Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Geçmişten Günümüze Galatasaray Formaları ve Galatasaray Forma Tarihi

RyugaTR

Manolete
Katılım
31 Ocak 2013
Konular
3,074
Mesajlar
6,349
Reaksiyon Skoru
215
Online Süresi
17g 5s 32d
Başarım Puanı
315
Yaş
24
MmoLira
234
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
43

Landom2 1-120 emek server "Kadirland & RedLab Games" ortaklığında 21 Şubatta sizlerle. DETAYLI TANITIM İÇİN TIKLAYIN


Geçmişten Günümüze Galatasaray Formaları ve Galatasaray Forma Tarihi

1908'den Önce
Kırmızı-Beyaz
Galatasaray'ın İlk Forması

Galatasaray Lisesi, o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani, 1905 yılında da oldukça köklü ve elit bir liseydi. Zamanında orada okuyan öğrenciler Fransa'daki liselerde alınan eğitimi alırlar ve o zamanın Avrupa kalitesinde yetiştirilirlerdi. Burada okuyan öğrencilerin bir futbol kulübü kurduklarını düşününce ve lisenin kalitesine bakınca, kuruluş zamanında ilk formayla çekilmiş bir fotoğrafın olmaması beni açıkçası şaşırtıyor. Yani o adamların ilk formaları giyip, dizilip bir resim çekilmemeleri ilginç. Çünkü bakınca İngilizler takım kurduklarında ve ilk formalarını giydiklerinde, o ilk kadro ile fotoğraf çekinirlerdi. Fotoğraf makinelerinin gelişim aşaması 1800'lü yıllar olduğunu düşünürsek ve İngiliz takımlarının çoğunun 1800'lü yılların son çeyreğinde kurulduğunu düşünürsek, her birinin kuruluş fotoğraflarının olması ve bunu gelenek haline getirmeleri çok doğal. Bu Avrupai makinenin (ki aslında Doğudan çıkmış bir icattır, ancak her zaman ki gibi Batı geliştirmiştir) dönemin en elit lisesinde okuyan öğrencileri tarafından biliniyor, hatta kullanılıyor olması oldukça muhtemeldir. Ayrıca Galatasaray Lisesindeki bu gençlerin Avrupa futbolu hakkında oldukça bilgili oldukları ve İngiliz futbolunu örnek aldıklarını düşünürsek, bu tip bir resim olmalıydı. Her neyse belki vardı da zamanında, kayboldu. Bunu bilemeyiz. Bunu bilemediğimiz gibi ilk formamız olan Kırmızı Beyaz formamızın gerçek bir resmine sahip değiliz. Hatta nasıl bir görünüme sahip olduğu hakkında bile kesin bir bilgimiz yok.
Galatasaray'ın kuruluş amacı şu şekilde anlatılır; "Maksadımız İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir isme ve bir renge malik olmak ve Türk olmayan takımları yenmek". Kuruluş amacı Türk olmayan takımları yenmek olan bir kulübün, tercih edilen ilk renklerinin kırmızı beyaz olması çok normal. O zamanlar Milli Takımlar yok ve Galatasaray gözünü ülke dışındaki takımlara dikmiş. Amacı ülkemizi temsil etmek kısacası. Bu sebeple Dönemin Osmanlı Bayrağı'nın -ki Türkiye Bayrağına oldukça benzer, sadece hilali daha kalındır- renklerini almıştır Galatasaray. Ancak bu renkler, o zamanın baskıcı rejimi, Padişah ve yanındaki tipler tarafından kuşkuyla karşılanmıştır. O zamanlar ülkenin durumu malum. Kapışıldık kapışılıcaz ve bu tip bir futbol kulübünün, yani bir amaç uğruna toplanmış bir çok kişinin bir arada bulunması, üstüne üstlük Ülkenin bayrağının renklerini taşıması tehlikeli görülmüş olabilir. Bu sebeple zaten 1 sene sadece bu renkler kullanılmış, daha sonra nohut sarısı ve kraliyet mavisi olan parçalı formaya geçilmiştir.
Bu kadar tarihi bir kenara bırakıp ilk formamıza bakarsak; Herhangi bir fotosu olmadığı için ve tam anlatılmadığı için bilinmez bu forma. Aslında formanın üstünü biliyoruz, ancak sorun şort ve çoraplarda, Ancak önce formanın üstüne bakalım. Forma üstü bildiğiniz gömlek. Hatta Ali Sami Bey ve arkadaşları bu beyaz gömleği Lise'ye giderken ceketlerinin içlerine giyip gidiyorlardı. Yani formaları, aynı zamanda okul üniformalarıydı. Bu sebeple de düz beyaz bir gövde seçiminin neden yapıldığını anlıyoruz. Forma üstü düz beyaz bir gömlek, bu düzlüğü bozan tek yer kırmızı yakası.
Şorta gelirsek, açıkçası ne renk olduğu hakkında bir bilgimiz yok. Ancak benim bunca senelik forma araştırmalarım ve tarihi bilgilere dayanarak, beyazdan farklı bir renk olma ihtimali yok. Yani kırmızı bir şort olduğunu düşünmüyorum. O dönemler bırakın bir Türk takımın şortunu, yabancılarda bile beyazdan başka renk şort yoktu genelde (nedenini bilmiyorum, o seneler şort zaten pek kullanılan bir kıyafet şekli değildi, üretince de sadece beyaz üretilmiş herhalde). Yine o dönemin klasik bir özelliği, şort düşmesin diye kemer ile tutturulmuş. Kemerler de hep kahverengi veya siyah... Çoraplar da muamma. Çizimlerde beyaz kullandık, kırmızı olma ihtimalleri de var tabi.

Sarı-Lacivert
1908'den önce(İlk Fotograf ve Fenerbahçe ile olan bağ)

İlk resim 25 Kasım 1906
Galatasaray tarihinde çekilmiş, ya da bilinen ilk fotoğraf yukarıda gördüğünüz fotoğraftır. Ali Sami Bey ve diğer kurucularımızın da yer aldığı bu fotoğraf, 25 Kasım 1906 yılında İmojen ile oynanan Konstantinopolis Ligi karşılaşmasında çekilmiş. Futbolcuların üzerinde Parçalı bir forma olduğu görülüyor. Tonlara bakacak olursak 1908 yılından itibaren giyilen sarı kırmızı parçalı formamıza benziyor. Ancak 1906 yılında formamız sarı kırmızı renk değildi. Peki ne renkti ?


1907
Galatasaray kurulduğu dönem, ilk formaları kırmızı beyaz renkteydi. Yakası kırmızı olan formanın gövdesi ve kolları beyazdı. Ancak bayrağımızın renklerini taşıyan, Galatasaray'ın seçtiği bu renkler, o dönemdeki baskıcı rejimden dolayı değiştirilmek zorunda kaldı. Kısacası tek sene, yani 1905 ile 1906 arası kırmızı beyaz forma giydik. Daha sonra takım 1906 yılında, Yanni Vassiliadis tarafından gösterilen bir katalogdaki formayı beğenip, sarı lacivert renkte, parçalı görünümde olan bir formada karar kıldı. İşte Galatasaray tarihinde çekilmiş olan ilk fotoğrafta futbolcuların üzerindeki forma bu belirlenen 2. renkte, yani sarı lacivert renkteydi. Tabi sarı lacivert renk demek işin kolay kısmı. Formanın üzerindeki renkler, nohut sarısı ve kraliyet mavisi denen, oldukça koyu bir lacivert tonu olarak belirlendi. Ancak 2 sene giyildikten sonra uğursuz geldiği düşüncesiyle renkler değiştirildi. Daha sonraları ezeli rakibimizin sarı lacivert forma seçiminden dolayı, tarihimizdeki 2. formamızın üstü biraz örtüldü, renkleri anlatılırken değiştirildi. Oldukça koyu bir ton taşıyan kraliyet mavisi, siyah olarak yazıldı, anlatıldı. Hala da resmi sitede ilk renkler olarak kırmızı-beyaz ve sarı-siyah yazar ki, işin gerçeği yukarıda yazdığım gibidir.

Tarihimizdeki 2. formamız ve renklerimiz
Peki Fenerbahçe ile Galatasaray, çok farklı tonlarda olsa da, aynı renkler ile hiç karşı karşıya geldiler mi ? Fenerbahçe'nin 1907 yılında kurulduğunda ilk renkleri, Fenerbahçe semtindeki papatyalardan esinlenerek belirledikleri sarı-beyaz renklerdi. Kulüp daha sonra 1909 yılında bu renkleri değiştirerek günümüze kadar gelen sarı lacivert renkte karar kıldılar. Fenerbahçe ile oynadığımız ilk maçımız, Papazın çayırında 17 Ocak 1909 yılında yaptığımız bir özel maçtı. Yani tarihlere de şöyle bir baktığımızda ve bizim 1908 yılında sarı kırmızıya geçiş yaptığımızı düşündüğümüzde, bu 2 ezeli rakip aynı renkler ile karşı karşıya gelmediler hiçbir zaman.


1909 yılından Galatasaray Fenerbahçe maçı
Peki Fenerbahçe'nin sarı laciverti benimsemesinde Galatasaray'ın payı nedir ? Fenerbahçe'nin kurucularının arasında yer alan ve aynı zamanda başkanlığını da yapmış Galip Kulaksızoğlu, Galatasaray Lisesi'nde bir süre eğitim aldı, ancak Saint Joseph Lisesi'nden mezun oldu. Fakat anlatılanlara göre, Galip Kulaksızoğlu Galatasaray Lisesi'nde okurken Ali Sami Yen ile görüşmüş ve Galatasaray'a rakip olacak bir Türk Takımı daha olması fikrini ortaya atmıştır. Bu fikirden sonra Fenerbahçe Kulübü'nü kurma çalışmaları başlamış, aralarında Galatasaray'da forma giyen ve liseden olan bir kaç isim de bu kurulma aşamasında Fenerbahçe Kulübüne geçmiştir. Hatta Galip Kulaksızoğlu'nun Fenerbahçe'de oynarken, Galatasaray'ın Kolojvar ile yaptığı ilk yurt dışı müsabakasında da Galatasaray forması giydiği bilinir. Bu maçın tarihi 1911'dir ve Galip Kulaksızoğlu o tarihlerde Fenerbahçe başkanlığını yürütmektedir. Kısacası ilk Galatasaray Lisesi'nde fikri ortaya atılmış, Galatasaray Lisesi'nde okuyan, hatta Galatasaray forması giymiş kişilerin kurduğu bir takımdır Fenerbahçe. Fakat bu polemik yaratacak bir konu değildir. Çünkü ülkedeki ilk ciddi futbol takımının temelleri bu liseden çıkmıştır ve zaten karmaşa içinde olan ülkede, yurdun başka taraflarında Galatasaray'a rakip olacak bir takım veya başlı başına Galatasaray'dan habersiz oluşturulacak bir kulüp fikri, zaten düşünülemezdi mevcut şartlarda. Bu sebeple ilk kıvılcımı çakan Galatasaray'ın peşinden kurulacak bir rakip takımın, Galatasaray'a çok yakın olması oldukça mantıklı bir düşünce. Yine kendilerinden 2 sene önce kurulmuş ve bir takım bilgi birikimi olan rakip yöneticilerden yardım veya bilgi almak da oldukça doğal. Kısacası şimdiki şartlarla alakasız olan bir dönemde, 2 büyük kulübün yan yana doğması son derece doğal bir durum. Kesinlikle polemik yaratacak bir konu değil.

1908 Sarı-Lacivert Formamız
Yukarıdaki paragrafın başında dediğim gibi Fenerbahçe bizim 2. renklerimizden etkilenmiş olabilir mi ? Çünkü biz 1908 yılında bu renklerden vazgeçtik ve başka bir tonda olmasına rağmen, 1909 yılında Fenerbahçe sarı-beyazdan sarı-laciverte geçiş yaptı. Yukarıda yazdığım 2 kulüp arasındaki yakınlık ve bağdan dolayı bizim terkettiğimiz renkleri seçmiş olabilirler. Ayrıca o dönem oldukça moda olan 2 renkten bahsediyoruz. Sarı ve Lacivert. Ancak bu tabi ki tamamen benim ortaya attığım bir iddia.
Konumuzun en başına dönüp, 1906 ile 1908 arası giyilen sarı lacivert formamızı biraz anlatmak gerekirse; Tasarımı aslında o senelerin en meşhur tasarımı, yani bildiğiniz gömlek. Ayrıca o dönemler, parçalı formalar da oldukça meşhurdu ve bu meşhur görünümde karar kılındı. Formanın renklerini bir kenara bırakırsak, tasarımı 1908'den itibaren kullanılmaya başlanan ve bizim Tam Parçalı dediğimiz tasarımdan oluşur bu forma da. Yani formaya nereden bakarsan bak parçalı görünümde. Lacivert bir yakaya sahip. Şort beyaz ve düşmesin diye o dönemler kemer kullanılırmış şortta. Ayrıca çoraplar da formanın koyu rengi olan kraliyet mavisi renginde. Kısacası yine belirteyim, renkleri bir kenara bırakırsak, 1908 yılında giydiğimiz ilk sarı kırmızı formamız ileaynı tasarım. Şort beyaz ve çoraplar aynı sarı kırmızıda kırmızı olduğu, yani 2 renk içinden koyu olan rengin seçildiği gibi lacivert renkte. Yani bir kez ve son kez daha renklere bakmazsak, bu tasarım bizim 102 senedir kullandığımız ya da kullanmamız gereken tasarımın birebir atası.

1905-1970
1905-1910
1905 ile 1910 arası Galatasaray Formaları
​Galatasaray 1905 ile 1910 arası tam 3 kere forma renklerini değiştirdi. İlk formaları olan kırmızı yakalı-kırmızı çoraplı beyaz forma sadece 1 sene kullanıldı. Daha sonra kulüp o zamanların meşhur renkleri olan kraliyet mavisi ve nohut sarısı renklerle, dönemin yine moda forması olan parçalı formada karar kıldı. Ancak 1908 yılında bir kez daha formalarımızda renk değişimine gidildi ve son renklerimiz olan sarı-kırmızı renkler kullanılmaya başlandı. Bu formalarımız da yine gömleklerden türetilmiş tam parçalı görünümündeydiler.
KIRMIZI BEYAZ FORMAMIZ

Bu formanın herhangi bir resmine sahip değiliz. 1905 ile 1906 yılları arasında giyilmiş olan forma gömlekten yapılmaydı. Yakaları ve çorapları kırmızı renkte idi. Bunun dışında bütünüyle beyaz renkten oluşuyordu. Detaylı anlatımı için lütfen yukarıdaki metni inceleyiniz.
SARI LACİVERT FORMAMIZ

Tarihimizin bilinen ilk fotoğrafı (1906)


Bu formamızı 1906 ile 1908 yılları arasında kullandık. Kraliyet mavisi denen oldukça koyu bir renk olan mavi tonu ve nohut sarısı dediğimiz, şimdiki sarımızdan daha açık bir tonda olan sarı renkten oluşuyordu. Tıpkı 1908 yılında kullanmaya başladığımız formamız gibi bu da tam parçalı görünümde idi. Yine o sezonların klasiği olan gömleklerden yapılmaydı. Galatasaray Futbol Takımı'nın bilinen ilk fotoğrafında da bu formalarımıza rastlarız. Daha detaylı bilgi için lütfen yukarıdaki metni inceleyiniz.
SARI-KIRMIZI PARÇALI

1908 1909 Şampiyonluğu sonrası çekilen fotoğraf.

Galatasaray Fenerbahçe İlk Maçlar


1909-1910

İdris-Emin-Celal
Bu formaya 06-12-1908 tarihinde geçiş yaptık. İlk olarak bu tarihte takımımız sarı kırmızı forma giydi. Aslında bu kıyafetlere forma demektense gömlek demek daha doğru olur. Çünkü o dönemde formalar gömleklerden yapılmaydı. Bu sebeple hemen her takımın kullandığı parçalı görünümde ve tamamen açılmasını sağlayan düğmelerle üretilmişti. Yakaları kırmızı idi, ancak kimi futbolcularda yakalarının zıt renk olduğuna da rastlarız. Yine standartsızlıktan doğan sebeplerle bazı futbolcularımız o dönem yanlış renk dizilişine sahip, yani formaya göreye sol gövdesi sarı olan formalar giymişlerdi. Ancak 1910 yılından itibaren standart oturtulmuş ve uzunca bir süre renk dizilişi korunmuşur. Resimleri dikkatlice incelerseniz bazı futbolcuların üzerinde yanlış dizilişe sahip formaları görmek mümkün.

Esas kombinasyon o dönemlerde beyaz şort, kırmızı veya siyah çoraptı. Ancak yukarıdaki 1910 yılında çekilmiş olan bu fotoğrafta futbolcunun üzerinde kırmızı şort bulunuyor. Bu sebeple çok nadir de olsa kırmızı şortun da o dönem kullanıldığını veya bu fotoğraf için hazır edildiğini düşünüyoruz.

1910-1920
1910 ile 1920 Arası Galatasaray Formaları
​11 EYLÜL 1911

1910-1911 Takımı


25 Mayıs 1913 Galatasaray Fenerbahçe Maçı
1916 TakımıGalatasaray bu dönemde de gömleklerden türetilmiş Tam Parçalı formaları giymeye devam etti. Ancak 1905-1910 yılları arasındaki döneme nazaran bir standart takıma yavaş yavaş oturmaya başladı. Çekilen fotoğrafların hepsinde takımın bir düzen içinde aynı, doğru renk dizilişine sahip formaları giymeye başladığını söyleyebiliriz.

1920-1930
1920 ile 1930 Arası Galatasaray Formaları
PARÇALILAR
-1-

10 Mayıs 1928

30 Nisan 1926

1926-1927

Galatasaray-Fenerbahçe

14 Mayıs 1926 Galatasaray-Fenerbahçe

Galatasaray-Fenerbahçe - Maç öncesi giyilen ceketlere dikkat

Takım ve Lise


Aslan Nihat Bekdik
Galatasaray bu dönemde 1908 yılından itibaren kullanmaya başladığı gömlek tarzı parçalı formalarını giymeye devam etti. O zamandan bu yana çok az değişikliğe gidilmiş olan parçalı formalarımız doğru dizilişteki renk düzeni ve yeniş yakaları ile dikkat çekiyordu. Tam parçalı olan bu formaların gövdenin ortasına kadar inen düğmeleri vardı. Ayrıca bazı formalarımızda armamız da kullanılmıştır. Bu armaların futbolcuların kendi isteği ile dikildiği için standart olarak her futbolcuda bulunmuyordu.
ÇUBUKLULAR
-1-


1921-1922

1925-1926


Yukarıdaki resimdeki forma Galatasaray Tarihindeki ilk çubuklu forma olma özelliği taşıyor. İnce çubuklara sahip bu formalar yine katalogdan seçilip ülkeye getiriliyordu. Yakalarını birbirine bağlayan ipler ise o dönemin klasikleriydiler. Bu forma ile birlikte tarihimize çubuklu formalar da girmiş oldu. 1920'lerin başlarından itibaren kullanıldılar.

1930-1940
1930 ile 1940 Arası Galatasaray Formaları
​
PARÇALILAR
Galatasaray'ın o dönem formalarında büyük karmaşa hakimdi. Bütün formalarımız kataloglardan seçilip yurt dışından buraya getirtiliyorlardı. Bu sebeple sezonlarda belli bir standart olmamakla birlikte, hangi formaların tam olarak hangi sezon aralıklarında giyildiklerinden de emin değiliz. Ayrıca her formanın maçtan maça farklılık da gösterdiğini unutmayalım. Biz genel görünüme göre sıraladık.
-1-

21 Mayıs 1939

Galatasaray Fenerbahçe Büyük Kavga 23 Şubat 1934

Galatasaray-Beşiktaş

Galatasaray-İstanbulspor


Bu 10 yıllık dilimde en çok kullandığımız parçalı türü buydu. Hatta 30'lu yıllardan önce de kullanmışlığımız çoktur. En uzun kullanılan formalarımızdan biridir. Yakalarından başlayıp gövdenin ortasına gelen düğmeli bir tasarıma sahiptiler. 40'ların başlarına kadar kullanıldıktan sonra yerlerini ilginç yaka şekline sahip diğer bir parçalı formamıza bıraktılar. Bu formamızın renkleri doğru dizilişe sahipti. Yani formaya göre sol gövdede kırmızı renk vardı. Geniş yakalı formamızın yakaları zıt renklere sahipti.
ÇUBUKLULAR
-1-

4 Haziran 1939 Milli Küme Maçı - Galatasaray 4 - 3 Fenerbahçe


Bu dönem fotoğraflardan ve araştırmalardan yola çıkarak tek tip çubuklu forma giydiğimizi söyleyebiliriz. İnce çubuklara sahip formanın yaka bölümleri ipler ile birleştirilmişti. Kollarından yakalarına kadar tamamen çubuklu görünüme sahiptiler.
G-A-L-A-T-A-S-A-R-A-Y1934
Tarihimizin en ilginç formalarından biridir. Sadece tek maç giyildiğini biliyoruz. 1934-1935 sezonu İzmit Gençler müsabakasında giyilmiştir. Her futbolcunun önünde Galatasaray harflerinden biri yer alır ve 11 harfli ismimiz sayesinde, her oyuncu tek bir harfi kullanabilmiştir. Forma düz kırmızı bir gövdeye ve sarı kollara sahipti. Harfler ise sarı renkte yazılmışlardı.
DAMALI FORMA1944 yılına ait fotoğraf
1940'larda da kullanılmış olan bu forma Galatasaray'ın en ilginç formalarından biridir. Gövde de aynı renklerin çapraz yerleştirildiği 4 parçadan ayrılır. Uzun zamandır bütün halinde fotoğrafını göremediğimiz için Parçalı sandığımız bu forma 44 yılında çekilmiş olan yukarıdaki fotoğraf sayesinde gün yüzüne çıkmıştır. Yakaları iple birbirine tutturulmuştur.

1940-1950
1940 ile 1950 Arası Galatasaray Formaları
PARÇALILAR
1940 ile 1950 yılları arasında Galatasaray'ın giymiş olduğu 2 farklı tipte parçalı forma vardı. Bu yıllardaki formaların tümü kataloglardan seçilip yurt dışından getiriliyordu, bu sebeple renk dizilişinin ters olduğu Parçalı türlerini 10 yıllık dönemin neredeyse tamamında giymek zorunda kaldık. 1940'ların sonlarında ise 3. farklı tip olan parçalı türümüz doğru dizilişe sahipti. O formanın 40'lı yıllardan resimlerine sahip olamasak da 50'lerde de giyilmiş ve fotoğraflanmış olduğunu söyleyelim.
-1-


Galatasaray Fenerbahçe 118. Karşılaşma

30 Haziran 1940 - Galatasaray 9 - 2 Beşiktaş


9 Ekim 1948

Bu forma 1940'lı hemen hemen tamamında kullandığımız bir forma. Forma; ortasında yakalardan başlayıp gövdeye kadar ilerleyen ve bir bölümünde düğmeler bulunan karakteristik bir çizgiye sahipti. Bu yaka şeklini 40'ların başından 60'ların ortalarına kadar kullandık. Renk dizilişi yine ters, ancak tam parçalı görünümde.
Çubuklular
Çubuklu formalarımız parçalı formalara göre o dönemde daha fazla çeşitlilik gösteriyordu. Fotoğraflardan gördüğümüz kadarı ile 40'lı yıllar boyunca 3 farklı tip çubuklu forma giymişiz. 40'ların başlarında ince ve yakalı çubuklu görünümle başlayan serüven 50'lere yaklaştıkça kalın çubuk ve bisiklet yakalı versiyonlarla devam etmiş
-1-

29 Nisan 1949
Bu forma 30'lardan kalma. 40'ların başlarında da kullanılmaya devam edilmiş. Yakalar geniş ve yakaların sadece alt kısımlarında ipler mevcut. İnce çubuklu
-2-

Oldukça ince çubuklara sahip bu forma da yine 30'lardan gelme. 1938 ile 1943 arası dönem dönem giyilen bu formaların da ipli yakaları vardı. Ancak bir üstteki formanın aksine ipler yakanın tümünü kapatabilecek bir düzene sahiptiler.
-3-Sadece 48-49 sezonunda rastladığımız bu çubuklu diğer 2 çubuklunun aksine daha modern bir görünüme ve yapıya sahipti. Kalın çubuklu olarak üretilen formaların bisiklet yakaları vardı. Bir maçta aynı çubuklunun farklı versiyonlarının birlikte kullanıldığına da rastlanmıştır. Fotoğraflarda da görünen bu durum, bizim o dönemlerin ilginç forma hatalarını da görmemize yardımcı oluyor.
DAMALI FORMA

1945 tarihli dergiden


1944 Ali Sami Yen topraklarındaki ilk maç
1944 yılında Ali Sami Yen topraklarında oynanmış olan ilk maçta çekilen bu fotoğrafta gördüğümüz forma Galatasaray tarihinin en ilginç formasıdır. Gövdenin 4 bölüme ayrıldığı ve aynı renklerin çaprazlama yapılarak yerleştirildiği formanın değişik bir özelliği de o dönem çubuklu formalarımızda görmeye alışık olduğumuz yakanın iplerle tutturulmuş olmasıdır. Bu forma aynı zamanda 1930'lu yıllarda da dönem dönem kullanılmıştır.

1950-1960
1950 ile 1960 Arası Galatasaray Formaları/1
Galatasaray'ın 1950'lerde kullandığı 3 farklı parçalı forması vardı. Bunlardan sadece 1 tanesinin renk dizilişi tersti, diğer 2 forma ise doğru renk düzenine sahiplerdi. Bütün parçalılar tam parçalı görünümdeydiler.
-1-

1952

1954
Bu forma 1950'lerde ilk defa karşımıza çıkıyor. 1940'larda da kullanılan ve 50'ler hatta 60'lara kadar ulaşan karakteristik uzayan çubuklu yakaya sahip olmayan bu forma, sade yapısı ile dikkat çekiyor. Tam parçalı görünümde yakanın gövdeyle birleşen kısmında açıklık var, ancak diğer formalarımız gibi bu açıklık düğme veya iplerle kapatılmamış. Bu yaka stilini yine 50'lerdeki çubuklu ve kırmızı formalarımızda görüyoruz. Bu formaların yakalarının aynı renk ve zıt renk olduğu 2 versiyonu vardı.
-2-40'lardan da tanıdığımız bu formayı 50'lerde de aynen kullanmaya devam etmiştik. Formanın kendine özgü yaka tasarımı 60'ların ortalarına kadar kullanıldı. Ancak bu formanın 60'lar ve 50'lerdeki kardeş formasından farklı olarak renk dizilişi tersti. Yani formaya göre gövdedeki sarı renk sol taraftaydı. Yakalarının zıt renk olması da yine bu formaların kendine has özelliklerindendi. 40'lardan beri kullanılan bu forma yerini 50'lerin ortalarından itibaren doğru renk dizilişindeki kardeşine bıraktı.
-3-Kadri Aytaç

1950'lerin ortalarından itibaren kullanmaya başladığımız bu formamız bir önceki formanın birebiri. Ancak renk olması gerektiği gibi sıralanmış. Yani formaya göre gövdenin sol kısmı kırmızı renk. Bu formayı biraz yakasında oynama yaparak 60'ların ortalarına kadar kullandık. Daha sonra bu karakteristik yaka şekline sahip efsane formamız yerini bir başka efsaneye Metin Oktay Parçalısı'na bıraktı.

1950 ile 1960 Arası Galatasaray Formaları/2
ÇUBUKLULAR
Galatasaray'ın bu dönemde giydiği 3 farklı çubuklu forması vardır.
-1-

Bu çubuklu 50'ler boyunca en fazla giydiğimiz çubuklu formamızdı. 1953 yılından itibaren kullanmaya başladığımız formamızın esasında çubuklu olmasından çok 3 bant görünümü dikkat çekiyordu. Oldukça kalın bir kırmızı bantın ortadan geçtiği formanın geniş yakaları vardı.
-2-

1950'lerin sonlarında giyilmeye başlanan bu forma bir öncekine nazaran daha ince çubuklara sahipti. Oldukça geniş yakalarını tutan bir ip veya düğme olmadığı için yakaların alt kısımları göğsü açıkta bırakıyordu.
-3-

Galatasaray tarihinde giyilmiş en ince çubuklara sahip bu formanın oldukça modern bir görünümü vardı. Kırmızı bisiklet yakalı formanın ince çubukları sarı kırmızı idi. 1952-1953 sezonu dışında rastlayamadığımız bu formanın tek sezon giyilmesi aslında şanssızlık. Dönemin en modern ve Avrupa'da meşhur olan forma türlerinden birini en azından 50'ler boyunca sıkça giymemiz güzel olurdu. Ayrıca bu formanın bir diğer özelliği o dönemler için büyük yenilik olan siyah şort ve siyah çorapla giyiliyor olmasıydı.
DÜZ FORMALAR
-1-


Galatasaray tarihinin ilk tek renk forması işte bu formaydı. Düz kırmızı olan formanın geniş sarı yakaları vardı 1953 ile 1956 yılları arasında giyildiğini düşünüyoruz. Genel olarak beyaz şort ve beyaz çorap ile kullanılıyordu.
-2-

Tarihimizin en enteresan 2 formasına geldi sıra. 1958-1959 sezonunda giyilen bu formalara başka hiçbir sezonda rastlayamayız. Bu forma düz kırmızı renkteydi ve gövdeyi çaprazlamasına kesen sarı bir banta sahipti. Oldukça geniş V yakalarının çevresinde 2 şerit halinde sarı çizgiler vardı.
-3-

Metin Oktay
Yukarıdaki formanın aynı formatında olan bu sarı formanın da gövdeyi kesen çapraz bir bantı vardı, bant tıpkı geniş V yakalarının şeritleri gibi kırmızı renkteydi. Yine tek sezon 1958-1959 yılları arasında kullanıldı.

Genellikle siyah ve yeşil kaleci kazaklarıyla gördüğümüz Turgay Şeren'i bu fotoğrafta beyaz forma ile görüyoruz. Beyaz şövalye çerçeveli Galatasaray Arması 1950'lerin sonlarında formalarımızda kullanılıyordu.

1960-1970
1960 ile 1970 Arası Galatasaray Formaları/1
Galatasaray 1960'lı yıllarda 5 farklı tip Parçalı kullanmış. Aslında 1966 yılından itibaren tek bir forma giymişiz. Fakat 66'ya kadar Galatasaray 4 değişik tip forma giymiş, sonuç olarak 20 sene boyunca kullanacağımız Metin Oktay Parçalısı'nı kullanmaya başlamışız.-1-


Galatasaray-Fenerbahçe - Metin Oktay - Şeref Has

Kral'ın Vedası


Galatasaray-Beşiktaş

1968-1969

1969

1967 - Galatasaray-Beşiktaş

Uğur Köken
Ahmet Tuna
Galatasaray tarihinin en ünlü forması ilk olarak 60'larda giyilmeye başlandı. Bu forma aynı zamanda Galatasaray tarihinin en fazla sezon giyilen formasıdır. 1960'ların ortalarından 1980'lerin sonlarına kadar tasarımı hiç değişmemiştir. 80'lerde kumaş kalitesinde yenilik yaşasa da formaya baktığınız zaman 60'lardaki aynı görünüm korunmuştur. Tam Parçalı forma aynı zamanda efsane futbolcu Metin Oktay Forması olarak da bilinir. Meşhur bir tarafı kırmızı bir tarafı sarı V yakası ile de ünlüdür. 1966 sezonunda kullanılmaya başlandı.
-2-

1962

1962-1963 Kupa Maçı

22 Eylül 1962

Bu forma Metin Oktay formasını giymeye başlayana kadar genel olarak kullandığımız parçalı formamızdı. 1950'lerden gelen yakalı formamıza benzese de yakalarının birleşmediğini ve o karakteristik yaka altındaki çubuğun kısa ve açık olduğunu görüyoruz.
-3-


1950'lerden gelmiş olan bu formayı 60'ların başlarında da ara sıra kullanmışız. Karakteristik yaka şekline sahip bu formanın -bir yukarıda kinin aksine- yakalarını düğmeler ile birleştirebiliyorduk. 1950'lerin son dönemlerinde giyilmeye başlanan bu formanın daha detaylı fotolarını 1950-1960 arası Galatasaray Formaları bölümünde görebilirsiniz.
-4-

1965
1965-1966 arası, tek sezon kullandığımız bu forma Metin Oktay Parçalı formasının atasıydı. Tamamen aynı görünüme sahip formanın Metin Oktay formasından tek farkı düz kırmızı bir V yakaya sahip olmasıydı. Ayrıca o dönemlerde logomuzu formalarımıza işlememize rağmen, sadece bu sezona özel, tek Türk Bayrağı logosu ile sahaya çıkıyorduk. Sebebi o sene Kupa Galipleri Kupası'nda mücadele etmemizdi.
-5-


Bu formayı yeni keşfettik. Bir sezona ve o sezonda birkaç maça mahsus olduğunu düşündüğümüz bu forma 1964 yılında giyilmiş. Fotoğrafa bakıldığında Metin Oktay forması gibi gözüken formanın kırmızı yakaları mevcut. Bunun dışında bütün tasarım Metin Oktay Forması ile birebir.

1960 ile 1970 Arası Galatasaray Formaları/2
​ÇUBUKLULAR
1960'lı yıllar çubuklu formaların bol çeşitli olduğu yıllardı. Fotoğraflar ve kaynaklardan bildiğimiz kadarı ile 5 farklı çubuklu forma bu 10 yıllık dönemde Galatasaray'ın Parçalı formasının alternatifi oldu. Bu formalardan bazıları 50'lerden gelmiş, bazıları ise 70'lerde de kullanılmaya devam edilmiştir.
-1-1964 Ali Sami Yen Bitmiş Hali İle Çekilen İlk Fotoğraf

64-65

Galatasaray'ın bu 10 yıllık dilimde en fazla giydiği çubuklu forması bu oldu. Hatta 63-65 yılları arasında Galatasaray'ın hemen hemen her maçında bu formayı giydiğini görüyoruz. Kalın çubuklu ve sarı ağırlıklı bu formanın geniş V yakası vardı. Ayrıca sarı kol zeminin üzerinde kalın diktörtgen şeklinde bir parça bulunuyordu. Ali Sami Yen'in bitmiş hali ile çekilen ilk fotoğrafta da takımımızın üzerinde bu forma vardı.
-2-

9 Eylül 1962

25 Haziran 1961

1963 Ali Sami Yen İnşa Halinde

Bir önceki formaya oldukça benzeyen bu çubuklu modeli de yine sarı zemin üzerinde kalın çubukların geçilmesiyle oluşturulmuş. Diğer çubuklunun aksine kollar tamami ile sarı renkti ve yakaların çevresinde kırmızı ince bir şerit vardı. Ali Sami Yen'in inşaat halindeyken çekilmiş fotoğrafında takımımızın üzerinde bu forma vardı.
-3-


Samim Uygun
1965 yılında ilk defa giyilen bu forma modern bir görünüme sahipti. Kırmızı, dar yapılı V yakası ve ince çubuklu olarak tasarlanmıştı. Bu formanın en meşhur özelliği altına giydiğimiz siyah şorttu. Bu formanın öncesine kadar herhangi bir formanın altına siyah şort giydiğimiz ve bu şortla maça çıktığımız görülmemiştir.
-4-

Muzaffer Sipahi
Bu çubuklu formaları genel olarak 70'li yıllarda kullandık. Ancak fotoğraftan da anladığımız kadarı ile 60'ların sonlarında giyilmeye başlanmış. Kalın çubuklara sahip formanın oldukça geniş bir yakası vardı.
-5-

Metin Oktay

1962
1950'lerde kullanılmaya başlandığını bildiğimiz bu forma 1960'ların başlarında az da olsa kullanılmış. 3 bant görünümündeki bol kesim formanın geniş yakaları vardı.
-6-

Bu forma da yine 60'larda giyilen V yakalı çubuklumuza benzese de çubuk dizilimi onu kardeşinden ayırıyor. Bu nadir giyilen forma ile ilgili elimizde bulunan tek resim yukarıdaki fotoğraf.
BEYAZ FORMALAR
-1-

Galatasaray tarihinin kuruluştan sonra giydiği ilk beyaz forması. Ayrıca 1908 yılından sonra sarı-kırmızı harici giyilen ilk forma. Oldukça sade görünümde olan formanın V yakası vardı. Forma tamamen beyazdı. Hiçbir bölgesinde sarı-kırmızı renk yoktu. Şortundan çorabına kadar beyaz görünümdeydi. Tek sezon giyildi (63-64), sonra yerini sarı-kırmızı detayları olan beyaz formaya bıraktı.
-2-

Tarihimizde giyilen 1. beyaz away formamız. Bir önceki forma ile hemen hemen aynı kalıpta idi. Ancak V yaka değil, yakalı görünüme sahipti. Yakaları sarı-kırmızı yapılmıştı. Ayrıca kolların uçlarındaki lastikler de yine sarı-kırmızı şeritlerden yapılmıştı. 1967'den itibaren giyilmeye başlanan bu formayı 10 sene boyunca çeşitli maçlarda giymeye devam ettik. 70'lerin ortalarında yerini bir başka beyaz formaya bıraktı.
KIRMIZI FORMA

Yukarıdaki fotoğraf olmasa öğrenmemiz zor olacaktı bu formayı. V yakalı ve detay renksiz tamamen kırmızı olan bu forma yine o dönemin nadir formalarından. 60'lar dışında da başka bir zamanda bu formaya rastlamıyoruz. Beyaz şort ve kırmızı çorapla giyilmesi de şık bir görüntü oluşturmuş.
TURGAY ŞEREN

Büyük kaptan takımda oynadığı sürece 2 farklı kaleci kazağı giydi. Biri yukarıdaki resimdeki yeşil örme kazak, diğeri de benzer yapıda olan ancak siyah renkte olan kazaktı.

1970-1979 Sezonu Formalarını ve Forma Tarihlerini 2.Part'ta Vereceğim.(Bu Konuya Sığmadı.)

Umarım Faydalı Olmuşumdur.
Saygılarımla...
RyugaTR
 
Son düzenleme:

OmeRHayaLCasH

Level 5
Katılım
31 Mar 2013
Konular
230
Mesajlar
818
Reaksiyon Skoru
40
Online Süresi
0
Başarım Puanı
87
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
1
Haber İçin Teşekkürler,
 
Katılım
15 Tem 2010
Konular
1,027
Mesajlar
6,624
Reaksiyon Skoru
1,148
Online Süresi
16d
Başarım Puanı
276
Madalyalar
1
Yaş
26
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
109
Sabitlendi :)
 
Katılım
7 Şub 2013
Konular
20
Mesajlar
77
Reaksiyon Skoru
7
Online Süresi
0
Başarım Puanı
42
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
1
Teşekkür ederiz...
 

06ankra04

Level 4
Katılım
22 Haz 2012
Konular
75
Mesajlar
399
Reaksiyon Skoru
19
Online Süresi
0
Başarım Puanı
72
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
3
Teşşekurler.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst