Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Sualtı Hokeyi Şampiyonası İstanbul'da başladı!

[ORmanC-ı-*

Level 10
TM Üye
Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Konular
1,288
Mesajlar
6,475
Reaksiyon Skoru
298
Başarım Puanı
205
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yaptığı şampiyonada müsabakalar, bu sabah Başakşehir'deki İkitelli Spor Kompleksi Yüzme Havuzu'nda başladı.

Şampiyonanın açılış maçında Türkiye Erkek Milli Takımı, dünya şampiyonu Fransa'yı 7-3 mağlup etti. Bayanlarda ise Türkiye, ilk maçında Belçika'yı 13-2 yendi.

Türkiye, bugün öğleden sonraki bölümde ikinci maçlarını erkekler ve bayanlarda Portekiz ile yapacak.

Şampiyonada Türkiye'nin yanı sıra Fransa, İspanya, İngiltere, Slovenya, Hollanda, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Belçika ve Sırbistan'dan erkek ve bayanlarda 16 takım yer alıyor.

-SUALTI HOKEYİ-

Sualtı hokeyi, palet, maske, şnorkel, eldiven gibi temel ekipmanı giymiş 6'şar kişiden oluşan iki takım oyuncuları arasında ve yüzme havuzu dibinde oynanan bir spordur.

Oyunun amacı, havuz dibinde bir sualtı hokey sopası yardımıyla kurşun üzerine kauçuk kaplamadan üretilen ''pak'' adı verilen topun sürülerek ve paslaşarak karşı takımın kalesine gol atmaktır. Dört oyuncu her an oyuna girecek şekilde yedekte bekler. Oyuncu değişimi sınırsız ve serbesttir.

Çok yorucu ve oldukça efor harcanması gereken bir spor olduğu için sürekli oyuncu değişikliği yapılır. Hokey sopasını tutmayan serbest elin, kural dışı kullanılması, ''pak''ı elle veya sopayı yanlış bir şekilde kullanarak ilerletme, rakip oyuncuya kasıtlı yapılan engelleme, çarpma ve önünü kesme, yedek veya cezalı oyuncunun kural dışı havuza girmesi (rakibin üzerine doğru atlama, balıklama atlama) gibi durumlar ise faul sayılır. Bunlar kasıtlı ve çok şiddetli olursa 2 veya 5 dakika oyundan uzaklaştırma cezası verilir.
 
Üst