Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]

Namazda Okunan Ayetleri Hayata Kim Tatbik Edecek?

'Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi' forumunda leonidas71 tarafından 14 Ara 2009 tarihinde açılan konu

1. leonidas71

leonidas71 Level 8 Fahri Üye TM Üye

0   0   0

MmoLira:
    0
    DevLira:
    0

Steam Cüzdan Kodlarında ve Google Play Bakiyelerinde %5 İNDİRİM! Anında Teslimat, TURKMMO güvencesiyle. HEMEN TIKLAYIN

Allah önümüze çetin bir imtihan koydu.Bu imtihan şudur: Parada[​IMG] malda[​IMG] elimizdeki maddi imkânlarda Müslüman'ca hareket ediyor muyuz? Parada[​IMG] malda Müslüman'ca hareket etmeyen[​IMG] dünyada da ahirette de on para etmez. Böyle deyince bazı arkadaşlar[​IMG] "Bütün servetimizi İslam'a mı verelim?" diyorlar. Hayır. Kastımız[​IMG] bir Müslüman'ın parasını yemeyin[​IMG] birbirinize ihanet etmeyin[​IMG] birbirinizi kandırmayın[​IMG] doğru olun[​IMG] emanete hıyanet etmeyin... Bunun gibi şeyler.

Zannediyoruz ki[​IMG] ahirette yalnızca kılmadığımız namazların hesabı sorulacak! Halbuki bu gibi maddi meselelerin hesabı çok ağır... Çünkü bu konularda hata edilirse[​IMG] dinin temeli sarsılıyor. Namaz kılmayan[​IMG] kendine eder. İslamiyet'e zarar veren[​IMG] Allah'ın hakkını yer!.. Ahirette de Allah'la karşı karşıya gelecek!..

Yunus Emre[​IMG] şeyhinin dergâhına yıllarca odun taşımış. Bir gün olsun o kapıdan içeri eğri odun sokmamış. Bu durumu ibretle izleyen şeyhi bunun sebebini sorduğunda Yunus Emre demiş ki: "Bu kapıdan içeri[​IMG] doğru olmayan giremez."

Çok sinirli ve hırslı bir arkadaş tanıyordum. Bu arkadaş[​IMG] İslam'ı hakkıyla yaşamaya karar verdiği zaman ilk iş[​IMG] kimi kandırmışsa[​IMG] kimin parasını almışsa[​IMG] nereye borcu varsa gitti onları bir bir ödedi. O arkadaşa ateist bir tanıdığı şöyle demiş: "Senin gibi bir eşeği[​IMG] bu din adam ettiyse demek ki İslamiyet yüce bir dindir."

Küçük küçük dükkânlarla dolu şehirler gezdim. Bu küçücük dükkânların arkasında itimatsızlık yatıyordu. Dindarlar birbirlerine itimat edemedikleri için[​IMG] işlerini birleştirememiş.

Dünyayı dolaştım. Gördüm ki[​IMG] Avrupa'da[​IMG] Amerika'da başarılı olan şirketler[​IMG] müesseseler varsa[​IMG] hepsini ayakta tutan[​IMG] İslam ahlakıdır.
    Said Nursi Hazretleri diyor ki: "Eğer biz İslamiyet'i ef'alimizle (fiilen) yaşasak[​IMG] sair dinlerin mensupları[​IMG] cemaatler halinde İslam'a girecektir."
    Almanya'da[​IMG] Müslüman Almanlar Cemiyeti'ne gittim. Hangi Müslüman Alman'la konuştumsa çoğunlukla söyledikleri şu oldu: "Ben[​IMG] Müslümanlara bakarak Müslüman olmadım. Kur'an'ın tefsirini okuyup Müslüman oldum."

Amerikan Harp Okulu'nda bir öğrenci[​IMG] gece yatağının içine yastık koyarak yatakhaneden kaçıyor. Yani yatakta yatıyormuş görünümü veriyor. Nöbetçi subay bakıyor ki yastık konmuş[​IMG] öğrenci yok. Hemen not tutuyor. Ertesi gün genci okuldan atıyorlar. Genç diyor ki: "Bir gün firar ettiğim için benim hayatımı yakmanız adalet midir?" Okul komutanı diyor ki: "Sen kaçtığın için değil[​IMG] bizi kandırmak istediğin için atıldın. Amerikan subayı kimseyi kandırmamalı!"

Avrupa'da Mercedes fabrikasını gezmeye gittik. Orada bir şahsa sordum: "Bu fabrikayı ayakta tutan ne?" Bana dedi ki: "İnsanlar doğru[​IMG] çalışkan[​IMG] işini biliyor[​IMG] mesaiye dikkat ediyor." Arkadaşlara dedim ki: "Arkadaşlar[​IMG] bunların hepsi İslam ahlakının esasları!.. Muhammed-ül Emin'in ümmeti emanete hıyanet ederse[​IMG] ticari hayat[​IMG] kapitalistlerin[​IMG] sosyalistlerin elinde olursa[​IMG] İslamiyet camilere hapsedilmiş olmaz mı?" Bazı arkadaşlar ağladı: "Ne yapalım ağabey[​IMG] söyle!"

Bugünkü Müslümanların ekserisi ibadet deyince namaz[​IMG] oruç gibi şeyleri anlıyor. Elbette bunları yapacağız; fakat namazda okunan ayetleri[​IMG] hayata kim tatbik edecek?

Leonidas71 saygılarıyla sunar yakında 250. mesajı bekliyor :D

Sosyal Medya