Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Fps Crreator (fps oyun yapma) Geniş Anlatım KAANCAKAL

5.00 yıldız(lar) 1 Oy

KAANCAKAL

Level 6
TM Üye
Katılım
7 Ağu 2011
Konular
121
Mesajlar
1,000
Reaksiyon Skoru
119
Online Süresi
10m
Başarım Puanı
128
MmoLira
4
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0

RAGEFULLMT2 SUNUCUMUZ SÖZ VERDİĞİMİZ SAAT VE TARİHTE BETA OLARAK AÇILMIŞTIR!!! HEPİNİZİ SUNUCUMUZA TEST ETMEYE BEKLİYORUZ. KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYIN

yine ben yine KAANCAKAL :D uzatmadan konuya gireyim arkadaşlar

KOLAY GELSİN

TURKMMO KAANCAKAL
1.FPSC NEDİR?

1.FPS CREATOR Adındanda anlaşıldığı gibi FIRST PERSON SHOOTER(1.ŞAHIS KAMERASIYLA OYNAMA)Anlamına gelir.Creator'da yaratmak anlamındadır.
FPSC 1.şahıs bakış açısı ise oyun yapabilir yaptığınız oyunu satabilir,oynayabilirsiniz.

FPS CREATOR DA Adamı nasıl gösterebilirim?

Bunun olması mümkündür tabii scripti yapıldığı sürece fakat adındanda anlaşıldığı gibi 1.ŞAHIS kamerasıyla oynandığından adamın ellerini ve ayaklarını görebilirsiniz.3.Şahıs kamerası(TPS)FPSC'De yoktur.


3.FPS CREATOR AÇILIRKEN HATA VERİYOR NE YAPMALIYIM?


Bunun için programı silmek ve baştan kurmak yeterli olacaktır ayrıca Programı kayıt defterindende silmelisiniz bu yüzden çalıştıra "regedit" yazıp HKEY_.... ile başlıyan yerlerden "THE GAME CREATORS" VE "FPS CREATOR" adlı anahtarları silmeniz gerekmektedir.Programı yeniden yükledikten sonra 1.09 versiyonunu(sürümünü)indirmelisiniz bu aldığınız hataların bir kısmını düzeltecek ve model paketteki silahlarla ateş edince çıkan beyaz kareleride ortadan kaldıracaktır.1.09V yukarı bir versiyon yüklemeyiniz çünkü diğer versiyonlarda hatalar oluşmaktadır.

3.FPS CREATOR'da sciptleri nasıl ekleyebilirim?

Bunun için admin'in scriptler bölümünde bir anlatımı vardır.Kısaca anlatırsak

Verilen kodu not defterine yapıltırdıktan sonra Farklı kaydet'den ismini siz belirleyin örneğin burak, burak.fpi yazın artık bir scriptimiz oldu bunu fpsc/files/scripbank'a atacaksınız daha sonra karekterinizin main(ana) bölümüne ekleyeceksiniz.[Appear=Karekterinizin başlama metodu örn=spawnwithnogravility(Yerçekimsizbaşla)seçersen iz o nesneye vurduğunuzda uçar gider.)Destroy karekterin yok olma bölümüdür ölürkenki durumunu belirlersiniz.)


[B]4.FPSC Karekterlerin Dolaşmasını istiyorum ne yapmalıyım?[/B]

Bunun için karekterinizin main bölümüne pace.fpi yi koymanız gerekmektedir.Sonra yukarıda sağ üstte turuncu renkli bayrağa tıklayarak ekranda oluşan yıldızı karekterinizin üstüne getirin(Videolu dersler bölümünden waypoint anlatımına ulaşabilirsiniz.)


5.FPSC'DE TAKIM ARKADAŞI YARATMAK.

FPSC'nin x9 sürümünde takım arkadaşı yoktur her ne kadarda scriptleri yapılsada mükemmel bir takım arkadaşı yaratılamamaktadır.Fakat fpsc x10da takım arkadaşı yaratabilir ona takip et,yerini koru vb. emirler verebilirsiniz.

TURKMMO KAANCAKAL

5.FPSC'DE SU MODELİ


Bu su modeli x10da bulunur.İçine girip yüzersiniz boğulursunuz fakat x9da böyle bir özellik yoktur fakat sprite pack'i indirerek bir su görünümü verebilirsiniz.


6.FPSC'nin model paketlerine nasıl ulaşabilirim?

adresten Tüm paketlere ve güncellemelere ulaşabilirsiniz.


7.FPSC'DE IŞIK EKLEMEK-ışık neden çevreye yayılmıyor?

Bunun için markers bölümünden ışığı seçiyoruz.(Hangi renk isterseniz)daha sonra bu ışığımızı bir yere ekliyoruz sonra aynı ışıktan bir tane daha alarak "Y" tuşuna basıyoruz ve dinamic olmasını sağlıyoruz sonra eklediğimiz ışığın içine doğru bu dinamic ışığımızı ekliyoruz ve test game'ye giriyoruz


8.FPSC BÖLÜM GEÇMEK..


FPSC de bölüm geçmek için win zone(markers'De,SARI KÜP)ekliyoruz.

Karekterimizin hangi noktaya geldiğinde bir sonraki bölüme geçmesini istiyorsak bu belirlediğimiz bölgeye win zone(Kazanma bölgesi)'Yi ekliyoruz.Test game de bu noktaya geldiğimizde test oyunu biter fakat.Oyunu build ettiğimiz zaman oyuncu 2.bölüme geçecektir.


9.FPSC'DE BİR NOKTAYA GELDİĞİNDE ADAM ÖLÜNCE O NOKTADAN DOĞMASINI SAĞLAMAK


Bunun için gene markers'den turuncu ok olan PLAYER CHECKPOİNT'İ ALIP belirlediğimiz bir yere koyuyoruz ve oyuncu ordan geçtiğinde otomatik-olarak kayıt edecektir(notyunu kayıt etmez sadece öldüğünde o bölgeden başlamasını sağlar.)

10.FPSC'DE HARİTA YAPMA ALANI NASIL BÜYÜR?

Bunu büyültme imkanı yoktur bu yüzden o alanla idare edeceksiniz.


11.FPSC YAPTIĞIMIZ OYUNU BUİLD ETMEK(.exe yapmak)

xe ye çevirmeyi soru yosan ilk öne FİLE>BUİLD GAME>Level Setting(kendi haritanı seç)sonra buil gameden istediğin ayarlamayı yap sonra BUİLD SETTİNG den oyunun ismini belirle nereye çıkartacağını sonra da BUİLD GAME EXECUTABLEYE bas sonrada orda yüklenmesini bekle nereyi seçtiysen oraya çıkartacak eğer seçmediysen BİLGİSAYARIM>:C/,/..(programı nereye kurduysan) >The Game Cretors>MyGames'in içinde olacaktır.11.FPSC Taktikler.


1.Files klasörünüzün yedeğini almayı asla unutmayın.Sürekli bir yerde güncel bir yedek bulundurun.Haritalarınızı kaydetmeyebilir bunun için haritaları File/Open'den açarken muhakkak ordaki haritaları açmak için açılan bölümden haritalarını kopyala diyip masaüstünde bir yere yapıştırın bütün haritalarınıza bu işlemi uyguladıktan sonra haritalarınızı bir klasöre yedekleyin hatta o klasöründe yedeğini alın.

2.FPSC'nin güncel forumunu takip edin.
3.Hiçbir zaman bir oyun yaparken umutsuzluğa kapılmayın bir yerde birşeyden hata alıyorsanız bize sorun Kendimden biliyorum fpsc sürekli hata verdiği için 6-7 ay boyunca bu siteye hiç girmedim bıraktım çünkü oyunun bir kısmında hata aldım ve güncelleme yapmadığımdan eklediğim entitylerde hata çıktı neyseki bi Allah'ın kulu gelip yardım etti o sayede yeniden kavuştum FPSC'yE.

4.Bir haritanın üstüne yoğunlaşın hemen bitirmek için oyun yapılmaz uğraş ve zaman alır oyun yapmak,tuvalete girip işemek gibi birşey değildir.Bir ürün ortaya koymak büyük emek ve azim gerektirir bunu unutmayın.

5.Fpsc bir bölüme kendi harita ve dosyalarını kaydeder Vista kullandığımdan Kullanıcılar/Apps.... gibi bir yerde haritaların yedeğini kendiliğinden alır.Bu yüzden vistanın arama motoruna haritanızın ismini yazmak yeterli olacaktır.Xp'dekinlerde bu oluyor mu bilmiyorum ama oluyordur

6.Vista kullanıyorsanız bir geri dönüşüm alanı yapınki(güncel olsun) oraya gittiğinizde fpsc çalışır halde olsun(Bunu fpsc'yi düzeltemediğiniz durumlarda yapın.)

7.Herşeyden önce DERS DERS DERS unutmayınki dersleri aksatarak Oyun yapan adamı ben sevmem.Önce dersini bitireceksin sonra Programın başına oturacaksın.

8.Sabahtan akşama kadar FPSC'DE ÇALışmak zararlıdır bu yüzden arada sırada 1 saat mola vermek gerekir.Bu 1 saat içinde internetten fpsc'için entity indirmek ile bilgisayarınızı meşgul edebilirsiniz.

9.FPSC'DE Harita yaparken oyuna sürekli odalar koymayın açık alanlara önem verin arada sırada karekter dışarı çıkıp bir nefes alabilmeli(Bunu oyunu oynayanı sıkmamak için söylüyorum.)Çevre dekorlarına önem verin.Signs ıv programı ile(Bunun anlatımı yazılı dersler bölümünde vardır)çevre dekoru oluşturabilirsiniz.

10.YAPTIĞI OYUNA TÜRK BAYRAĞI VE ATATÜRK RESMİ KOYMAYAN ADAM GÖZÜME GÖRÜNMESİN.


TURKMMO KAANCAKAL


11-)FPSC'DE OBJENİN YÖNÜNÜ BELİRLEMEK

1,2,3,4,5,6 TUşları ile sağa sola çapraza objeyi üste yukarı çevirme page up page down tuşları ile yukarı ve aşağı hareket ettirebilirsiniz.

Bir masanın üstüne koymak için "ENTER"Tuşuna basarak mesela bir silahı seçtiniz birde masa var enter'e basınca silah masanın üstünde tam sıfırlanmış bir şekilde durur.(Bu bilgi için osman06 Teşekkürler.)


FPSC'DE ADAMIMIZIN CANINI VE HAK'LARINI AYARLAMAK.
TURKMMO KAANCAKAL

Player(MARKES'TE) bir yere koyun sağ tıklayın Lives=(HAK BÖLÜMÜDÜR SÜPER MARİODAKİ GİBİ)
HEALT=SAĞLIK'TIR Speed=Hız hurtfall=incinme(bunu tam bilmiyorum)

12.)Menüye ve Oyunun İçine Müzik Koymak.

Gerekli ayarlamayı build game'den yapıyoruz.(File>Build Game>Level Setting>Title Screen Edit>Music)Sonra ister exe ye çevir build yap isterseniz tamam diyip ayarları kaydedin. Not: müzik wav uzantılı olamalıdır.
Şu kısım bana aittir.oyunun içine müzik koymak için soundzone ekliyeceksin ve belirlediğin bir ses dosyasını adı ve uzantısı olacak şekilde soundzoneye sağ tıkladığında sound ya da sound0 yazan yerin karşısına tıklayıp ordan ses dosyasını seçeceksin ismi yazmaz ise sen ismini ve uzantısını oraya yaz.(Audiobank'ın içine at o ses dosyasını.)

2.YOL ile menü müziği değişimi

build edilmiş oyunda files--audiobank--music--generic
dizinine git ve oradaki title isimli dosyayla kendi dosyanı değiş ama waw olacak böyle yaparsan asla hata olmaz build gameden yaparsan build sırasında hata oluşabilir.13.FPSC İÇİN KENDİ MODELLERİMİZİ YAPMAK


İndirdiğin programı kurduktan sonra.

3DWorldStdio_(altçizgi yazan) onu Programı yüklediğin yere atacaksın ***** yaparmış gibi sonra programı çalıştırmak için o _'li olanından çalıştırıcaksın.


12- FPSC'DE ODA İÇİNE ODA HAZIRLAMAK-BİR EV YAPMAK

13-FPSC'DE oyunumu build ettim fakat adamın elleri ve silah beyaz...


Sebebi kaplamanın olmamasıdır.Bunun için kaplamayı tekrardan koymak gereklidir...Buyrun westwood'un ayrıntılı açıklamasını okuyalım...

bak bu konu defalarca anlatıldı Bak oyunda silahlar varya silahların klasörü gamecore > guns burda silahların var bide program dosyalarında gamecore var orda gamecore > guns a gir oyunun exesinde olan silahların klasörünü oyundakiyle değiştir tammamı ama bak sadece oyundakilerle değiştirin ve sakın programdakileri silmeyin veya oraya kesme tamamı(Westwood)

14-------FPSC'Yİ KÖKTEN SİLMEK--------------------

Evet beyler size fpsc'nin gizli sırrını söylüyorum.Eğer programı silecekseniz ve silerkende main app hatası alıyorsanız çözüm basit;

1.
Advanced Uninstaller PRO programını indiriyoruz.(30 gün deneme sürümü ama işimize yarar.)Bununla fpsc'yi sileceğiz programın kurumunu ve kullanımı siz yapın.Oradaki listeden sadece fps creator'u buluyoruz force removal diyoruz ve kökten silindi daha sonra fpsc ilk kurduğunuz gibi kurulacaktır.Sanırım 500 k
işinin derdine derman oldum


______________________________________
İKİNCİ BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

UltraV-ı-olet

Level 7
TM Üye
Katılım
14 Eyl 2010
Konular
157
Mesajlar
1,701
Reaksiyon Skoru
91
Online Süresi
0
Başarım Puanı
117
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
tesekkürler
 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
KAANCAKAL

KAANCAKAL

Level 6
TM Üye
Katılım
7 Ağu 2011
Konular
121
Mesajlar
1,000
Reaksiyon Skoru
119
Online Süresi
10m
Başarım Puanı
128
MmoLira
4
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
önemli değil kolay gelsin
 

Kill For You

Level 31
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
29 Kas 2009
Konular
2,073
Mesajlar
33,333
Reaksiyon Skoru
2,930
Online Süresi
2h 4m
Başarım Puanı
363
Yaş
25
MmoLira
-16
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
sabitlendi , problem olması durumunda bolum editorleri ilgilenebilir , iyi forumlar.
 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
KAANCAKAL

KAANCAKAL

Level 6
TM Üye
Katılım
7 Ağu 2011
Konular
121
Mesajlar
1,000
Reaksiyon Skoru
119
Online Süresi
10m
Başarım Puanı
128
MmoLira
4
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
sağolun kolay gelsin
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst