Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]

Benzetim Tekniği

sefagenc55

Level 4
Fahri Üye
TM Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
MmoLira
7
DevLira
0
BENZETİM TEKNİĞİ
Sınıf içinde öğrencilerin bir olayı gerçekmiş gibi ele alıp üzerinde çalışma yapmalarına olanak sağlayan bir öğretim tekniğidir.Diğer bir deyişle öğrenmeyi desteklemek amacıyla gerçeğe uygun olarak geliştirilen bir model üzerinde yapılan bir öğretim yaklaşımıdır.
Gerçek durumların önemli boyutları ya bir modelde özel olarak ya da diyagram halinde, resimler ve diğer sembolik yollarla belirlenmektedir.Uygulamada zaman ve mekan genel olarak sınırlanmakta yaratılmak istenilen gerçek durumun anlamlı yönleri seçilmektedir.Benzetim tekniği bir düşünce değil bir hareket bir olaydır.Öğrenciler bu olaya katılırlar, ona şekil verirler.Rolleri, işlevleri, görev ve sorumlulukları vardır.Problem çözme, karar verme durumundadırlar.Yani analiz, sentez ve değerlendirme yapmak durumundadırlar.
Pilotların uçuş öncesi yapay koşullarda eğitim görmeleri, uçak bombardıman timlerinin ve astronotların eğitimi, tıpçıların kadavra üzerinde çalışmaları bu tekniğe örnektir.Görüldüğü gibi benzetim tekniği hemen her alanda etkinlikle kullanılabilmektedir.Özellikle öğrenciyi gerçek ortamda, gerçek araçlarla yetiştirmenin güç, tehlikeli ve maliyetinin fazla olduğu durumlarda gerçeğin bir modeli üzerinde yetiştirme en etkin yoldur.Böylece savurganlığın ve olabilecek kazaların önüne geçilmiş olunmaktadır.Daha önemlisi öğrenci rahat bir ortamda gerçek durumun baskısı olmaksızın öğrenmektedir.
Öğretmen bu tekniği uygularken olayı tanıtır, öğrencilere rolleri dağıtır ve bir kontrolör olarak olayın dışında kalır.Problem çözme ve karar verme sürecine kayılmaz.Bu teknikte öğrencilerin iş görüleri gerçektir.Ancak ortaya konan durum ya da olay gerçek değildir.Benzetim tekniğinin uygulandığı bir eğitsel etkinliğin sonunda mutlaka bir özet ve genel değerlendirmenin yapılması gerekmektedir.Bu, öğrencilerin hatalarını görmelerine, nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlamalarına ve gerçek ortamdaki başarıları konusunda bir fikir sahibi olmalarına yarayacaktır.
Her yöntemde olduğu gibi benzetim tekniğinin de bir takım fayda ve sınırlılıkları vardır.
Benzetim Tekniğinin Yararları

İlgi çekicidir, öğrenme arzusu yaratır.
Öğrenmeyi soyutluktan kurtarmakta, somut, yaparak ve yaşayarak öğrenmeyi sağlamaktadır.
Bireylerin bildiklerini hayata geçirebilme yetileri gelişmektedir.
Kazalar ve harcamalar en aza indirilir.
Bireylerin analiz, sentez yapabilme yetileri gelişmektedir.
Bireylerin birbirleriyle daha iyi iletişim kurabilmeleri sağlanmaktadır.

Benzetim Tekniğinin Sınırlılıkları

Gerçek durumun tıpatıp aynısını yaratmak bazen zor olabilir.
Yapaydır ve genellikle basite indirgenmiştir.
Gerçekte, yapayında karşılaşılmayan durumlarla karşılaşmak mümkündür.
Karışık modeller öğrencilerin akıllarını karıştırabilir, basit modeller de canlarını sıkabilir.