Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Fireworks Dersleri-(Ders 2:Maskeleme)

sefagenc55

bu terste bir işlik var !!
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Yönetici
Dergi Editörü
Yarışma Organizatörü
Katılım
20 Haz 2009
Konular
3,121
Mesajlar
16,182
Reaksiyon Skoru
1,414
Başarım Puanı
410
MmoLira
352
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
6
Ticaret - 0%
0   0   0
Bu derste maskeleme tekniğini anlatmaya çalışacagım.
(Tüm maskeleme teknikleri anlatılmıştır.)

1-)İçine Yapıştırma (Paste Inside) ile Maskeleme

Bu yöntem nesnelerin kenarları birbirine uygun değilse uyumlu hala getirmek için yapılır...Örneğin; bir dairenin kenarlarına küçük kareler ekleyebilir kenarlarını dairenin içine maskelebiliriz.

Öncelikle Elipse tool(U) ile (Shift tuşu ile orantılı büyütme sağlayabilirsiniz) dairemizi çiziyoruz.Kenarlarına ise diktörgen şekillerimizi yerleştiriyoruz.

(Boyutları ve şekilleriyle oynamak için Ctrl+T ya da scale toll kullanılır)

Edit/Cut (Ctrl+X) seçtiğimiz diktörgenler kesilir.(*Dairelerin tümünü birlikte seçebilmek için shift tuşu kullanılır.)Dairenin içerisine dikdörtgenler yerleştirileceği için daire seçilir. Daire
seçildikten sonra Edit/Paste Inside (Ctrl+Shift+V) menüsü uygulanarak dikdörtgenler daire içerisine yapıştırılır.Sonuç:Kesme işleminden sonra Edit/Paste Inside menüsü pasif durumda ise
daire seçili değildir demektir.

Benim yaptığım örnekler:

Can simidi ve Futbol topu;

Bu mantığını anlatmak için basit bir örnektir, siz daha farklı şekillerde deneyebilirsiniz.

2:Resmi şeklin içine maskeleme(içindeymiş gibi gösterme):

Örnek olarak yıldız şeklimizi((star) ve Atatürk fotoğrafını alalım:Yıldız şeklini çizdikten sonra birde çalışma ekranına resim ekliyoruz.

Yıldız şeklini kesiyoruz(Ctrl+X)Sonra resmin üzerine seçim aracı(pointer toll) ile gelip sağ tıklayıp past as mask seçeneğini seçiyoruz.Resmi yıldızın içerisine yapıştırmış olduk.Eğer görünmüyorsa Ctrl+A ile tüm ekranı seçip görebiliriz.İşte sonuç:3-)Metni maske olarak kullanma:

Text aracını kullanarak resmimizin üstüne yazmak istedigimiz yazıyı yazıyoruz.Daha sonra yazıyı Ctrl+X ile kesiyoruz.Resme sağ tıklayıp Past in mask seçeneğini seçiyoruz.Böylelikle yazımızın içinde resmimizi görebiliriz.

Sonuç:Maskeleme bu kadar...Mantığı bu gerisi sizin hayal gücünüze ve yeteneğinize kalmış...Konu ile ilgili Herhangi bir sorunuzu burada sorabilirsiniz...Kolay gelsin
Alıntıdır!!!!!!
 
Üst