Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Gazi Osman Paa PDT®

turkmmo

Level 1

ErnaMt2 / 1-99 ORTA EMEK YAPISIYLA / LYCAN/SİMYA/KUŞAK/PET YOK / EĞLENCENİN TADINDA ZİRVE YAPMAK İÇİN DURMA SENDE ARAMIZA KATIL/ ERNAMT2 6 HAZİRAN CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 19:00 DA AÇILIYOR![DETAYLI TANITIM]

Gazi Osman Paşa

Türk Subayı (Tokat 1832 - İstanbul 1900). Kurmay okulunu bitiremeden Tuna cephesine gönderilip,dönüşte öğrenimini tamamlayarak, kolağası rütbesiyle Genelkurmay Başkanlığı'nda görev alan Gazi Osman Paşa, Girit ayaklanması çıkınca Girit'te görevlendirildi. Gösterdiği yararlılıktan ötürü, miralaylığa yükseltilip, Yemen'e gönderilerek, general rütbesiyle, Rumeli'de V.Ordu Manastır fırka komutanlığına atandı. Sırp ayaklanması sırasında, İzvor tepelerini ve Zayçar kasabasını ele geçirip, Sırpları yenerek, müşirliğe yükseltildi.
1877-1878 Türk Rus Savaşı'nda Vidin ve Rahova'yı savunmakla görevlendirilip, buyruğundaki kuvvetlerle Plevne'yi aldı. Plevne'yi geri almak için saldırıya geçen Rusları bir karşı saldırıyla Osma ırmağı ötesine püskürtüp, yeni desteklerle güçlenen Rus-Romen ordusunun 11 Eylül'deki iki saldırısını da başarısızlıkla sonuçlandırdı. 17 Eylül'deki saldırıyı da püskürtmesi üstüne II.Abdülhamit tarafından Gazi unvanı verildi. Büyük Dük Nikolay'ın, teslim olması isteğini geri çevirip, izin verilirse askerleri ve ağırlıklarıyla çıkıp gidebileceğini bildirdiyse de, Rusların bu isteği kabul etmemesi üstüne, direnmeyi sürdürdü. Ama kalede yiyecek, ilaç, yakacak sıkıntısı başlayınca, kuvvetlerini ikiye ayırarak bir bölümünü Plevne'de bırakıp, ikinci bölümünün başında karşı saldırıya geçti. Düşmanın ilk iki hattını yarıp, üçüncüsünü yarmaya çalışırken, yaralanıp tutsak düştü. Savaş alanına gelen çar Aleksandr tarafından üniformasını ve kılıcını taşıma izni verilip, savaşın sonuna kadar Rusların elinde bir tutsaktan çok, bir konuk gibi kaldı. Barış imzalanınca serbest bırakılıp, seraskerlik, mabeyin müşirliği, Türk-Yunan Savaşı sırasında ordu genel müfettişliği yaptı.


 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst