Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Silkroad-Trade Taktikleri.

AcimasiZz-

Level 10

MT2GO/1-120 EMEK/LYCAN YOK/SİMYA YOK/01 HAZİRAN 19:00'DA AÇILIYOR![DETAYLI TANITIM]

Amacınız
Tüccar olarak sizin amacınız belli, bir şehirden belirli bir miktar malı alıp diger bir şehre deve yada at kullanrak gitmek ve orada mallarınız yüksek fiyattan satarak para kazanmak. Bende daha yapragımla dolaşırken etraftaki kervanlara bakıp heves ediyordum, "bi lvl 20 olayım direk koşacam trade shop a alacam bi deve tıngır mıngır gidecem hem 1 yıldızlı olunca hırsızlarda saldıramıyomuş" diyordum kendi kendime tabi beni bekleyen zorluklardan habersizdim.

Hırsızlar ve Taktikleri
Hırsızların amacı sizi öldürüp kervanınızdaki mallara konup, olay mahalliinden gazlamaktır. Ticaret yaparken peşinize takılacak iki tür hırsız vardır

1-)NPC Hırsız
2-)Oyuncu Hırsız

Npc Hırsız: Bunlar belirli aralıklarla oyunun işinizi zorlaştırmak için peşinize saldıgı bilgisayar yönetimindeki hırsızlardır, kervanınızın yıldz sayısı arttıkça ve sizin oyuncu seviyeniz yükseldikçe peşinize takılacak kişilerin sayısı ve gücü artar ve bu adamlar sizi öldürse dahi malınızı çalmazlar.

Oyuncu Hırsız: Bunlar bizim gibi bu oyunu oynayan diger oyunculardır, yukarıdaki ile bunu ayırt etmek kolaydır NPC hırsızların üstünde sadece "Thief" yazar. Oyuncu hırsızların üstünde ise kendi ismi ve varsa mavi renkli olarak baglı oldugu klanın adı yazar, bu mazarat heriflerde kendi içerisinde ikiye ayrılır.

1-)-time hırsız
2-)Part-time hırsız

-time hırsız: Bu adamlar muhtemelen 52+ lvl oyunculardır, ve oyundaki tek amaçları kervan soymaktır. Bu adamları şehrin içinde bile hırsız elbseleriyle gezerken görebilirsiniz.

Part-time hırsız: Bu vatandaşlar ise biraz farklıdır, sizinle beraber geerler tozarlar, sizinle beraber yaratık keserler "reeesss" deyince size gelip res atarlar, ama olay mahalliinde bir fırsat yakalayıncada hemen hırsız kıyafetini çeker cepleri doldurup vınnn.

Şimdi hırsızların kullandıgı taktiklerden bahsedelim biraz, bu oyunda bir oyuncu hırsızın 1 yıldızlı bir kervana direk saldırması yasak, ama endirekte saldırıyor bu mazaratlar, peki nasıl

Aslında fazla bir taktik yok, bir iki okkalı taktik dışında,

1-) bir hırsızın sizi gördügünde yapacagı tek şey yıldırım büyülerinden hızlandırma büyüsünü atmaktır, vatandaş ilk önce bunu bi açar, daha sonra etrafta yüksek seviyeli ne kadar yaratık varsa hepsini peşine takar ve süratle size koşmaya başlar, adam hızlı gittigi için canavarlar onu peşini bırakır, yavaş giden siz, canavarlardan kaçamayacagınız için canavarlar sizin başınza üşüşür ve sizi bir güzel tost yaparlar, siz ölünce bir sonraki hedef devenizdir hiç problem degil etrafınızdaki canavarlar onuda keserler ve mallarınız yere serilir, siz öldügünüzde hırsız kendine hemen bi at çıkartır, ve sizin yere düşen mallarınızı toplar ve ilk elden return scrool basar dooruca hırsız kasabasına, geçmiş olsun soyuldunuz kardeşim, bi bardak soguk su için.

2-)Bir diger taktik ise NPC hırsızları kullanmaktır. Adam diyelimki level 40 sizde level 20 ye yeni geçmiş bir acemisiniz. Bu durumda hırsız hemen kendine bir at çıkartır ve devamlı olarak sizin yanınızdan hatta biraz önünüzden gider, oyun belirli bir mühlet sonunda oyuncu hırsızın kervanını öldürsün diye bir tane lvl40 NPC hırsızı adamın peşine salar, peki NPC hırsızı gider ona mı saldırır hayır, en arkada kim varsa ona saldırır. yani size, hiç süpheniz olmasın, o NPC hırsız size arkadan öyle bi alevli ok sallarki devenizden girer sizden çıkar, hani ormanda avlanan adamlar vahşi hayvaları şişe geçirip öylece çevirmeli kızartma yapar ya hah aynen o vaziyet olursunuz valla. Tabi hırsızda sizin mallara konup return scroolu basar.

3-)Bazen şehirdeyken yada kervanla yolda giderken biri size yanaşır, ve korumalık teklif eder, sizde ona inanıp yola düşersiniz, daha sonra yolun en tehlikeli kısmına gelince, adam sizi ortada bırakır ve gayet dogal olarak etraftaki mahlukatlar sizi keser, adamda üstüne bir güzel thief elbisesini çekip, mallara araklar sonrada basar return scroll u doogru hırsız kasabasına.

4-)Biraz garip bir taktiktir bu anlatacagım, mesela hırsız bir klan sizi arasına alır, derki "ticaret yapacaz sen 5 yıldızlı kervan ol biz seni koruruz", eger kabul ederseniz başlarsınız gitmeye müsait bir yere gelincede adam kendi dostu olan ama klana dahil olmayan birini pusuya yatırır ve sizi pusu noktasına dogru çeker sonrada pusuya yatana sizi soydurur, nasıl olsa 5 yıldızlısınız bütün hırsızlar size saldırabilir degilmi? hatta dahada beter "ya kardeşim kusura bakma işte bende işte şu şu yaratıkla ugraşıyodum sana yardım edemedim" deyip olayı aaagah degilde gerçekmiş gibi gösterir, ve sizi bu şekilde soymaya devam eder taaki sizin jeton düşene kadar.

Adi taktikler
Hırsızları uyguladıgı ve gerçekten çok adi taktikler var kesinlikle küfürü seven bir adam degilim ama ben bunları uygulayanları görünce küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum.

1-) Varsayalım ki grup halinde ilerliyorsunuz ve hırsızlar sizi yakaladı, adamlar direk yukarıda söyledigim 1. taktigi uyguluyorlar ve aranızdan birinin yere düşmesini bekliyorlar şayet öyle bir şey olursa hırsız gruptan birisi direk gelip yere düşen kişinin üstüne oturuyor , yani adam yere düşenin tam üstünüze geliyor ve n tuşuna basıyor, böylelikle altta yatan kişi olarak pek gözükmüyorsunuz, dolayısıyla olay mahalliinden geçen diger vatandaşlar sizi görmüyor görse bile size res atamıyor çünkü, sizi seçmek için fareyi üzerinize getirip tıkladıgında sizi degil tam üstünüzde oturan hırsızı seçiyor, sizi seçemiyor ve size res atamıyor bu durumda hırsızların işi dahada kolaylaşıyor çünkü artık partiden bir kişi eksildi, tabi bu arada hırsız takımının elemanlarıda boş durmuyor etraftaki diger canavarlarıda sizin başınıza topluyor, ayakta kalan dostlarınız her geçen saniye biraz daha zora düşüyor,şayet sizden biri daha düşecek olursa hırsızlardan biri hemen o düşen kişinin üstüne oturuyor ve sonunuz malum.

2-)Peşinize takılan hırsız siz 1 yıldız kervan oldugunuz halde alt+click tuşlarını kullanarak sizin devenize saldırır, tamam öldürürse eger PK olur ve o adam için oyunda çooooook can sıkıcı günler başlar, gelende vurur o adama gidende, ama adam böyle yapmıyor, adam sadece deveyi zayıflatıyorki ölmesi daha kolay olsun diye , böyle yapınca adamın adı pembe oluyor ve çok çabuk bir şekildede normale dönüyor.

Bu son ikisi gerçekten adi taktikler şayet böyle bir durumla karşılaşacak olursanız, panik yapmayın, eger arkadaşlarınzdan biri yere düştüyse ekranın sol yanında duran ve yere düşmüş arkadaşınıza ait olan resme çift tıklayın oyun direkt olarak bu karakteri seçili duruma getirecektir, hiç beklemeyin direk res atın, karşınızdaki canavarlarla dövüşmeye çalışmayın önce yere düşen arkadaşınızı kaldırın, çünkü o kalktıgında, kişi başına düşen yaratık miktarı azalacaktır, böylelikle hem kişi başı daha az zarar alacksınız hemde daha size musallat olan yaratıkları daha çabuk keseceksiniz, bu res atmak için kaybedeceginiz bir 5-6 saniyeden daha önemlidir. Olay esnasında etrafınızda size musallat olmuş o hırsızlarla hiç bir sözlü temasa girmeyin kesinlikle küfür etmeyin, çünkü bu tip adamlar lvl 70 olmuş ama daha 3 yıldızlı bir kervanı bile soyamayacak kadar beceriksiz, şehirlerin önünde atkıyla pvp de 10 lvl altını yenemeyen, EZİK adamlardır, bu yüzden sizin 1 yıldızlı kervana musallat olmuştur, dolayısıyla siz bagırıp çagırıp küfür ederek sadece adamın egolarını tatmin edersiniz, bu yüzden sadece işinize bakın, kalkdıktan sonra direk toparlanın ve şehre gidin şehrin kapılarından girdiginiz anda o sizin üstünüze oturan hırsıza önce bi pm çekip levelinizi söyleyin, daha sonrada "worst of thieves ever seen" deyin, işte bu onu deli edecek şey, adam zaten ezik, bi tanede siz vurun.

Tüccar taktikleri Şimdi peki bu adamlar bize her türlü yamugu yapıyorlar, biz onlara ne yapabiliriz, tabiki en iyi cevabımız okkalı bir hunter/avcı olmalı, ama daha öncede bahsettigim gibi, iyi bir lvl 40 avcı ne olursa olsun, ezikte olsa, lvl 70 hırsızı deviremez, dolayısıyla bu ihtimal, biraz acemi ve yalnız takılanlar için pekde geçerli degil, bu yüzden şimdilik bunu ihtimali pas geçelim, şimdi diger taktiklerimize bir göz atalım.

Altın Kural: Kesinlikle 1 yıldızı geçmeyin. Mallarınızı satın alırken devenizin üzerindekileri gösteren ekranda allta yıldız işareti göreceksiniz belirli bir miktardan daha fazla mal aldıgınızda yıldızınız yükselir, eger 1 yıldızlı kervansanız hırsızlar direk yoldan size saldıramaz, sadece anlattıgım endirekt yolları kullanırlar,

Altın Kural 2: Kesinlikle ve kesinlikle yolda gereksiz yere durmayın azami süratle diger şehre ilerleyin, durmayın, 3-5 dangalak şeyle ugraşmayın, kesinlikle durmayın, basın gaza, her ne olursa olsun karşı şehre varmak zorundasınız ve hırsızlar sizin peşinizde!

Altın Kural 3: Ne kadar yalvarırsa yalvarsın, Kesinlikle bir hırsıza res atmayın, şayet öyle bir şey yaparsanız adam ilk kalktıgı anda direk yada endirek yollardan sizi indirir, adam zaten dürüst oynayacak olsa hırsız olmazdı degil mi?

1-) Şehirden ayrılırken yanınıza bol miktarda pot(iksir) alın, yanınızda mutlaka bir kaç tane fazladan deve/at bulundurun.

2-)Malları yükledikten sonra mümkün oldugunca şehrin kullanılmayan kapılarından çıkın,

3-)Yolda giderken avanak gibi anayoldan gitmeyin, dag tepe bayır yolları tercih edin, şayet ana yoldan giderseniz sadece aaaa-time hırsızlarla degil part-time hırsızlarıda peşinize takarsınız, eger dag-tepe-bayırdan giderseniz yolda ölseniz dahi kimse sizi yada mallarınızı görmedigi için, kendinizi şehire res edip daha sonra hızlı kaçan bir atla öldügünüz yere tekrar dönüp mallarınızı kurtarabilirsiniz, ama anayoldan gidiyorsanız kusura bakmayın, part-time hırsızlar sizin yerinize bu işi güzeeelce yapar.

4-)Seçtiginiz rotadaki bütün canavarları kolaylıkla alt edecek bir seviyede degilseniz boş yere ticaret yapmayın hırsızlar degilse bile mahluklar sizi öldürür, kaldıki birde yukarıda anlattıgım 1. hırsız taktigi var, avanak olmayın! yoksa o earth ghostlar sizi ince çekilmiş kuşbaşı kıyma yapar, earth taoistlerde bir güzel kızartır, akşama downhagda kadın budu köfte diye satarlar sizi, aglamayın sonra.

5-)Kesinlikle auto pot kullanın o kadar karmaşaya birde pot içme derdini eklemeyin, eger hasar aldıysanız ve auto pot henüz tetiklemediyse kendiniz pot basın çünkü yarı enerjiyle giderken, sizden bir kaç seviye üstün bir hırsız, sizin üzerinize kendi hırsızını çekerse ve o NPC hırsız okçuysa siz daha ona varmadan yere yapışırsınız, yada herhangi bir mahlugun menzilinden çıkmak için fazladan bir kaç saniyeye ihtiyacınız olabilir, tam saglıkla ilerlemek size bu çok önemli saniyeleri kazandırabilir.

6-)Sizden çok daha düşük levelli olupta peşinize takılan mahlukları kesmek için ugraşmayın, çünkü bu mahluklar size çok düşük seviyelerde zarar verebilir, daha dogrusu ancak sizi gıdıklayabilir . Bunlarla vakit kaybedip hırsızların sizi farketmesine izin vermeyin, bir tüccarın amacı mahlukat degildir, azami süratle ilerleyip diger şehire varmaktır.

7-) Bir şehirden diger şehre giderken güya akıllılık yapıpda en kestirme yolu tercih etmeyin! Jangandan çıktıktan sonra parayla nehri geçtiginiz yerde western ferry den geçerseniz dagların arasından downhaga giden çok kestirme bir yol görürsünüz sakın olaki o vadiye girmeyin, orda earth taoistler var, onları ilk farkettiginiz an muhtemelen üzerinize dogru gelen kocaman bir fireball gördügünüz andır dönüp kaçayım diyene kadar ikinciyide yersiniz, olursunuz hafif yanmış piliç kızartma. dolayısıyla eastern ferry yi tercih edin nehrin karşısına geçince haritada sola dogru dik giden yolu tercih edin, daha güvenli.

:cool:Eger kervanınızın başına bir sürü mahluk üşüştüyse bir yandan kaçıp bir yandanda hayvanınız için pot basana kadar temiz bir köşeye çekilip bu baş belalarını temizleyin, hayvanınız yerinde durdugu mühletçe saglık kazanır, siz belaları temizlerken hayvanınızda iyileşir. Unutmayın yerinde duran bir deveyi öldürmek hareket eden bir deveyi öldürmekten çooooook daha zordur

9-)Yolda giderken deveniz peşine takılan mahlukatlardan dolayı büyük bir hasar aldıysa ve siz geri dönüp devenizin başındaki belaları temizleyebilecek kadar güçlü degilseniz, ilk elden dogruca, civardaki oyuncuların üzerine koşun , çünkü o civardakiler muhtemelen quest yapıyorlardır ve o yaratıkları öldürmek için ordadır ve dahada önemlisi öldürecek güçleride vardır.

10-)Şayet yolda giderken deveniz öldüyse ve devenizi öldüren şeyi öldürebileceginizden kesin olarak emin degilseniz geriye dönüp mallarınızı kurtarmaya çalışmayın, canınızla birlikte kaçın, kaçtıgınızda kaybedeceginiz sadece mallarınızdır, topu topu 15K eder, daha sonra bir tur daha atarsınız hem eglenir hemde kaybettiginiz paranızı kazanırsınız, ama eger geri dönüpte mallarınızı kurtarmaya çalışırken ölürseniz exp kaybedersiniz, ve exp leri kazanmak için belirli bir süre mahlukat kesmek durumunda kalırsınız ki bu durumda gerçekten bir şey kaybetmiş olursunuz, ZAMANINIZI kaybetmiş olursunuz! , diger durumda ise sadece sanal bir parayı, aptal olmayın, canınızla birlikte kaçın!

11-)Her zaman aklınızda bulunsun, tab tuşuna bastıgınızda karakteriniz canavara dönüşüyor, bunu iyi kullanın.

12-)Tehlikeli noktalardan geçerken devenize binin, özellikle jangan->downhag arasında gidiyorsanız downhag a yaklaşınca devenize binin, lvl 20-25 bir adamın hp si taş çatlasa 1600 dür ama deveninki 8000 küsür, deve siz şehre ulaşıncaya kadar sizi koruyabilir, devenize bir iki hap vermekten çekinmeyin.

13-)Varsayalım ki yolda giderken deveniz öldü ve siz yeni bir deve çıkartmak istiyorsunuz ama oyun kuralları geregi bir deve/at çıkarabilmeniz için en son dövüşünüzün bitiminden 20 saniye geçmesi gerekir, ama siz bir canavarı öldürmeden bir digeri sizin başınıza çullanıyor kurtulamıyorsunuz, tehlikedesiniz ve heran bir hırsız gelip yere saçılmış mallarınızı kaçırabilir. Eger daha önceden D&D oyunlarını oynayan varsa bilir, orda mage/cleric/paladin lerin kullandıgı büyüler vardır, Sanctuary ve Protection from evil, bu büyüyü attıgınızda etrafınızdaki mahluklar sizi görmezden gelir, oyunda force skillerine giderseniz orada therapy diye bir özellik var açtıgınızda sarı ışıkta bir daire oluşuyor bu dairenin içine girerseniz etrafınızdaki belirli bir seviyeye kadar olan canavarlar sizi görmezden gelir, böylelikle bu bitmeyen savaştan kurtulmuş olursunuz , millet sırf iki element birden açmak için o kadar sp farm kasıyor, ama birçok lvl40+ da res özelligi dahi yok , usta kenobi ye kulak verelim "i can't win but there are alternatives to fighting",bu yüzden bir kaç sp nize kıyıp bu özelligi açın, aptal olmayın.

Alıntıdır.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Benzer Konular

Cevaplar
5
Görüntüleme
2K
Değerlendirme
0
Cevaplar
13
Görüntüleme
2K
Değerlendirme
0
Cevaplar
8
Görüntüleme
670
Değerlendirme
0
Cevaplar
11
Görüntüleme
608
Değerlendirme
0
Üst