olsaydı,o zaman bu sorun olmazdı.Ayrıca,her sezon menajer puanları liglerdeki en iyi menajerlerce ödüllendirilir.Kimsenin haksız bir avantaja ya da dezavantaja sahip olmaması için bütün menajerler sezon başında aynı konuma sahip olur.
12. Takımımla oynamaya devam etmek ve oyuncularımı saklamak istiyorum.Bu mümkün mü?
Hayır,bu mümkün değil.OFM tek sezonluk bir oyun olarak tasarlanmıştır.Sezon sona erdikten sonra,yeni bir takım seçebilirsiniz veya başka bir lige katılabilirsiniz.Bu yolla,birçok farklı ligde oynama fırsatını bulmuş olursunuz(Örnek olarak İngiltere,İspanya,Almanya ve İtalya)
13. Menajer puanları nedir?
Takımınızla bir sezonu bitirdiğinizde her seferinde,eğer takımınız başarı sağlamışsa(takım hedefine ulaşmışsa),menajer puanlarıyla ödüllendirilirsiniz,bu puanlar OFM sıralamasına etki eder ve profilinizde gösterilir.


Puanların 3 türlü hesabı vardır:
Şampiyonluk = +50 puan
Hedefe Ulaşmak = +50 puan
Takımınızın Hedefi'nin üzerindeki her sıra için +10'ar puan.


Ana puanınız da sizin kişisel olarak kazandığınız puanlara bağlıdır.Eğer takımınızla sadece yarım sezon oynadıysanız,normalde alacağınız menajer puanlarının da yarısını alırsınız.


Sonuç olarak,alacağınız puanlar oynadığınız ligin büyüklüğüne göre değişir.20 takımlı bir ligde alacağınız menajer puanları 100% ise,18 takımlı bir ligde 90% olacaktır,vs.
14. Biri hile yapıyor!Ne yapmalıyım?
Bunu hemen Lig Yönetici'nize iletin.Eğer yönetici sizseniz,olayla ilgili bir mesajı Hile Rapor Et kısmına yazın.Hileyi yapanı açıkça belirtin ve şüpheli transfer ya da ne yaptığıyla ilgili başka delilleri listeleyin.Personel bu meseleyi araştıracak ve eğer gerekirse hileciyi cezalandıracaktır.(Bununla ilgili Personel'e direkt mesaj yazmayın,görmezden gelinecektir!)
15. Yeni bir lig açmak istiyorum,bunu nasıl yaparım?
Lig Açma Formu'nu kullanın. Ne var ki,sadece Premium Sezon Bileti Sahipleri bu özellikten faydalanabilirler.Ayrıca, sadece 14 günde 1 kere Lig Açma izni isteyebilirsiniz,yani formu doldurmadan önce doğru ligi seçtiğinizden emin olun!
16. OFM'yi nasıl kendi sitemden girilebilir yaparım?
Eğer bir websiteniz varsa ve OFM'ye link almak istiyorsanız,aşağıdaki pankartları kullanabilirsiniz:

Pankartları kullanmak için,üzerlerine sağ tuşla tıklayın çıkan menüden "Resmi Farklı Kaydet..."i seçip harddiskinizdeki herhangi bir yerde depolayın.Sonrasında pankartı kendi websitenize upload edin.Eğer pankart kullanmak istemiyorsanız,OFM'ye ait bir yazı linki tabiki kullanılabilir.
17. Transfer Listesi'nde ne zaman sağlam defanslar olacak?
Transfer Listeniz'de beliren oyuncular,liginizde oynamayıp yabancı liglerde bulunan takımlardan seçilir.Bu seçim,mevcut oyuncu sayısına ve talebe bağlı olarak sistem tarafından,kullanıcısı bulunan hesap sayısına bölünerek yapılır.OFM Personel'inin veya Lig Yöneticileri'nin bu tip kararlarda sözü geçmez,o yüzden onlara bu konuda danışmanızın hiçbir anlamı yoktur.
18. Asistanı kovmak istiyorum,neden bu mümkün değil?
Asistan kulübünb günlük aktiviteleri için çok önemlidir.Siz yokken takımınızı o yönetir ve size kullanışlı tavsiyelerde bulunur.Yönetim Kurulu da onu elemanları olarak tutmaya çok kararlıdırlar.Nedenini söylemezler ama dedikodulara göre asistanın eşinin takımınızın başkanıyla ilişkisi olduğu söylenir...
19. Stadyum seçeneğiyle neler yapabilirsiniz?
Stadyumunuza bir isim verebilirsiniz ve onu geliştirmek için para harcayabilirsiniz.Takımınızın büyüklüğüne ve geliştirmenin türüne bağlı olarak bunun masrafı değişir.


Stdyumunuzu değişik yollarla geliştirebilirsiniz.Örnek olarak,stadyumım kapasitesini artırabilirsiniz,daha fazla ve daha iyi antrenman sahaları ekleyebilirsiniz veya sahadaki çimleri düzgünleştirebilirsiniz.Örnek olarak daha fazla bilet satabildiğinizden,bazı özellikler gelirinizi artırır.Dğer özellikler takımınızın,kendi sahanızda oynarken performansını artırır,örnek olarak daha düzgün çim sahası veya stadyumdaki daha iyi bir atmosfer.


Stadyum özellikleri sadece bilet sahibi olanlara geçerlidir Sezon Bileti Sahipleri.
20. OFM oynarken uymam gerken kurallar nelerdir?
Kurallar ve İş Anlaşmaları
21. Takım kadronuzda önemli bir pozisyonu boş bırakırsanız ne olur?
Bu durumda,asistanınız sizin adınıza uygun durumda olan bir oyuncuyu oynatmaya çalışır.Eğer bu mümkün değilse yani hiçbir oyuncunuz boş kalan yeri alabilecek durumda müsait değilse,takımınızın maça 11'den daha az çıkmayacağını garantilemek için genç takımınızdan bir oyuncu boş kalan pozisyonda oynar.Genç takım oyuncuları ne var ki çok daha zayıftırlar ve performansları maçın özetinde rapor edilmez.
22. Kendi bulunduğum ligin dışından oyuncu transfer edebilir miyim?
Evet,bunu 2 yolla yapabilirsiniz:
1) Zaman zaman yurtdışından oyuncular Transfer Listesi'ne konurlar;
2) Dış liglerden oyuncuları kendin gözleyebilirsin(Kaşif-sadece Sezon Bileti Sahiplerine açıktır).


İlgili olduğunuz oyuncuları bulması için Kaşif yollayabilirsiniz.Kaşif sizin ona verdiğiniz bilgiler çerçevesinde oyuncuları araştırır.Örnek olarak,atak oranı 70 ve 80 arası ve fiyatı maksimum 12 milyon euro olan bir forvet oyuncusunu seçebilirsiniz.Kaşif'in araştırmasını tamamlaması 1 oyun haftası(1 gün) alır.Eğer araştırma başarılıysa,keşfedilen oyuncu Transfer Listesi'ne konur.Eğer oyuncuyu almak istemezseniz,ligdeki diğer kulüplerin oyuncuyu kendi takımlarına katma fırsatı doğar.
23. Bir ligi güncellemenize ya da desteklemenize yardım etmek istiyorum.Bunu yapabilir miyim?
Eğer yeni ligler oluşturmamıza ya da diğer ligleri güncellememize yardımcı olmak isterseniz,bundan çok memnun oluruz.Bunu,mevcut liglerden oyuncu ve takım bilgilerini toplayarak ve bunu doğru oranlara yayarak yapabilirsiniz.Lütfen aşağıdaki excell dosyasını kullanarak bilgileri doldurunuz:


Dosyayı tamamen doldurulmuş şekilde lig güncellemelerinden sorumlu bir kişiye gönderiniz: kontrol edin Staff FAQ ligleri kimlerin idare ettiğine.Fazladan bir güncelleme gerekirse sorun,yoksa verdiğiniz bütün emeğe yazık olur.


Eğer oyuncuların oranlarının düzgün olduğuna karar verilirse ve lig kabul edilirse(oyunda tamamlanmış)bedava bir Sezon Bileti'yle ödüllendirileceksiniz.
24. Neden finansal hesaplarımda,sponsorlarım ve stadyum gelirlerimin yanında n/a yazıyor?
Çünkü stadyum gelirleriniz ve sponsorlarınızın gelirleri sadece evinizde maç yaparken geçerlidir.Deplasmanda maç yaparken sponsorlar ve stadyum gelirleri n/a olarak gösterilir,yani bu kaynaklardan bu hafta için para alamayacağınız anlamına gelir.Eğer evinizde oynarken 0 olarak gönüyorlarsa,sponsorunuz yoktur ve stadyumunu geliştirmediğinizden kar getirmiyordur.
25. OFM diğer dillerde de olacak mı?
OFM orijinal olarak Hollandaca versiyonuyla başlamıştı:
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]


Ayrıca bir Çince versiyonu mevcuttur:
[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]


OFM'nin çevrilen sürümleri sabit olarak çalışıyor:Eğer konuştuğunuz dile sahip bir ülke bayrağı sağ üstteki hoşgeldiniz ekranının orada bulunuyorsa,bayrağa tıklayarak o dile ait çevrilen oyunun bütün parçalarına ulaşabilirsiniz.Çevirmeler tam olmayabilir,bunun için sizden sabretmenizi istiyoruz ve hala çalışıyoruz.
26. Oyuncularımdan biri sakatlandı, ama oyuncuyu bir sonraki maç kadrosuna alabiliyorum. Bu nasıl mümkündür?
Çok sanşlısınız. O oyuncu hafif bir sakatlık geçirdı ve bu yüzden bir sonraki maçta rahatlıkla oynayabilecek durumda.
27. Finans Müdürü ne işe yarar?
Finans Müdürü sadece Sezon Bileti Sahipleri'nin işe alabileceği bir teknik ekiptir.Reklam Menajeri'ne talimat vererek reklamlardan ve sponsorlardan daha çok para almaya çalışırsınız.Bu işlem 1 oyun haftası(1 gün) alır.


Sonuç size bildirilir ve eğer size bir teklif ulaşırsa,teklifi kabul ya da reddetme seçeneğiniz vardır.Eğer teklifi redderseniz,hala harcamanız için Finans Müdürü'nün bir işlem şansı daha vardır ve bu işlemi bir sezonda sadece 2 kere gerçekleştirebilirsiniz.Sponsorlar siz daha fazla para sağlamak için istedikleri ekstra koşullar varsa teklifi reddetme hakkınız vardır.
28. Adımın önüne bir resim koymak istiyorum.Bunu nasıl yaparım?
Herşeyden önce Sezon Bileti Sahibiolmalısınız,sadece onlar adlarının önüne resim koyabilirler.Bundan sonra,internetten iyi bir resim bulmalı ya da kendiniz internete bir resim upload etmelisiniz.Bir resim bulduğunuzda,URL'yi unutmayın. (e.g.: http://www.images.com/nice.jpg)


Menajer menüsünden Profil seçeneğine girerek,Kişisel Bilgileri Yenile butonuna tıklayın."Resim Linki" yazısının yanındaki kutuya koymak istediğiniz resmin Linkini yazın.Bundan sonra Onayla butonuna tıklayın.


Ek Bilgi:Resmin Linkini bulmak için,resme sağ tıklayarak Özellikler'i seçin.Resmin Linki burada gösterileceltir.
29. Reklamlar menüyü engelliyor,bununla ilgili ne yapabilirim?
Reklamlar(afişler)bazen menünün ortasına denk gelebilmektedirler.Bu problemden kurtulmak için 2 şey yapılabilir:


1. Sezon Bileti sahibi olun:Böylece bir daha asla reklamlar tarafından rahatsız edilmezsiniz.
2. Son browser yazılımını indirin(Internet Explorer)
30. Benim oynamaya alıştığım bilgisayardan başka insanlar da OFM oynuyorlar.Buna izin veriliyor mu?
Oyunu birçok insanın aynı bilgisayardan oynamasına izin veriliyor,çünkü bazen aile üyeleri,arkadaşlar ya da iş arkadaşları OFM'yi tek bilgisayardan oynamak istiyorlar bunu anlıyoruz.Takip eden notlara dikkat edin:


- Şüphelerin önüne geçmek için profilinize gerçek adınızı ve bilgilerinizi girin
- Bir kişinin hemen ardından oyuna giriş yapmayın,kardeşlerinize göre günün farklı zamanlarında girmeye çalışın
- Eğer oyunda aynı ligde oynarsanız,birbirinize yardım etmeyin.Şüpheli transferler genellikle oyundan atılmanıza ya da hesabınızın kilitlenmesine sebep olacak şekilde rapor edilir.
- Sezon Bileti sahibi olmak en uygunudur
31. Skorbord nasıl çalışır?
Skorbord golleri,sakatlıkları,sarı ve kırmızı kartları göstermeyi sağlayan maç ilerleyişinin tam bir sunumunu sağlar.Skorbord seçeneği Sonuçlar-->menüsünde Skorbord olarak ulaşılabilir.Skorbord'u başlatmak için,soldaki "Maçı Başlat" butonuna tıklayın.


Skorbord canlı bir maç anlatımı değildir,size geçen gece oynanan maçın bir tekrarını sağlar.Oyuna giriş yaparken,maçın heyecanını tecrübe etmek için direkt olarak skorbord seçeneğini tıklayabilirsiniz,ki böylesi arkadaşlarınıza,ailenize veya iş arkadaşlarınıza karşı oynarken özellikle daha eğlencelidir.


OFM Skorbord'u sadece href="ticketbox.asp">Bilet Sahipleri için geçerlidir.
32. Mozilla,Opera veya başka bir browserla sorun yaşıyorum.Bunu nasıl çözerim?
Eğer Mozilla,Netscape,Opera veya başka yabancı bir browser kullanıyorsanız,Online Futbol Menajeri'nin bazı parçalarını göstermekten problemlar oluşabilir.


Bunun sebebi sitenin Internet Explorer ve Firefox'ta gösterilmek için yaratılmış ve tasarlanmış olmasıdır.Diğer başka hiçbir browser desteklenmemiştir.Siteyi başka platformlarda tasarlamak çok fazla para ve zaman alan bir şeydir,ki kullanıcılarımızdan sadece ufak bir kısmı (2%'den azı)fayda sağlar.


Araştırma & Geliştirme: Oyun hatalarını düzeltir ve yeni özelliklerin gelişmesiyle ilgilenir.


İtibar Üyeleri: İtibar Üyeleri artık aktif ekip üyeleri değillerdir,Ekiğ Üyesi'yken OFM adına inanılmaz katkılarda bulunmakla tanınırlar.
4. Bir kişi nasıl OFM Personeli'nin üyesi haline gelebilir?
Şimdi ve ilerisi için,birçok sebebe bağlı Personel'e bağlı bir üye takımı terkeder ve doldurulması gereken bir pozisyon açığı oluşur.Personel'e uygun katılım için hiç olmadığı kadar çabuk Haberler & Güncellemeler forum başlığı altında yeni bir başlık oluşturulur.16 yaşın üstündeki Sezon Bileti sahibi ve OFM oynanışı ve oyun kuralları hakkında iyi bir bilgiye sahip olan ve ayrıca cezalı durumda ya da son 6 ay içerisinde kilitlenme cezası almamış olan menajerler Personel'e kabul edilebilir.
5. OFM Personeli'ne soru sorabilir miyim?
Eğer sorularınız varsa,her zaman Personel'e sorabilirsiniz.Biz size problemlerinizi deneyerek kendiniz kurtulmanızı öneririz ve bazen Personel de önce farklı seçenekleri dener.Öncelikle FAQ'ı(Sıkça Sorulan Sorular),OFM Rehberi'ni ve forumları okuyun,sorularınız orada zaten sorulmuş ve cevaplanmış olabilir.Eğer cevaplanmamışsa,sorularınızı OFM Soruları Forumu'nda sormayı deneyin,burada tecrübeli OFM menajerleri size yardım etmeye çalışacaktır.Eğer Personel'den birisine soru soracaksanız soruyu direk bir Personel üyesine yöneltin,Personel üyelerinin görevlerinin farklı olduğunu unutmayın:O yüzden sorularınızı doğru Personel üyesine sorduğunuza emin olun.Lütfen Personel üyelerinin bütün gün oyunda olmadıklarını unutmatın,o yüzden cevap almanız biraz vakit alabilir.
6. Personel hangi sebeplerle ve hangi yollarla ceza verilmesine karar verir?
Personel,oyun kurallarını ihlal edenlere ceza verilmesine karar verebilir,böylelikle OFM adil bir oyun olarak kalır ve forumlardaki güzel atmosfer korunuz.
Aşağıdaki cezalar uygulanabilir:


- Uyarı - En hafif cezalar,herhangi bir Personel üyesi ya da forum yöneticisi tarafından bu cezala verilebilir.Eğer resmi bir uyarı aldıysanız,forumlarda alakasız(spam) ya da bozuk ağızla yazılar yazmaktan suçlanmışsınızdır.Spam birçok amaçsız mesajlar yazmak ya da çok fazla smiley kullanmayı da içerir.


- Forum'dan Uzaklaştırılmak – Bir forum banı forumun görgü kurallarına uymamaktan ya da küçük suçların tekrarlanmasından verilir.Ciddiyetin ne kadar zaman bozulduğuna bağlı olarak çok çeşitlidirler.Bir forum cezanız sürerken forumda yeni mesajlar yazamaz veya özel mesajlar gönderemezsiniz.


- Uzaklaştırılma & Kilitlenme - Bu kararlar,OFM'nin kuralları ciddi şekilde bozulduğunda,Personel(Bilirkişiler) tarafından verilir.Uzaklaştırıldığınız zaman,takımlarınızdan kovulursunuz ve belli bir zaman süresince takım seçmenize izin verilmez.Bir kilit uzaklaştırma gibidir ama kalıcıdır,en ciddi cezalar için verilebilecek en ağır cezadır,mesela kasıtlı hile yapmak gibi.


Eğer hesabınızın haksızca uzaklaştırıldığını ya da kilitlendiğini düşünüyorsanız,o zaman Bilirkişiler'e e-mail yoluyla baş[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]. Başka türlü başvuru formları değerlendirmeye alınmayacaktır.1. Tatil Modu nedir?
2. Nasıl çalışıyor?
3. Tatil Mod'unu nasıl açarım?
4. Nasıl tekrar kapatırım?
5. Tatil Mod'unu biraz önce açtım/kapattım ama hiçbir değişiklik göremiyorum.Acaba yanlış olan birşey mi var?
6. Tatil Modu'nu neden e-mail yoluyla aktifleştiriyoruz ?
7. Bütün alt hesaplarımda da Tatil Mod'unu açmak zorunda mıyım?
8. Bir arkadaşıma hesabımı bırakmak varken neden Tatil Mod'unu kullanayım?
9. Eğer Tatil Modu'nu açarsam kendi yerime hesapla ilgilenmesi için illa birisini bulmam gerekir mi?


1. Tatil Modu nedir?
Tatil Modu eğer tatile çıkıyorsanız kullanılabilir ve bir arkadaş ya da iş arkadaşınız siz uzaktayken hesabınızla ilgilenebilir.Normalde buna izin verilmez ama Tatil Modu hesabınızın kilitlenme riskini ortadan kaldırmak için imkan tanır!


Profilinize bir ikon yerleştirilir,böylece hesabınıza bakan herkes o an için Tatil Modu'nda olduğunuz görebilir.
2. Nasıl çalışıyor?
Çok kolay.Tatil Modu'nu açtığınız andan itibaren bazı seçenekler devre dışı kalacak.Bu seçenekler:
- Oyuncu alım ve satımı
- İstifa
- Forumlarda yazı yazma
- Profili değiştirme


Tatil Modu'nu açmanızla birlikte,takımınızın günlük işleriyle ilgilenebilecek bir arkadaşınızın eline hesabınızı bırakabilirsiniz.


Not: Alt hesaplarınız ana hesabınızla aynı anda Tatil Modu'na girerler!


Tavsiye: Güvenlik sebeplerinden dolayı Tatil Modu'na girmeden önce şifrenizi değiştirin.Geri gelip oyuna girip Tatil Modu'nu kapattığınızda şifrenizi eski haline getirebilirsiniz.
3. Tatil Mod'unu nasıl açarım?
Tatil Mod'unu açmak e-mail yoluyla gerçekleştirilir:


1.Adım: Profilinize gidin
2.Adım: Güvenlik için hesabınızın şifresini değiştirin
3.Adım: Tatil Modu tuşuna tıklayın ve talimatları uygulayın
4.Adım: Alacağınız e-maildeki talimatları uygulayın.
5.Adım: Tatilinizin tadını çıkarın!
ÖNEMLİ: ALDIĞINIZ E-MAILI SAKIN SİLMEYİN!Tatil Modu'nu kapatırken ona tekrar ihtiyacınız olacak.
4. Nasıl tekrar kapatırım?
Tatilinizden döndüğünüzde ve takımınızın kontrolünü tekrar almak istediğinizde,Tatil Modu'nu açmak için kullandığınız e-mail adresi yoluyla kapatabilirsiniz.Tatil Modu'nu açmak için gelen e-mail'e bakın ve orada Tatil Modu'nu kapatmak için linke tıklayın.


Ayrılırken şifrenizi değiştirdiyseniz,tekrar eski haline getirmeyi unutmayın!
5. Tatil Mod'unu biraz önce açtım/kapattım ama hiçbir değişiklik göremiyorum.Acaba yanlış olan birşey mi var?
Değişiklikleri görebilmek için oyundan çıkış yapıp tekrar oyuna girmelisiniz.
6. Tatil Modu'nu neden e-mail yoluyla aktifleştiriyoruz ?
Güvenlik sebeplerinden dolayı,Tatil Mod'unu açıp kapatmak için girmeniz gereken kodu sadece e-mail yoluyla öğrenebiliyorsunuz.
7. Bütün alt hesaplarımda da Tatil Mod'unu açmak zorunda mıyım?
Hayır,bütün hesaplarınız Tatil Mod'una aynı anda girer.Tatil Mod'unuzu sadece ana hesabınızda açabilirsiniz.
8. Bir arkadaşıma hesabımı bırakmak varken neden Tatil Mod'unu kullanayım?
Tatil Modu olmadan hesabınızı bir başkasına devretmenin iki dezavantajı vardır:


1.Eğer diğer kişinin de kendi OFM hesabı varsa,2 tane hesap yönetiyor durumda olacak ki buna izin verilemez.


2.Diğer kişi hesabınızla sizin istemediğiniz şeyler yapabilir mesela ligden ayrılma ya da hile gibi.
9. Eğer Tatil Modu'nu açarsam kendi yerime hesapla ilgilenmesi için illa birisini bulmam gerekir mi?
Bu değişir.Hesaplarınız Tatil Modu'ndaysa aktif olmamaktan dolayı ligden atılamazsınız,yani tatiliniz boyuna takımınızı menajersiz bırakabilirsiniz.


Ama eğer takımınıza sahip çıkıp sizin için taktikler vermesine karar verirseniz,doğru kişiyi bulmalısınız.Bilgisayar tamamen sizden devralamaz.Not olarak,lütfen hiçbir Personelimizden hesabınızla ilgilenmesi için rica etmeyin,zaten işleri başlarından aşkın.
 

maxmux554

Level 3
TM Üye
Üye
Katılım
2 Haz 2012
Konular
65
Mesajlar
240
Reaksiyon Skoru
1
Başarım Puanı
72
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
mjlkjhohiphPşbk hk
 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
V

VisudyNee

Level 4
TM Üye
Katılım
18 Ocak 2013
Konular
38
Mesajlar
309
Reaksiyon Skoru
6
Başarım Puanı
62
MmoLira
-20
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
[FONT=&quot]Güncel..[/FONT]
 

oKARADAYIo

Varlığın bile Tanrıya iltifat , Ederim itiraf
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
10 Ocak 2015
Konular
3,713
Mesajlar
21,013
Reaksiyon Skoru
6,057
Başarım Puanı
450
MmoLira
31
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 100%
2   0   0
Teşekkürler :cool:
 
Üst