Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Geçmişten Günümüze Galatasaray Formaları ve Galatasaray Forma Tarihi / 2

RyugaTR

Manolete
TM Üye
Katılım
31 Ocak 2013
Konular
3,074
Mesajlar
6,349
Reaksiyon Skoru
215
Online Süresi
17g 5s 32d
Başarım Puanı
315
Yaş
24
MmoLira
234
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
43

Landom2 1-120 emek server "Kadirland & RedLab Games" ortaklığında 21 Şubatta sizlerle. DETAYLI TANITIM İÇİN TIKLAYIN


Geçmişten Günümüze Galatasaray Formaları ve Galatasaray Forma Tarihi / 2

1970-1979
1970-1971
1970-1971 Sezonu Galatasaray Formaları
70'lerde Milliyet arşivlerinin, 71-72 sezonu ile birilikte, siyah beyaz olduğu sezon 70-71 sezonu. Ayrıca deyalı resimlerin sayısı da çok fazla değil, her maçın da fotosu yok. Bu sebeple kesin şu kadar forma giymişiz diyemesem de çoğu sezonu ve sezonlardaki maçları tek tek incelediğim için bambaşka bir formayı atlama ihtimalimiz yok gibi.
Sezona bakacak olursak; Galatasaray sezonu Fenerbahçe'nin 1 puan önünde şampiyon tamamlıyor. Ayrıca Türkiye Kupasını kazanan Eskişehirspor ile Cumhurbaşkanlığı kupasında karşı karşıya geliyoruz. Bu maçı kazanıp, bu kupayı da müzemize götürüyoruz. Bu sezon Avrupa'da mücadele etmemişiz.
Formalara bakacak olursak; Bu sezon 3 forma giymişiz. 1 parçalı, 1 çubuklu bir de beyaz forma kullanmışız. Armamız, Metin Oktay forması ile bildiğimiz, üzerinde bayrağımız olan arma.
-1-

Sezonun çoğunluğunda kullanılan formamız, parçalı formamız olmuş. 60'ların ortalarında ortaya çıkan V yakalı ve Metin Oktay parçalısı diye tanıdığımız bu formayı, 80'e kadar hiç değişmeden kullanmışız. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile giymişiz sezon içinde. Fontu siyah.
-2-
70'lere hakim olan 2 çubukludan biri bu formaydı. Sezonun en çok kullanılan 2. forması. Aynı formayı 60'ların sonlarında da giyiyorduk. Kırmızı oldukça geniş bir yakası var. Çubukları kalın. Fontu siyah. Beyaz şort kırmızı çorap ile kullanmışız.
-3-

60'ların sonlarından 70'lerin ortalarına kadar kullandığımız bu formayı, giyildiği her sezon gibi bu sezonda da tek tük maçlarda kullanmışız. Yakaları ve kolunun ucundaki bantlar sarı kırmızı çizgiler kullanılarak tasarlanmış. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile giymişiz, ara sıra beyaz çorap da giymişiz. Fontu kırmızı.

1971-1972
1971-1972 Sezonu Galatasaray Formaları
80'den başlayıp geriye sardığımız, sezon formalarımızı gösteren seride, siyah beyaz devre girmiş bulunmaktayız. Bu sezon ve daha önceki sezonlarda artık Milliyet Arşivleri pek detaylı olamayacak. Yine de sezondan fotolarla, giydiğimiz formaları göstereceğiz. Ayrıca vereceğimiz linklerle başka sezonlarda giyilmiş, o formanın en detaylı fotosunu görebileceksiniz. Zaten o dönemler sürekli aynı formaları giydiğimiz için başka sezonlardan renkli ve detaylı fotoların linklerini vermekte bir sakınca yok. Maksat bu sezon hangi formaların giyildiğini anlayabilmek.
Galatasaray sezonu şampiyonlukla tamamlıyor ve bu sezonki Cumhurbaşkanlığı Kupasını da müzesine götürüyor. Avrupa'da ise Şampiyon Kulüpler Kupasında mücadele ediyoruz ve ilk turda CSKA Moskova takımına elenip Avrupa'ya veda ediyoruz. Türkiye Kupasında ise final başarımız yok bu sezon.
Formaları inceleyecek olursak, o sezon 3 farklı forma giymişiz gibi. 2 parçalı, bir çubuklu. Ancak tekrar belirtmekte fayda var, bu sezon ve daha eski sezonlarda tüm maçlar detaylı şekilde resmedilmiyor. Bu sebeple kesin olarak 3 forma giymişiz diyemiyorum. Benim yakaladıklarım bunlar. Yaklaşık 25 maç kadar baktım ki ligde 30 maç yapmışız. Belki arada tek tük giyilmiş farklı forma olabilir, ancak bu kadar sezonu inceledik, bambaşka bir formanın kaçmış olma ihtimali yok gibi. Giymişsek de, diğer sezonlardan aşina olduğumuz formaları giymişizdir.
-1-Bu sezon en çok kullanılan formamız parçalı formamız. 60'ların ortalarında kullanılmaya başlandı ve 80'e kadar hiç değişmeden giyildi bu forma. V yakalı ve Metin Oktay Parçalısı adını verdiğimiz klasik, en bilinen formamız. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile giymişiz, yani olması gerektiği gibi.
-2-Sezonun giyilen bir diğer forması bu çubuklu. Bu forma 60'ların sonlarında kullanılmaya başlandı ve 70'lerin sonlarına dek giyildi. Kalın çubuklara sahip formanın, oldukça geniş bir yakası var. Fontu siyah ve büyük. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile giymişiz bu formayı.
-3-


Bu forma oldukça ilginç ve sadece arka arkaya 2 maçta giyilmiş gibi gözüküyor. Biri, ligin hemen bitiminde Botofago ile yaptığımız özel maç, diğeri de ondan 5 gün sonra Cumhurbaşkanlığı Kupası finalinde. Klasik Metin Oktay Parçalısı'nın birebir aynısı olan bu forma Metin Oktay formasının aksine renklerinin zıt yerleştirilmesiyle oluşturulmuş. Kısacası Metin Oktay formasının aynadan yansıması gibi. Yani sarı ile kırmızı, her bölgesinde ters kullanılmış. 15 sene boyunca hiç değişmeden giyilmiş Metin Oktay formasının böyle bir versiyonu olduğunu görmek ilginç açıkçası. Başka bir başlıkta bu formadan genişçe bahsetmiştim. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile kullanmışız. Siyah büyük bir fontu var. Ne yazık ki daha detaylı fotosu yok. Bu 2 silik foto bile aslında çok değerli. Pek çok kişinin bu formayı bildiğini düşünmüyorum.

1972-1973
1972-1973 Sezonu Galatasaray Formaları
Galatasaray, 72-73 sezonunda en yakın rakibi Fenerbahçe'ye 5 puan fark atarak şampiyon oluyor. Bu şampiyonluktan sonra uzunca bir süre sessizliğe gömülen takımımız, 14 yıl bekliyor bir sonraki şampiyonluk için. Bu büyük ara "Seni Sevmeyen Ölsün" bestesinin doğmasına sebep oluyor ve 14 senelik çileye 86-87 sezonunda nokta koyuyoruz. Bu sezon Şampiyon Kulüpler Kupasın'da mücadele eden takımımız ilk turda Bayern Münih takımı ile eşleşme şanssızlığı yaşıyor. İlk maçta 1-1 berabere kalma başarısı göstersek de ikinci maçta 6-0'lık ağır bir yenilgi alıp şampiyonadan eleniyoruz. Bu sezon ayrıca Türiye Kupası'nı da müzemize götürüyoruz. Cumhurbaşkanlığı Kupasında Fenerbahçe'ye elenmemize rağmen sezonu 2 kupa ile kapatıyoruz.
Formalara bakacak olursak; Bu sezon 5 forma giymişiz. 1 parçalı, 2 çubuklu, 1 beyaz, bir de tek maçlık kırmızı forma giymişiz. Armamız üzerinde bayrağımız olan klasik Metin Oktay formasından tanıdığımız arma. Bu sezon ayrıca bir maçta aynı anda 2 farklı forma giymişiz. Sebebi ya mecburiyet, ya da dikkatsizlik. Daha önce paylaşmıştık bu durumu.
-1-Bu sezon çubuklu ile birlikte en fazla giydiğimiz forma parçalı formamız olmuş. V yaka Klasik Metin Oktay Parçalısı. 60'ların ortalarından 80'e kadar hiç değişmeden kullanıldı bu forma. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile maçlara çıkmışız. Fontu büyük ve siyah. En son koyduğum siyah şortlu kombinasyonu maçlarda göremedim. Sezon başı fotoğraf çekiminde bu şort tercih edilmiş.
-2-
Sezonun en çok giyilen 2. forması bu çubuklu. 60'ların sonlarından, 70'lerin sonlarına kadar kullanılan bu formanın, oldukça geniş, kırmızı bir yakası var. Çubuklu kalın tasarlanmış formayı, beyaz şort ve kırmızı çorap ile kullanmışız. Siyah büyük bir fonta sahip.
-3-
Bu çubuklu yeni karşımıza çıkan bir çubuklu. Bu formayı bu sezondan sonra bir daha kullanmadık. Son kullanıldığı sezon ve daha önce de kullanıldığını da görmedim. Yani tek sezon giyilmiş gibi gözüküyor. Formanın 70'lerde kullanılan çubuklulardan farkı, ortadaki çizgi sarı renkte. Kırmızı bir yakası var, yakanın göğüs kısmı geniş ve açık. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile kullanmışız. Fontu siyah ve büyük.
-4-
Bu beyaz forma 60'ların sonlarında ortaya çıkmış ve 70'lerin ortalarında başka bir beyaz forma kullanılana kadar tek tük giyilmiş her sezon. Yakaları ve kollardaki lastikler sarı kırmızı çizgilerle tasarlanmış. Modern ve şık bir forma. Kırmızı fontu var ve beyaz şort, kırmızı çorap ile kullanmışız bu sezon.
-5-

Bu forma hakkında bir bilgim yok. Sizin de gördüğünüz, ya da göremediğiniz gibi resim oldukça bozuk ve başka foto da yok bu forma ile ilgili. Düz kırmızı olmasının dışında başka bir ayrıntıyı göremiyorum. Belki bir ihtimal en son 63 sezonunda rastladığım düz kırmızı formamızı bir maç da olsa giymek zorunda kalmışız.

1973-1974
1973-1974 Sezonu Galatasaray Formaları
Galatasaray sezonu lider Fenerbahçe'nin 8 puan gerisinde 5. tamamlıyor. Türkiye Kupasında da final göremiyoruz, dolayısı ile Cumhurbaşkanlığı Kupası'nda da yokuz bu sezon. Avrupa maceramız ise Şampiyon Kulüpler Kupası'nda Atletico Madrid'e 0-0 ve 0-1'lik sonuçlarla kıl payı elenmemizle son buluyor. 36 sene öncesinin rövanşı olacak 2 ay sonraki maç.
Formalara bakacak olursak; Bu sezon da, o senelerE göre oldukça az seçenekli bir sezonmuş. 74-75 sezonunda olduğu gibi, bu sezonda da 3 farklı forma giymişiz. 1 parçalı, 1 çubuklu ve bir de beyaz forma... Armamız ise Metin Oktay formasından tanıdığımız, üzerinde bayrağımız olan arma.
-1-Sezonun en çok giyilen forması parçalı formamız olmuş. Klasik Metin Oktay Parçalı'sı. Her sezonda anlattık ancak tek tek bakanlar için sürekli yazıyorum; Bu forma 60'ların ortalarından 80'e kadar hiç değişmeden kullanıldı. V yakalı ve tam parçalı tanımına uygun. Metin Oktay ile özdeşleşmiş, efsane formamız... Sezon boyunca beyaz şort ve kırmızı çorap ile kullanılmış. Siyah, büyük bir fontu var.
-2-

Sezonun en çok kullanılan 2. forması bu çubuklu olmuş. 60'ların sonlarından 70'lerin sonlarına kadar kullanılmış olan bu çubuklunun, kırmızı, oldukça geniş bir yakası var. Kalın çubuklar kullanılmış. Fontu oldukça büyük ve siyah renkte. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile tercih edilmiş.
-3-O sezon birkaç maçta kullanılmış bu beyaz formamız. 60'ların sonlarından 70'lerin ortalarına kadar tek tük de olsa giyilmiş bu forma. Yakası ve kollarının ucundaki lastikler sarı kırmızı tasarlanmış. Fontu kırmızı ve beyaz şort, kırmızı çorap ile kullanılmış. Oldukça sade, modern ve güzel bir forma.

1974-1975
1974-1975 Sezonu Galatasaray Formaları
Galatasaray sezonu lider Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde 2. tamamlıyor. O sezon Avrupa'da maç yapmıyoruz ve Türkiye Kupası, Cumhurbaşkanlığı kupalarında da final başarımız yok.
Formalar açısından değişik bir sezon. Bir parçalı, bir çubuklu, bir de beyaz forma giymişiz bu sezon. Diğer sezonlar gibi 2-3 çubuklu, beyaz vs... takılmamışız. Ancak daha önce de burada değindiğimiz ilginç bir şort seçimi olmuş mecburiyetten o sezon. Sadece 2 maç lacivert şort giymişiz. Biri deplasmandaki Ankaragücü maçı, diğeri içerideki Altay maçı.
-1-

Sezonun en çok kullanılan forması Klasik Metin Oktay Parçalı'sı. 60'ların ortalarından 80'e kadar hiç değişmeden kullanılan forma. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile tercih etmişiz o sezon. Ancak tek maçlık antrenman şortumuz ile çıkmak zorunda kalmışız. Bu şortun rengi lacivert olunca da ilginç bir görüntü olmuş. O şortun giyildiği Altay maçı resimlerini alta koydum. Siyah font ile kullanmışız.


-2-Sezonun bir diğer fazlaca kullanılan forması bu çubuklu forma. 60'ların sonundan 70'lerin sonuna kadar kullanıldı bu forma. Oldukça geniş, kırmızı yakalara sahip ve kalın çubuklarla oluşturulmuş. Beyaz şort kırmızı çorap ile tercih etmişiz bu formayı. Siyah, büyük bir fontu varmış. En alttaki Mehmet Oğuz resminin tam hangi yıl olduğunu bilmiyorum. Burayı uygun gördüm.
-3-


Sezonda tek tük giyilen beyaz formamız işte bu. Bu forma 60'ların sonundan 70'lerin ortalarına kadar kullanıldı. Tamamen beyaz olan formanın yakaları ve kol ucundaki lastikleri sarı kırmızı çizgilerle oluşturulmuş. Beyaz şort ve çorap ile kullanılmış ancak bir Ankaragücü maçında tek maçlığına antrenman şortlarımız ile çıkmak zorunda kalmışız. Lacivert olan bu şortun altına sarı çorap da giyince işler karışık olmuş biraz. Onun resmi de aşağıda.1975-1976
1975-1976 Sezonu Galatasaray Formaları
Galatasaray bu sezonu lider Trabzonspor'un 6 puan gerisinde 3. tamamlıyor. Türkiye Kupası finalinde Trabzonspor ile 2 maç sonunda penaltılara kalan mücadeleyi Galatasaray kazanıp Türkiye Kupası'nı müzesine götürüyor. Galatasaray bu sezon Avrupa'da UEFA kupasında mücadele ediyor ve ilk turu geçip 2. turda Torpedo Moscow takımına elenerek şampiyonaya veda ediyor. Türkiye Kupasını kazanan Galatasaray sezon sonunda şampiyon Trabzonspor ile bir kez daha karşı karşıya geliyor ve Trabzon, Türkiye Kupası'nın rövanşını alıp üst üste 5 kez kazanacağı Cumhurbaşkanlığı kupası serisinin ilkini bizi eleyerek kazanmış oluyor.
Formalara bakacak olursak; Bu sezon 1 parçalı, 2 çubuklu, 2'i de beyaz forma giymişiz. Armamız Metin Oktay döneminden tanıdığımız üzerinde bayrağımızın olduğu arma. Beyaz formalardan birini ben 76-77'de ilk kez görücüye çıktı sanıyordum ancak bu sezon da tek maçta kullanılmış.
-1-


Sezonun çubuklularla birlikte en fazla kullanılan forması bu parçalı forma. 60'ların ortalarında başlayıp 80'e kadar giden, bizim Klasik Metin Oktay Parçalısı diye bildiğimiz forma. Parçalı V yakaya sahip ve bu yakası dışında bütün özellikleri ile "tam parçalı" tanımına uyuyor. Beyaz şort ve kırmızı çorapla kullanmışız genellikle, yani olması gerektiği gibi. Fontu büyük ve siyah renkte.
-2-


Bu çubuklu sezonun en çok kullanılan 2. forması. 70'lerin genelinde kullanılan 2 çubukludan biri. Bu formanın, 76-77 sezonunu anlatırken, 2 versiyonu olduğunu söylemiştik. Bu 2 versiyonun tek farkı yakaları. Diğer versiyonda yaka tek renk ve nispeten daha ince iken bu sezon giyilen versiyonunda yaka sarı kırmızı parçalardan oluşmuş ve daha kalın. İnce çubuklu bu formayı da beyaz şort ve kırmızı çorap ile tercih etmişiz. Fontu siyah.
-3-Bu çubuklu forma 60'larda ve 70'lerde sık kullandığımız bir diğer çubuklu forma. Çizgileri kalın ve yakası da oldukça geniş.Beyaz şort ve kırmızı çorap ile kullanmışız bu formayı da. Fontu da yine siyah renkte.
-4-

Geldik tek maç giyilen 2 beyazdan ilkine. Bu forma 70'lerin başından hatta 60'ların sonlarından itibaren kullanılmaya başlandı. Düz beyaz formanın yakaları sarı kırmızı 2 parçadan oluşuyor ve kol ucundaki bantlar da yine sarı kırmızı. Beyaz şort ile kullanılmış bu sezon giydikleri tek maçta.
-5-

Ben bu formayı bir sonraki sezon giymeye başladık diye hatırlıyorum ancak bu sezon da tek maç da olsa kullanmışız. Bisiklet yakalı formanın yakaları sarı kırmızı çizgilerle oluşturulmuş. Ayrıca kollardan aşağı inen çizgiler ve kolun ucundaki lastikler de yine sarı kırmızı renkte. Bu sezon giyilen o tek maçta kırmızı şort ile tercih etmişiz. Güzel de gözükmüş.


1976-1977
1976-1977 Sezonu Galatasaray Formaları
Galatasaray 1976-1977 sezonunu liderin 10 puan gerisinde 4. bitiriyor. Bir önceki sezon Türkiye Kupası'nı aldığımız için bu sezon Kupa Galipleri Kupası'nda mücadele ediyoruz. İlk turu geçip 2. tur maçlarında Anderlecht'e eleniyoruz ve Avrupa'ya veda ediyoruz. Türkiye Kupasında da bir başarımız yok bu sezon.
Formalara bakacak olursak; O sezon yakadaki ufak farklılıkları da sayarsak 3, saymazsak 2 çubuklu, bir parçalı, bir beyaz ve bir de sarı forma olmak üzere 5 farklı giymişiz. Genel olarak parçalı forma ile mücadele etmişiz. Bütün formalarımızda Metin Oktay döneminden bildiğimiz Türk Bayraklı arma var.
-1-
Sezonun genelinde bu klasik parçalı formamızı giymişiz. Pek fazla anlatmaya gerek yok, V yakalı ve 15 sezon boyunca hiç değişmeden giyilen Metin Oktay parçalısı adını verdiğimiz forma. Sezonun genelinde beyaz şort ve kırmızı çorap ile tercih edilirken ara sıra kırmızı şortla da maçlara çıkmışız.
-2-Sezonun 2. forması işte bu ince çizgili çubuklu forma. Bütün 70'lere hakim olan 2 çubukludan biri. Bu formanın 2 versiyonu var ve benim görebildiğim tek farkları yakaları. Birinci versiyonun yakaları ince ve bazen kırmızı - bazen sarı iken diğer versiyonunda daha kalın ve sarı kırmızı 2 parçadan oluşuyor. Bu 2. versiyonun resmi altta. Beyaz şort ve kırmızı şorla da kullanmışız bu çubukluyu.

-3-
En güzel formalarımızdan biri. Daha sonraki 2 sezon boyunca da kullanıldı bu forma, ancak çıkış sezonu bu sezon. Sarı kırmızı çizgilerle hazırlanmış bisiklet yakaya sahip formanın, kollarında ve kol ucundaki bantlarda da sarı kırmızı çizgiler hakim. Sade ve modern bir tasarım. Fontu kırmızı ve beyaz şort ile kullanılmış bu sezon.
-4-

70'lere hatta 60'lara hakim olan diğer çubuklu işte bu forma. Kalın çubuklara ve oldukça geniş, benim scarface dediğim bir yakaya sahip. Ayrıca göğüs kısmı da oldukça geniş ve açık yakanın. Bu sezonda tek maçta rastladım bu formaya ve onda da kırmızı şort ile giymişiz.
-5-


Bu formayı bildiğiniz üzere yeni keşfettim. Daha önce rastlamadığım bir forma. Kalıp olarak 3 numaralı beyaz formaya benziyor. Düz sarı forma bisiklet yakaya sahip. Yakası ve kolundaki çizgiler kırmızı renkte. O sezon kullanılmış bir daha da giyilmemiş. Formayı beyaz şort ve kırmızı şortla giymişiz. Bizde pek görülmeyen kombinasyon her 2'side. Fontu da yine kırmızı.

1977-1978
1977-1978 Sezonu Galatasaray Formaları

Galatasaray, sezonu Fenerbahçe'nin 4 puan gerisinde 3. sırada ligi bitiriyor. Bu sezon Avrupa'da mücadele etmemişiz ve Türkiye Kupasında da final oynayamadan elenmişiz. O sezon başlarken TSYD kupasını müzemize götürmüşüz ki bu sezon kazanılan tek kupa da oymuş.
Formaları incelersek, bu sezon 4 farklı forma giymişiz. Bir parçalı, bir çubuklu, bir beyaz bir de kırmızı forma kullanmışız bu sezon. Ayrıca göğüs reklamı kullandığımız ilk sezon bu gibi gözüküyor. Volvo reklamı, genelinde kullandığımız reklam, ancak tek tük maçlarda farklı reklamlarla da çıkmışız. Rastladıklarım içinde Pe-re-ja da var.
-1-Sezonun en çok giyilen forması parçalı formamız. Forma 60'ların ortalarından itibaren kullanılmaya başlanan Klasik V yaka Metin Oktay parçalı forması. sonraki 2 sezon daha kullandık bu formayı. Beyaz şort ve kırmızı çorap ile kullanmışız genel olarak, ancak arasıra kırmızı şort da giymişiz. Font siyah ve oldukça büyük.
-2-

Sezonun en fazla giyilen 2. forması işte bu çubuklu forma. Bütün 70'lere hakim olan 2 çubukludan biri. 70'lerin hemen her sezonunda kullanılan bir forma. Bu forma ince çubuklara ve nispeten ince bir kırmızı yakaya sahip. Siyah font kullanılmış. Beyaz şort ve kırmızı şort ile de giyilmiş bu sezon.
-3-76-77 sezonunda ilk ortaya çıkan bu formayı, bu sezon ve bir sonraki sezonda da tek tük kullanmışız. Düz beyaz formanın sarı kırmızı çizgilerle renklenmiş bisiklet yakası var. Ayrıca omuzlardan kolların ucuna inen çizgiler ve kol ucundaki lastikler de yine sarı kırmızı tasarlanmış. Kırmızı fonta sahip formayı bütün sezon beyaz şort ve çorapla giymişiz. Tek maç için kırmızı şort da kullanmışız.
-4-

Bu formaya milliyet arşivlerinde rastlayamadım. Ancak daha önce bloga koyduğumuz bu fotoya göre bu forma bu sezonda giyilmiş. Göğüs reklamının Volvo olması da bunu kanıtlıyor. Düz kırmızı formanın bisiklet yakası sarı renkte ve göğsün sol tarafından aşağı kalın bir sarı bant iniyor. Formayı beyaz şort ve kırmızı çorapla kullanmışız. Tahminlerime göre tek maçlık bir forma. Zaten fotoda yer alan Lerinz adlı futbolcu 1-2 maç oynayıp gönderilmiş.


1978-1979
1978-1979 Sezonu Galatasaray Formaları
Galatasaray sezonu Trabzonspor'un 1 puan gerisinde 2. bitiriyor ligi. Türkiye Kupası ve doğal olarak Cumhurbaşkanlığı kupasında bir başarımız yok o sezon. Avrupa'da ise o sezon UEFA kupasında mücadele etmiş, ancak henüz ilk turda West B. Albion takımına 2 maç sonunda elenmiş.
O sezon 2 çubuklu, 2 beyaz ve bir parçalı forma giymişiz ki, zaten artık bu sezondan 60'ların ortalarına kadar parçalımız aynı. Sezon boyunca çubuklu forma en çok giyilen formamız olmuş. Göğüs reklamımız yok bu sezon bir maç hariç. Sezonun ilk maçlarından birinde kullanılan çubuklu formamızda bir önceki sezondan kalma reklamlı formayı giymişiz. Kullanılan tek şort beyaz şort. Başka renk şorta rastlamadım. Parçalıda da, çubukluda da, beyazlarda da hep aynı şort giyilmiş. Bir formanın Adidas marka olduğunu düşünüyorum. Çubuklulardan bir tanesi Çamlıca marka, diğer formalar markasız. Tabi markasız dediğimize bakmayın elbet Başarspor'un bir eli değmiştir.
-1-


Sezonun en çok giyilen forması işte bu çubuklu forma. Çamlıca marka olan formayı 80'lerin başında da kullandık epey. Kalın çubuklu, sarı V yakaya sahip formanın fontu siyah. Beyaz şort kırmızı çorap ile kullanmışız bu formayı.
-2-Sezonun en çok giyilen 2. forması bu parçalı formamız. En çok 2. derken, çok fazla giymediğimizi de açıklayalım. Ancak diğer 3 formayı geride bırakmayı başarmış. Formayı anlatmaya gerek yok. Kısaca 15 sezon boyunca giydiğimiz ve bir efsanenin adını verdiği forma. Metin Oktay parçalısı. V yakalı ve Türk bayraklı armalı ve reklamsız. Ayrıca beyaz şort ve kırmızı çorapla kullanmışız o sezon ki, doğru olan da budur. Ancak net resimlerde bu kombinasyonun dışında olan var. Bu sebeple bu resimleri kullanmak zorunda kaldım.
-3-
Sezonun az giyilen formalarından olan bu beyaz forma aslında çok tanıdık. 08-09 sezonunun away formasının atası olur kendisi. Düz beyaz formanın sol tarafında boyuna ince sarı kırmızı şeritler mevcut. Şort ve çoraplar da beyaz.
-4-


Bu resimdeki formayı hep karşımıza çıkan beyaz Adidas formayla karıştırmayın. Hani 79 yılından 86 yılına kadar tek maçlık periyotlarla kullanılmış forma ile... Bu forma o değil, ancak onun atası. Zaten 2'sinin arasındaki tek fark yakadan ibaret. Bu forma o forma gibi yakalı değil, bisiklet yaka. Bisiklet yakası sarı kırmızı çizgilerle tasarlanmış. Ayrıca 3 çizgileri ve kollarının ucundaki lastiklerde yine sarı kırmızı. Kollardaki çizgilerden ötürü bu formanın Adidas olabileceğini düşünüyorum. Beyaz şort ve çorapla kullanılmış.
-5-
Bu forma aslında önceki sezonlara ait bir forma. Bu sezonda 1-2 maçta giyilmiş. İnce çubuklara sahip formanın kırmızı ince bir yakası var. Yani daha eski sezonlara göre ince bir yaka. Scarface tarzı değil. Yine beyaz şort kırmızı çorap ile kullanılmış.

1979-2013 Sezonu Formalarını ve Forma Tarihlerini 3.Part'ta Vereceğim.(Bu Konuya Sığmadı.)

Umarım Faydalı Olmuşumdur.
Saygılarımla...
RyugaTR

 

OmeRHayaLCasH

Level 5
TM Üye
Katılım
31 Mar 2013
Konular
230
Mesajlar
818
Reaksiyon Skoru
40
Online Süresi
0
Başarım Puanı
87
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
1
Haber İçin Teşekkürler,
 
Katılım
15 Tem 2010
Konular
1,027
Mesajlar
6,624
Reaksiyon Skoru
1,148
Online Süresi
16d
Başarım Puanı
276
Madalyalar
1
Yaş
26
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
109
Teşekkürler :) Sabitlendi
 

dragonmetin2

Level 29
Fahri Üye
TM Üye
Üye
Katılım
18 Nis 2009
Konular
3,900
Mesajlar
29,926
Reaksiyon Skoru
2,462
Online Süresi
14s 58d
Başarım Puanı
409
Madalyalar
5
MmoLira
137
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
324
Teşekkürler.
 
Katılım
7 Şub 2013
Konular
20
Mesajlar
77
Reaksiyon Skoru
7
Online Süresi
0
Başarım Puanı
42
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
1
Biz Galatasaraylılar için güzel bir konu teşekkür ederiz...
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst