Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Abdulla Latifzade ( 1891)- (1938)

Deimosx

Level 8
TM Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
29 Kas 2009
Mesajlar
3,429
Beğeniler
78
MmoLira
0
DevLira
0
#1
şair, yazar

Kırım Türk Edebiyatı


1891 yılında doğdu. Edebi çalışmalarına 1917 inkılabından önce "Tercüman" gazetesinde başladı. İnkılaptan sonra da edebi çalışmalarına devam etti. Düşüncelerini sade bir dille anlattı.

Abdulla Latifzade'nin "Ömür", "Şaire", "Şairin Ruhu", "Közaydın", "Baar Türküsü", "Ahır Zaman Kuşu", "Hayırsız Tüş", "Mücde" gibi şiirleri Kırım edebiyatına konu ve şekil bakımından büyük yenilikler getirdi. Sade bir dille yazdığı şiirleri okuyucuda derin bir tesir bıraktı. 1928 yılında, şiirlerini toplayarak, "Yeni Saz" ismindeki kitabında yayınladı. Alfabe ve terminoloji komisyonlarında çalıştı. Okullarda garp edebiyatı dersleri de vermiştir.

Kırım kültürüne, dil ve edebiyat konularında yazdığı makalelerle de hizmet etti. 1927'de yazdığı "Kırım Tatar Edebiyatının Kısa Obruzı" isimli makalesinde Umer İpçi, Mahmut Nedim, Cafer Gafar, Ziyaddin Cavtöbeli,Eşref Şemizade gibi şair ve ediplerin eserlerini de inceleyerek, Kırım edebiyatının gelişmesini yorumladı.

Birkaç sene oynanan "Ömer Baari" adlı piyesi yazdı. Kırım dramatoloji sanatının gelişmesinde de önemli rol oynadı. 1938 yılındaki toplu sürgün ve idamlar sırasında, bir çok Kırımlı yazar ve şair gibi öldürüldü.

Kaynak:
Kırım Türkleri Edebiyatı Yrd.Doç.Dr. Zühal Yüksel kirimdernegi.org.tr
 
Üst