Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Rus Çarliinin kuruluu ve korkunÇ van

turkmmo

Level 1

ErnaMt2 / 1-99 ORTA EMEK YAPISIYLA / LYCAN/SİMYA/KUŞAK/PET YOK / EĞLENCENİN TADINDA ZİRVE YAPMAK İÇİN DURMA SENDE ARAMIZA KATIL/ ERNAMT2 6 HAZİRAN CUMARTESİ GÜNÜ SAAT 19:00 DA AÇILIYOR![DETAYLI TANITIM]

RUS ÇARLIĞININ KURULUŞU VE KORKUNÇ İVAN

Çarlıktan önce;
Moskova krallığı olarak örgütlenen rus knezlerinin ilk ataları olarak bilinen Rurik roma imparatorluğu soyundan geldiğine inanılıyor.

Slavlar 6., 7., 8. yüzyıla kadar politik kurumlardan yoksun, askeri kabiliyetleri olmayan zayıf bir kavimdirler. Hristiyanlığı kabul edene kadar Avrupa dahi bayan kölelerin büyük bir kısmını Slavlardan karşılıyordu. (İngilizce dahi Slave (Köle) kelimesi buradan geliyor.)

Balkanlarda Bizanslar diyalog kuran Slavlara Bizanslılar misyonerler gönderdiler. Aziz Kyrillos Slav alfabesinin temelini attı (Kiril Alfabesi). Hristiyan edebiyatının büyük bir kısmı Slavcaya tercüme edildi.

Bulgar Kralı Symeon’un Constantinopolis’te eğitim alması ve keşis olması ilk Slavlar üzerindeki Bizans kültürünün yoğunluğu dahi fazla hissedildi.

Slavlar Bizans uygarlığının iki kaynağından (antik yunan kültürü, Hristiyanlık) hristiyanlıktan etkilendiler. Çünkü antik yunan kültürünü hazmedecek birikime sahip değillerdi. Kiril alfabesi ile Slavlaştırılan Bizans edebiyatı Rus, Bulgar, Romen edebiyatlarının gelişimini hızlandırdı.

Moskova knezi III. İvan Bizans kraliçesi ile evlenmesi ile knezler kendilerini Bizansın mirasçısı olarak görmeye başladılar.

Bir manastır rahibi (Filofey) tarafından sistematize edilen “Üçüncü Roma Nazariyesi” ile Ruslar, Bizansın mirasçısı oldukları ideolojisini dillendirmeye başladılar. Bu nazariyeye göre; dünya hakimiyetinin merkezi Roma idi sonra Constantinopolis ikinci roma oldu. Her iki Roma da düştü (1. Roma 476) (2.Roma 1453) Üçüncü Roma Moskova’dır. Hristiyanlıktaki .… inancı gereği 4. Roma olmayacaktır.

Çarlığın Kuruluşu
Rusların ilk çarı olarak 1547’de tahta çıkan IV. İvan “Korkunç İvan” kabul edilir.
Sekiz yaşında annesi Elena zehirlenince öksüz kaldı. İvan intikam ve kinle büyüdü. Çocukken oyunlarında bile kan dökmekten ve başkalarına ıstırap vermekten çok hoşlanırdı. Kedi, köpek yavrularını, kuşları birbir eziyet ederek öldürmek en büyük zevkiydi.

IV. İvan Bizans tarihlerinin yanısıra Ortodoks eserlerinin büyük bir kısmını okudu ve Tanrının yardımı ile Moskova tahtına seçilmiş olduğu ….. sahip oldu. 13 yaşında iken rakiplerinden birini av köpeklerine parçalatarak öldürttü.

1564’de …… den ayrılarak Obriçnina’yı kurdu. Obriçnina’da muhaliflerine türlü işkenceler uyguluyordu. 300 kişiden oluşan tarikat arkadaşlarıyla yapılan ayinlerde şarap iççilir. Aziz ve Meryem ana ile alay edilirdi. 20 yıllık iktidarı döneminde binlerce insanı işkence ile öldürttüğü için “Korkunç İvan” olarak adlandırılıyor.

1582’de Oğlu İvan’ın itirazına sinirlenen Korkunç İvan elindeki demir çubuk ile oğlunun kafasına öyle vir vurdu ki oğlu 2-3 gün sonra öldü.

Rus çarlığının sadece Ruslardan oluşan bir devlet olmaktan çıkarak çeşitli milletlere hakim bir imparatorluk olması (1552) Kazan ve (1556) Astrahan’ın alınması ile olmuştur.

Rus yayılmacılığının önlenmesine dair bkz. “Don-Volga Kanal Projesi”.


 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst